Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

huun said:

he ezber, süper zekan ile hemen anladın.

özal'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde baykal mecliste değil miydi, kanadoğlu yargıtay üyesi değil miydi? o sene erbakan oturumun başlaması için 2/3 gerekir fikrini ortaya atmamış mıydı? 20 sene sonra mı akıllarına geldi bu gereklilik?

yahu bunu ben mi yazdım.

soruyorum kanadoğlu ile baykal mı yaptı, ikisi mi karar verdi.
Sosyal ağlarda paylaş

omhesabi said:

Estel_Anorien said:

devam et izlemeye anayasa mahkemesine kişisel başvuru hakkından falan da bahsediyor. mızırdanma.

şimdi anayasa mahkemesine kişisel başvuru hakkı aihm'den önceki hukuk yollarına yeni bir ek değil mi? iç hukuk yollarına bir başkası daha. aihm'ne aym deki karar ne olursa olsun yine basvurabilecek insanlar. buna bir engel değil ki, yeni bir yargılama yolu sadece.

demek sadece yargılama yolu,peki en basit konuda 3 aydan önce karar veremeyen anayasa mahkemesi nasıl olacakta binlerce dosyayı inceleyip karar verecek,bu nekadar zaman alacak.bugün ortalama 2 sene yargılanıyorsun 2 sene yargıtay sürüyor 2 sene de (ki 2 seneden kat kat uzun sürer) anayasa mahkemesi sürse insan hakları mahkemesine gitmeden önce seni 6 yıl süründürüyorlar ama salaklar cahiller,farkında değiller ki tek bir insan hakları mahkemesi kararı ile getirdikleri zorlama kanun yolu bertaraf olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Estel_Anorien said:

bizim okulun ceza hukuku hocasının konuştuğu bir facebook videosu 15dk. ama zamanınızı ayırın seyredin rica ediyorum.

[video]http://www.facebook.com/video/video.php?v=492622664691?feature=oembed" width="459">

abi, sırf hani zaman ayırın seyredin dediğin için dayandım sonuna kadar seyrettim bir şeyler çıkar diye de, içler acısı yahu (daha önceden de biliyorum ben bu adamı). Adamın bir defa üslubu çok fena, hayır diyecek adamı bile evete çevirir o derece. Bir de adam hukukçu, birkaç yer dışında klasik ulusalcı damarın dışına çıkmadı, hukuktan bahsetmedi. Karşılaştırma açısından bir örnek vereyim mesela. Yar-sav başkanı bir hafta önce falan habertürk, karşıt görüş adlı programa katıldı. Bir hukukçu gibi, çağdaş bir insan gibi hayırı savundu. ara sıra hukuğun dışına çıktı tabi ki fakat, klasik devlet ideolojisi üzerinden giden, ağzından salyalar fışkıran ulusalcı modunda değildi bu adam gibi. adam konuşmanın sonunda zaten iyice zıvanadan çıkıyor, "oylarınızı vurun kahveye gidin, oylarınızı kahveye vurun, vurun kahveye" gibisinden bir şeyler saçmalıyor. derslerinde nasıldır bilmiyorum tabi de bu adamın televizyondaki performanslarından değerlendirebildiğim kadarıyla galatasaray üniversitesi hukuk fakültesi gibi bir yerde ders vermesi gerçekten üzücü, hocalık performansı ne düzeyde olursa olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

20 soruda anayasa değişikliği'ne ithafen;

1) daha en başında büyük bi hata var, sanki toplumda yeni anayasa ihtiyacı varmış da siyasi partiler kulak asmamış gibi. halbuki sonrada akpnin sivil anayasa için bir çıkış yaptığı belirtiliyo. evet, akp, daha önce anayasayı değiştirmek için yeni taslak hazırladı, bütün partilere, stklara, sendikalara vs de katkıda bulunmaya çağırdı. hepsi, hep bi ağızdan ne dedi? "akp yeni anayasa yapamaz". sonuç ne oldu? akp ab reformlarında hız kesti, demokratikleşme adımlarında da ürkekleşti. referandumdan hayır çıkarsa da yine aynı şey olucak. o paketin meçhule gitmesindeki sebep bu kadar aleni yani. ısrar etse, yine "akp anayasası, akp dayattı" olurdu.

2) uzlaşmayı, uzlaşmaya açık tarafla sağlayabilirsin. bu da bi noktada "taviz" vermeyi gerektirir. ne chp, ne mhp, ne de bdp uzlaşmaya hazır bir tavır göstermediler; "bunu çıkar, bunu ekle, yoksa yürrü" dediler, bu uzlaşma dili değil ki?

buna rağmen maddeler tek tek saatlerce görüşüldü, itirazlar nezdinde maddelerin birçoğunda değişiklikler oldu, bazı maddeler meclisten geçmedi, üzerine bi de AYM yine yetki aşımı yapıp bazı içerikleri değiştirdi..kısacası dayatmanın hangi yönde olduğuyla ilgili şüphelerim var.

3) gerekçeler konusunda bulanıklık olduğu doğru, daha sistematik ve özenli yapılabilirdi, daha iyi gerekçelendirilebilirdi. yine de paketin geneline baktığımızda ve yapılan değişikliklere baktığımızda, bu değişikliklerin gerekli olduğu ve geri yönde bir adım olmadığı aşikar. çünkü geri yönde adım olması için, mesela varolan bi hakkın geri alınması gerekiyo. "şu niye yok, bu niye yok" diye epey uzun bi liste yapılabilir elbette ama referandumda "hayır" demek için doğru bir gerekçe olduğunu düşünmüyorum. kısacası, bu paket nihai bi paket değildir, devamı gelecektir diye düşünüyorum.

4) daha önce de belirttiğim gibi, bu paketi "yeterli" bulan hiçkimse yok. akp yöneticileri de tabanı da, evet oyu verecek birçok insan gibi bu değişikliklerin yeterli olmadığının farkında. ancak, daha kapsamlı bir değişikliğe gidilebilmesi için de özellikle AYM'nin yapısının değiştirilmesi gerekiyo, bariz. hsyk ve aym hakkında da sayfalarca tartışmışlığımız var dahasını yazmaya gerek görmüyorum.

ben de nefr gibi bu yazıdaki fikirlerin bi kısmına katılmasam da gerek üslubu gerekse detaylı anlatımını epey beğendiğimi söylemeliyim, keşke chpden falan da bu seviyede çıkışlar görebilsek. yine de, referandumdan evet çıkması; hem yeni anayasa umudunu arttırmak ve akpyi bu yönde zorlama imkanı oluşturmak, hem de yüksek yargıyı kontrol eden egemen ideolojiyi kırmak anlamına geleceği için, evet.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

omhesabi said:

Estel_Anorien said:

devam et izlemeye anayasa mahkemesine kişisel başvuru hakkından falan da bahsediyor. mızırdanma.

şimdi anayasa mahkemesine kişisel başvuru hakkı aihm'den önceki hukuk yollarına yeni bir ek değil mi? iç hukuk yollarına bir başkası daha. aihm'ne aym deki karar ne olursa olsun yine basvurabilecek insanlar. buna bir engel değil ki, yeni bir yargılama yolu sadece.

demek sadece yargılama yolu,peki en basit konuda 3 aydan önce karar veremeyen anayasa mahkemesi nasıl olacakta binlerce dosyayı inceleyip karar verecek,bu nekadar zaman alacak.bugün ortalama 2 sene yargılanıyorsun 2 sene yargıtay sürüyor 2 sene de (ki 2 seneden kat kat uzun sürer) anayasa mahkemesi sürse insan hakları mahkemesine gitmeden önce seni 6 yıl süründürüyorlar ama salaklar cahiller,farkında değiller ki tek bir insan hakları mahkemesi kararı ile getirdikleri zorlama kanun yolu bertaraf olacak.

abi işi o mahkemenin. çok dosya var yapamıyoruz bahane mi allah askına? ordunun çok düşman var savaşamıyoruz demesine benziyor bu. belli süre kısıtlamaları konulur, insanlar daha çok çalışır yapılır. yapılmalı.

hem bir gün içinde binlerce insan başvuracak da değil, diğer tüm hukuk yolları bittiğinde anayasa mahkemesine başvurulacak.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

olitere said:

Castiel said:

olitere said:

Castiel said:

Değil, bu halkın büyük kısmı yetersizdir böylesine mühim durumlar bu bireylerin niteliksiz düşüncelerine ve seçimlerine bırakılamaz. Ha olurda eğitim ve kültürel seviyesi olması gereken düzeye ulaşırsa zaten daha mantıklı seçimler gelir kimseninde endişe duymasına gerek kalmaz.

İşte senelerce bu siz üsten bakan ukala tavır yüzünden halk sizi cezalandırıyor hala anlamadınız.Darbe yapılır ertesi seçimde karşı kesimde oy patlaması olur.Eğitim ve kültürel seviyenin olması gerektiği durumu sen mi kararlaştırıyorsun ? Kemalizmede seçkinlerin demokrasisi diyen tanıdığım bir sürü insan var onlara görede siz yetersizsiniz.

''Halkın'' oy verdiklerinin neler yaptığını ve yapmakta olduğunu görüyoruz eh haliyle bu beni haklı kılıyor. Hani olurda gerçekten mükemmel dört dörtlük işler yaparlarsa demokrasinin gereklerini yerine getirebilecek düzeye erişirlerse bana haber ver durumu tekrar değerlendirip düşüncelerimi değiştireceğim lakin aksi oluncaya kadar düşüncelerin sadece laftan ibaret, boş.

Şuanda yapılan bunları kılıf olarak kullanıp faşist düşüncelerini bir süre için gizlemek ve bu düşünceleri doğrultusunda ilerlemek. Ben çok mu kötü niyetliyim yoksa ?

Şu yolsuzluk diye ağlayan muhtereme bir cevap vereyim.

Dokunulmazlık kaldırılsın çağrılarına cevap veremeyecek kadar pisliğe batmış durumda bir lider mevcut şuanda aciz ve ezik. Ondan öncekilerde onun gibiydi bu yeni birşey değil. Dolayısıyla yolsuzluğu olmayan düşünceleri sağlam ve bu ülkenin temelleriyle örtüşen bir akıma ihtiyaç var. Bunlarla çelişenlerin yönettiği bir ülke çatışma ortamı dışında başka birşey doğurmayacaktır.
Bu ülkenin temelleriyle örtüşen bir akım ? Seçimlere ne gerek var arkadaş harp okulundan mezun olup emekli olanı koyalım meclise.Açık konuşmak gerekirse bencede halkın alması gereken daha çok yol var ama bu duruma alternatif asla böyle bir demokrasi anlayışı değil

işte klasik bir "demokrat".

bu ülkenin temellerinin ne olduğunu biliyor musun?

bu ülke fes takıyordu, şapka değil.

osmanlıca okuyordu, türkçe değil.

medreseye gidiyordu, üniversiteye değil.

daha çoğaltayım mı?

Atatürk'ün ömrü yetmedi bunları yavaş yavaş, sindire sindire yapmaya. Kendinden sonra gelenlerin ne bok yiyeceğini sanki önceden sezmişti.

Bu halk altı boş bir kültürel devrim yaşadı, Atatürk'ten sonra da namlunun ucunda zorla batılılaştırılmaya çalışıldı. Adam gibi politikalar izlenseydi başarılı olunurdu ama bugün malesef batılı değil, doğu kültürü yoğun bir halka sahibiz. Bu halkın seçimlerine de saygı duyacaksın, böyle aptal argümanlarla halkına saldırmayı bırakıp biraz çözüm önerileri getirmeye çalış bence. Atatürk'ün bütün yaptıklarına yazık ettiler, solu sağa türkü kürt'e düşürdüler. Koskoca kürt halkını SİZ TÜRKSÜNÜZ diyerek asimile etmeye çalıştılar, dini bütün dindar insanlara yobaz diye saldırdılar. Sonuç ortada.

Doğruları söyleyince demokrasi gak guk diye ötüyordunuz alın işte size güzel bir örnek.

Daha önce yazan oldu mu bilmiyorum dün foruma bakamadım.

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/Assets/PhotoGallery/Pictures/0000144839.jpg

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/70-bin-kisiye-evetli-iftar.html?position=5

Ankara'da 10 platform yönetimi tarafından düzenlenen iftara yaklaşık 70 bin kişi katıldı. İftar paketlerinin üzerinde 'evet' yer aldı.

70 bin kişiye 'evet'li iftar
Referandum sürecinde MHP'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun arkasına takıldığını ifade eden Gökçek, alandakilere ''çocukların geleceği, Türkiye'nin istikbali, tarafsız yargı, parti kapatmalarına son vermek, Türkiye'nin gerçek demokrasiye kavuşması için referanduma 'evet' diyecek miyiz'' diye sordu

Alandakiler de Gökçek'in sorusuna ''evet'' yanıtını verdi. Bunun üzerine Gökçek, iftara gelenlerden referanduma kadar ''hayır'' diyen kişilerin yanına giderek ''evet'' denilmesi için çalışma sözünü istedi. Alandakiler de ''söz'' yanıtını verdi.

Al sana demokrasi daha önce dediğim gibi aç kalmış eğitimsiz kendi başına tek bir düşüncesi bile olmayan, sömürülen cahil halk benim geleceğimi tayin edecek seçimlerde bulunamaz bulunamamalı.

Bu resim herşeyi çok güzel şekilde özetliyor, din nasıl kullanılır, insanlar nasıl sömürülür, bu ülkede düşüncelerle değil kömürle ekmekle gıda yardımıyla nasıl iktidar olunur.

Kaç kişi savunacak çok merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...