Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversitelerde Devam Zorunluluğu

Dartanian

Öne çıkan mesajlar

ehh sıkıntı derslerin dağılımında ve ders içeriklerinde diyeceğim de çok uzun bişiler yazmam gerekecek.

ders saatleri, ders programı ve içerikleri önemlidir.

bunları uygun yaptığın anda devam zorunluluğu gibi bişiye ihtiyacın olmuyor zaten.

syllabus vermeyen hocalar var gerçi.. neyin devamı, neyin eğitimi, neden bahsediyoruz diye düşünüyor insan bu adamların dersine.
Sosyal ağlarda paylaş

Pickles said:

öğrencinin işi okula gelmek. dersin kitaptan dümdüz okunması gerekiyorsa öyle ders işlenir. o zaman hukuk fakültesinde kimse derslere girmesin nasılsa kitaptan dümdüz okunuyor. geçiniz bu ben evde çalışıyorum anlıyorum ayaklarını.

Bizde de var o son örneğe benzer hocalar. iyi oluyo tabi ödüllendirmek gerek okula gelip derse giren insanları

Öğrencinin işi; öğrenmek. Okula gitmek değil.

Derse girdiğin için ödüllendirilme ihtiyacı hissediyorsan, okul konseptini çok kavrayamamışsın sanırım.

Şuanda yaşadığım şehirdeki üniversitenin hukuk bölümü, derslerini hem online hem kanlı canlı yapıyor. İsteyen okula gidiyor isteyen evden katılıyor.

İlk başta savunulan düşüncenin, bence savunulur tarafı şöyle;

İnsanın başına türlü şey gelebilir, çalışma zorunluluğu olabilir. Diğer taraftan, herkesin kişisel bilgi birikimi diğerleri kadar değildir. Bizim eğitim sisteminde, böyle genel kültür seviyesinde dersler oluyor. Bilgisayar kullanımıdır, ingilizcedir, işte bu derslere katılmak zorunda tutulmak cidden bilen bir insan için ölüm.

Diğer taraftan "yoklama" konsepti bizde üniversite lisenin devamı gibi olduğu için bu kadar yaygın. Bir ders vardır, senin mesleği öğrenmene katkı sağlayacak, çok fikir sahibi olmadığın. Gitmezsen, öğrenemezsin, geçemezsin. Bu kadar basit.

Yada başka bir ders vardır, ezbere dayalı eğitim sistemimiz sağolsun, bir haftalık oturup sayfalarca bilgi ezberleyerek geçilebilir, gitmezsin ama çalışır geçersin.

Kabaca, üniversiteye giden adam olgun adamdır yaş önemli değil. Üniversite olgun insanları eğiten kurumdur. İnsanları sopayla orada tutmak bişeyler öğrenmeye çalışanlara köstek olmaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

keşke online ders kıvamına gelebilse ülkemiz ben de çok isterim fakat daha çok zamanı var gibime geliyor. düz şeklini beceremeyen öğrencilerimiz var bi de online olursa mazallah neler olur.

ben okula gitme taraftarıyım. sabahın köründe de olsa gidilir bi temiz hava alınır ortam değişikliği yapılır hoca dinlenir dinlenmez farketmez ama okulda bulunmak gerektiğine inanıyorum. ha sen bulunmama gerek yok diyebilirsin e zaten bunun için de % 60 70 gibi bir devamlılıktan sana kalan % 30 luk kısmı keyfince gitmeyerek kullanabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Az biraz yurtdisi gormus kisi zaten devam zorunlulugu olayının saçmalığını kavrar ama bizim ülkedeki kültürle dışarıyı kıyaslayınca insan gerekli be arkadaş demeden duramıyor, yani bizde ne yazık ki bazı şeyler hemen değişemiyor. Bu konuda yazan yorumları bile görünce abi bırak gitsinler, kalksa bu adamlar olduktan sonra ne getirisi olacak ki diyorum içimden, hakediyorlar ^^

Adamlar da 1.sınıftan itibaren yoklama yok sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

notu kıt bi hoca vardı bizde, dönemin sonunda yarım gün falan devamsızlık sınırını geçtiğim için hocayla konuşmaya gittiğimde devamsızlıktan bırakmam ben hiç bi zaman demişti, bi yandan sevinmiştim bi yandan "ulan kepaze niye dönemin başında söylemiyosun bunu" diye geçirmiştim içimden.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

ben ytu'de yoklamadan kaldım olm..

bigzel kaldım yani..

oha şaşırtıcı. lab'ler hariç fizik 2'ye ve genel kimyaya bir kez bile uğramamıştım ama geçmiştim dersleri, hatta kimya a gelmişti asdsd. bölüm derslerinden de yüzde 70 sınırının altında olduğum çok ders oldu, bi sıkıntı yaşamadım onlardan da.
bölümden bölüme değişiyor demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Burada Türk eğitim sistemiyle Avrupa eğitim sisteminin farklılığının da getirdiği bir takım durumlar var. Bizde "gitmesen de geçebileceğin" bir sürü ders varken (mühendislikte bile) Avrupa'da gördüğüm örneklerde derse hakkaten gitmek gerekiyor anlamak için. Çünkü hocalar ezberden ziyade sebep-sonuç kastırmaları, case study yorumlamaları falan soruyorlar.

Yine de yok abi, devamsızlık kalksın, üniversiteler bi süre az mezun verir ama doğal seçilim olur bu, hakkaten iyiler mezun olmaya başlar artık. Açıkçası okulla hiç bi alakası olmayan adamın benle aynı diplomayı alması beni rahatsız ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

cok mantıklı bi sistem bence.

üniversite iki yönlü işliyen bir sistem, nasıl size öğrenim imkanı sağlıyorsa üniversite karşılığında sizde üniversiteye prestij kazandırıyosunuz. belli bir standartın altına düşmek istemiycektir üniversite. haklı bi talep bu bence.

sırf notlar anlamlı değil, derse gelmeniz hocalarla ilişkiye girmeniz falanda önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...