Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kotick'den dahiyane fikirler #89752: Cutsceneleri film diye satmak

HellHound

Öne çıkan mesajlar

siddharta said:

eheh yok ben anlatamamışım orada haklısın, DLCden bahsederken partiküler olarak blizzard'dan bahsetmedim, fakat bugün de blizzard DLC'e benzer uygulamalar yapıyor, işte WoW'a ışıklı at çıkarmak falan gibi.

Bak o Retarded Horse olayından bende rahatsızlık duydum başta açıkçası, ne yalan söyleyeyim. Ama şöyle bir şey var; atıyorum mesela en son Mafia II'de oyunun içinde olması gereken önemli bir kısmı oyundan çıkartıp DLC diye yutturmaları varken, o Retarded Horse oyuna hikaye/oynanış açısından bir şey katmayan, sadece kozmetik bir ürün olarak kaldı. "İsteyen alsın, almayan da bir şey kaybetmez" hesabı yani. Ya da mesela Lil' KT, Panda gibi petleri 10$ gibi bir fiyata satıyorlar ama bunları almazsan bunun sana bir zararı yok, ne oyunun hikayesinden geri kalıyorsun ne de buna sahip olan adam senden daha iyi bir noktada oluyor vs. Oyunun bir kısmını kesip "DLC yaptık biz hadi satın alın oynayın yoksa hikayeden geri kalırsınız" diyeceklerine "böyle kozmetik bir pet/mount yaptık, isteyen alsın" demeleri daha iyi bence. Keşke yine de yapmasalar tabi de, biz de alabilsek Lil' KT'yi falan. :P
Sosyal ağlarda paylaş

siddharta said:

monthius, ek paket kavramını yanlış degerlendiriyorsun herhalde. eger bir oyuna sıgdırabilecegin şeyi bir oyun yapmayıp üç oyun yapıyorsan bunda problem var. fakat eger bir oyunu gayet güzel yapıp, sonra expansion çıkaracaksan bunda hiç bir problem yok. (bkz sc, wc3)

Olay aslında bir terim karmaşası.

SC'de 3 ırk için 3 campaign ve campaign başına yaklaşık 9 görev falan vardı.
"expansion" olan BW? Aynı. Cutscene sayısı azdı sadece.

WC3te 4 ırk için 4 campaign vardı.

FT? 3 ırk için 3 campaign, 4. ırk için de önce 1 sonra 3 parça olan başka bir campaign.

Yine cutscene sayısı azdı.

Kısacası Blizz'in strateji oyunlarının "expansion"ları zaten hep oyun kadardı. Şimdi buna "oyun" diyince herkes üstüne bindi. Oysa bu iki diğer "oyun" aslında expansion.

Zaten sığdıramadıkları için böldüler, bunu da çok önce açıklamışlardı. "Süper fikirler bulduk, ama üç ırk için campaignleri sığdırmamız mümkün değil" diye açıklamaları taaaaa yıllar önce yaptılar. Hayır yani, SC2 çok sağlam bir campaigne sahipti. Eksik değildi ki? Mesela SC1deki 1 ırkın campaigni uzunluğunda olsa, ha evet, eksik derim. Ama SC2nin campaigni de 20küsür görev içeriyordu ki bu da mesela SC ile aynı. Görevlerin arasındaki olaylar, sunum kalitesi, seçimli görevleri de ekleyince, gayet dolu dolu bir içerik çıkıyor.

HoS da böyle olacak, adını hep unuttuğum protoss campaigni de. Bunlar böyle "2 birim ekledik 2 de görev" diye expansionlar değil ki, oyun kadar büyükler ve çok kaliteliler.

Piyasadaki diğer oyunların expansionı olması sorun olmuyor da, niye SCninki sorun oluyor, anlamıyorum. İsmine "oyun" dedikleri için mi?
Sosyal ağlarda paylaş

blizzard üç chapter'a da 100'er görev yapmış olsaydı yine "zOMG! blizzard bir oyunu üçe böldü" denilecekti ki zaten. o yüzden kendinizi boşuna yormayın.
tam anlamıyla bir "haters gona hate" durumu var burda.
company of heroes "3'e bölündü", dawn of war 2 "3'e bölündü", dawn of war 1 "5'e bölündü". mevzu starcraft 2 olunca iş değişiyor.
mesela 30 tane expansion pack yapsalar laf edilmeyecekti, ama 3 chapter'a ayrılınca "bir oyunu üçe böldüler" oluyor adı :P
Sosyal ağlarda paylaş

abiler, ablalar oyun dediğiniz dvd başına 3 tane cinematic, 3 tane yeni birim ha. kendinize gelin allah aşkına. tamamen farklı oyun dediğiniz ne ki? motor aynı, konsept aynı her bişeyi aynı. 3 yeni birim, 3 cinematic 60€ para vereceğiniz şey.

benim de kızdığım şu yaklaşımı gayet normal gören sizler ve siz gibiler yüzünden ben de mp için 120€ para bayılmak zorunda kalıyorum. gerçi ben 60€ vermem :D
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

abiler, ablalar oyun dediğiniz dvd başına 3 tane cinematic, 3 tane yeni birim ha. kendinize gelin allah aşkına. tamamen farklı oyun dediğiniz ne ki? motor aynı, konsept aynı her bişeyi aynı. 3 yeni birim, 3 cinematic 60€ para vereceğiniz şey.

Kusura bakma ama oyun oynamaktan anlamadığını çıkarıyorum buradan. Ya da oyun piyasasına yenisin.

Bana 5 tane oyun say, expansion'ında farklı motor kullansın. Lütfen, bekliyorum.

Piyasadaki çoğu oyunun expansion'ı, normal oyundan kısa olur. Blizzardınkiler, normal oyun kadar. Neden bahsediyorsun?

said:
benim de kızdığım şu yaklaşımı gayet normal gören sizler ve siz gibiler yüzünden ben de mp için 120€ para bayılmak zorunda kalıyorum. gerçi ben 60€ vermem :D

Eğer firmaların fiyatlarını "olm türkiyede 100 tane falan adam var, bunlar 50 eurodan satsak da 60 da helal olsun diyolarmış, hadi 60 eurodan satalım" diye belirlediğini sanıyosan bu konulardan da anlamadığını sanıyorum.

PS: Hayır ayrıca oyunun motorunu mu satın alıyorsun, ne alakası var. SP içeriği yapmak ve MPde dengeyi sağlamak başlı başına işler. Varolan çıtanın altına düşmemek de. Herhalde böyle motoru yaptıktan sonra 3 tane tasarımcı kalıyor, boş zamanlarında göbeklerini kaşıya kaşıya haritaya düşman koyup yeni campaign diye satıyolar falan sanıyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

maelstorm said:

Kusura bakma ama oyun oynamaktan anlamadığını çıkarıyorum buradan. Ya da oyun piyasasına yenisin.

Bana 5 tane oyun say, expansion'ında farklı motor kullansın. Lütfen, bekliyorum.

Piyasadaki çoğu oyunun expansion'ı, normal oyundan kısa olur. Blizzardınkiler, normal oyun kadar. Neden bahsediyorsun?

huun'un dediği "e madem öyle, neden yepyeni gıcır oyun parası istiyorlar?" ki sen anlamamışsın anafikrini yazdığının. 60$'a expansion gördüysen sen göster madem oyun piyasasını iyi biliyorsun. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

maelstorm said:

huun'un dediği "e madem öyle, neden yepyeni gıcır oyun parası istiyorlar?" ki sen anlamamışsın anafikrini yazdığının. 60$'a expansion gördüysen sen göster madem oyun piyasasını iyi biliyorsun. (:P)

"Ek paketler de 60$ olacak" açıklamasını gösterseniz önce bir? :P
Sosyal ağlarda paylaş

said:

bu dedigin seye benziyor

binaya bir guclendirme/ekleme yapilirken temeli yikilip bastan yapilan 5 tane bina goster??

expansion oyuna yenilik kazandirmak icindir, ne farkli motoru? kimi firmalar cok detayli expansion paketleri cikarirken kimileri 2 tane yeni birim 10 tane map ekler onunuze sunar. hatta bunu bile yapmaz basina 2 rakamini koyar satar size. left 4 dead mesela, cok sahane bir oyun ama adamlarin yaptigi is degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar konuşup tartışıyoruz da, herkesin kaçırdığı ve de Kotick'in haklı olduğu bir nokta var.

Oyunların DLClere bölünmesinin ya da expansionlara ayrılıp ayrılmamasının doğru olup olmadığını piyasa belirler, yani siz belirlersiniz. Eğer parasına değmediğini düşünüyorsanız almazsınız ve de Kotick de cevabını alır. Haterlık yapmanın hiçbir kazancı yok.

Adamlar fiyatları DLC/expansion ile artırırken aslında tüketici bir oyuna nereye kadar para verir limitini arıyorlar. Satışların başarısız olduğu noktada zaten fiyatları indirmek zorundalar. Bu ne anlama geliyor, SC2 gibi başarılı bir oyundan 180€ kopartabilirken dandirik FPS oyunları steam'de 10€ oluyor demek.

SC2'nin 180€ olması hoşumuza gitmeyebilir, eskiden böyle değildi diye ağlayabiliriz ama demek ki insanların gözünde değeri o kadar yüksek ve de kabullenelim: kapitalist bir dünyada yaşıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

kotik capitalism 2 oynuyor olsaydı np, ama dahiyane fikirleriyle en çok alakadar olduğum eğlence sektörünün canına okuduğundan ötürü ne hak veririm ne de başka birşey. kasap olarak et derdinde olabilir o, bizim derdimiz can ama koyunluk yapmamak lazım işte onu kaybetmemek için. :p
Sosyal ağlarda paylaş

gecko said:

said:

bu dedigin seye benziyor

binaya bir guclendirme/ekleme yapilirken temeli yikilip bastan yapilan 5 tane bina goster??

expansion oyuna yenilik kazandirmak icindir, ne farkli motoru? kimi firmalar cok detayli expansion paketleri cikarirken kimileri 2 tane yeni birim 10 tane map ekler onunuze sunar. hatta bunu bile yapmaz basina 2 rakamini koyar satar size. left 4 dead mesela, cok sahane bir oyun ama adamlarin yaptigi is degil.

E orda Mael'in dediği de o zaten. Quote yaptığı mesajda "Aynı motor, 3 birim ekleyecekler ne fark var ki?" diyordu. Mael'le aynı şeyi diyorsunuz kısacası.
Sosyal ağlarda paylaş

olay 3 birim dgeil bariz is etigi

simdi allah askina sc2 guzel oyunda, sc1 in hikayesinin 3 te 1 i olmasi gerekirken hicbirsey yok

sc1 de ola ndiyalog ve icerik yok sc2 de

mar sara dan kac
doktora aptal gorevelri ile yardim et
esrarkes tosh a yardim et
rebellion missionlari
artificat topla
zeratul missionlari
char missionlari

campaign ana konu ne?
raynorin isyanlarda olmasi

bunu isliyen bolum sayisi?
3 bilemedin 4

ana konu ne?
zel naganin donusu

isliyen bolum sayisi?
zeratul missionlari 4 dane

geri kalan missionlar tamamen filler, naruto koyunca kziarsiniz ama kotcik koyunca OMFG SUFEEEER oluyor, ki hikayenin cliff hanger ile rezalet bir sekilde bitisinden bahsetmiyorum bile

sc2 WoL de hikaye namina cok birsey yok, bariz 30 mission kotasini dolduralimd alaf etmesinler diye kasmislar 5 saatlik MW2 gibi

expansion yapsinlar, birsey diyen yok ama expansioni hikayeyi kapattiktan sonra "ondan sonra ne oldu?" yu arastirmak icin yaparsin

diablo 3 ciktiginda diabloyla kapismak icin 3 sene bekliyiceksiniz ve 2 expansionida alicaksiniz dicekler, asil o zaman gorucem ben sizi
Sosyal ağlarda paylaş

Kotick meselesini geçelim de, SC2'de bildiğim kadarıyla blizzard oyunu uzatmamak için 3e böldü oyunu. Yani eğer 3 ırk'a birden senaryo, cutscene vs. hazırlamaya kasarsak oyun rahat 1-2 yıl uzar ondan kısaltıyoruz dediler.

Neyse, Kotick ile devam edelim.

Yani adamın yaptıklarından hoşlanmayabilirsiniz, bunu cüzdanınızla protesto etme hakkına da sahipsiniz. Hatta adamdan çok nefret ediyorsanız insanlara aldırmayabilirsiniz. Ne bileyim, "Kotick küçük kedilere işkence ediyor ve her gece bakira kanı ile yıkanıyor" diyip insanları Activision Blizzard'dan sogutabilirsiniz. Bu şekilde adamın satışları düşerse hiç merak etmeyin mesajı alırlar ve daha ileri gitmezler.

Amma velakin, haterlık yapıp da ona rağmen SC2'nin bütün oyunlarını alırsanız haksızsınız. Çünkü bu adama çok önemli bir şeyi kanıtlamış oluyorsunuz: "Bütün oyun camiası benden nefret ediyor ama yine de paraları bana döküyorlar. Demek ki elimdeki oyunların değeri daha yüksek, ben bundan sonra oyunu 3e değil 5e böleyim oyun başı 300$ kazanayım."

Sam, adam eğlence sektörüne hiçbişey yapmıyor; yani e nazından son kullanıcı açısından yapmıyor aslında. Bize gelen tek zararı, oyunların fiyatının şöyle ya da böyle artması. Onu da "fiyatı ne kadar çıkarabiliriz" diye yapıyorlar; bunun cevabı da istemediginiz çok pahalı gördüğünüz oyunları almamaktan geçiyor. Evet yani itiraf edelim hoşumuza gitmiyor, ama yukarıda dediğim gibi bağırıp da sonradan dolarları dökünce de adama fayda sağlamış olursunuz.

Yanlış anlaşılmasın, ben de Kotick'ten nefret ediyorum ancak satış politikalarından değil, kendi çalışanlarına yaptıklarından ve kendi çalışanlarını istismarından dolayı (Infinity Ward'ın olayı var mesela çok meşhur, Blizzard'da Morhaine ile devamlı kapışması var vs...).
Sosyal ağlarda paylaş

monthius, hayır kotik blizz'in patronu. "cutscene çıkarıp ayrı satacaksınız" dese öyle yapmak zorundalar. bu kadar net bir durum.

venator, 1 yılda koca koca oyunlar yapılıyor yahu, duke nukem forever 14 yıl tuttuysa bu oyun da 7 yıl tuttu. 1-2 yıllık bir olay yok, 3-4 birim, cgi video ve bölüm yapıp koyacaklar. duyan da garajda 2-3 arkadaş hazırlıyor oyunu sanır. :p

haterlık yapıyorum ve almıyorum işte ben. diablo 3'ü de almamayı düşünüyorum sırf kotik berberine benim paramı verebilir diye düşündükçe.

son kullanıcı açısından çok büyük zararı var, bunu herkesin farkediyor olması lazım. 5 yıl önce milletin ayağa kalkacağı olayları endüstri standardı haline getiriyor ki lan play'in kaldırılmasından devamlı net bağlantısı şart koşmasına, fiyatları 10$ arttırmaya, yeni fikirleri öldürüp devam oyunu çıkarmaya vs vs (başlık açmıştım orada sayfalarca anlatan adamın linki vardı ilk mesajımda) sonu gelmeyen son kullanıcıya zarara neden olan bir adam. hatta bugüne kadar oyuncu denen kişiye tek başına bu kadar çok zarar verebilen yegane kişi olsa gerek. ve buna devam edecek büyük bir keyifle, maksadı bu olmasa bile.
Sosyal ağlarda paylaş

sam haklı. ama starcraft 2 de büyük olay. özellikle belirli bir kitle için

senaryo tek başlı başına bir oyun fiyatı için az. sinematikler de çok iyi ama az. cutsceneleri saymıyorum. hikaye toplasan 2-3 adım ya ilerliyor ya ilerlemiyor.
dawn of war 2 bu konuda daha iyi en azından expansionlar o irkla oynamayacaklar için gereksiz single için de ucuz. sc 2 malasef pahali 180 dolar. gerçi asıl sorun wow. adamlar wow dan kazandıkları paradan sonra ben kesin b.neti parali yaparlar diye düşünüyordum.

bir de aşırı klişeleştirildi hikaye.belki de terran senaryosu mantığıyla yapıldığından öyledir ama bakalım. bir yerden umutluyum orada sağlam twist olmazsa yazık ediyorlar .

tassadarın ruhunun tassadarın ruhu olmama ihtimali ya da overmind gibi corrupt olmuş olma ihtimali yoksa meh

Sosyal ağlarda paylaş

E iyi de Sam, dediklerinin çoğunluğu adamın satış politikasından değil de sanki oyun firmalarına çok karıştığı için oluyor. Firmaların yeni fikirler yapmasına izin vermeme, LAN'ı kaldırma, tekelleşme yolunda ilerleme gibi. Kotick batarsa sırf bu yönünden batacak zaten.

Ben açıkçası 10$e klemesine karşı değilim. Oyun eğer güzelse eklesin arkadaşım, ama kötüyse de alır o 10$ı bi yerine.

Aslında bir yandan da, oyun endüstrisi için bir test bu. Activision Blizzard başında Kotick olduğu sürece giderek daha klişe oyunlar göreceğiz bu doğru; ama önemli olan endüstrinin yeterli olgunluğa ulaşıp ulaşmadığı. Yani başka bir yerden yeni bir firma gelip de yaratıcı bişeyler ortaya koyabilecek mi, yoksa koca endüstri Kotick ve EA'den mi oluşuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun şu ki adam belli 'pillar of opportunity'leri tutmuş, bunlar üzerinden milyonları sağıyor. getirdiği yeni saçmalıklara rağmen millet sağılmaya devam ettiği için aynı anda diğer bütün şirketler de aynı şeyi yapınca bir de bakıyorsun ki seçeneklerin çok sınırlı hale gelmiş.

bağımsız oyun yapımcıları da finansörlerin desteğini sağlayamıyor çünkü adamlar "mw2 şu kadar satmış, wow şu kadar satmış, bize ya mmo ya da shooter projesi getirin" diyorlar. bütçe ölçekleri çok büyüdüğünden eskisi gibi değil ortam, 90'larda her yıl çok özgün fikirler görürken şimdi bunlar iyice sınırlandı. oyun endüstrisine giriş bütün sanat dalları arasında en çok giriş harcaması ve emeği gerektiren alan muhtemelen şu anda.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi iyi de bu sadece oyun endüstrisinde yok ki, film endüstrisinde de var müziktede var. Yüksek kalite istiyorsan biraz indie'e kayacaksın, popüler olan biraz klişe olur. Bize değişik gelmesinin nedeni, oyun endüstrisinin artık daha profesyönelleşmesinin sancılarını çekmesinden dolayı.

Bir noktada eğer oyun enflasyonu olursa ya da kalite hep standartlaşırsa, 80lerde amiga oyunlarına olduğu gibi piyasa bir silkelenecek ve de statükodan kazanan firmalar elenecek.

Öte yandan, oyuncu kitlesinin "sığılması" olarak algılanmasını biraz garip buluyorum. Hepimiz belirli bir gelir seviyesine, belirli bir eğitime ve belirli imkanlara sahip insanlarız. Dünyadaki oyuncuların 90%ı öyle (en azından orjinal alanlar diyelim). Kimi neyi kandırıyor bu adamlar allah aşkına? Kandırmaca değil bu, oyuncular bilerek ve isteyerek o paraları ödüyorlar ya da DLCleri alıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

indie olan adam da ne kadar doyurucu oyun yapabilecek ki ne kadar satsın, karnını doyursun da devam etsin. evet meraklısına hitap eden oyunlar tutarsa ayakları üstünde duruyor ama bunlar dört kişilik rock grubu değil ki, şirketler. bunlar da şöyle veya böyle daha fazla kazanmak ister. ya da büyük şirketler bunları satın alıp iki yıl içinde kapatıyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...