Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kiracı

soulberry

Öne çıkan mesajlar

DamienThorne said:

Olmuyor öyle mesela ucuza vermişim, zamlı vericem vs diye. O zaman evde yaşayan adam kira tespit davası açar, etraftaki evlerin kiralarına bakılır vs ona göre bir karar verilir.

Kiracıyı koruyan bi sistem var şu anda.Bir kere kiraladın mı, geçerli bir sebep olmadan çıkaramıyosun. Öyle sözleşmeye egzantrik maddeler eklemeninde bir manası olmuyor bildiğim yada işi uzatıyor sadece.

e iyi de ev benim değil mi? 1 seneliğine kiralayacam. istediğim kiradan kiraya veririm. beğenmiyorsa oturmaz? Sözleşme ortasında kira yükseltmeye kalksam haklısın da sözleşme bitmişse adamın hiçbir hakkı olmamalı zaten?

Eğer öyleyse çok saçma bir sistem hakkaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Kiracıyı kontrat dolsa da, dolmasa da çıkarmanın 2 yolu var.

- Ya oraya kendinin veya 1. dereceden akrabanın oturacağını kanıtlayacaksın.
- Ya da adam kirayı 2 kez geç ödeyecek.

Onun dışında kira az diye çıkarmak istiyorsan çıkaramazsın. Kira tespit davası açıp kirayı bilirkişi raporu sonucunda yükseltebilirsin sadece.

Birine bir yeri kiraya veriyorsan, adam kirayı ödediği sürece sonsuza kadar orada oturabilir. Hiçbir allahın kulu da gelip ordan onu çıkaramaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

o zaman sözleşmelerde tarih bulunmasının manası ne? Tarihin hiçbir anlamı yok? 2 senelik 3 senelik falan kontrat yapmaya ne gerek var yani?

Şu saçma kanunlar değişmedikçe hayatta ev mev kiraya vermem valla :)

O süre şunun için var sözleşme bitmeden önce adam evden çıkarsa kaporayı alamaz bir de üstüne kalan sürenin kirasini ödemek zorunda kalır. Buradaki amaç ev sahibini korumak.

Evden süre bitince (Burada adamın hiç bir suçunun olmadığını varsayıyoruz; yani kirasini ödüyor, kimseye bir rahatsızlık vermiyor) çıkaramamamın sebebi zaten oraya alacağın diğer kiraci da aynı parayı verecek çünkü o evin değeri bellidir ve sözleşme olsa dahi kiraya yıllık belirtilen ölçülerde zam YAPILABİLİR. Şimdi böyle bir durumda adamın sözleşmesini yenilememen iyi niyetli kiracıyı açıkta bırakır ve senin iyi niyetini bozar ki borçlar hukuku için iyi niyet kuralı çok ama çok önemlidir.

Bir de şöyle düşün adamın orayı 2 seneliğine kiralamış olması demek 2 sene sonra başka yere gideceği anlamına gelmez. Adamın işi oradadır çocuklarının okulu oradadır etc.. etc.. iki yanlı düşünmek zorundasınız
Sosyal ağlarda paylaş

e adamın durumu beni bağlamaz ki ama ev sahibi olsam? yani belki ben sözleşme sonrasına 2 katına kiraya vermek istiyorum, ya da hatta 2 katı para verecek kiracıyı hazırda buldum bile, eskisiyle sözleşmenin bitmesini bekliyorum?

Mal benim olduğus ürece istediğim paraya kiralamak benim hakkım değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Sen de haklısın sonuçta ev senin evin ama Türkiye'de yıllarca kiracılar ezildiği için onların haklarının korunması da gayet doğal çünkü bugün de bir çok insan kirada oturuyor.

2 kat kira veren yeni biri olayına da gelirsek elbet orada yeni biriyle sözleşme imzamana yardımcı olacak maddeler vardır. o kadar da katı kurallar olduğunu sanmıyorum biraz daha detaylı araştırmak lazım ama şunu söyleyebilirim 1.000 liraya kiraya verdiğin eve bir başkası 1.100 veriyor diye o evdekini atman baya zor diye biliyorum.

Tabi tüm bunlardan bahsederken kiracının, kirasini zamanında ödeyen, tüm kurallara uyan birisi olduğunu farzediyoruz sonra yanlış anlaşılma olmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

e adamın durumu beni bağlamaz ki ama ev sahibi olsam? yani belki ben sözleşme sonrasına 2 katına kiraya vermek istiyorum, ya da hatta 2 katı para verecek kiracıyı hazırda buldum bile, eskisiyle sözleşmenin bitmesini bekliyorum?

Mal benim olduğus ürece istediğim paraya kiralamak benim hakkım değil mi?

mal seninde karşıdakinide mal yerine koyma sözleşmeden 1 ay önce noterden ihtar çek adama ki sözleşme oromatikmen tekrarlanmasın o süre içindede adam kendine yer bulsun filan.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

ama adam bütün borçlarını ödüyorsa, başka kiracı alma amacıyla çıkaramazsın.

Bilmedigimden soruyourm, sacma geldi bana...

Kontratin amaci nedir o vakit, 1 seneligine kiraliyorsun adama, 1 sene sonra binbir turlu mazeret gosterip mahkemeyle cikarmak zorunda kaliyorsun falan?

Ihtarname cektikten sonra niye kasman gerekiyorki bu kadar?
Uc ornek vereyim 1 seneligine evi kiralayip, 1 sene sonra da bos kalmasini istiyorum, kiralamiycam kimseye diyelim. Neden sorun olsunki bu?
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

hah tamam, ihtar çekince yenilenme olmuyorsa sorun yok zaten. Ben ihtar çeksen de adam çıkmam dediği sürece çıkartamıyosun gibi anladım daha önceki konuşmalardan.

Adam çıkmam dediği sürece ve parasını ödediği sürece çıkartamazsın. Ev ise orada oturacağını, dükkan ise orada iş yapacağını kanıtlamak zorundasın. Kontrat sadece kira dönemini belirler, başka da bir halta yaramaz.

Bu memlekette kiracı olmak var, çalışan olmak var. Tüm imtiyazlar malesef bu yönde.
Sosyal ağlarda paylaş

Mendoza said:

Rewendor said:

hah tamam, ihtar çekince yenilenme olmuyorsa sorun yok zaten. Ben ihtar çeksen de adam çıkmam dediği sürece çıkartamıyosun gibi anladım daha önceki konuşmalardan.

Adam çıkmam dediği sürece ve parasını ödediği sürece çıkartamazsın. Ev ise orada oturacağını, dükkan ise orada iş yapacağını kanıtlamak zorundasın. Kontrat sadece kira dönemini belirler, başka da bir halta yaramaz.

Bu memlekette kiracı olmak var, çalışan olmak var. Tüm imtiyazlar malesef bu yönde.

görünürde öyle
Sosyal ağlarda paylaş

Mendoza said:

Rewendor said:

çalışanla kiracı olmayı nasıl bağdaştırdın ki? Çalışanı korumak ayrı, adam çalışıyor, karşılığını alacak elbette. Ev sahibi kendi malını istediği zaman istediğine kiralayabilmeli elbette. Sözleşme süresinin ortasında "ben vazgeçtim çık evimden" demekten bahsetmiyorum elbette, ama sözleşme bitince de herhangi bir yükümlülük kalmamalı.

Hani evim olduğundan kiraya vereceğimden falan değil de, insanın kendi eviyle ne yapacağına (ortada bağlayıcı bir kontrat süresi falan yokken) karışılması saçmalık.

Edit: Avukat arkadaşa sordum şimdi, 1 ay önce ihtar çekersen sebep göstermeden çıkartabiliyo olman lazım dedi. Mantıklı olan da o zaten. Ama tam emin olamadı bi an. bu arada borçlar kanunu daha bugün değişmiş, yeni hali nedir bilmiyorum tabii
Sosyal ağlarda paylaş

6570 sayılı yasa olduğu için (belediye sınırlari içinde gayrimenkuller, liman vs), kira bitimi ile 1 ay önceden ihtar ile tahliye edemezsiniz kiracıyı. Ancak kiracı kira süresinin bitiminden 15 gün evvel boşaltacağım diyerek kiralananı terk edebilir.

Süreli sözleşme ise süre sonunda sözleşme yenilenmiş sayılır, yeni sözleşme ile yeni kira bedeli belirlenir, taraflar yeni kira bedelinde anlaşamaz ise kira tespit davası açarlar.

Kısaca kiracı kirasını zamanında ödüyor, evede zarar vermiyorsa, sözlşeme şartlarına uyuyor ve 6570 sayılı kanundaki istisnai hallerde mevcut değilse kiracıyı çıkartamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Belediye teşkilatı olan yerlerle, iskele, liman ve istasyonlardaki gayrimenkullerde 6570 sayılı kanun uygulama alanı bulur.

Ahanda alıntıda yapayım bilgilerimi kontrol edeyim dedim bir hukuk sitesinden.

"Öncelik olarak 6570 sayılı Kanun'un uygulanma alanına giren kira sözleşmelerinde, kira sözleşmesinin süresinin sona ermesi ile tahliye istenemez. Tahliye için 6570 sy. kanundaki tahliye sebeplerinden birisinin söz konusu olması ;veya kiracının sürenin, yahut süre sona erdikten sonra 1 er yıllık dönemlerde uzayan kira sözleşmelerinde ;geçmekte olan dönemin sona ermesinden 15 gün önce, dönem sonunda tahliye edeceğini yazılı bildirmesi halinde, artık kiracıya karşı, kira ücreti veya tazminat talebi ileri sürülemez. 6570 sy. kanuna göre kiracı yazılı bildirim yapmadıkça kira sözleşmesi belirli süreli ise (1) yıllık dönem için uzatılmış sayılır. Kiralayan uzatmadığını bildiremez;ancak belirli tahliye sebepleri varsa bunlara dayanabilir."
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Ev sahibi kendi malını istediği zaman istediğine kiralayabilmeli elbette. Sözleşme süresinin ortasında "ben vazgeçtim çık evimden" demekten bahsetmiyorum elbette, ama sözleşme bitince de herhangi bir yükümlülük kalmamalı.

Hani evim olduğundan kiraya vereceğimden falan değil de, insanın kendi eviyle ne yapacağına (ortada bağlayıcı bir kontrat süresi falan yokken) karışılması saçmalık.

Edit: Avukat arkadaşa sordum şimdi, 1 ay önce ihtar çekersen sebep göstermeden çıkartabiliyo olman lazım dedi. Mantıklı olan da o zaten. Ama tam emin olamadı bi an. bu arada borçlar kanunu daha bugün değişmiş, yeni hali nedir bilmiyorum tabii

Rewendor görmeyi başaramadığın şey ev denilen kavramın herhangi bir mülkten daha farklı nitelik ve anlamlara sahip olması. Bu yüzden değişik kültür ve ekonomik sistemlerde, çok daha farklı olabiliyor konutları ilgilendiren yasalar.

Senin birden fazla evin olması zaten ideal bir dünyada mantık dışı sayılabilir. Ama ideal bir dünyada yaşamıyoruz, konut sektörüne yatırım yapan çok fazla insan var, ve bu insanların girdiği sektör birilerinin orda yatıp kalkması çocuk büyütmesi anlamına geliyor. Çıkması ve girmesi ayrı masraf zaten, dolayısıyla yasa kiracıyı her daim daha fazla korumalı zaten bana soracak olursan, en azından serbest market dahilinde.

Fakat mal sahibi de korunuyor güzelce, Türkiye bu açıdan çok da kötü bir yer değil gerçekten, mesela 3 ay evvelden haber vermezsen kaporanı yakarsın. Adam sık kiracı bulamıyorsa da 2 ayın kaporasını ister, yine kurtarır falan filan.
Sosyal ağlarda paylaş

— Aile konutu kiralayan, eşinin rızası olmadan sözleşmeyi feshedemeyecek.
— Yeni kanun, işyerlerine yönelik düzenlemeler de getiriyor. Mobbing olarak adlandırılan işyerindeki çalışanların psikolojik ve cinsel tacizinden bundan böyle işveren de sorumlu olacak.

ntvmsnbc özet geçmiş, çalışma kanununda da değişiklikler var. Haksız yere işten çıkarılma falan.
Haha bu nedir yahu. Şaka gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...