Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patent olayı

Joker

Öne çıkan mesajlar

şimdi benim bi firkim var. bunu hayata geçirmeye çalışıyorum ama internetten araştırdım avustralyada adamın birisi yapmış. fikir çok yeni. en azından tr patentini filan almak istiyorum. o avustralyalı adamla ilgili bi sıkıntı çıkarmı yada uluslar arası patentini biris alırsa ne olur filan..
Sosyal ağlarda paylaş

fikrin patenti alınmaz, teknik bir konunun patentini alabilirsin; ki o noktada da patenti ilk alanın kullandığı teknoloji/teknik ile seninki karşılaştırılır. arada fark varsa herkesin patenti kendine.

avustralya'da var mıdır bilmiyorum; ama abd patent bürosunun internette baya geniş bir arşivi var. patenti alınan zamazingoların projelerini falan görebiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Arada fark yok denebilir. Kurgusu aynı.
Atıyorum torrent'i buldum diyelim.
mekanizma aynı ama arayüz farklı.
o kadar fark olabilir.
bende bu durumda torrent in patentini almaya çalışıyorum sayabiliriz. ama araştırdım nette yapılmış tek proje buldum.
bi kaç makalede fikir olarak rastladım.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

patent unique dir.
yurt içisi dışısı olmaz
Avustralyalı aldıysa geçmiş olsun.

Wrong.
Patentler yerel veya bölgesel oluyor. EU bölgesi falan gibi.

Avustralyalı adam avustralyada aldıysa sen dünyanın geri kalan her yerinde alabilirsin patenti.

Bir de fikrin patenti olmuyor. Patenti bir ticarileştirebilecek bir ürün olabilecek şeylere yapabiliyorsun. Yeni birşey olacak tabi bir de.

Patent dediğin yaklaşık 2-3sene ve 20.000+ dolara malolur, o yüzden küçük girişimcilerin önünde biraz engel. Tabi güvence kısmı tartışılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de benzer durumdayım. Daha 1 hafta önce topic açmıştım hatta aynen bu şekilde. Yarın ya da bu hafta içinde bir gün okulda bir hocamla konuyu görüşmeyi planlıyorum. İşe yarar bir bilgi edinirsem sana da yazarım.

Ayrıca projenle tübitak'a gidersen baya yardımcı oluyorlarmış, hatta patent ücretinde falan da yardım ediyorlarmış sanırım. Projeyi babamla konuşurken öyle söylemişti, o birkaç proje hazırlamıştı tübitakla
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Patent dediğin yaklaşık 2-3sene ve 20.000+ dolara malolur, o yüzden küçük girişimcilerin önünde biraz engel. Tabi güvence kısmı tartışılmaz.

2-3 sene az bile demis Wispy. 2-7 sene arasinda suruyor patentlerin cok buyuk bir bolumunun kesinlesmesi. patentle ugrasana kadar fikri yapsan 4-5 sene ekmegini yersin.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet de millet görür hatta senden önce patent başvurusunu yaparsa 3ün1ini alıyorsun. Komplike şeyler bile reverse engineer falan bir şekilde öğreniliyor.

Bir de utility modeller var, daha az maliyetli, daha çabuk yürürlüğe giren ama patent kadar koruyucu olmayan hukuki olaylar da var bir de onları araştır.
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:

yani almanyada bi eleman bardak patenti aldı
aynı bardağın patentini sen türkiyede alabiliyosun
ama almanyada satamıyosun?

Evet, aynen böyle. Tabi rüçhan hakkı hede hödö muhabbeti var adam için öncelik sağlayan, 12 ay süreyle. Yani o 12 ay içinde diğer ülkelerde patent başvurularında öncelik adama ait oluyor.

Mum_Chamber said:

Wispy said:

2-3 sene az bile demis Wispy. 2-7 sene arasinda suruyor patentlerin cok buyuk bir bolumunun kesinlesmesi. patentle ugrasana kadar fikri yapsan 4-5 sene ekmegini yersin.

İncelemeli/incelemesiz hede hödö bisürü patent çeşidi vardı. İncelemesiz patent daha çabuk halloluyor fakat koruma süresi de daha kısaydı yanlış hatırlamıyorsam. Ona göre uygun bi patent çeşidiyle sorun çözülebilir, ama tabi maddi olarak büyük şeyler yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Evet de millet görür hatta senden önce patent başvurusunu yaparsa 3ün1ini alıyorsun. Komplike şeyler bile reverse engineer falan bir şekilde öğreniliyor.

Bir de utility modeller var, daha az maliyetli, daha çabuk yürürlüğe giren ama patent kadar koruyucu olmayan hukuki olaylar da var bir de onları araştır.

Evet bide bu durum var, lugatımıza faydalı model olarak geçmiş sanırım bu hatta. Endüstriyel tasarım diye ayrı bi dal da var. Tabi endüstriyel tasarım daha çok adı üstünde görünüşteki iyileştirmelerle ilgiliydi, tam hatırlayamıyorum çünkü sadece sınavına çalıştığım bi dersti sdf.

Ben dersin notlarını koyayım buraya, okuyup uygun olana bakın siz bence.

http://dl.dropbox.com/u/18366514/Patent%20ve%20End%C3%BCstriyel%20Tasar%C4%B1m.rar

burdan çekin, okuyun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...