Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Enerji İçecekleri

gecko

Öne çıkan mesajlar

SNA1L said:

powerade in etiketini iyi okumussun ama biri cıkıp izotonik ne demek diye sorsalar "ne bilim ben" demekten öteye gidebilir misin ha?

Yoo gayet doğru söylemiş.

Powerade enerji içeceği falan değildir. Enerji içeceklerinin aksine spor sonrası insanın kaybettiği tuz ve mineralleri (izotonik kısmı da bunu kastediyor) yenileme amaçlı bir "yenileme" içeceğidir. Ayrıca sporcu dostu olması dolayısıyla mideyi şişirmez. Bundan dolayı da spor sırasında da içimi rahattır.

Ancak enerji içeceği olmasa da hatırı sayılır bir kcal enerji veriyor (kola kadar değil gerçi sanırım) bundan dolayı her sporcunun bilinçsizce tüketmesi harcamaya çalıştığı enerjileri geri depolamasına yol açabilir. Web sitesinde ne kadar sporda ne kadar tüketilmesi gerektiğine dair bir atraksiyon vardı sanırım.

Radbull Burn vs ise tamamen enerji verme amaçlı içecekler. Ancak kesinlikle spor öncesi, sırası ve sonrasında kullanılmamaları gerekiyor. Yüksek kafein ve içerikleri yüzünden tehlikeli, kalp krizine kadar gidebiliyor.

Enerji içeceklerinin etkisini çok bilmiyorum ama yaşadığım olayı anlatayım, ona göre uzak duruyorum biraz. Lisans bitirme projem sırasında 5 gündür uyumuyordum (arada ufak ufak 1er saatlik kestirmeler da vinci uykusu dışında), son gün teslim sırasında ayakta kalabilmek için 2 redbull, 2 koyu kahve içmiş, üstüne bir adet de kafein hapı almıştım. Beyin zaten pelt olmuş ama gözler faltaşı gibi açık verdim, sonrasında yurda dönerken yokuş sırasında bir anda çok şiddetli bir taşikardi ve çarpıntı tuttu. Bir ağaca yaslanıp biraz dinlendim, ama ne zaman harekete devam etsem yine hızlanıyordu kalp. Zar zor yurda varmayı başardım, yattım o kadar kafeinle 5 günlük uykusuzluğa rağmen uyuyamıyorum böyle, kulaklarımdan kan basıncımı ve kalbimin çarpıntısını duyabiliyorum bu arada o hale getirmiş içtiklerim. Baktım uyuyamıyorum bi film koydum bilgisayara izlerken uyku bastırdı, tekrar yattım yine uyuyamıyorum 2. filmin ortalarına doğru gider gibi oldum hemen yatağa attım kendimi. 21 saat uyumuşum sonra. Seramoniyi kaçırıyodum nerdeyse ertesi günkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Noyanh said:

izotonik dengeli solüsyon oluyor . türkçe vücüt sıvısına yakın elektrolitler ve ph dengesi var .
sıvı kayıplarında (çok koştun terledin mesela ) içilesi güzel birşeydir hastane ye gidildiğinde takılan serum la aynı mantık .
ishal ken falan da için hatta bolca

hepsi iyi güzel de noktalardan önce neden boşluk koyuyorsun onu anlayamadım?
Sosyal ağlarda paylaş

ucunbiri said:

Noyanh said:

izotonik dengeli solüsyon oluyor . türkçe vücüt sıvısına yakın elektrolitler ve ph dengesi var .
sıvı kayıplarında (çok koştun terledin mesela ) içilesi güzel birşeydir hastane ye gidildiğinde takılan serum la aynı mantık .
ishal ken falan da için hatta bolca

hepsi iyi güzel de noktalardan önce neden boşluk koyuyorsun onu anlayamadım?

önce nokta koyduğumun farkında mıyım acaba bir bunu sor sonra öbür sorunun cevabını birlikte buluruz sanırım.
he bak oldu şimdi demi mutlu muyuz?
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Enerji içeceklerinin etkisini çok bilmiyorum ama yaşadığım olayı anlatayım, ona göre uzak duruyorum biraz. Lisans bitirme projem sırasında 5 gündür uyumuyordum (arada ufak ufak 1er saatlik kestirmeler da vinci uykusu dışında), son gün teslim sırasında ayakta kalabilmek için 2 redbull, 2 koyu kahve içmiş, üstüne bir adet de kafein hapı almıştım. Beyin zaten pelt olmuş ama gözler faltaşı gibi açık verdim, sonrasında yurda dönerken yokuş sırasında bir anda çok şiddetli bir taşikardi ve çarpıntı tuttu. Bir ağaca yaslanıp biraz dinlendim, ama ne zaman harekete devam etsem yine hızlanıyordu kalp. Zar zor yurda varmayı başardım, yattım o kadar kafeinle 5 günlük uykusuzluğa rağmen uyuyamıyorum böyle, kulaklarımdan kan basıncımı ve kalbimin çarpıntısını duyabiliyorum bu arada o hale getirmiş içtiklerim. Baktım uyuyamıyorum bi film koydum bilgisayara izlerken uyku bastırdı, tekrar yattım yine uyuyamıyorum 2. filmin ortalarına doğru gider gibi oldum hemen yatağa attım kendimi. 21 saat uyumuşum sonra. Seramoniyi kaçırıyodum nerdeyse ertesi günkü.

Abi naptın.... :S

Burn, redbull falan keyif için için iççekseniz, spora etki olsun diye içmeyin sakın. Ama powerade spor sırasında veya spordan sonra alındığı zaman olumlu etkisi olabilen bi içecek. Ama en iyisi spordan sonra veya spor sırasında muz yiyin bolca su için.

bkz.
http://www.youtube.com/watch?v=SqwwWRJB1Ak&feature=related
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

5 gun uyuma sonra suçu enerji icecegine ver onlarsız 5 gün uyuma bakalım ne oluyor

senede bir kere flan içtigim bir seyi neden savunuyorsam
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...