Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgisayar mühendisi imzası

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

Deacon said:

Sozlukte (sanirim)anjin san'in entry'si vardi. ODTU, Bogazici vs. mezunlarinin nasil pointer vs bilmedigiyle ilgili. Vasifsiz universitelerimizin vasifsiz mezunlarina bir yerlerden vasif kazandirmaya calisiyorlar iste. Iyi muhendis olan adam zaten "vasifsiz" insanlarin gelip kendi pozisyonunu calacagindan korkmaz.

O üniversitelerden mezun bilgisayar mühendisinden ne beklediğinle alakalı her şey =) Oturup kod yazmak isteyip, yazılım projelere atlayacak ve, şayet gerektiği halde, pointer bilmiyorsa; kendini geliştirmediği için laf edilebilir maksimum. Yoksa kendimden örnek vermek gerekirse o pointer bilmeyenlerden biri benim(Bilkent mezunuyum). Pointer kullanmam gereken tek bir dersi 2. sınıfın ilk döneminde gördüm ve o zamandan beri kullanmışlığım yok. Hiç de pointer mantığını öğrenemediğim için üzülmedim işin aslı çünkü o dersin ödevleri/sınavları dışında kullanmak zorunda kalmadım. Ha günün birinde bilmek zorunda olursam da Google'dan gerekli bilgileri bulmak zor değil =)

Lisanstan mezun olduğumda toplamda yazdığım proje raporu, o projeler için yazdığım kodlardan rahat 3-4 kat daha uzundur. Çünkü, Bilkent için konuşmam gerekirse, 1. sınıfta aldığımız Java dersinde bile bizden beklenen şey çalışan bir kod yazmadan önce yapmak istediğin şeyin planını adam akıllı hazırlayıp; karşı tarafa ne yapmak istediğini, nasıl yapacağını anlatmaktı. 3. sınıfta aldığım OOP dersinde ise %35'lik projenin %30'u proje raporlarından geri kalanı da koddan geliyordu. Diğer üniversitelerdeki denk dersler nasıl işleniyor çok fazla fikrim yok ama aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum.

CS ya da CSE'den mezun bir adamdan ilk beklentin kod yazmazıysa, saydığın ve saymadığın üniversiteden mezun insanlardan bir kısmının pointer bilmemesi gayet normal olmalı. Ha tabii bu alanlarda okuyup kendini geliştirip hayvani kod yazanlar olacak elbette; ama gösterilen eğitim oturup saatlerce kod yazmak değil idi bana.

Ha tabi kimileri odun gelip odun gidiyor ona lafım yok. Ne yol bilir, ne akıl yürütür, ne koda yeter. Ama bakmışsın Googledan copy/paste kodlarla ya da parasıyla yaptırdığı projelerle mezun olmuş falan. O adamlar iş bulamasın zaten .
Sosyal ağlarda paylaş

script diller baya coşmuş durumda. güvenlik sistemleri vs haricinde uygulama geliştirmek çok basit artık. şirkette bizim departman 15-20 kişi ve bi tane bilg mühendisi yok. %90 ı mühendis yine ama farklı dallarda.

gerçi ülkemizde mühendisliğin ilk 2 senesi hepsinde aynı. kalan 2 senenin de yarısı çöp. aradaki farkı kapatmak kafası çalışan için çok kolay.
Sosyal ağlarda paylaş

Vallahi benim gozumde (pointer bilmemek == pass by reference vs pass by value farkini + von neumann architecture'u anlayamamak).

Bunlari da anlamayan adama ben ne kod yazdiririm, ne sistem tasarlatirim ne de is veririm. Biraz overkill gelebilir kulaga ama kisisel gorusum bu.

Herkes kod yazmayacak tabii ama dedigim gibi o kadar temel bir seyi bilmeyen adam peeeek cok konsepti adam gibi anlayamaz + teknolojiler arasinda gecis yapamaz. Ne olursa olsun ozellikle bir bilgisayarcinin en buyuk ozelligi bu olmali zaten. Ha gider satisci olur falan orasina karismam tabii. Ama iyi ya da kotu yazilimda kod da olsa tasarim da olsa gorev alcaklar icin konusuyorum.

Tabii bunlar tartisilabilir ama benim asil anlatmak ve soylemek istedigim bu imza yetkisi olayinin sektore yarardan cok zarar verecegi. Zaten yeterince vasifsiz yetisiyorlar, bir de simdi "imza yetkisi icin ise alicaklar hic yoktan" dayanagi vermemek lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...