Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bing'in Google arama sonuçlarını kopyamalası şeysi

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Dragonmax said:

md5 said:

Şimdi twitterda gördüm google kanıtlıyıcaz görüceksiniz demiş :D görende interneti onlar icat etti sanacak

aslında biraz öle oldu

bence tehtid olarak gördükleri birşey var ki böyle ama o benim o benim diye ağlamacılık yapıyolar
Sosyal ağlarda paylaş

ben aciklayayim size durumu, ama ozet su: burada bing'in yaptigi degil google'in yaptigi ayip.

simdi bing, tipki google ve diger arama motorlari gibi, bircok sinyalden yararlaniyor rankingini train ederken. bunlardan bir kismi da clickstream data, bunun buyuk bolumu de bing toolbardan geliyor. eger programa opt-in olursaniz, sizin hangi query icin hangi sitelere girdiginizin bilgisini topluyor basitce ozetlenirse. bu data training'in bir parcasi, yani ranker'a diyor ki, haci bu X kelimesi arandiginda toolbarda, insanlar en cok bu sonuclara tikladi.

normalde X kelimesiyle ilgili data sadece toolbardan gelmiyor tabi, 80 tane farkli kaynak var. ama bu ornekte, google'in yaptigi correctioni bing yapmiyor ve bing X kelimesini direk X olarak alarak training yapiyor, google ise X'i Y'ye map edip, Y kelimesinin sonuclarini gosteriyor. bing'de cok az X datasi var, bunun cogu da toolbar'dan (hatta bizzat google tarafindan bing toolbar kullanilarak bu ornekte, cirkin kisim 1) geliyor, ve toolbarda insanlar X degil de, Y'nin sonuclarina tikliyorlar. ozet olarak ne oluyor, X querysi icin Bing, Y sonuclarini uste cikariyor, baska kaynaktan X datasi gelmedigi icin.

yukarida birinci cirkin nokta dedigim olay spekulasyon degil gercek, google bilerek hazirladi bu datayi cunku "experiment" diye. ikinci cirkin nokta da google'in, bu islerin nasil isledigini bile bile boyle bir hack ile konuyu bilmeyen insanlarin aklina bing google'dan caliyor fikri yerlestirmeye calismasi. gorunuse gore ise de yariyor.

sozun ozu google tirsiyor gorunuse gore. yoksa yani google gibi milyonlarca insanin wireless bilgilerini calmis bi sirketin baskalarini hirsizlikla suclamasi bi enteresan olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonmax said:

bu saatten sonra googla rakip gelemez. microsoft o dönemi bitirdi, sadece var olmaya çalışıyo okadar. googleın öyle hayvan projeleri varki, arama motoru mevzusu bi çay demlesin gelsin
evet, buzz mesela, wave mesela. google'in son 1 yilda tutan tek projesi instant search su ana kadar, ve ben sapka cikardim acikcasi cok basit bi fikir olmasina ragmen onu suggestionla birlestirip ise yarar bi hale getirdiler, yoksa Bing API'da google'dan once vardi instant search, ama suggestionlari getirmiyordu.

google'da her sey dedigin kadar mukemmel gitse, CEOlarini kovmazlar. yine dedigin gibi google'a rakip gelmeyecek olsa, ve bing rekabet teskil etmese, Page'in ilk aciklamasi "Piyasadaki tek rakibimiz bing" olmaz.

neler olup bittigini bizzat goren biri olarak, bu onumuzdeki bir yilda bing iyice ucusa gececek garantisini verebilirim size, ozellikle domain alanlarinda, alisveris olsun travel olsun eglence olsun. keske turkiye'de de olsa tum bu ozellikler de daha iyi anlatabilsem derdimi.
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

Dragonmax said:

bu saatten sonra googla rakip gelemez. microsoft o dönemi bitirdi, sadece var olmaya çalışıyo okadar. googleın öyle hayvan projeleri varki, arama motoru mevzusu bi çay demlesin gelsin
evet, buzz mesela, wave mesela. google'in son 1 yilda tutan tek projesi instant search su ana kadar, ve ben sapka cikardim acikcasi cok basit bi fikir olmasina ragmen onu suggestionla birlestirip ise yarar bi hale getirdiler, yoksa Bing API'da google'dan once vardi instant search, ama suggestionlari getirmiyordu.

google'da her sey dedigin kadar mukemmel gitse, CEOlarini kovmazlar. yine dedigin gibi google'a rakip gelmeyecek olsa, ve bing rekabet teskil etmese, Page'in ilk aciklamasi "Piyasadaki tek rakibimiz bing" olmaz.

neler olup bittigini bizzat goren biri olarak, bu onumuzdeki bir yilda bing iyice ucusa gececek garantisini verebilirim size, ozellikle domain alanlarinda, alisveris olsun travel olsun eglence olsun. keske turkiye'de de olsa tum bu ozellikler de daha iyi anlatabilsem derdimi.

ama dostum sen bize 2 yıldır falan bing geldi bing patladı bing patlicak diyip duruyosun, hiçbişeyini de görmedim açıkçası.

bir de projelerden asıl kastım şeydi;
google uydu fotoraflarını bıraktı artık sokak sokak dünyayaı kaydediyo, google translate gördüüm en müthiş translate programı, direk rusça ingilizce türkçe deyimleri bile bilinmesi gereken doğru anlamıyla çeviriyo oha lan diye kaldım. adamlar PDA telefonlara android işletim sistemi yaptı dünyayı koparttılar iphonu sıkıştırıyolar. adamlar sesli translate sistemi kurmaya çalışıyolar. konuşunca karşıdakine çevirisi gidecek falan.

o yüzden diyorum arama motoru işi bi çay demlesin gelsin. microsof arama motoru kasarken adamlar dünyayı aldılar gidiyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

Devamli bisey uretiyor google ama su ana kadar tutup gelir getiren bir sey olmadi pek cogu urun android chrome gmail vs sadece search engine e biraz daha pay koparabilmek icin cikartiliyor ve gelistiriliyor.
Google in gelirinin yuzde %98 i google ads ve adsense e dayaniyo. Youtube bile ilk kez bu sene biraz kara gecti o da devede kulak kaliyor.
Adamlarin tekel oldugu tek ekmek kapilarina da rakip gelince de cirkeflesmisler biraz. Gecer mi bilmiyorum bing ama rekabet iyidir en azindan.

http://images-20110201.searchengineland.com/figz/wp-content/seloads/2011/02/The-Bing-Sting-300x619.jpg
Gayette penth in dedigi gibi anlatiyo ama sanki search datasini analiz etmek uzere degil direk bizim spelling datamizi caliyorlar diyerek. Zaten bir tek wikipedia entry sini gostermisler en ustte ki datanin onu isaret etmesi en normal sey.
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

xaty: evet sadece ABD abi ne yazik ki.

@Dragon: abi gercekten tartisamayacagim kusura bakma, cok kisitli bilgiyle konusuyorsun cunku.

dostum doğrudur sonuça microsoftta ben çalışmıyorum siz çalışıyosunuz. ama yine de ben hala ve hala microsofttan güldür güldür gelen bişi görmedim. bunu da sölemek için bişi bilmeme gerek yok, sonuç ortada :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Dragon'a katılıyorum açıkçası. MS çalışanları ya da ne bileyim amerikan vatandaşları erişiyorsa Bing'in mükemmel hizmetlerine, bana bi faydası yok.

Google parayı falan geçti, insanlığa faydalı işler yapıyo olm adamlar, "kapatıyoruz dükkanı" deseler yolunu bulamayacak hale gelir milyonlarca insan, o derece.
Sosyal ağlarda paylaş

ilke cevap verecek mi diye merakla bekledim, cunku tam dedigi gibi cok kisitli bilgiyle yazmissin dragon. bing arama hizmetinde localde cok daha gelismis ama cok daha az yayilmis durumda. yani amerikada cok iyi hizmet verirken turkiye ayagi yok bile. o yuzden bing geldi bazi analizlere gore de pazarin %30unu aldi bile.

onun disinda, google'in diger servislerinin neredeyse hepsi baska projelerin gelistirilmesinin sonucudur. misal o cogzel dedigimiz chrome tamamen webkit uzerine kurulu. ayni sekilde android dedigin gucunu linuxten alan, pek cok ozelligi ios'ten alinmis, sun ve apple basta olmak uzere onlarca firmanin patentlerini cigneyen bir isletim sistemi.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Google parayı falan geçti, insanlığa faydalı işler yapıyo olm adamlar, "kapatıyoruz dükkanı" deseler yolunu bulamayacak hale gelir milyonlarca insan, o derece.

neymis google'in insanlik icin yaptigi is? bir iki tane filantropi projesinden baska yok oyle bir kafalari. hicbir firmanin yoktur, google da istisna degil.
Sosyal ağlarda paylaş

İstatistiklere göre çok ciddi sayıda kullanıcı halen IE6'da takılı kalmış durumda? Özellikle browser ve arama motoru tarafında istatistikler manipüle edilebiliyor kolayca. Live Search diye bi saçmalık bile ciddi ciddi kullanıldı insanlar tarafından. Niye? IE7 varsayılan tarayıcı, Live Search varsayılan arama motoru.

Ben bana faydasına bakarım kısaca.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

google'in diger servislerinin neredeyse hepsi baska projelerin gelistirilmesinin sonucudur. misal o cogzel dedigimiz chrome tamamen webkit uzerine kurulu. ayni sekilde android dedigin gucunu linuxten alan, pek cok ozelligi ios'ten alinmis, sun ve apple basta olmak uzere onlarca firmanin patentlerini cigneyen bir isletim sistemi.

bu arada 2010 mobil sektöründeki davaları kenara koyalım.. bulunsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...