Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilinçlenelim

sandalye

Öne çıkan mesajlar

Quiternoob said:

E toplanan yeni güç Osmanlı'mıydı? Değildi. Argument invalid.

Toplanan yeni güç Osmanlı değildi fakat Osmanlının içindeki subaylardı. Toplanma ve bir yönetim ekolü oluşturmalarının sebebi ise Osmanlının korumakla yükümlü olduğu toprakları koruyamamasıdır. Argument invalid filan değil. Bu bir kırılma noktasıdır. Osmanlının yıkılış süreci ile Cumhuriyetin ilan süreci arasında ki bir noktadır. Bu noktada İstanbulu değil ama Anadoluyu yönetenlere yönetici demem niye bu kadar yanlış olsun ki o kısa dönemde o insanları Osmanlının yönetici vasfını ülkenin tercihleri yönünde elinden alan (en azından Anadolu bölgesinde) Osmanlının eski subayı ve yönetici görevi üstlenmiş insanlar dememizde ne gibi bir sakınca var? Yönetim işini gerçekten üstlenen onlardı o kırılma noktasında. Ayrıca zaten Cumhuriyeti ilan ettiler. Bu mükemmel muazzam bir örgütlenmeydi. İzin verde bunu yapan insanlara ben Osmanlının subayları olduğu için Osmanlının kontrolünde olan toprakları gerçekten yöneten insanlar olarak tanımlayabileyim en azından o kırılma noktası süresince.

Quiternoob said:

E ben öyleysem ben niye tartışmaya girdim o zaman? Lol.

Sen doğrularını insanlara kabul ettirmeye çalıştığın için bu tartışma içerisindesin. Objektif olma gibi bir derdin yok yazdıklarında bu anlam çıkmakta zaten.

Quiternoob said:

Ekonomisi kötü olup da kapalı olmayan toplumlardan örnek verdikçe "Ama aydınlanma..." diyen sensin.

Ama aydınlanma diyen yok dediğim gibi. Aydınlanma seviyesi insanın toleransını arttırır. İnsan ne oranda bu toleransını geliştirdiyse aç kaldığında gösterebileceği direnç o oranda artar. Fakat ekonomi iyice kötüye gitmeye başladığı anda sonuçta insan erdemlerini yiyemeyeceği için her türlü davranış biçimine girer.

Quiternoob said:

Avrupalıların hepsi yekpare bir etnik grup mu? İrlandalısı Almanı Polonyalısı yok mu? Beyaz Amerikalılar'ın çoğunun kökeni bunlara dayanıyor.

Evet onlara dayanır fakat o halklar sonuçta Amerikan yerlilerini istila etmişlerdir. O aydınlanmanın getirdiği mükemmel değerler bile o insanların o katliamları zülmleri yapmasını engelleyememiştir.

Quiternoob said:

Konuştuğu dili Türkçe olarak tanımlamıyor çünkü. Oğuzca der, Çağatayca der, Kımakça der bilmemne der. Dünya onlara Türk dedikçe onlar da kendilerine Türk demeye başlıyor.

Dünya o insanlara "şekerşeyler" deseydi bu insanlar kendilerini "şekerşeyler" olarak mı tanımlayacaktı :) "Türk" ün ilk nerede geçtiğini öğrenmen için:

10. yüzyılda Orta Asya'dan ve İran üzerinden Anadolu topraklarına yerleşen Oğuz-Türkmen başta olmak üzere pek çok boy Türk adı altında toplanmıştır.Türk adı Orta Asya'da Türk ırkına mensup ve Türkçe konuşan toplulukların (Göktürkler) döneminden beri ortak adıdır. Türk (veya Türük,Török,Törk) adı bugün kullandığımız şekli ile ik defa Orhun Yazıtlarında geçmektedir.Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtlarında Türük-Old Turkic letter UK.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter U.svgOld Turkic letter T2.svg Daha eski olan Tonykuk yazıtının her iki taşında da Türk-Old Turkic letter K.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter U.svgOld Turkic letter T2.svg şeklinde geçer.Anlamı da kaynaklara göre Türemek,Miğfer,güçlü kuvvetli olarak verilmektedir.[38][39]

Quiternoob said:

Sen insanlara hiçbirşey vermeden ellerinde olanı almaya çalışırsan kimseden empati bekleme. Özveri beklediğin tarafa birşey vermiş misin otur onu düşün ilk önce. Bu ülkede diller yasaklandı, kasıtlı asimilasyonlar, deportasyonlar yapıldı, gayrimüslümlerin ekonomik hakları ellerinden alındı. Ama ne zaman seslerini çıkarsalar "nankör, küstah" oluyorlar, y"urttaşlığı zedelemek istiyorlar".

Arkadaşım anlamadığın nokta bu ülkenin bir otel gayrimüslimlerin ise yağlı bir müşteri olmadığını anlayamaman. Ben Türk olarak bu ülkenin vatandaşıysam oda vatandaşı ortada bir karışıklık varsa oda bu işi çözmekle yükümlü. Gayrimüslimleri yem olarak kullanan batı politikalarını eleştirmeli esas gayrimüslimler. Bu olayların dış güçler tarafından tertiplenilip insanlara zaten yeşermeye çok elverişli olan gayrimüslim düşmanlığını körükleyecek hareketlerin bolca yapıldığını anlayamayan gayrimüslim zaten birşeyin farkında değildir ki. Dediğim gibi zamanında onlar kullanılarak kendilerine katliamlar yaptırıldı Türkleri ve Kürtleri öldürdüler. Şimdi de başka işbirlikçileri toplayıp ülkede gayrimüslimlere karşı düşmanlığı körükleyecek biçimde çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bu tertipler bir tek gayrimüslimleremi oluyor sanki. "Etnik" tartışmaları herkese yaptırıyorlar. Alevi-Sünni olayı gibi kaybeden varsa herkes kaybediyor. Hristiyanı Ateisti Müslümanı bimmnesi yokki bu işin. Ama birileri kendini farklı görüp hep bize özellikle zülm ediliyor diyorsa dediğim gibi bunların hepsi tertiptir. Bu ülke Ankaradan yönetilmeye başlanırsa ki Atatürk öldükten sonra böyle birşey olmadı o zaman herkesin dostça ve kardeşçe yaşayacağını görürsünüz.
Hesabı gel işbirlikçilere soralım diyorum yok orada değilsin. E burada olmayan adama da ben amacı "üzüm yemek değil bağcıyı dövmek" olarak bakıyorum.

Quiternoob said:

17 Ağustos 1927 Elza Niyego adlı 22 yaşındaki Yahudi kızı, kendisine âşık olan ve uzun süredir taciz eden evli ve torun Osman Ratıp Bey tarafından öldürüldü. Genç kızın cansız bedeninin saatlerce sokakta üstü bile örtülmeden tutulması yetmezmiş gibi, Osman Ratıp’ın mahkeme yerine akıl hastanesine gönderilmesi Yahudi cemaatinde büyük tepkiye neden oldu. Katilin eski Hicaz Valisi’nin oğlu ve II. Abdülhamit’in emir subayı olması, kurbanın ise sıradan bir Yahudi olmasından dolayı, olayın örtbas edileceği endişesi duyan Yahudi cemaati, geleneksel çekingenliğini ilk kez bir yana bırakarak, 18 Ağustos’taki cenaze törenine kitlesel biçimde katıldı ve “adalet istiyoruz” diye haykırdı. 15 bin civarında olduğu tahmin edilen kalabalığın cenazeyi bir gövde gösterisine dönüştürmesi basının Yahudi düşmanlığını körüklemesine vesile oluşturdu. Gazetelerde “nankörler”, “küstahlar” başlıkları belirir. Resmî makamlar da Yahudi cemaatini hizaya getirmeye karar verdiler. Bir süre sonra cenazede Türk düşmanı sloganlar attıkları, trafiği engelledikleri ve polisle çatıştıkları gerekçesiyle dokuz cemaat üyesi ile cinayete tanık olan bir Rus mahkemeye verildi. Uzun bir yargılama sürecinden sonra, suçlananlardan dördü, ‘Türklüğü tahkir ve tezyif’ ettiklerinden birer sene hapse mahkûm oldu.

Yahudi olduğu için mi öldürmüşler bu kızı. Ortada gencecik bir kız bir piskopat tarafından öldürülmüş burada Yahudiyi aramak insanlık dışı birşeydir. Bu tür şeyleri yapanlar batılı odaklardır. Tıpkı Irakta öldürülen 6 yaşındaki çocukların başında durup "Bu çocuk Şii mi yoksa Sünni mi? demeleri gibi. Bunun mozaiği çatlatmak için yapılmış bir tertip olduğunu görmüyormusun?

kurbanın ise sıradan bir Yahudi olmasından dolayı, olayın örtbas edileceği endişesi duyan Yahudi cemaati,

Bu endişeyi duymalarını sağlayan onların kafasına birileri tarafından ekilen düşünceler mi yoksa Osmanlının yahudilere karşı uyguladığı politikalar mı. Bu konuda bir bilgiye sahipmi bu yazıyı yazan kişi?

Mozaiği çatlatmak için basit ve bir o kadar da etkili taktikler bunlar. Orada bir kızcağız öldürülmüş bu kız Türk olsa ne olur Ermeni olsa ne olur x olsa ne olur z olsa ne olur. Olaylara etnik pencereden bakanlar ancak zarar getirir insanlara bu nasıl bir mantıktır. Bu kız öldürüldükten sonra Devletde devlet çalışanlarının tutumunu belirleyen şeyler "bu ülkenin ürünü" bir düşünce tarzıysa ki bu yazıda devletin tutumu bahsedilmemekte eğer öyleyse o zaman gelin bunu hep birlikte düzeltelim. Burada varmsınız?

Quiternoob said:

Almanya ezelden beri Alman yurdu, Katolik kilisesine ayaklanıp reformu başlatmalarının altında bile Almanlık bilinci yatar. Müslüman doğu toplumları daima ümmet toplumları, daima teba olmuşlardır vatandaşlık, yurttaşlık kavramları 100 yıl kadar bile eski değil Türkiye'de.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Bismarck
Almanyayı bugünki Almanya yapan neymiş bir oku bakalım. Ayrıca Protestanlık dinle alakalı birşeydir. Fransız ihtilali ulusal değerleri Avrupaya kazandırmıştır.
Protestanlık : http://tr.wikipedia.org/wiki/Protestanl%C4%B1k

Quiternoob said:

Whatever.

Whatever değil arkadaşım söylesene şunu söyle başka birşey istemiyorum yaz şunu. Niye yazamıyorsun?
"Ermeniler Rusların desteği ile Türkleri ve Kürtleri katletti"
Ben objektif bir biçimde Ermenilerin tehcire uğratıldığını bu tehcir sırasında intikam duygusu güden Türk ve Kürt çeteci haydutların onlara saldırdığını gayet güzel ifade edebiliyorum. Çünkü objektifim ama sen tarihi bir gerçeklik olan ricamı hala yerine getiremiyorsun? Bunun nedeni ne yazıversene niye yazamıyorsun? Bunu yazmandaki engel ne?

Quiternoob said:

Yapma yav, Arap hayranları ne peki?

Arap hayranlarının geneli Siyasal İslamcıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Toplanan yeni güç Osmanlı değildi fakat Osmanlının içindeki subaylardı. Toplanma ve bir yönetim ekolü oluşturmalarının sebebi ise Osmanlının korumakla yükümlü olduğu toprakları koruyamamasıdır. Argument invalid filan değil. Bu bir kırılma noktasıdır. Osmanlının yıkılış süreci ile Cumhuriyetin ilan süreci arasında ki bir noktadır. Bu noktada İstanbulu değil ama Anadoluyu yönetenlere yönetici demem niye bu kadar yanlış olsun ki o kısa dönemde o insanları Osmanlının yönetici vasfını ülkenin tercihleri yönünde elinden alan (en azından Anadolu bölgesinde) Osmanlının eski subayı ve yönetici görevi üstlenmiş insanlar dememizde ne gibi bir sakınca var? Yönetim işini gerçekten üstlenen onlardı o kırılma noktasında. Ayrıca zaten Cumhuriyeti ilan ettiler. Bu mükemmel muazzam bir örgütlenmeydi. İzin verde bunu yapan insanlara ben Osmanlının subayları olduğu için Osmanlının kontrolünde olan toprakları gerçekten yöneten insanlar olarak tanımlayabileyim en azından o kırılma noktası süresince.

"Ortada hata ile söylenmiş bir laf yok. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadrosu Osmanlının yönetici kadrosundan geldiği için -Soris
Burada açıkça Türk devlet geleneğinin Osmanlı devlet geleneğinin devamı olduğunu ve bunun Osmanlı devlet adamlarından bazılarının yeni kurulan devletin kadrosunda yer aldığını ima ediyorsun.
İkisi de yanlış.

Soris said:

Sen doğrularını insanlara kabul ettirmeye çalıştığın için bu tartışma içerisindesin. Objektif olma gibi bir derdin yok yazdıklarında bu anlam çıkmakta zaten.

Evet o yüzden sayfalardır en büyük fener dedirtmeye uğraşıyorum sana.

Soris said:

Ama aydınlanma diyen yok dediğim gibi. Aydınlanma seviyesi insanın toleransını arttırır. İnsan ne oranda bu toleransını geliştirdiyse aç kaldığında gösterebileceği direnç o oranda artar. Fakat ekonomi iyice kötüye gitmeye başladığı anda sonuçta insan erdemlerini yiyemeyeceği için her türlü davranış biçimine girer.

"Aydınlanma meselesi, Amerika çulsuz yuvasıyken bile çok kültürlü olmayı başarabildi. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında fakir olup da bunu başarabilenler var, örn; Çek Cumhuriyet, Macaristan. İnsanın fakir olması başka kültürlerden nefret etmesi ya da saygı duymaması gerektiği anlamına gelmiyor." -Quiternoob

"Amerikaya giden insanlar zaten aydınlanmış insanlardı. Kaldı ki O saydığın Doğu avrupa ülkeleri aydınlanmanın başladığı yerlere en yakın yerler.
Patates Vebası ne bilmiyorum fakat isterse Çikolata Vebasından kaçmış olsunlar Sonuçta o adamlar aydınlanma süreci yaşadılar." -Soris

Senden ricam sözlerini söylemeden önce az durup ölçüp biçmen, öncelikle fikirlerinin ne olduğunda sağlam bir şekilde karar kılman. Gördüğün üzere kendinle çeliştiğin zaman bunu farkediyorum, ve göstermekten de çekinmiyorum.
Soris said:

Evet onlara dayanır fakat o halklar sonuçta Amerikan yerlilerini istila etmişlerdir. O aydınlanmanın getirdiği mükemmel değerler bile o insanların o katliamları zülmleri yapmasını engelleyememiştir.

O toprak kavgasıyla alakalı.
Topraklardan atılması gereken vahşiler gözüyle bakıyorlardı adamlara ama kozmopolit yaşam alanlarında bir başarısızlık göremezsin.

Soris said:

Dünya o insanlara "şekerşeyler" deseydi bu insanlar kendilerini "şekerşeyler" olarak mı tanımlayacaktı :) "Türk" ün ilk nerede geçtiğini öğrenmen için:

Muhtemelen. Muhtemelen bilmiyorsun ama dünyadaki birçok millet ismini başkalarından almıştır. Etkilendikleri kültürler onlara bir isim takıyorsa, halklar bunu benimsemeye meğilli oluyor. Türk sözcüğü bile Çince.
Soris said:

10. yüzyılda Orta Asya'dan ve İran üzerinden Anadolu topraklarına yerleşen Oğuz-Türkmen başta olmak üzere pek çok boy Türk adı altında toplanmıştır.Türk adı Orta Asya'da Türk ırkına mensup ve Türkçe konuşan toplulukların (Göktürkler) döneminden beri ortak adıdır. Türk (veya Türük,Török,Törk) adı bugün kullandığımız şekli ile ik defa Orhun Yazıtlarında geçmektedir.Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtlarında Türük-Old Turkic letter UK.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter U.svgOld Turkic letter T2.svg Daha eski olan Tonykuk yazıtının her iki taşında da Türk-Old Turkic letter K.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter U.svgOld Turkic letter T2.svg şeklinde geçer.Anlamı da kaynaklara göre Türemek,Miğfer,güçlü kuvvetli olarak verilmektedir.

Türk Çinliler'in Türki kavimlere verip onların benimseyip Göktürk olarak hayata geçirdiği bir isim, Türkmen ise Farsça'da "Türk'e benzeyen" anlamına gelen "Türkmanend"den türemiştir. Türklerin Horasan ve Transoxus'a yerleştikten sonra oradaki İrani göçebeleri asimile etmeleri sonucu Farslar'ın o insanlara verdiği isimdir.

TC'den önce adı Türk olan tek siyasi oluşum Göktürklerdir. Türki halkların Müslüman komşularının dimağlarında Türk olarak yer etmesinin sebebi de kendilerini ilk olarak Göktürkler olarak tanıtmış olmalarıdır. Göktürkler dağıldıktan sonra Oğuz, Uygur, Peçenek vs diye ayrılan bu boylardan Oğuzlar, Müslümanlar onlara Türk dedikleri için bir süre sonra tekrar benimsemiştir. Ama bu aristokraside kalmış, tabana inmesi çok daha uzun sürmüştür. Osmanlı kaynaklarında 1500lerde Anadolu Türkmenlerinden hala Oğuzlar diye bahsedilip Yavuz Sultan Selim'in Şah İsmail'e yolladığı mektupta ona "Ben ki Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk" diye hitap etmesi de o tarihlerde Türklük bilincinin bazı aristokratlarda var olduğuna işaret etmektedir zannımca.

Soris said:

Arkadaşım anlamadığın nokta bu ülkenin bir otel gayrimüslimlerin ise yağlı bir müşteri olmadığını anlayamaman. Ben Türk olarak bu ülkenin vatandaşıysam oda vatandaşı ortada bir karışıklık varsa oda bu işi çözmekle yükümlü.

Adamlar ne zaman haklarını arasa hain, küstah oluyorlar. Bu oluşumun hiçbir hayrını görmeyen adamların buraya vefa borcu da yoktur zannımca. Bu adamlar yine iyi bile seslerini çıkarmıyorlar.
Soris said:

Gayrimüslimleri yem olarak kullanan batı politikalarını eleştirmeli esas gayrimüslimler. Bu olayların dış güçler tarafından tertiplenilip insanlara zaten yeşermeye çok elverişli olan gayrimüslim düşmanlığını körükleyecek hareketlerin bolca yapıldığını anlayamayan gayrimüslim zaten birşeyin farkında değildir ki.

Niye? Senin devletin senin vatandaşın ona ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaparken niye batıyla hesaplaşsın bu adamlar?
Soris said:

Dediğim gibi zamanında onlar kullanılarak kendilerine katliamlar yaptırıldı Türkleri ve Kürtleri öldürdüler. Şimdi de başka işbirlikçileri toplayıp ülkede gayrimüslimlere karşı düşmanlığı körükleyecek biçimde çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bu tertipler bir tek gayrimüslimleremi oluyor sanki. "Etnik" tartışmaları herkese yaptırıyorlar. Alevi-Sünni olayı gibi kaybeden varsa herkes kaybediyor. Hristiyanı Ateisti Müslümanı bimmnesi yokki bu işin. Ama birileri kendini farklı görüp hep bize özellikle zülm ediliyor diyorsa dediğim gibi bunların hepsi tertiptir. Bu ülke Ankaradan yönetilmeye başlanırsa ki Atatürk öldükten sonra böyle birşey olmadı o zaman herkesin dostça ve kardeşçe yaşayacağını görürsünüz.

Müslümanlar katledildiyse onlar da katledildi, onları daha haksız Müslümanları daha haklı yapan birşey yok. Sen faturayı kendi ülkenden başka herkese kesmeye meğillisin, senin ülken barındırdığı kültürleri taşıyamayıp ülke olmanın gereğini yerine getiremiyorsa, suçludur.

Soris said:

Hesabı gel işbirlikçilere soralım diyorum yok orada değilsin. E burada olmayan adama da ben amacı "üzüm yemek değil bağcıyı dövmek" olarak bakıyorum.

Suçlusu kimse hesabı ona sorulsun, senin gösterdiğin hedefe yönelmek zorunda değilim. Bu ülkede suçlar sürekli günah keçilerine yüklendiği için bu tür söylemlere karnım tok. Atı alan üsküdarı geçsin biz fellik fellik iş birlikçi arayalım hala.

Soris said:

Yahudi olduğu için mi öldürmüşler bu kızı. Ortada gencecik bir kız bir piskopat tarafından öldürülmüş burada Yahudiyi aramak insanlık dışı birşeydir. Bu tür şeyleri yapanlar batılı odaklardır. Tıpkı Irakta öldürülen 6 yaşındaki çocukların başında durup "Bu çocuk Şii mi yoksa Sünni mi? demeleri gibi. Bunun mozaiği çatlatmak için yapılmış bir tertip olduğunu görmüyormusun?

Daha ne kadar kafanı kuma gömebilirsin çok merak ediyorum, orada olayı farklı kılan kızın öldürülmüş olması mı yoksa ADALETSİZLİK Mİ?

Soris said:

kurbanın ise sıradan bir Yahudi olmasından dolayı, olayın örtbas edileceği endişesi duyan Yahudi cemaati,

Bu endişeyi duymalarını sağlayan onların kafasına birileri tarafından ekilen düşünceler mi yoksa Osmanlının yahudilere karşı uyguladığı politikalar mı. Bu konuda bir bilgiye sahipmi bu yazıyı yazan kişi?

15bin insan aptal mı da sırf temkinli olalım ayağına o kadar tepki çekmeyi göze alsınlar? Birşey oldu ki çileden çıktılar, Yahudiler yeni kurulan devletle arasını iyi tutmaya çalışan, tatsızlık olmasın diye hahamhanelerde Türkçe kullanma baskısına hemen boyun eğen bir güruhtu. Boşu boşuna illallah diyecek halleri yok.

Onu yapan adamlar 1 yıl önce bunu yapan adamlar;
1 Ağustos 1926 Yahudilere yönelik ‘sadakatsizlik’, ‘nankörlük’ gibi ithamlardan bunalan cemaat önderleri Lozan Antlaşması’nın 42. maddesinden feragat ettiklerini beyan eden mazbatayı Başvekâlete gönderdiler. Karar kamuoyuna, sadece 42. maddeden değil, tüm azınlık haklarından vazgeçtikleri şekilde yansıdı. Dünya Yahudi kuruluşlarından Türk Yahudilerine yönelik ‘korkaklık’ ithamları karşısında öfkelenen Hahambaşı Becerano, söz konusu toplantıya katılmadığı halde “Bu konuyla ilgili artık hiçbir şey duymak istemiyorum... Biz Türk Yahudileri bizi ilgilendiren konularda dışarıdan müdahaleyi red ediyoruz. Türkiye Yahudi cemaati haklarının korunması için Türk hükümetine pekâlâ güvenebilir. Hiçbir yabancı yardıma ihtiyacı yoktur!..” demek zorunda kaldı.

Soris said:

Mozaiği çatlatmak için basit ve bir o kadar da etkili taktikler bunlar. Orada bir kızcağız öldürülmüş bu kız Türk olsa ne olur Ermeni olsa ne olur x olsa ne olur z olsa ne olur. Olaylara etnik pencereden bakanlar ancak zarar getirir insanlara bu nasıl bir mantıktır. Bu kız öldürüldükten sonra Devletde devlet çalışanlarının tutumunu belirleyen şeyler "bu ülkenin ürünü" bir düşünce tarzıysa ki bu yazıda devletin tutumu bahsedilmemekte eğer öyleyse o zaman gelin bunu hep birlikte düzeltelim. Burada varmsınız?

Bir süre sonra cenazede Türk düşmanı sloganlar attıkları, trafiği engelledikleri ve polisle çatıştıkları gerekçesiyle dokuz cemaat üyesi ile cinayete tanık olan bir Rus mahkemeye verildi. Uzun bir yargılama sürecinden sonra, suçlananlardan dördü, ‘Türklüğü tahkir ve tezyif’ ettiklerinden birer sene hapse mahkûm oldu.
Görüldüğü üzere bu insanlar haklarını aradıkları için yalan suçlamalara maruz kalıp arada cinayet tanıklarından biri de kaynatılarak hapse tıkılmış.

Soris said:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Bismarck
Almanyayı bugünki Almanya yapan neymiş bir oku bakalım. Ayrıca Protestanlık dinle alakalı birşeydir. Fransız ihtilali ulusal değerleri Avrupaya kazandırmıştır.
Protestanlık : http://tr.wikipedia.org/wiki/Protestanl%C4%B1k

Almanya federatif yapısı ile Almanlık bilinci bir değildir sayın yüzeysel insan, daha bana şekilci deme bundan sonra. Martin Luther reformu Katolik kilisesine açıkça "Biz Almanız, dinimizi Almanca öğrenip Almanlar tarafından yönetilmek istiyoruz" dedikleri için başlamıştır. Bugünki üniform Almanca'nın temelleri de bu şekilde atılmıştır.

Soris said:

Whatever değil arkadaşım söylesene şunu söyle başka birşey istemiyorum yaz şunu. Niye yazamıyorsun?
"Ermeniler Rusların desteği ile Türkleri ve Kürtleri katletti"
Ben objektif bir biçimde Ermenilerin tehcire uğratıldığını bu tehcir sırasında intikam duygusu güden Türk ve Kürt çeteci haydutların onlara saldırdığını gayet güzel ifade edebiliyorum. Çünkü objektifim ama sen tarihi bir gerçeklik olan ricamı hala yerine getiremiyorsun? Bunun nedeni ne yazıversene niye yazamıyorsun? Bunu yazmandaki engel ne?

Senin papağanlığını yapmayacağımı açıkça belirttim. Olumlu yönde imada bulunmama rağmen yabancıya Türkçe eşşoğlueşşek dedirtmeye çalışan tipler gibi ısrarda bulunarak kendini daha fazla küçük düşürmek istemiyorsan bu sevdandan vazgeçersin. Daha da bana deme "amacın karşındakinin fikirlerini değiştirmek" diye.

Soris said:

Arap hayranlarının geneli Siyasal İslamcıdır.

Ee, sonuçta doğu güdümlü hareket eden "işbirlikçiler" de varmış değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

"Ortada hata ile söylenmiş bir laf yok. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadrosu Osmanlının yönetici kadrosundan geldiği için -Soris
Burada açıkça Türk devlet geleneğinin Osmanlı devlet geleneğinin devamı olduğunu ve bunun Osmanlı devlet adamlarından bazılarının yeni kurulan devletin kadrosunda yer aldığını ima ediyorsun.
İkisi de yanlış.

Yanlış değil Osmanlının görevi olan Anadoluyu koruma görevini üstlenen insanlar Anadoluyu korurlarken Osmanlı daha yıkılmamıştı bu kısa süreli periyodda bu görevi gerçekleştirenler yöneticilerdir. Çünkü mantıken yöneticilik görevini görmüş olanlar onlardır. Fakat tabiki bunu söylerken bir hükümetten bahsetmiyorum formalite dışında esas yönetim görevini üstlenenlerden bahsediyorum. Kaldı ki burada halk da ak koyunu kara koyunu görüp gerçek yöneticilerle birlikte bugünki yaşadığımız ülkeyi kurdular.

Quiternoob said:

Evet o yüzden sayfalardır en büyük fener dedirtmeye uğraşıyorum sana.

En büyük Fener demek duygusal bir yaklaşım ürünüdür. Fakat Tarihsel bir gerçekliğin altına imza atamamak neyin ürünü?

Aydınlanma meselesi ile ilgili çeliştiğim bir nokta yokki. Varsa yaz. Metin doldurmak için boşu boşuna yazma.

Amerikanın kozmopolit yaşam alanlarında başarısızlık yok o yüzden İç Savaş yaşadı adamlar. Üretimi bile bölüşemediler. Tabi birde zencilere yapılan var ama onun alakası yoktur değil mi :)

Orhun yazıtlarını yazanlar "zaten bu Çinliler bize Türk diyor tamam adımız Türktür diyerek mı yazıtlara "Türk" ü yazdılar mesela :)

Quiternoob said:

Adamlar ne zaman haklarını arasa hain, küstah oluyorlar. Bu oluşumun hiçbir hayrını görmeyen adamların buraya vefa borcu da yoktur zannımca. Bu adamlar yine iyi bile seslerini çıkarmıyorlar.

Niye? Senin devletin senin vatandaşın ona ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaparken niye batıyla hesaplaşsın bu adamlar?

500 senedir burada yaşayan insanların çocuklarının nasıl buraya vefa borcu yoktur? Öyle olursa dış güçlerin desteğini alarak katliam gerçekleştiren insanların çocuklarına o ülkenin vefa borcu nasıl kalır?

Sen bu devlete sahip çıkmazsan bu devlete "o devlet senin devletin" dersen ne hakkından bahsediyorsun? Bu devlet otel değil gayrimüslimlerde otelde müşteri değil. Bu devlet senin devletin diyen adama sorarım. Bu devlet benim devletimde etnik kökeni farklı olan insanlar nasıl en yüksek rütbelerde görev aldı? Bu devlet bizim devletimiz olmasaydı tepelerdik hepsini niye en stratejik yerlere getirdik mesela Ermenileri? Böyle bir saçmalık mı var. Sen bu devlete sahip çıkmayarak bu devlet senin devletin derken bölücülüğün kralını yapıyorsun. Kiminle hesaplaşma halindesin. TC ile mi hesaplaşma halindesin? Kime karşı kin ve nefret kusuyorsun?

Quiternoob said:

Müslümanlar katledildiyse onlar da katledildi, onları daha haksız Müslümanları daha haklı yapan birşey yok. Sen faturayı kendi ülkenden başka herkese kesmeye meğillisin, senin ülken barındırdığı kültürleri taşıyamayıp ülke olmanın gereğini yerine getiremiyorsa, suçludur.

Benim ülkem yediği çanağa pisleyen terörist haydut ve eşkiya bu ülke ile hesaplaşma içine giden asalak parazitleri barındırmak zorunda değildir. Bunu ayırt etmek çok basittir. Bu saydığım tipteki insanların hepsi etnik milliyetçilik yaparak Türkiye Cumhuriyetini yıkmayı amaçlamaktadırlar ve bunu yaparkende yurttaşlık bilincini hedef tahtasına koyarlar. Bu saydığım nitelikteki insanları buradan anlayabiliriz. Yurttaşlık bilinci konusunda taviz vermeyen herkes bu ülkenin çocuğudur.

Quiternoob said:

Suçlusu kimse hesabı ona sorulsun, senin gösterdiğin hedefe yönelmek zorunda değilim. Bu ülkede suçlar sürekli günah keçilerine yüklendiği için bu tür söylemlere karnım tok. Atı alan üsküdarı geçsin biz fellik fellik iş birlikçi arayalım hala.

Suçlulara hesap sormak istiyorsan benim gösterdiğim hedefe yönelmek zorundasın çünkü bilimden yararlanarak gerçek suçluları gösteren benim. Karnının milli söylemlere tok olduğu ortada zaten. O karnı başka söylemlerle doyurmuşsun. Atı alan üsküdarı geçer tabi çünkü o ata binen adamlar böyle topraklarda ata binmiyor bu kadar haydut da yok çevrelerinde.

Quiternoob said:

Daha ne kadar kafanı kuma gömebilirsin çok merak ediyorum, orada olayı farklı kılan kızın öldürülmüş olması mı yoksa ADALETSİZLİK Mİ?

Orada bir kız öldürülüyor ve o kızın cesedi üzerinden bile etnik bölücülük yapmaya hevesli şerefsizler var. O kızda bu ülkenin vatandaşı. Kıza karşı yahudi olduğu için kötü bir muamele mi yapılmış devlet tarafından? Öyle birşey yapılmışsa belgesini getir. Ha belgesini getirirsinde gel birlikte çalışalım bu önyargıyı temizleyelim. Burada varmısın?

Quiternoob said:

Bir süre sonra cenazede Türk düşmanı sloganlar attıkları, trafiği engelledikleri ve polisle çatıştıkları gerekçesiyle dokuz cemaat üyesi ile cinayete tanık olan bir Rus mahkemeye verildi. Uzun bir yargılama sürecinden sonra, suçlananlardan dördü, ‘Türklüğü tahkir ve tezyif’ ettiklerinden birer sene hapse mahkûm oldu.
Görüldüğü üzere bu insanlar haklarını aradıkları için yalan suçlamalara maruz kalıp arada cinayet tanıklarından biri de kaynatılarak hapse tıkılmış.

Evet Türk düşmanı sloganlar atarak trafiği engelleyerek ve polisle çatışarak haklarını aramışlar ne güzel hak arama yöntemi bana PKK sempatizanlarını hatırlattı nedense.
Aynı dallamalığı Türkler gayrimüslimlere karşı yapınca ortalık velveleye verilir bunlar yapınca "haklarını arıyor" olur adı nedense. Bu işin kimlik olayı salak heryerde salak.

Quiternoob said:

Almanya federatif yapısı ile Almanlık bilinci bir değildir sayın yüzeysel insan, daha bana şekilci deme bundan sonra. Martin Luther reformu Katolik kilisesine açıkça "Biz Almanız, dinimizi Almanca öğrenip Almanlar tarafından yönetilmek istiyoruz" dedikleri için başlamıştır. Bugünki üniform Almanca'nın temelleri de bu şekilde atılmıştır.

Ya tabi İncili sadece Almanca yazmak istedikleri için oldu bunlar. Adamı güldürme ya bir kere Protestanlık Almanca ile alakalı birşey olsaydı Kuzey Avrupada ve İngilterede nasıl kendisine yandaş bulacaktı bu nasıl bir mantık? Protestanlık bir ekoldur bunları başlatan Martin Luther değil Jan Husdur. Jan Hus un nasıl öldüğünü bir araştır bakalım. Kendi diline kitap çevirmek isteyen adamlar böyle siyasal olayların içine girmez ve çekilemezlerde. Protestanlık başlı başına dini bir olgudur.

Quiternoob said:

Senin papağanlığını yapmayacağımı açıkça belirttim. Olumlu yönde imada bulunmama rağmen yabancıya Türkçe eşşoğlueşşek dedirtmeye çalışan tipler gibi ısrarda bulunarak kendini daha fazla küçük düşürmek istemiyorsan bu sevdandan vazgeçersin. Daha da bana deme "amacın karşındakinin fikirlerini değiştirmek" diye.

Bu konuda bir fikrin olmadığını söyledin. Şimdi de amacın karşısındakinin fikirlerini değiştirmek diyorsun. Demek ki bir fikrin varmış o yüzden Ermeniler Türklere karşı katliamda bulundu diyemiyormuşsun. Demekki duygusal bir bağın varmış bunu söylemeni engelleyen. Demek ki objektifliğin uzağından bile geçemiyormuşsun. Biz burda Tehcir olayını açıklayabilirken sen tarihsel bir gerçekliği söyleyememektesin ve süpersonik sandığın zekanla olayı çarpıtma çabaları içinde çırpınıp duruyorsun.

Quiternoob said:

Ee, sonuçta doğu güdümlü hareket eden "işbirlikçiler" de varmış değil mi?

Arapları yöneten İngilizlerdir iş böyleyken Arapları referans alan bir hareket ne kadar Doğu hareketi olabilir? Ayrıca ülkenin hiçbir harekete enerji harcamasına gerek yok. Cumhuriyet projesi bize yeter de artar bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben Ermenilere yapılan tehciri kabul ediyorum fakat bundan önce Ermenilerin Ruslarla birlikte Türkleri öldürdüğünü kabul edemiyor arkadaş bir türlü sebebi neyse anlayamadık. Tek yanlı bakıyor olaya. Bu tarihsel gerçekliği kabul etmek istemiyor sebebi neyse artık :)
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Yanlış değil Osmanlının görevi olan Anadoluyu koruma görevini üstlenen insanlar Anadoluyu korurlarken Osmanlı daha yıkılmamıştı bu kısa süreli periyodda bu görevi gerçekleştirenler yöneticilerdir. Çünkü mantıken yöneticilik görevini görmüş olanlar onlardır. Fakat tabiki bunu söylerken bir hükümetten bahsetmiyorum formalite dışında esas yönetim görevini üstlenenlerden bahsediyorum. Kaldı ki burada halk da ak koyunu kara koyunu görüp gerçek yöneticilerle birlikte bugünki yaşadığımız ülkeyi kurdular.

Arkadaşım iki lafı demagoji yapmadan bir araya getiremiyorsun, Anadolu'yu ASKERLER korumuştur YÖNETİCİLER değil. TC oluşumu Osmanlı devletinin uzantısı değildir, Osmanlı kendi kendini feshetmedi. Üzgünüm ama bana sökmez yani bu laf kalabalıkları, sen ısrar ettikçe ben de bunu belirteceğim sana.
Soris said:

En büyük Fener demek duygusal bir yaklaşım ürünüdür. Fakat Tarihsel bir gerçekliğin altına imza atamamak neyin ürünü?

Sen duygularınla değil aklınla hareket etseydin bana papağanlık yaptırmaya uğraşmazdın. Bana laf ezberletmeye çalışan senken tutup da bana deme fikir değiştirmeye uğraşıyorsun diye.
Soris said:

Aydınlanma meselesi ile ilgili çeliştiğim bir nokta yokki. Varsa yaz. Metin doldurmak için boşu boşuna yazma.

Yazdığım şey de aynen oydu, çok kültürlü yaşam için birincil koşul önce ekonomidir dedin, ekonomisi kötü olan yerlerden örnek verince de "ama onlar aydınlanma çağını yaşamıştı" dedin.
Soris said:

Amerikanın kozmopolit yaşam alanlarında başarısızlık yok o yüzden İç Savaş yaşadı adamlar. Üretimi bile bölüşemediler. Tabi birde zencilere yapılan var ama onun alakası yoktur değil mi :)

Demagoji demagoji
Kozmopolit yaşam farklı kültürlerin aynı yaşam alanını paylaşmasıdır, iç savaş güney eyaletlerinin yeni başkanı tanımayıp ayrılma girişimleri sonucu Kuzey ile Güney arasında yaşandı. Almanlar ve İrlandalılar arasında değil. Güney'i de Kuzey'i de oluşturan etnik gruplar aynıydı, savaş sebebi politik.
Soris said:

Orhun yazıtlarını yazanlar "zaten bu Çinliler bize Türk diyor tamam adımız Türktür diyerek mı yazıtlara "Türk" ü yazdılar mesela :)

Ortaya koyacak birşeyin kalmadıkça yavaştan Melih Gökçek olmaya doğru ilerliyorsun.
Kağanlar Orhun Hitabeleri'ne kendilerini Türk olarak yazdılarsa kendilerine Türk dedikleri içindir, kendilerine Türk diyorlarsa da Çinliler'in onlara verdiği adı benimseyen bir devlet geleneğinden geldikleri içindir. O koyduğun yazıda Türk'ün anlamı için miğfer falan diyordu ya hani, o Çince işte.

Soris said:

500 senedir burada yaşayan insanların çocuklarının nasıl buraya vefa borcu yoktur?

500 senedir burada yaşamaları durumu daha da vahim yapıyor zaten.
Senin ülkenin, kültürünün entegre bir parçası olmuş İnsanlara hamilik taslayıp onların refahlarını ellerinden alırsan, olsa olsa senin o insanlara borcun olur.
Soris said:

Sen bu devlete sahip çıkmazsan bu devlete "o devlet senin devletin" dersen ne hakkından bahsediyorsun?

Türkçe'nin anlatım özelliklerinden bi habersin sanırım.
Soris said:

Bu devlet otel değil gayrimüslimlerde otelde müşteri değil.

Değilse değil gibi davranılsın.
Soris said:

Bu devlet senin devletin diyen adama sorarım. Bu devlet benim devletimde etnik kökeni farklı olan insanlar nasıl en yüksek rütbelerde görev aldı?

Nerelerde görev almışlar?
Soris said:

Bu devlet bizim devletimiz olmasaydı tepelerdik hepsini

Yüzeysel Türk tarih bakış açısı şekil1; biz koduk mu oturturuz öyle %50 hpyle bırakmayız
Soris said:

niye en stratejik yerlere getirdik mesela Ermenileri?

Misal? Olan Ermeniler kaçtı yavrum ülkeden, niye kalıp da çoğalmadılar o zaman?
Soris said:

Böyle bir saçmalık mı var. Sen bu devlete sahip çıkmayarak bu devlet senin devletin derken bölücülüğün kralını yapıyorsun. Kiminle hesaplaşma halindesin. TC ile mi hesaplaşma halindesin? Kime karşı kin ve nefret kusuyorsun?

Ciddi algı sorunların var.
Soris said:

Benim ülkem yediği çanağa pisleyen terörist haydut ve eşkiya bu ülke ile hesaplaşma içine giden asalak parazitleri barındırmak zorunda değildir. Bunu ayırt etmek çok basittir. Bu saydığım tipteki insanların hepsi etnik milliyetçilik yaparak Türkiye Cumhuriyetini yıkmayı amaçlamaktadırlar ve bunu yaparkende yurttaşlık bilincini hedef tahtasına koyarlar. Bu saydığım nitelikteki insanları buradan anlayabiliriz. Yurttaşlık bilinci konusunda taviz vermeyen herkes bu ülkenin çocuğudur.

Yahu koftiden bütünleştirici laflar söyledikten sonra "ekmek yediği yere ihanet eden ekmeği yediği yerden kurşunu yer" tarzı aforizmalar veriyorsun. Ben ihanet edenleri, teröristleri barındır mı diyorum? Müslüman'ın da Türk'ün de Kürt'ün de teröristi katliamcısı oldu ülkede, devlet dediğin vatandaşları bütünleştirir, ayırmaz. Barındırdığı unsurlara eşit fırsat ve hak tanımak GÖREVİDİR. Etnik tansiyon varsa bunu YATIŞTIRIR. Körüklemez. Bana bu doğrultuda bir örnek verir misin? Bu ülkede bu tansiyon nasıl bir türlü düşmeden sürekli ayakta kalmış açıklayabilir misin? Dur tahmin edeyim, dış mihraklar.
Soris said:

Suçlulara hesap sormak istiyorsan benim gösterdiğim hedefe yönelmek zorundasın çünkü bilimden yararlanarak gerçek suçluları gösteren benim. Karnının milli söylemlere tok olduğu ortada zaten. O karnı başka söylemlerle doyurmuşsun. Atı alan üsküdarı geçer tabi çünkü o ata binen adamlar böyle topraklarda ata binmiyor bu kadar haydut da yok çevrelerinde.

Valla mantıklı argümanlara özcü argümanlarla karşılık vermenden, sürekli laf döndürmekten senin bu konuda yetkin biri olmadığın kararına çoktan vardım ben. Bulunduğun kuyuda takıl sen.
Soris said:

Orada bir kız öldürülüyor ve o kızın cesedi üzerinden bile etnik bölücülük yapmaya hevesli şerefsizler var. O kızda bu ülkenin vatandaşı. Kıza karşı yahudi olduğu için kötü bir muamele mi yapılmış devlet tarafından? Öyle birşey yapılmışsa belgesini getir. Ha belgesini getirirsinde gel birlikte çalışalım bu önyargıyı temizleyelim. Burada varmısın?

KIZIN HESABI YAHUDİ OLDUĞU İÇİN SORULMUYOR ADAMLARIN İSYANI BUNA, sen ne kadar yüzeysel bir insansın ya? Yahu dünyanın neresinde bir insan böyle bir muamele karşısında susup oturur, Avrupa'da öldürülen Türkler için ağlamayı biliyorsun ama? Çifte standartın yüzsüzlüğün böylesi ya, daha da bana bilimden falan bahsetme.

İkinci kupleyi okudun mu sen bakayım? O bölücü şerefsizler 1 yıl önce Yahudi lobisiyle bağlarını koparıyor "biz devletimize güveniyoruz" diye, ONA RAĞMEN ÇİLEDEN ÇIKIYORLAR. Ama Türkiye napıyor? En iyi yaptığı şeyi, insanları kendinden bıktırmayı başarıyor.

Soris said:

Evet Türk düşmanı sloganlar atarak trafiği engelleyerek ve polisle çatışarak haklarını aramışlar ne güzel hak arama yöntemi bana PKK sempatizanlarını hatırlattı nedense.
Aynı dallamalığı Türkler gayrimüslimlere karşı yapınca ortalık velveleye verilir bunlar yapınca "haklarını arıyor" olur adı nedense. Bu işin kimlik olayı salak heryerde salak.

ADAMLAR ÖYLE ŞEYLER YAPMIYOR
Sorun da orada zaten, iddialar YALAN. 1 sene önce öyle bir güvence veren adamlar birden bire Türkler'e alenen küfür edip polisle çatışır mı sence? 1 tanesi de çinayet tanığı bir Rus ne hikmetse, o niye polisle çatışsın arkadaşım? Bu adamlar polisle çatışsa Türklüğe hakaretten mi tutuklanır?
Bariz bir şekilde adamların üstüne altından kalkamayacakları bir zan olarak atabilecekleri en bariz suç olan devrim dinamiklerine aykırılık olan "Türkler'e hakaret" suçunu atıp hapse tıkmışlar.

Soris said:

Ya tabi İncili sadece Almanca yazmak istedikleri için oldu bunlar.

Sırf o yüzden olmadı, diğer sebepleri de belirttim ama sen yüzeysel bir adamsın.
Almanlar bilmedikleri anlamadıkları dogmalar altında sömürülmekten bıkıp dinlerini Latinler'in anlattığı gibi değil, kendileri öğrenerek yaşamak istedikleri için reform başladı. O yıllarda Katolik ülkelerde incili yerel dillere tercüme etmek YASAKTIR cezası da ÖLÜMDÜR.

Soris said:

Adamı güldürme ya bir kere Protestanlık Almanca ile alakalı birşey olsaydı Kuzey Avrupada ve İngilterede nasıl kendisine yandaş bulacaktı bu nasıl bir mantık? Protestanlık bir ekoldur bunları başlatan Martin Luther değil Jan Husdur. Jan Hus un nasıl öldüğünü bir araştır bakalım. Kendi diline kitap çevirmek isteyen adamlar böyle siyasal olayların içine girmez ve çekilemezlerde. Protestanlık başlı başına dini bir olgudur.

İlk kurşun diye birşey vardır bilir misin? Birisi bıkar, atar ardından arkası çorap söküğü gibi gelir. İngiltere'deki reformu Martin Luther mi örgütledi? Hayır, onlar Luther'i örnek aldı çünkü kendileri de aynı baskıdan bıkmış idi. Karşı koyacak bilgi sunamayınca işi yüzeyselliğe vuruyorsun ama 2 ile 2'yi toplamak kadar kolay birşey aslında takıldığın durum.

Jan Hus'tan önce de John Wycliffe var ona bakarsan. Neyi değiştiriyor bu?

Soris said:

Bu konuda bir fikrin olmadığını söyledin.

Ne zaman?
Soris said:

Şimdi de amacın karşısındakinin fikirlerini değiştirmek diyorsun. Demek ki bir fikrin varmış o yüzden Ermeniler Türklere karşı katliamda bulundu diyemiyormuşsun. Demekki duygusal bir bağın varmış bunu söylemeni engelleyen. Demek ki objektifliğin uzağından bile geçemiyormuşsun. Biz burda Tehcir olayını açıklayabilirken sen tarihsel bir gerçekliği söyleyememektesin ve süpersonik sandığın zekanla olayı çarpıtma çabaları içinde çırpınıp duruyorsun.

Senin sandığının aksine birinin Ermeniler'in uğradığı haksızlıklardan bahsetmek için önce Ermeniler'den ağzı yanan herkesin türbesine çaput bağlaması gerekmiyor.

Soris said:

Arapları yöneten İngilizlerdir iş böyleyken Arapları referans alan bir hareket ne kadar Doğu hareketi olabilir? Ayrıca ülkenin hiçbir harekete enerji harcamasına gerek yok. Cumhuriyet projesi bize yeter de artar bile.

Adamlar İngilizler'i değil Araplar'ı referans alıyorsa Arap hayranı ya da Arap güdümlü demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Valla ben Ermenilere yapılan tehciri kabul ediyorum fakat bundan önce Ermenilerin Ruslarla birlikte Türkleri öldürdüğünü kabul edemiyor arkadaş bir türlü sebebi neyse anlayamadık. Tek yanlı bakıyor olaya. Bu tarihsel gerçekliği kabul etmek istemiyor sebebi neyse artık :)

Bu da yalan ayrıca, kabul ettiğimi ima ettim ama adam sayfalardır "En büyük Fener" dedirtir gibi ısrarla o cümleyi kopyalayıp yapıştırmamı istiyor. Ben de kendisine ruh hastası olduğunu söylüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

Soris said:

Bu da yalan ayrıca, kabul ettiğimi ima ettim ama adam sayfalardır "En büyük Fener" dedirtir gibi ısrarla o cümleyi kopyalayıp yapıştırmamı istiyor. Ben de kendisine ruh hastası olduğunu söylüyorum.

Söylemedin ki benim gibi direkt olarak söylemedin söyleyemiyorsun zaten sebeplerini az çok tahmin edebiliyorum da neyse bir önemi yok. Haklı haksızı aramıyoruz burada okuyanlar değerlendirmesini yapacaktır bunun. Bir takım insanların canını sıktıysakda kusura kalmasınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...