Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nankör Kıbrıslı

Cystein

Öne çıkan mesajlar

Cystein said:

ya bilmediğiniz çooooook şey var. tayyip 10 milyar maaş alıyor kıbrıslı demiş. benim babam uzman doktor öyle para görmedik biz henüz. ben okumazdım lan babam o kadar para alsa :D
davulun sesi uzaktan hoş gelir bir de.
2-3 dükkan açıp tembellenenler diyorsunuz da. türkiye kolayı çatur çutur coca coladan alırken kıbrısta kıbrıslı-türk kola fabrikası vardı. daha zilyar tane yatırım vardı. mesela un fabrikası vardı lefkoşanın göbeğindedir halen. ama işlevsiz vesaire.

hepsi zamanla bir "şekilde" borçlanıp battı. türkiye ucuzdan malları soktu da soktu. e bu durumda kıbrıs'daki ufak (türkiye'ye nazaran) kapitalleşememiş yatırımcılar battı.

onu geçtim. ihracatın hayal ötesi olduğu bir "ülke"de nasıl bir yatırım bekleniyor orası da ayrı bir şizofrenik mesele...

anlamadım burada demek istediğini, bunu gorunce 2. sayfadan sonrasını da okumadım. türkiye de kola fabrikası yok muydu yada un fabrikası yada kıbrısta olan herhangi bi fabrika?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 5 sene yasadim orda..en ucra kosesinden en zengin tayfasina kadar taniyip biliyorum..isin ozu oyle degil malesef..saatlerce yazarim bu konu hakkinda ama soyle ozetliyim..

Kaldigim 5 sene boyunca kibris halkindan gormedigimiz zulum kalmadi ogrenci milleti olarak..kaziklandik hor gorulduk laf yedik vs. ama herhangi bir turkun cikipta tam tersini yaptiginida gormedik..ezilen turk ogretmenler,aglatilan turk taksiciler,para icin ruhunu satmis kibrislilarin gazabidir kusura bakmasinlar..kulaktan duyma bilgiler degil direk gozle gorulen seyler bunlar..eziklik politikasiyla turkiyenin nasil irzina gectigini gidip yasayanlar bilir sadece..
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

yani kıbrıs mı haklı tr mi haklı abi? Bence tr, di mi?

abi zaten o kesin onu bende söyledim zaten. TR her türlü haklı yani burda.

Türk haklı yani..

liberal said:

bu forumda kim haklıdır;

Türk > Kıbrıslı Türk = Türk haklıdır
Türk > Avrupada yaşayan Türk = Türk haklıdır
Türk > Kürt = Türk haklıdır
Türk > Uzaylı = Türk ha...

nedir sonuç. Kıbrıslı Türk kaka Türk übermensch. Dets dı wey it iz.

@Dragonutopia: aman allahım kıbrıslılar bizi kazıklamışız ::o oysa türkiyede kimse birbirini kazıklamaz! bu kıbrıslılara özgü bişey olmalı.evet.EVET KIBRISLI TÖRKLOR LANET OLSUN KAZIKCILARRR! onlar Türkiyeliler gibi namuslu,onurlu değil.KAZIKCILARRRR.

bide ruhumuzu satmışız!! ŞEYTAN ROHUMUZU ELE GEÇİRİYORÖRÖRÖ. tüm kıbrıslı TÜRKLER BÖYLE LANET OLSUN LANET!!

ve taksicilerimizi de eziyorlar lan lanetler.cok pis kıbrıslı türkler.

önemsiz not: babam 15 yıllık taksicidir ve hala çalışmakta olup, girnede çalıştığı yerde 10 taksiciden 1'i bulgar, 8'i Türkiyelidir.Kendiyle birlikte 1 tane daha kıbrıslı Türk vardır. Taksicilere o kadar zulum yapıyoruz ki adamlar bıkmadan usanmadan taksici oluyorlar.şahsen babamdan böyle bişey olduğunu asla duymadım.

AMA KIBRISLILAR GÖRCÖKLERÖ SAKLARLAR ondan hep.

bi de hatırlatma; kimse hüt diye Türkiyelilere kıl olmadı burda.dragoncuğum burda olduğun sene boyunca gazete okusaydın anlardın neden bu hale geldiğini.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

SeaGle said:

yani kıbrıs mı haklı tr mi haklı abi? Bence tr, di mi?

abi zaten o kesin onu bende söyledim zaten. TR her türlü haklı yani burda.

-O soruya cevap vermedim..cunku Turk haklidir odur budur demek fasistlige girer ki irksal olarak yada dinsel olarak cinsel olarak hakli haksiz tartismasi yapilamaz yapilmamalidir..

Türk haklı yani..

liberal said:

bu forumda kim haklıdır;

Türk > Kıbrıslı Türk = Türk haklıdır
Türk > Avrupada yaşayan Türk = Türk haklıdır
Türk > Kürt = Türk haklıdır
Türk > Uzaylı = Türk ha...

nedir sonuç. Kıbrıslı Türk kaka Türk übermensch. Dets dı wey it iz.

@Dragonutopia: aman allahım kıbrıslılar bizi kazıklamışız ::o oysa türkiyede kimse birbirini kazıklamaz! bu kıbrıslılara özgü bişey olmalı.evet.EVET KIBRISLI TÖRKLOR LANET OLSUN KAZIKCILARRR! onlar Türkiyeliler gibi namuslu,onurlu değil.KAZIKCILARRRR.

-Once bi rahatla..nefes al ve ver..tepkini dile getirmek icin yazim hatalari yapmana yada caps e asilmana gerek yok.Sarcasm in dibine vurmanda beni yaralamiyor yada forumdaki ahaliyi yanina cekmiyor denendi onaylandi..herkes kendine gore yargilar ve dusuncesini entegre eder karsisindakine.

bide ruhumuzu satmışız!! ŞEYTAN ROHUMUZU ELE GEÇİRİYORÖRÖRÖ. tüm kıbrıslı TÜRKLER BÖYLE LANET OLSUN LANET!!

-lol more sarcasm..

ve taksicilerimizi de eziyorlar lan lanetler.cok pis kıbrıslı türkler.

-heh su kismida gecelim ona gore cevapliyim

önemsiz not: babam 15 yıllık taksicidir ve hala çalışmakta olup, girnede çalıştığı yerde 10 taksiciden 1'i bulgar, 8'i Türkiyelidir.Kendiyle birlikte 1 tane daha kıbrıslı Türk vardır. Taksicilere o kadar zulum yapıyoruz ki adamlar bıkmadan usanmadan taksici oluyorlar.şahsen babamdan böyle bişey olduğunu asla duymadım.

AMA KIBRISLILAR GÖRCÖKLERÖ SAKLARLAR ondan hep.

bi de hatırlatma; kimse hüt diye Türkiyelilere kıl olmadı burda.dragoncuğum burda olduğun sene boyunca gazete okusaydın anlardın neden bu hale geldiğini.

-Oncelikle kiminle konustugunu bi bil egitim durumu ve insan olarak..Ben 28 yasinda bir IT muhendisiyim ayrica ikinci diploma icinde 3. iktisat okuyorum yani gazete dergi kitap vs konusunda yeterli derecede okumuslugum vardir,ki kibrista 2 kulup baskanligi ve tez hazirlama kisminda yeterli okumayi yaptim emin ol.Zaten ben cikipta gazetelerde okuduklarimi burda anlatmiycam direk olarak yasadiklarim tecrube ettiklerimi anlaticam.Ilk mesajimda da soyledim ozetle dedim..isi biraz acalim madem.

Zulum ve eziyet konusu soyle:kimse kelepce vurup kamcilamadi tabiki..insan haklari vs. ama kanunlara siginip ne gibi zorluklar cikardiklarini biraz konusalim.

-Universiteye girersin bursunu alirsin gidersin,ne soyledikleri gibi bir yurt ne anlattiklari gibi bir kampus ne ogretim ne ortam vardir.Yalan ustune yalanla seni cekerler,oltani al gel universite golunde balik avlarsin derler,acarsin internet sitesini golude balik avlayanlarida gorursun gidersin ki daha kucuk bi havuzu bile yok birak golu..soylersin ne bu diye ses cikarmazlar..gel gel bitmistir kayit olunmustur.Egitim hayatim dersin gecersin baligami geldik okumaya geldik die.

-Burslusundur diye yapmadiklarini birakmazlar,rektorlukten hocalara gelen kagidi okursun birinci gozden,yaz okuluna biraktiginiz kadar ogrenciden para alicaksiniz die..dusunursun.

-Inersin lefkosaya kutuphaneye yada bir kirtasiyeye,bazilari iyidir tabiki arkadas olursun geri kalan yolunmalik tavuk gozuyle bakar sana..yollalim ne varsa nasilsa dusmus buraya diye,kazik ustune kazik,kibrislilari one alirlar heryerde cebinde paran gidersin en luks lokantaya senden sonra gelen kalantor kibrisli aile ve sulalesine servis yapilir sana yapilmaz beklersin..dusunursun

-Sonra burokratik islemler baslar..gel kibrista kaldigina dair belge imzala pul al..sabahin korunde yuzlerce metrelik kuyruga sokarlar seni ustune bide para alirlar,daracik yerlerde ne olucak benim halim dersin..ama az kaldi bi kac sene daha sonra kurtulucam dersin.Sonra disarda Izmirde goremedigin lukslukte arabalari ferrarileri gorursun zor ayakta duran evlerin onunde gercek kibrislilarin,benzin fiyati dikkat ceker turkiyedekinin mazot parasindan bile ucuz olan super benzin,sonra turkiyede hic bir universitede goremeyecegin etek boylarini duz lisesinde gorursun kibrisin,sonra hatirlarsin kibrislilarin aglamalarini biz dislandik diyen..Para ve ozgurluk burda degilde nerde dersin.dusunursun..

-Ercan havaalanindan binersin taksiye..kendi ailende olmayan arabalar mercedesler 120 milyarlik,ulan izmirde taksi tempralar yeni var nerden geliyo bu para dersin.Abi araba benim degil bi kibrislinin ben turkum calisiyorum arabasinda der sofor,taslar yerine oturur.Biraz durtsen dokulur agzindan dertleri para icin dustugu durumlari cektigi laflari,bazilari icten bulur aglar ama yapcak bisey yoktur.dusunursun..
-Turiyeden bi bilgisayar alirsin gittigidiyordan..1 senelik makina ikinci el..gumruge takilir..gidersin allahin unuttugu bi yere icerde insanlar para derdinde sen malinin,canini disine takmissin..malum bilisimcisin bilgisayarin olmazsa odevler,calismalar nasil olucak?anani aglatirlar valla gider burs,bi cesaret girersin saatlerce bekledikten sonra,icerdeki kibrisli dostlarimiz coktan acmislardir kutuyu kasa tertemiz mis gibi satan adam sagolsun,yeni bu derler kagidi gosterirsin dinlemezler,temiz ya kasa..1200 e aldigin makinaya 250 daha bayilirsin cebinden yurttaki odana goturmek icin,taksimetresi olmayan kibrisli bi taksiciye 50 tl daha bayilarak..dusunursun.

-Kibrisli bi guzele gonlunu mu kaptirdin yandin..ingiliz uzantisi ailelerin guzelleri sanki..o konuya girmiycem bile..her insan fakli olabilir ama duydugum hikayeler ayni yonde hep..kibrisli kizlar bile zeki..arabasi yoksa hayir.

Daha da cok hikayem var sirf benim basimdan gecen,havaalaninda sabahlamalar,yurt odasi bulamayip disarda yatmalar,sirf bi kibrisliyla dalastin die saatlerce isinin geciktirilmesi,bugun git yarin geller..bahsettigim zulum kismi buydu ogrenciye yonelik..

Diger tarafta cok iyi dostlarimda oldu kibrislilarin arasinda hala gorustugum kardeslerim,hocalarim,cidden mukemmel olan kibrisli kizlar.Kibris bana inanilmaz bir karakter gelisimi verdi,UN bolgesinde baris konferanslarina katildim.Benim gibi olmayan insanlarin dusuncelerini aldim ve saygi gostermeyi ogrendim yargilamadan.Ama insan yasadigi icin soyleyebiliyor bole hele adamin biri cikip gazete okusaydin derse :)

Gelelim Turk ve Kibrisli Turk farkina..lehce disinda bazi farklar var tabiki ama ben hala irkci bir dusunce sergilemek istemiyorum..Malum Aziz Nesinin soyledigi gibi %80 aptal olayina inanirim ben kendi halkimda.Kibris icinde gecerli.Gordugun gibi cuvaldizi kendimede batiriyorum tek tarafli degil bu olay.Kibris icin belki paragozluk orani biraz daha fazladir..yada turkler gitsede biz bi avrupa birligine girsek EU pasaportu alsak havasi..yuzlerce defa birinci agizlardan duydugum bir laf.

Yaziyi sonlandirirken sunu da acikca belirtmekte fayda var.Benim sozlerim Kibris turku yada turkiyeli arasindaki iliski degildir,benim sozlerim kibrisa turkiyeden gitmis asker,ogrenci ve calisanlarin cektikleri zorluklarla ilgilidir..yasadiklarimdan ibaret..daha da tartismayi uzatmaya gerek yok herkes kendine pay cikarsin..
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Joker said:

Türkiye'nin, 1974'ten 2004 yılına kadar Kuzey Kıbrıs'a yaptığı yardımlar, 3 milyar 71 milyon 289 bin 980 dolara ulaştı.

so what?

bağımlı hale getirdikten sonra bide o kadar para verdik rörörö mü?

he canım.

kendin çalıp kendinmi oynuyorsun arkadaşım. yorum yapmamışım bişi yapmamışım. konuyla ilgili bilgi verdim.
no celal
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

tc'ye has...tir çeken haklı kıbrıslılara cevap vermede gecikmeyenler niye gene aynı tc'ye has...tir çeken osman baydemir'e cevap vermemişti acaba

yiğidim aslanım koçccum, bize yurt dışından 'borç' verenler iç işlerimize allahına kadar karıştıda gıg diyemedik.50 yıldır kıbrısın aç karınını doyuran,güvenliği sağlayan türkiyenin hiç birşey karışamıyacağını senin angut sendika başkanlarınmı karar vercek.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

tc'ye has...tir çeken haklı kıbrıslılara cevap vermede gecikmeyenler niye gene aynı tc'ye has...tir çeken osman baydemir'e cevap vermemişti acaba

ahhahaha çok doğru aslında, kürtlerde de kaçak elektrik hedeleri vardı di mi. Viktor gelip dökümleri aktarsın hemen.

Çifte standart her yerde aslında hahahahahha
Sosyal ağlarda paylaş

Turkceplease said:

hamsilipilav said:

yiğidim aslanım koçccum, bize yurt dışından 'borç' verenler iç işlerimize allahına kadar karıştıda gıg diyemedik.50 yıldır kıbrısın aç karınını doyuran,güvenliği sağlayan türkiyenin hiç birşey karışamıyacağını senin angut sendika başkanlarınmı karar vercek.

Was?
Sosyal ağlarda paylaş

Turkceplease said:

hamsilipilav said:

@şunu acıklığa kavuşturayım; o has...tir'i çeken grup yasemin hareketinden.yaseminciler olarak bilinirler, rumlar ile koşulsuz şartsız 1960 anayasasına göre yaşamayı kabul etmiş bir gruptur.

seçimlerde %2-3 oy falan almıştı yanlış hatırlamıyorsam.

@Turkcepiliz: baştan troll olduğunu çaktırmıyorsun sonra cevap vermek zorunda kalıyorum.böyle acık acık yazsan eyvallah.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...