Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ten görev alınmasını yasaklayan rektör

Loxias

Öne çıkan mesajlar

ya adam düşünemiyor ki onu.

"üni. ile niye derdi olur ki bunların! kendileri poroplemli işte! benim hiç okul ile poroplemim olmadı.."

hiçbir şeye tepki göstermeyen, kaderci, bi sorun olduğunda "bilmem nerede emmim var, benim işimi halleder" diye yaklaşan, sorunu ortadan kaldırmak yerine "emmim var dedim ya dayı işte!" diyen eğreti bir zihniyet işte.

öyle ki neresinden tutarsan tut dökülür bu gibi konularda.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte sizin kafanız bu kadar çalışır arkadaşlar. Siz ülkeyi kurtardığınızı sanın. Protestolarınızı kampüs içinde gerçekleştirin sonra Atatürkçü rektörlerinizi de "üniversite de olaylar çıktı" bahanesi ile görevlerinden alsınlar. Onun yerine badem bıyıklıyı getirsinler.
Sosyal ağlarda paylaş

DeaN said:

Onlarda biz protesto ettiğimiz için o badem bıyıklıyı getirdiler değil mi?

Bravo, çok zekice bir analiz.

Hayır Atatürkçü rektörü protesto ettiğin için değil üniversite içerisinde olaylar olduğu için oluyor bu. Bu noktada daha çok sağ-sol olayını kullanıyorlar. Kampüs içerisinde olaylar çıkarttırıp bunu medya ile iyice körükletip rektörün başarısız olduğu algısını yerleştiriyorlar ve görevinden almaları için bahane oluyor bu. Bu noktada sapla samanı karıştırmamanız gereken birşey var ki siz onu karıştırdığınız için beni yanlış anlıyorsunuz o nokta da şu: Hatırlarsanız rektörler toplantısı olmuştu türbana karşı çıkan ne kadar rektör varsa hepsinin ayağını kaydırdılar. Bunların başını Akdeniz Üniversitesinin rektörü Mustafa Akaydın çekiyordu dikkat ederseniz hemen üniversitesinde olaylar çıkardılar. Olayın detayını isterseniz anlatabilirim çünkü o olaylar çıktığında öğrenciydim orada. Rektörün ayağını kaydırdılar ve onun yerine Abdullah Gülün sınıf arkadaşı İsrafil Kurtcephe yi getirdiler.

Bu olay çok başka bir olay.

Ülkesini seven insanların protesto gerçekleştirmesi çok farklı bir olay. Üniversiteden üniversiteye göre değişiyor. Mesela bence protesto yapılması gereken bir çok üniversite var bunların başında Sabancı ve Bilgi geliyor. Bunlara ek olarak hemen hemen akp tüm ünileri ele geçirdiği için çoğu üniversite de eklenebilir ama neden Atatürkçü rektörlerin üniversitelerinde protesto gerçekleştirip onlara zarar verelim? Dikkat ederseniz bunu yapan ayrı bir kesim. Ben topic ile ilgili protestoyu çok haklı buluyorum çünkü AKP nin etki alanında olan bir üniversite de yapılan bir protesto bu.

Dillendirmeye çalıştığım şey ülkenin belki de en büyük ideolojik sorunların birisi. Şöyle düşünelim: Vücud için çok yararlı bir karışım hazırlanıyor o karışımın içerisine biri gelip zehir atıyor. O zehiri o karışımın içinden temizleyemezseniz eğer, o mükemmel karışımı içecek kişilere birileri "bakın size zehir içirmeye çalışıyorlar" diyerek çok kolay şekilde doldurabiliyor. Çünkü o insanların karışımın zehir dışında kalan içerikleri ile ilgili hiçbir bilgileri yok. Türkiye de solculuğa bunu yaptılar. Atatürkçülüğü de bunu yapıyorlar son senelerde. O zehiri iyice analiz etmek isterseniz en basit örnek olarak Atatürkçüler = dinsizler islam karşıtları komunistler ateistler vb. Bize düşen görev o zehiri temizlemektir. Yoksa o mükemmel karışım hiçbir işe yaramaz.

Birde şunu belirtmem gerekir ki okuduğunuzu anlayacak kapasiteniz yoksa boşuna cevap yazmayın şuraya. Komik duruma düşüyorsunuz yani :)
Sosyal ağlarda paylaş

Rektör atamasında olay çıkmasının ne etkisi var ki? Ailemde birçok akademisyen var. Rektör ataması şöyle oluyor;

Hocalar belli adayları oyluyorlar. X aday birinci oluyor. Y ikinci, Z ise üçüncü.

Hükümetse, 4. olan HÖDÖ adlı adayı atama yetkisine sahip ve onu atıyor.

Protesto falan olaymış bilmemneymiş, öyle şeylere hiç ihtiyaç yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim rektör üzerinde "durmak yok yola devam" yazan pasta keserek rektörlüğünü kutlayan tipte adam.
Ama gel gör ki üniversite içinde haberli yapılan gösterilerin hiçbirinde hiçbir müdahale yok.
Gösteri yapacaklar da takdir edilecek türden yanlız, habersiz yapmıyorlar. Gidip gerekli yere bildiriyorlar. Ve gösteri yapan tipler de öyle sağ görüşlüler değil, bildiğin solcu-devrimci tabakadan gruplar. Gösterilerine güvenlik görevlileri eşlik ediyor, sloganlar da hükümete karşı falan. Öyle bi engelleme de yok. Şiddet yok. Bildiri de dağıtıyorlar. Gerçi ben sevmiyorum bildiriyi insanın ağzına skoarak dağıtıyorlar diye.

Eylem yapacağız diye haber verenlere de zorluk çıkarmadıklarını duydum. Sadece bikaç kez erteleme olmuş, yürüyüş yapılacak alan müsait olmadığından. Ama karşılıklı anlayışla çözmüşler bizim ünide bu işi özet olarak.

Bi kez geçen yıl güvenlik görevlileri bi gruba müdahale etti. Kantinin ortasında hebersiz stand açıp bildiri dağıttılar. Müdahale dediğim de işte "arkadaşlar prosedürleri halletseniz siz de biz de sıkıntı çekmesek" vs cümlelerle kaldırdılar standı. Ertesi gün haber verip açtılardı sanırım standı aynı şekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

Onu bizde biliyoruz fakat halkta oluşturulan imaj çok önemli. Üniversitesine hakim olamayan rektör olarak mimletiyorlar medyaya bu insanları. Popüler ve güçlü adamlara karşı uyguluyorlar bu taktiği. Gidipde anadoludaki bir üniversite için pek başvurmuyorlar bu taktiğe daha demirbaş yerler için yapıyorlar. Mesela İstanbul, Ankara üniversitesi. Onu da yapamıyorlarsa direk Silivriye tıkıyorlar mesela Haberal a yaptıkları gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

ideolojileri kampüs dışına atmak lazım, siyasetin üniversitede işi ne diyen zihniyetin de eylemin nedenine bakmaması çok şahane olmuş.

said:
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ziyareti öncesinde Celal Bayar Üniversitesi'nde AK Parti hükümetini protesto etmek isteyen öğrencilerle rektör arasında tartışma yaşandı.

abi bülent arınç'ın ne işi var o zaman üniversitede, rektör emmi oğlu değil heralde ziyarete gitsin; madem üniversitede siyaseti eleştiriceksiniz, önce siyasetin temsilcilerinin üniversiteye girmesini eleştirin.

ayrıca üniversite öğrencisine, otursun ders çalışsın işi ne demek şahaneymiş
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Bizim rektör üzerinde "durmak yok yola devam" yazan pasta keserek rektörlüğünü kutlayan tipte adam.
Ama gel gör ki üniversite içinde haberli yapılan gösterilerin hiçbirinde hiçbir müdahale yok.
Gösteri yapacaklar da takdir edilecek türden yanlız, habersiz yapmıyorlar. Gidip gerekli yere bildiriyorlar. Ve gösteri yapan tipler de öyle sağ görüşlüler değil, bildiğin solcu-devrimci tabakadan gruplar. Gösterilerine güvenlik görevlileri eşlik ediyor, sloganlar da hükümete karşı falan. Öyle bi engelleme de yok. Şiddet yok. Bildiri de dağıtıyorlar. Gerçi ben sevmiyorum bildiriyi insanın ağzına skoarak dağıtıyorlar diye.

Eylem yapacağız diye haber verenlere de zorluk çıkarmadıklarını duydum. Sadece bikaç kez erteleme olmuş, yürüyüş yapılacak alan müsait olmadığından. Ama karşılıklı anlayışla çözmüşler bizim ünide bu işi özet olarak.

Bi kez geçen yıl güvenlik görevlileri bi gruba müdahale etti. Kantinin ortasında hebersiz stand açıp bildiri dağıttılar. Müdahale dediğim de işte "arkadaşlar prosedürleri halletseniz siz de biz de sıkıntı çekmesek" vs cümlelerle kaldırdılar standı. Ertesi gün haber verip açtılardı sanırım standı aynı şekilde.

abi, 2000 senesinde uludağ'ı kazanıp gittim, 6 kasım'da da yök eylemini gördüm.

şimdi, uludağ üniversitesini bilen bir insan olarak senden gözünde canlandırmanı istiycem oranj kardeşim. mediko'nun önünde 50-60 kişilik bir öğrenci grubu var, bu öğrenci grubunun etrafında ful robokop kıyafetli jandarmalar var. bu jandarmaların yanı sıra, dirsek teması kuracak şekilde sıralanmış bir jandarma grubu daha var, rektörlüğün oraya kadar da uzuyor sıraları.

yani, 50-60 öğrenci için 200+ asker görevlendirilmiş durumdaydı. sonraki senelerde de değişmedi bu durum.

ha bir de, pasif-agresif kontrol muhabbeti var. normal zamanlarda gördüğünde piyango bileti alacağın jandarma , her ne hikmetse 1 kasımdan itibaren kimlik kontrolü, hatta arama falan yapmaya başlardı. bir de nisanın son haftasında olurdu bu kontroller, malum 1 mayıs falan geliyor, gomoniz bayramı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...