Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gitarda çalışma, ilerleme vs

Wispy

Öne çıkan mesajlar

Penayı doğru tele vurmak için

22--------66
--33-----55
---44----44
----55---33
-----66--22

bunu alternate picking yaparak çalışıcaksın.
iyice alışınca economy+alternate ile.
şarkıları ezberlemek için dinlerken gözünde canlandırman lazım ki çalmaktan daha efektif bazen bu.
yolda sağda solda dinlerken araba çarpma tehlikesi yoksa gözünün önüne klavyeyi getiriceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

alternate için 1-2-4 yapıp tel atlamak güzel oluyor yada 1-3-4 bir tele üst ile başlayınca alttakine alttan vurarak başlaman gerekiyor çok güzel o alışkanlığı kazandırıyor ilk başta.

snarveien said:

7thBreath said:

youtube'da selim ışık gitar dersleri diye arat 100 vidyoluk bir serisi var adamın baya yararlı ona bakabilirsiniz.

adam elektro dersi veriyo abi klasik değil ki

elektro teknikleri ile ilgili olan kısımları geçersin adam çok sade ve basit nota bilgisi öğretiyor bi kere, akor kurulumları gamlar falan yine iyi kaynak.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi gitar çalarken çok sık yapılan bi hata aklıma geldi buraya da yazayım dedim.
özellikle alternate pickingi parmak hareketiyle yapma eğilimi oluyor. daha rahat ve hızlı çalınacağı sanılıyor ama öyle değil. en makulu bileği hareket ettirerek, parmakları hareket ettirmeden ve küçük hareketlerle (yani penanın telin ekseninden fazla uzaklaşmadığı şekilde) çalmak. öbür türlüsüne alışılırsa hızlanmak çok zor olur gitarda.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Abi 6 ay neyki ya. Şuan ki seviyeni bilmiyorum ama genelde gitarda o sıkıntı olur. Ulan 6 ay oldu hala şuralarda takılma var falan. Hani öyle birşey olacak ki sen farkına bile varmıyacaksın gitarda ehlileştiğinin. Oda zaman alacak baya.

Çalışmaya gelince;

Kesinlikle hergün çalış. Ama 1 saatte olsa hergün çalış. Gitarda yapılan en büyük hata mesela pazartesi salı çarşamba 7 saat çalışıldı, kalan günler çalışılmadı. 21 saat yapar haftada. Her gün 1 saat düzenli toplam 7 saat o 21 saatten iyidir. Umarum ne demek istediğimi anlatabildim. Gitara ayırdığınız vaktinizi haftanın 7 gününe bölün.

Hocanız belli bir metoda göre ilerlemiyorsa hemen değiştirin. Yani bir kerede hem riff hem akor hem bending hem bilmem ne egzersizleri veriyorsa ve bunları karışık belli bir programa göre vermiyorsa bir yerden sonra gitardan bayarsınız. Çünkü sırf bare basamadığı için gitarı bırakan tonla insan var. Barede basıyorsan zor bişey değilde ilk defa karşılaşıyorsan baya zordur. Yani birden fazla ve birbirleriyle alakasızegzersizler yıpratır biraz.

Onun dışında sabır, rutin çalışma (hergün olsun daha az olsun), çok fazla Petrucci, Vai, Friedman gibi gitaristleri izlememe (Adamı bunalıma sokuyorlar :D ) metronom ile çalışma ve belli bir methodu izleme ve iyi bir hoca. Niye iyi bir hoca, ben 1 yıl penayı yanlış tuttum kötü hoca yüzünden yeni başlamıştım herifte 3-5 çalıyor ama teknik sıfır. Gitarda tekniğiylen öğrenmedin mi bir yerden sonra hızlanamıyorsun yada temiz çalamıyorsun yada metronomu kaçırıyorsun, hatta bazıları yavaş parçaları grupça çalamıyorlar vs vs vs. Yavaş çal temiz çal hız zamanla gelir. Çokta gitarı kafaya takma taktıkça gitardan soğuyorsun. Hoş gerçi bir kere hayatına girdimi parazit gibi bırakamıyorsun oda ayrı :D
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

şimdi gitar çalarken çok sık yapılan bi hata aklıma geldi buraya da yazayım dedim.
özellikle alternate pickingi parmak hareketiyle yapma eğilimi oluyor. daha rahat ve hızlı çalınacağı sanılıyor ama öyle değil. en makulu bileği hareket ettirerek, parmakları hareket ettirmeden ve küçük hareketlerle (yani penanın telin ekseninden fazla uzaklaşmadığı şekilde) çalmak. öbür türlüsüne alışılırsa hızlanmak çok zor olur gitarda.

Buda bir klişe. Kesinlikle alternate picking için başlangıçta doğru bir kavram. Ama bir yerden sonra sadece bilekle bir yere kadar, bir yerden sonra parmaklarıda kalem oynatır gibi penayı oynatabilmek gerekicek bileğe destek olacak. Yani ikiside lazım her türlü. Sonuçta başlangıçta bunun denmesinin amacı koldan değilde bilekten destek almak için. Bilek güçlendikten sonra parmaklarda lazım olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...