Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 3: Divine Wind

Sam

Öne çıkan mesajlar

ya bu fransa ne bela bir millet ya,

truce geçtikçe dalıyor (ingiltere ile oynuyorum.)

40-50k adamla gidiyorum, bir geliyor 60-70k adamla, savaştan önce o kadar adamı bile yok bir anda çıkarıyor ...

komutanları aşırı iyi, army tradition'ı nasıl o kadar üst seviyede tutuyor anlamıyorum ...

ellerine vermenin bir olayı yok mu ya? her 2 savaşta bir ya bir toprak parçası yada core vermek zorunda kalıyorum adamlara
Sosyal ağlarda paylaş

batuhan said:

Abi sorunu hiç anlamadım ama Badboy olaylarından yatıyo olmayasınız

Yok yok kastettiğim şey şu
Mesela Timurlar oyuna herkesle savaşta başlıyor ama ben komşularından biriysem özellikle bana girişiyor. Yani bir sürü devletle savaşta olan ülkeler, oyuncu o devletlerden biriyse özellikle ona dalıyor gibi geldi bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

knoxville oynadıkta 1-2 gün 1399 başlıyoruz hep
100 seneden fazla tutamıyoruz hiçbir ülkeyi
castille osmanlı fransa memluk hepsini batırıyoruz :P

trace fethinden sonra avrupa akıyor resmen üstüme osmanlı oynarken bir yandan altunordu bide timur

aslında osmanlı ve memlük oyunumuz iyi gidiyodu da daesu'nun ilk oyunuydu badboy'dan gitti. ama memlükler de ilerde zor gibi geldi bana tribal olduğu için.

ben asıl şeyi anlamadım fransa HTTTden falan çok güçsüz geldi. burgundy çok daha kolay toprak aldı benden. ben bi orleans'ı toprağıma katıcam diye beklerken bunlar nl ve alman minörleri topladı. land tech'imiz falan aynı olmasına rağmen çok sağlam tokat yedim defend ederken dahi. bi de AI hala sağlam cheater ya. manpower olarak özellikle.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında yapay zekanın savaş mekanizması daha farklı olsa hordeların sürekli savaşa girmeleri mantıklı bir olay. Çünkü adamlar yağmacı, komşularıyla sürekli savaşıyorlar gerçekte de. Ama bu oyunda gerçekte olduğu gibi düşük yoğunluklu savaş diye bir olay yok, savaş haline geçildiği an yapay zeka fizandan yükleyip dayıyor kapına onbinleri bu da horde oynayan kişiyi sürekli savunmaya zorluyor, adamlar saldırganken mağdur oluyor. Çin mesela Oirat ve Moğolları bu sayede hemen dağıtıyor halbuki gerçekte yüzyıllarca yaşamış o ülkeler.

Ha yerleşik hayat süren ülkelerin göçebeleri kolonize ederek genişlemesi hakkaten saçma evet.
Sosyal ağlarda paylaş

bu oyunun sisteminde makul değil bir ülkenin devamlı savaşta olması, kendisini geçtim komşusuna da deli gibi war exhaustion yüklüyor. saçmalığı bir kenara.

eu rome'da da aynı saçma sorun vardı, bütün doğu avrupa'yı kolonize ediyordu makedonya.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Osmanlıyla devam ettim bu sefer gayet stabil gidiyorum 1545e geldim bir yığın vassal ally falan hordeları kapımdan döndürüyorum derken...teknolojiye ayak uyduramadık.Batıyla olam savasımda cok gerilerdeyim ortalama 8-9-10 olan teknolojiler avrupada 18lerde ucusuyor "ne olcak len" diyordum baştan, halbuki 10k ya 40k girdiğim savası kaybediyorum.Çok acil teknoloji atakları yapmaya başladım cıkan savasları taktiklerle zar zor döndürüyorum ancak şu anda Fransa savaş açtı ve avrupanın en güçlü ordusu kendilerinde. Land techim 10 su anda westernize yapmaya çabalıyorum ancak sultandan dolayı kaybediyorum yetemiyor.

Ne yapmalıyım ne önerirsiniz avrupanın hasta adamını kurtarabilir miyim yoksa tarih tekerür mü edecek?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Ya tekrardan bi kurdum oyniim diye amma değişmiş oyun ha. Sardı tabi fena halde. Şimdi sorularım var 2 adet.
1. Holy roman empire ı kuriim diye avusturyayla başladım. Bi şekilde tüm hre kanunlarını çıkarttım işte gerek savaşıp hre nationları serbest bıraktırarak, gerek dinsizleri imana getirerek :) şu an hepsi vassalım oldu ama son reform kaldı sadece. VE OTORİTE TOPLAYABİLECEĞİM BİŞEY KALMADI! evet resmen kalmadı. fransayı beyliklerine ayırdım zaten onlar dalmıyo artık bizim hre nationlara. doğuda desen teknolojide solladım zten hepsini. savaş açtığımda ordumu yürütüyorum, adamlar direk başka province e kaçırıyo ordusunu ehohooh o hale geldi. hre deki tüm nationları katolik yaptım. kimse savaş açmıyo bize ki bende kral olarak höyt lan diyip aliim otorite puanlarını. başka release ettircek hre nationda kalmadı. ve sadece 5 puan daha lazım şu an 45 otoritem :) evet nası geliyo başka bu otorite puanları?

2. macaristan ve bohemia için questler geldi, union kurdum benim kral yönetiyodu. ama sonra bi şekilde bohemia çıkmış sonradan fark ettim. normal vassalım olmuş bi tane duke yönetiyo :) nası çıkabiliyolar? bi daha dikkat edimde çıkmasın. ilişkileri 200 de falan tutuyodum hep halbuki. macaristanlada 50 yıl geçti. ülkeyi direk avusturyaya katma seçeneği açıldı. save alıp denedim ama toprakları core olmuyor. yinede hre ye katılıyor benim topraklara karıştığından. ama otorite puanı gelmedi yine. şu unionların vassallıktan farkı nedir ne değildir?

ha bide şu papal infulence falan neye yarıyo? ben arttırıyorum onu bi şekilde kardinal falanda sokuyorum. arada bana geçiyo papalığın kontrolü ama holy war açmaktan başka bi işlevi varmıdır onun? bide bonusları var gerçi ama zaten hemen başkasına geçiyo böle bi kaç yılda. paso elinde tutmanın bi yolu veya?

edit: Binaları sorucaktım bide şimdi hatırladım. bu barrackstır, constabledır falan şehir işgal edilince yıkılıyormu yau? manufactoryler falan?

Bir soru daha ekliyorum: Mesela bu fransayı beyliklere böldükten sonra vassalım yaptım oraları hep. Ama empire toprakları olarak görünmüyorlar. Nasıl ekliyoruz oraları hre ye?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...