Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lens araştırıyoruz?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

Canon EF-S 18-200 f/3.5-5.6 IS
893.409 TRY - 1,377.23 TRY arası

Canon EF 28-200 f/3.5-5.6 USM
831.170 TRY

Canon EF 28-105 f/3.5-4.5 II USM
1,034.39 TRY

Canon EF 70-200 f/4L USM
1,148.30 TRY - 2,597.22 TRY arası

Özellikle model-portre çekimler için hangisini tavsiye edersiniz ?
F değeri çok önem taşımıyor şu aşamada.
Bu arada bunlar Rusya fiyatları.

Evde ufak kendi çapımda bir stüdyo kuracağım yakınlarda.
Onun için lazım olacak bir de kamerayı yenice aldım en sonunda 2. makinemi. Canon EOS 550D. Tabii bu saydıklarımın dışında daha uygun fiyata bulabilirsem başka markalardan. hay hay.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 4 lensten kayda değer sadece 4.sü var. Onun da IS'li olanını almak gerekir.

Açık alanda çok güzel çekersin modelini 70-200 ile ama evinde gene kit lense mahkum kalırsın çok geniş bir alanın olmadıktan sonra.

18-55 mi var şu an? 18-55'i 50 civarına getirdiğinde aldığın açı hoşuna giderse 50mm prime'lardan bakarsın.

Yok az daha dar açı lazım dersen, 85 daha da darı için 135mm primelara bakarsın.

Yok daha geniş lazım dersen 30-35mm primelara bakacaksın.

Yok ben prime (sabit odak) istemiyorum dersen de, 24-105f4L IS veya 24-70f2.8L gibi zoom lensler seni tatmin eder.

Lens doktoru olsam reçetene 24-105'i yazardım ben mesela. Hem tam neyi seveceğini bilmiyosun gibi (geniş aralık lazım), hem de fazla geniş açı lazım değil gibi (portre/model diyorsun, 550D'de 35mm'den başlar 135mm'ye kadar gider insanı abuk göstermeyen açı), hem şimdilik f4 yeter der gibi bir halin var (ki yeter de), hem de bütçen 24-105'e müsait gibi (1000dolarx1.5'dan 1500TL falan bu lens abd'de)

O kadar bütçe ayırmayayım dersen Tamron 28-75 f/2.8 harika bir alternatif olur. Croplu makinede tam da portre/model zoom'u hatta.

Diyafram da önemli portre için arka planı atabilmek adına sen pek lazım değil dedin ama bi f/2.8'in olsa tadını alsan hiç öyle demezsin.

Şimdilik bu kadar. Bir sürü şey sayılabiliyor işte.. Az bilgi vermişsin o sebepten. Lens çok yoksa...

bu 28-200,18-200 falan gibi lensler daha çok turist lensleridir. Evime stüdyo kuracam diyen veya paragrafında model kelimesi geçen birinin hiç düşünmemesi lazım öyle bir lensi.

Odak aralığı geniş olunca lensin içindeki cam ve mekanizma sayısı da fazla oluyor o da kaliteyi düşürüyor türlü türlü problemleri var işte keskinliğin azalmasından tut CA'ya (mor ışık saçakları), distorsiyon'a kadar...

[hr]
Aslına bakarsan hiç acele etmeden 18-55'le başla oyalanmaya derim. O kadar yazdım ama öyle yani :D

18-55'i kullandıkça, yahu bu lensin bişeysi eksik diyeceksin o eksiği dolduracak bişey arayacaksın. Şu an bunu demediğin için her şey muallakta..
Sosyal ağlarda paylaş

70-200mm nikon varken vardı ben de.
3 sene kullandım çokta memnundum.
50mm f/1.4 de uygun gelebilir bu model ve portre çekimleri için esasında. rusya'daki fiyatı 15.000 ruble 800 lira civarlarında bir para ediyor işte.
zorlasak 2. el bulabilir miyim bilmiyorum.

bir de ayaklı flaş seti mi alayım ufaklardan yoksa kafa flaşı yeterli olacak mıdır gerçi seti almak daha iyi de..
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
throine said:

Portre için kesinlikle prime öneririm. O 50mm f1.4 işini fazlasıyla görür.

50mm f1.8 bulmak piyasada daha kolay sanırım..
ayrıca.. üzerinden baya geçmiş fakat

canon 55-250 f4-5.6 IS II lens 210 dolara kadar düşmüş yurtdışında
türkiyede de 500 civarı rahat bulunabilir sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

fazla okuyamadım ama

70-200mm portre nasıl oluyor?

Ben portre için 50mm f/1.8 aldım. Ucuz lens ama müthiş bir şey eğer bütçe sorunu yoksa f/1.4 daha makbüldür =)

bu arada bende de 70-300mm sigma var. Landscape için telemacro özelliği var ama Canon'un 55-250'ye gözüm çok fena kaydı aynı standartlardalar acaba daha mı kullanışlıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

SoulCube said:

18-55 le düşündüklerinin hepsini yaparsın.
her türlü çok iyi bir lens yani 18-55.
ben çekimleri bununla yapıyorum.

:)

Bu lensle harikalar yaratılır :)

Soyle aslında bu konu daha faydalı olabilir.Eger cekecegin tarzda fotograflar gosterebilirsen ona gore lensi daha dogru sekilde karar verebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

fazla okuyamadım ama

70-200mm portre nasıl oluyor?

Ben portre için 50mm f/1.8 aldım. Ucuz lens ama müthiş bir şey eğer bütçe sorunu yoksa f/1.4 daha makbüldür =)

bu arada bende de 70-300mm sigma var. Landscape için telemacro özelliği var ama Canon'un 55-250'ye gözüm çok fena kaydı aynı standartlardalar acaba daha mı kullanışlıdır.

Image Stabilizer özelliğinden dolayı tercih edilebilir.
sigma hiç kullanmadım bilmiyorum..

kesinlikle f/1.8 50 mm alınması gerekir.

zaten 18-55 55-250 50 f1.4
sonrasına balıkgözü gibi sıradışı lensler alacaksn.
Sosyal ağlarda paylaş

mutos said:

SoulCube said:

18-55 le düşündüklerinin hepsini yaparsın.
her türlü çok iyi bir lens yani 18-55.
ben çekimleri bununla yapıyorum.

:)

Bu lensle harikalar yaratılır :)

Soyle aslında bu konu daha faydalı olabilir.Eger cekecegin tarzda fotograflar gosterebilirsen ona gore lensi daha dogru sekilde karar verebiliriz.

özetle 50mm insan gözü gibidir.
50mm den sonrası zoom içindir.

örneğin düşen bir damlayı çekmek için damlanın dibine girmek yerine zoom lensle yaklaşırsın..

18mm gibi bi lenste içmekanı insan gözünden daha geniş görmeni sağlayabilir..
gibi gibi.. yanlışsam düzeltin..
Sosyal ağlarda paylaş

50mm insan gözü gibidir lafı 35mm tam kare sensörü olan makineler için geçerli ancak. 18-55'in falan uyduğu kameralar ise APSC sensöründeki kırpmadan ötürü 50mm'yi aslında 80küsür mm gibi gösterir. İnsan gözü gibi açı için APSC sensörlü makinelerde 30,35mm gibi prime'lara bakmak gerekir...
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Saydiklarin degil de Canon EF-S 17-85mm f/4.0-5.6 IS USM Lens

17mm yeterli genis aciyi yakalamana yetecektir. Daha genis aci portre ve urunlerde iyi olmaz pek.

85mm ise zaten portre cekimlerde isteyebilecegin en dar aciyi saglayacaktir. 85mm ustu f2.8 lensler disinda(ki bu lensler deli pahalidir) portre cekim icin iyi degil pek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Sigma daha iyiymis evet. Fiyat olarak da asagi yukari aynilar. Canon'un genis aci cekimleri cok fena bu lens ile. Kullananlar 24mm den daha genis aci ile cekim yapma diye ogutluyorlar.

Studyo'da cekecegin icin IS gerek yok. Yine studyo'da olacagi icin 50mm f1.8 prime lens olayina da girmene pek gerek kalmayacak. Yeterli isik daima alacaksin. En iyi netligi almak icin f/5.6 ila f/8 arasi tercih edeceginden lensin cok hizli olmasina gerek yok. Ha ne olur mesela 2 tane manken dizersin bir tanesine fokuslayip digerini flulastirmak istersin. Onu pek beceremezsin dar alanda calisacagin icin. Cok muhim degil her gun 100 tane boyle foto cekmeyecegin icin bunu photoshop da yapmak 5 dk ni alir.

Amacin en makul bicimde sana gereken gorus araligini kapatmak. 1.6x crop ile zaten 70mm lens 112mm oluyor.
En genis aci da 17mm de iken 27.2mm oluyor.

Ikiside son derece yeterli min ve max degerler.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

dyna nin yazdigi lensin araligi icin belirttiklerine katiliyorum ama, optik performans olarak karsilastirirsak sigma 17-70 i daha basarili buluyorum ben sahsen. birde f2.8 avantaji var ki, mukemmel bi allrounder cogu acidan.

f2.8 avantajı diyosun da daha 30mm'de falan bitiyor o avantaj :D E ne anladım ben 70'de 2.8 olamayacaksa.

Ya tamron 17-50/2.8 ya da canon 15-85mm derim ben. Sabit f2.8 veya geniş aralık + IS-USM teknolojisi tercihine bakar. (bu arada 15-85 de baya pahalı arkadaş. Aslında canon 17-55/2.8 IS USM daha bir rakibi 15-85'in ya işte sonuçta geniş aralık seçilecekse 15-85 ancak kurtarır gibiyken 17-50/2.8'ler oldukça uygun fiyatlı iyi performans vaad ediyor)
Sosyal ağlarda paylaş

elbette tum aralik boyunca f2.8 kullaniyoruz demek gibi naiflik yapmiyorum, yalniz bilmiyorum hangisine bakiyorsunuz ama sigma 17-70 in iki versiyonu var, birincisi f2.8-f4.5 araliginda, ikincisi f2.8-f4.0 OS ve HSM sonic focus motoru sunuyor.

yeni lens 43mm e kadar f3.5 in ustune cikmiyor ,sonra sabit f4. 17-85 icin konusursak ztn aralik burdan basliyor, dolayisiyla f2.8 avantajindan kastedilen lens hizi hala bahse deger bi parametre.

sigma 17-70 in birinci versiyonunu 3 ay,tamron 17-50 67mm olani 5 aydir, tamron 17-50 72mm VC olan glass i da 3 ay kadar test etme olanagim oldu, 17-85 ve 17-70 in ikinci versiyonunu ise arkadaslar araciligiyla kullanabildim , kendi lensim de su an da 17-50.

hem teknik verilerinden, hem optik kalitelerinden hem de tum konu lenslerle uzun tecrubelerim olmasindan dolayi sigma 17-70 OS HSM ve tamron 17-50 67mm i kendi fiyat araliklarinda ne kadar ovsem azdir.

bunlar icerisinde, hatta daha ucuz lensler icerisinde canon 17-85 in FTM disinda hic bir artisi yok bence. hem dyna nin dedigi gibi 24mm in alti cekmeye degmez kalitede, hem yavas bi lens, hem de birde IS girince isin icine foto cekmek 55-250 ayarinda bi eziyete donusuyor. bi turlu sevemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
Bana da lens önerinnn!! =)

Şimdi elimde kit harici
70-300mm sigma var (yalnız bu arkadaşın olduğundan her zaman bende değil ama önümüzdeki dönem avrupadayken bende kalacak eğer iyi bi lens bulamazsam)
50mm prime f1.8 var.

landscape çekmek istiyorum aslında daha çok bir de gece sokak çekimleri insan çekimleri falan.
Ayrıca hani sokakta anı yakalamak ya da 1-2metre dibimdeki insanı yakalamak istiyorum ama bu olay elimdeki lenslerle mümkün olmuyor ve elimdeki lenslerin netliği bir türlü tatmin etmiyor.

siz ne önerirsiniz fiyat olarakta uygun bişeyler olsun =)
ya da arkadaşın 70-300'ü alıyım mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
70-300 ile gece sokakta cekim yapamazsin. gunduz yani yeterli isik varken fena degil. ben 70-300 nikkor ile daha cok yanina gidip "pardon bir poz cekeyim ama caktirmayin spontene olsun" diyemedigim icin sehir ici insanlari fotograflamakta kullaniyorum.

70-300 ilginc bir kullanim alani da nd filtre ile alabildigine uzun pozlama yapabilmen. f/32 e kadar kapatabiliyorsun diyaframi. bu sayede cok az isik giriyor lense. bazen nd filtre de olmadan uzun pozlayabiliyorsun hali ile. ama tripod hemde saglam bir tripod ve tripod kafasi sart.

Aksam cekim icin 50mm f1.8 en ideal lens. Daha iyisi herhalde 50mm f1.4 olur baska da bir lense gerek yok.

landscape icin 70-300 kullanabilirsin ama dar kesim cekimler icin isine yarar. yani bir vadidesin ve az uzakta guzel bir manzara var da etrafi dandik. ha o dandik kesimleri cikartip guzel kismi fotograflamak icin 70-300 ideal.

onun disinda landscape icin en ideal lens 10-20mm arasi olanlar.

dx kameralar icin en iyi genis aci lens tokina 11-16 f2.8.

Avrupa gezisi yapsam ve surekli dolasacak olsam ben sanirim yanima tokina 11-16 ile 50mm f1.8 alirdim sadece. telephoto ile ugrasmazdim pek. ne kadar cok yuk o kadar az yurume. hali ile de daha azini gormek demek.

ISO performansi cok iyi bir kamera varsa o zaman lens degistirmekle ugrasmamak icin 18-200 alabilirsin.

Bu arada ben bu aralar tek 24-70mm F2.8 Nikkor lensi istiyorum cok fena. Pahali olmasi onumdeki tek engel ama bakalim bir yolunu bulup almaya calisicam sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

"Canon'da çalışan bir meendiz arkadaşımın facebook iletisi" said:

"Brand new" Canon EF 24-70mm f/2.8L USM lens for sale, 850Euro (bought from Employee Store), 1 year warranty

adam daha dün paylaştı bunu, bilmem işine yarar mı. gerçi adamla liseden beri ( ki 11 sene oluyor ) görüşmedik ama , belki bi patinin işini görmüş oluruz bu sayede :d
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin

ornek olarak benim

tokina 11-16 f2.8 ile cektigim bazi fotograflar

70-300mm VR Nikkor lens ile cektigim bazi fotograflar

50mm f1.8 ile cektigim bazi fotograflar

fiyat performans acisindan en iyi lens sanirim 50 mm f1.8
fiyatina koyim en iyi lens dersem de tokina 11-16mm f2.8

70-300 ise buyuk pipi. kullanmayi bilmeyince gosteris icin ideal. kullanmayi bilirsen de super bir lens. Lakin cabuk yoruyor insani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
stimpak said:

"Canon'da çalışan bir meendiz arkadaşımın facebook iletisi" said:

"Brand new" Canon EF 24-70mm f/2.8L USM lens for sale, 850Euro (bought from Employee Store), 1 year warranty

adam daha dün paylaştı bunu, bilmem işine yarar mı. gerçi adamla liseden beri ( ki 11 sene oluyor ) görüşmedik ama , belki bi patinin işini görmüş oluruz bu sayede :d

Nikon kullaniyorum. Fena degilmis fiyat ama, Canon'cilar baksin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...