Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bu topikte küfür serbest olsun - kedi katliamı

fede

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

hayvana zarar verebilen adam insana da zarar verir bu kadar basit. nasıl bunun ceza kanununda yeri olmaz aklım almıyor yani.

bir yerde okumuştum, çocukken hayvanlara işkence eden çocuklar büyüdüklerinden aslında piskopat olmuyorlarmış, öylesi çocuklardan korkmanıza gerek yok diye bir makalesi vardır bir psikiyatrın.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

sipeyskeyk said:

hayvana zarar verebilen adam insana da zarar verir bu kadar basit. nasıl bunun ceza kanununda yeri olmaz aklım almıyor yani.

bir yerde okumuştum, çocukken hayvanlara işkence eden çocuklar büyüdüklerinden aslında piskopat olmuyorlarmış, öylesi çocuklardan korkmanıza gerek yok diye bir makalesi vardır bir psikiyatrın.

dediğin doğru Aket. hemen her insanın küçükken yaptığı bu tür 2-3 olayı vardır. küçük canlıları, canlı olarak algılayamayabilir, 'ölüm' nedir, bilmez, empati yeteneği gelişmemiş olabilir v.s. ama sipeys'in dediği; konumuzdaki yaşam müsveddesi için geçerli. adam! sanırım 20 küsur yaşında. psikopat bildiğin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Baran'ın avukatı Barış Kaşka, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun yetersiz olduğunu belirtti.

İlgili kanuna göre, sahipsiz hayvanlara karşı işlenen suçlarda 687 liralık para cezası verildiğini, eğer hayvanın sahibi varsa bu suçun TCK'nın ilgili maddesinde ''mala zarar verme'' olarak düzenlendiğini aktaran Kaşka, buna göre cezanın 4 ay ile 3 yıl arasında hapis olduğunu anlattı.

Kaşka, müvekkili Baran'ın, dövülerek öldürülen Yamuk adlı kediyi, beslediğini, ona baktığını, aşılarını yaptırdığını, Haziran ayında ise kısırlaştırdığını dile getirerek, bununla ilgili belgeleri de suç duyurusu dilekçesine eklediklerini söyledi.

''Şiddet tektir'' diyen avukat Kaşka, yapılan bir araştırmanın, cezaevinde kalanların yüzde 85'inin şiddet uygulamaya hayvanlardan başladığını ortaya koyduğunu kaydetti.

Kaşka, şu görüşleri dile getirdi:

''Böylece önce hayvanlara uygulanan şiddet, daha sonraki yıllarda insana yöneltiliyor. Ve potansiyel suçlular yaratılıyor. Türkiye, kendine layık bir Hayvan Hakları Kanunu çıkarıp, bunu da TCK kapsamına almalıdır. Bu tür olaylar, savcılıklar tarafından önemsenip, dikkatle soruşturulmalıdır. Hayvanlar köle değillerdir, onlarla aynı mekanları paylaşıyoruz. Hayvanları Koruma Kanunu çok zayıf. Kapalı bir yerde sigara içenle, bir hayvan öldürenin aldığı ceza aynı. Böyle bir şey olabilir mi? Bu adalet değil.''

-''YAMUK, OLDUKÇA YAŞLI, KISMİ FELÇLİ VE DİŞLERİ OLMAYAN BİR KEDİ''-

Şikayet dilekçesinde, 8 Ekim 2010 tarihinde Bornova'daki büfesini açmaya gelen Ahmet Hüsna Arda Baran'ın kedisinin öldürüldüğünü gördüğü ve kamera kayıtlarını incelediğinde kedisinin Ufuk Günaydın tarafından tekmelenerek ve başı ezilerek öldürüldüğünü tespit ettiği aktarıldı.

Dilekçede, Günaydın'ın olay sabahı saat 05.00 sularında arkadaşları Enes ve İlhan Ekincioğlu ile birlikte pitbull cinsi köpeğini dolaştırdığı, kediyi görünce köpeğini Yamuk'un üzerine saldırtmak istediği ancak başarılı olamayınca, kendisinin, tekmelemek ve başını ezmek suretiyle kediyi öldürdüğü iddia edildi.

Baran'ın 1 yıl boyunca Yamuk'un aşılarını ve bakımını yaptırdığı, kısırlaştırma operasyonunu gerçekleştirdiği ifade edilen dilekçede, Yamuk'un Baran'a ait olduğu konusunda hiç bir şüphe bulunmadığı kaydedildi.

Dilekçede, şu görüşlere yer verildi:

''Güvenlik kamerası kayıtlarından da görüleceği üzere şüpheli Ufuk Günaydın'ın atılı suçu işlediği sabittir. Şüpheli tarafça iddia olunan, kedinin kendisine ve köpeğe saldırdığı hususu kamera kayıtlarından ve Yamuk'un fiziki durumundan da anlaşılacağı üzere mümkün olmamakla birlikte, hayatın olağan akışına da uygun değildir. Pitbull cinsi bir köpeğin, kendisine saldıran bir kediden çekinmesi mümkün değildir. Kaldı ki böyle bir saldırının olmasına da imkan yoktur. Zira Yamuk oldukça yaşlı, kısmi felçli ve dişleri olmayan bir kedidir. Bu durumdaki bir kedinin başka bir canlıya saldırabileceğini düşünmek olanaksızdır.''

Türkiye'nin imza attığı uluslararası anlaşmalara göre sahipli hayvanları öldürmenin suç olduğu vurgulanan dilekçede, şüpheli Ufuk Günaydın'ın, ''Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yarayamayacak hale getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi, 4 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır'' diyen TCK'nın 151/2. Maddesi uyarınca cezalandırılması istendi.

AA
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa sözleşmesine göre suç işlediği gerekçesiyle yargılanacak *

İzmir'de büfeci Arda Baran, beslediği sokak kedisini öldüren üniversite öğrencisi U.G. hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Kedinin bütün kayıtlarını da delil olarak veren büfeci Baran'ın avukatı Barış Kaşka, "Hayvanları Koruma Kanunu'ndan değil, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'Mala zarar verme' suçundan şikâyet ettiğimiz kişinin yargılanıp cezalandırılmasını istedik" dedi.
U.G. hakkında sadece Hayvanları Koruma Kanunu gereği 687 TL para cezası kesildiğine dikkat çekilen şikâyet dilekçesinde, masum ve savunmasız bir cana kıymanın bedelinin sadece 687 TL olamayacağı anlatıldı. U.G.'nin hem Türk Ceza Kanunu, hem de Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi'ne göre suç işlediği belirtilerek, hapis cezası verilmesi istendi. 
Kaynak: Sabah Gazetesi

türkiyeye döndüğümde vallahi arda baran'ı arayıp tebrik edicem izmir'e gelirsem de alnından öpcem.
Sosyal ağlarda paylaş

İçime su serpildi az da olsa... :(

Hala unutamıyorum o görüntüyü. Bir de köpeğine ve kendisine saldırmış felçli hayvan öyle mi?

Cezaya adaleti aldatmaya çalışmayı da eklemek lazım... Ne buldularsa dayasınlar şerefsize. Birinin şamar oğlanı olması lazım. Yenileri gelir yoksa...

Evet. O herif kediyi öldürdü, şamar oğlanı olması ve makhemeden örnek teşkil edecek bir karar çıkmasını tüm kalbimle diliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben dövmeye gittim abi çekti yapma dedi gözünü seviyim dedi bokunu yiyeyim dedi yiyceksin tabi dedim sonra dövmeye başladım falan sonrasında polisler geldi dedi noluyor burda ben dedim memur bey bu amele birkaç gün önce kedinin tekini işkence ederek öldürmüştü ben de ona işkence ediyorum dedim poliste dedi ki vay namussuz dedi dur bende dalayım puşta dedi birlikte daldık falan öyle işte
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...