Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

inönü'ye hırsız diyen kimdir kaçırdım, o kişiyi savcılığa şikayet et lütfen bana söyleyeceğine. suç işlemiş.

ancak "faşist" bir küfür değildir.

"atatürk liberaldi"
"atatürk baskıcıydı"
"atarük komünistti"
"atatürk faşistti"

bu önermelerin hiçbiri hakaret değil. yanlış olabilir ancak küfür olmaz.

ancak, kelime "faşo" diye kullanılırsa hakaret olur.

liberal mi demek istiyorsun bazılarına? liberal de o zaman. neden liboş?
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

inönü'ye hırsız diyen kimdir kaçırdım, o kişiyi savcılığa şikayet et lütfen bana söyleyeceğine. suç işlemiş.

ancak "faşist" bir küfür değildir.

"atatürk liberaldi"
"atatürk baskıcıydı"
"atarük komünistti"
"atatürk faşistti"

bu önermelerin hiçbiri hakaret değil. yanlış olabilir ancak küfür olmaz.

ancak, kelime "faşo" diye kullanılırsa hakaret olur.

liberal mi demek istiyorsun bazılarına? liberal de o zaman. neden liboş?

99 sayfada arkadaş inönünün ve "erken dönem (yani atatürk'ün) chpsinin" ülkeyi soyduğunu anlatıyor

ayrıca faşişt küfür değil itham gerçek olmayan birşeyi küfür amaçlı kullanıyorlar ve buda suç

ayrıca liberal özgürlüğü savunan insandır işine geleni savunan değil onlar liboş oluyor işte çakma liberal
Sosyal ağlarda paylaş

Aldarion said:

Bu darbecilere olan antipatinin sebebi nedir ben onu anlamıyorum...

Ülkedeki anarşiyi, kardeşi kardeşe öldürten sağ-sol kavgasını, huzursuzluğu güvensizliği bir günde çözmedi mi darbe?

Keyfinden mi yaptı Kenan Evren darbeyi...

önce adamlara elleme, hatta alttan alttan silah ver destek ver. birbirlerine öldürt.

sonra müdahele et kurtarıcı ol.

yeak yeaaa
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada pek bilgim yok benimde ama grev hakkının elden alındığı kısmı göremedim. hani yok falan demiyorum görmedim. bi gösterirseniz bilgilenmiş olucam

"Grev esnasında greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu, grev uygulanan işyerinde sebep oldukları maddî zarardan sendika sorumludur."

"Siyasî amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grev ve lokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, işi yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişler yapılamaz."

bunları gördüm bi tek çıkarılan
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

postda genel olarak referandum yerine akp iyi/kötünün iyisi/kötü tartışması yaşanmış.
Ben merak ediyorum. akp hükümetinde (son 8 yıl) hayatınızda iyi/kötü neler değişti yazabilir misiniz? Ama somut şeyler olacak, ceplerini doldurdular, bizim arkadaşın dayısının yengesini oruç tutmuyor diye dövdüler, gibi şeyler olmasın.
Tercihan 30 yaş üstü olursa diğer hükümetlerin de karşılaştırılması yapılabilir.

Sağlık alanında büyük kolaylıklar oldu, önceden saatlerce bekliyordun rezil kuyruklarda. Sağlık ocaklarında tc kimlik no'nu verip direk para vermeden muayne oluyorsun.

İlköğretimde kitaplar ücretsiz dağıtılıyor, ilkokul ve lisede ihtiyacı olan öğrencilere bir miktar para yardımı yapılıyor. Üniversite burslarının miktarı arttı bir de sanırım. Chp'nin "Yandaşlarına veriyorlar" diye kestirdiği belediye bursunu uzun saçlı ve akpye karşı olan arkadaşım alıyordu.

Ulaşımda baya gelişme var, metrobüs İstanbulda mükemmel oldu. Kadıköy-pendik arası metro seneye hizmete girecek, tüp geçit projesi de devam ediyor. Haydarpaşa-gebze trenler yenileri ile değitiriliyor şu an. Şehirler-arası baya yol falan yapıldı, hızlı tren geldi. Antalya- istanbul arası 4 saate inecek tren ile proje bitince.

Benim çevremde görüp, şu an hatırladığım olumlu şeyler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

yollar konusunda gereksiz yapılan bir işlem varsa bildiğin onu söyle lütfen. bu şekilde söylediğin biraz ezber kaçıyor.

-

olumlu yanlar söylenmiş ben de benim gördüğüm en önemli olumsuz yanları söyleyim:

sistemdeki karşı olduklarını söyledikleri kısımları kaldırma/ıslah etme konusundaki isteksizlikleri.

bunların en başında dokunulmazlıklar. kaldırmama gerekçeleri haklı bile olsa o gerekçelerdeki noktaları da ele alacak biçimde bir dokunulmazlık ıslahatına girişebilirlerdi.

diğeri de tutuklama/yargılama sürecindeki inanılmaz bozukluk. tamam bu bozukluk bunlarla gelmedi, zaten hep vardı. ama sesi çok çıkan kesim buna karşı korumalıydı. madem şimdi bu adaletsizliğe maruz kalanlar sesi daha gür çıkan kişiler olduğu için bu konu gündeme girdi, fırsat bu fırsattır deyip düzeltme yoluna gitmeleri gerekirdi. "bu işler hep böyleydi zaten" demekle kurtulunamaz.

yine benzer şekilde yökü kaldırmamaları...
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

yollar konusunda gereksiz yapılan bir işlem varsa bildiğin onu söyle lütfen. bu şekilde söylediğin biraz ezber kaçıyor.

ben de tam kaynak bilmiyorum ama o yol işlerinde de garip ihaleler döndü bir ara. çoğu zaman tam bir kanıt olmuyor ama akp milletvekillerinin adları böyle şeylere çok karışıyor. bir gün parti meclise girmez de milletvekilleri yargılanırsa göreceğiz doğrumuymuş değilmiymiş
Sosyal ağlarda paylaş

bir hukukçu olarak maddeleri açıklayayım

madde 10: Değişikliklerin zerre anlamı yok sadece laf salatasından ibaret zira eşitlik ilkesi denen şey hukukda eşitler arası eşitliktir dolayısıyla düzenleme gereksizdir zaten bugün gaziler için bir düzenleme yaparsanız eşitlik ilkesine aykırı olmaz eli olmayan gazilere bir düzenleme kolu olmayana başka düzenleme yaparsanız eski haliylede yeni haliylede eşitler arası eşitsizlik olduğu için eşitlik ilkesine aykırıdır.

Madde 20: hükümsüzdür yine laf salatasıdır.Özel hayatın gizliliğini sağlamaktan uzaktır cmk hükümlerine aykırı olarak çıkartılan arama ve teknik takip kararlarının önüne geçememektedir.İnsanların usulsüz olarak dinlenmesine takip edilmesine karşı bir düzenleme yapılmamıştır.

Madde 23: özgürlük filan değildir vergi borcu adamın yurtdışına çıkması için yapılmış bir düzenlemedir.

Madde 41: zaten T.C kanunlarında bulunana bir maddedir söz konusu değişiklik çocuk koruma kanunu dahilinde yıllardır olan bir hususdur.

Madde 51: bir özgürlük değildir marjinal bir faydası yoktur,oluşabilecek tek fayda hükümet yanlısı sendikalara gelirdir.

Madde 53: Bu ülkedi bütün memurların anasını ağlatacak, çağ dışı bir düzenlemedir tek amacı hükümetin mutlak hakimiyetini sağlamaktır.

Madde 54: Marjinal bir faydası yoktur son 20 yılda bu ülkede çıkarılan fıkrada bahsedilen hadise gerçekleşmemiştir.

Madde 74: Beni benim adamım denetlesinin güzel bir örneğidir.

Madde 84: yarın öbür gün parti kapatılırsa aman allah dokunulmazlık gitmesinde hakkımızda bekleyen yüzlerce ceza davasından yargılanmayalım ana fikirli maddedir.

Madde 94:anlam veremdim kimseye bok atmıyayım

Madde 125:kardeşim kendi adamımı yerleştirecem yer açmıyorsunuz siz bir kenara çekilin maddesidir.

Madde 128: madde 53 deki hakem heyetine dayanaktır.

Madde 129: doğru bir düzenlemedir.

Madde 144: daha kıdemli hakim veya savcı denetimi yaparsa olmaz bizim elemanlar hakimleri denetlesin anafikirli maddedir.

Madde 145: aslında sadece devletin güvenli kısmı eklenmiş olmasına rağmen sanki yeni ve süper marjinal bir değişiklik yapılmış gibi lanse edilmektedir.

Madde 146: Bu anayasa mahkemeside çok oluyor artık maddesidir.

Madde 147: bugünün şartlarında marjinal bir faydası yoktur zira anayasa mahkemesi üyeleri zaten yaşlı/tecrübeli hakimlerden seçilir onlarda zaten 65 yaş sınırından taş çatlasın 10 sene görev yaparlar

Madde 148: saçmalıktan ibarettir insanlardan kanun yolunu tüketmelerini beklemektedir.Kanun yolunun tüketilmesi başvurunun amacını ortadan kaldırır.

Madde 149: aman bizi kapatmayın maddesidir.

Madde 156: böyle bir düzenlemeye niye gerek görüldüğünü çok merak ettim.

Madde 157: bkz 156

Madde 159: hukuk kanun bilmez iktisatçıdan anayasa mahkemesine başkan yaptık şahane oldu hazır hakimler ve savcılar kurulunu ele geçiriyoruz araya bunlardanda sıkıştıralım maddesidir.

Madde 166: böyle bir düzenlemeye zerre gerek yoktur bunlar orada yazmasada yapılabilir.

geçici 15: kaldırsan ne olur kaldırmasan ne olur zamanaşımı süreleri dolmuştur kıçını yırtsan birşey olmaz

geçici 18: abdullahcım saolsun anayasa mahkemesine arkadaşları atamıştı bari kadrolarını çıkartalım maddesidir

geçici 19: ya bu hakimler savcılar aylardı istediğimiz adamları atamıyor onların işi biran önce halledelim maddesidir.

Madde 26: kazığınız yağlı mı olsun yağsız mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Aldarion said:

Bu darbecilere olan antipatinin sebebi nedir ben onu anlamıyorum...

Ülkedeki anarşiyi, kardeşi kardeşe öldürten sağ-sol kavgasını, huzursuzluğu güvensizliği bir günde çözmedi mi darbe?

Keyfinden mi yaptı Kenan Evren darbeyi...

buna birebir analoji ne biliyor musun? Amerikanın "biz ortadoğuya teröristleri öldürmeye geldik" demesi. birebir hem de. üstelik darbecilerin yazdığı angut anayasa, amerikanın ortadoğuya getirdiği demokrasiden bile kötü. medya kuruluşlarına ve üniversitelere özgürlük vermek adına yetkileri kısılmış politikacıların olduğu 60 anayasasını alıp herkesin yetkisinin kısıldığı 80 anayasası. onca insanı öldüren onlar, yöku bugünki formatına sokan onlar, her üniversitede dandik dandik eğitim fakülteleri açmaya zorlayıp (ülkeme öğretmen yetişsin angutluğu) lise eğitimini batıran onlar. acı çekerek ölsün kenan evren.

ayrıca da nefrin dediği gibi kabiliyetsiz ressam
Sosyal ağlarda paylaş

60 anayasası çok güzel bir anayasadır ancak çok büyük bir sorunu vardır bu memleketin insanına fazladır.

buarada şunuda göz ardı etmemek lazım 12 eylül döneminde ülkenin yarısı sağcı yarsı solcu diye birşey yok bunlar bir kesim insan asıl ezici çoğunluk bu işlerle alakası olmayan işinde gücünde yurdum insanı ve sağ sol insanları yüzünden sokağa çıkmaaz gece dolaşamaz her kapı çaldığında evi sağcılar mı basacak solcular mı basacak, bugün eve sağ dönebilecekmiyim korkusuyla yaşayan insanlar

tamam ressam hoş bir arkadaş değil ama o günün şartlarıylada darbe yapılmadan ortam düzelecek gibi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

"Ece Temelkuran" said:
Tek kelimeyle "müstekreh" olarak tarif ettiğim bu atmosferi delip geçmek istiyorum. Taraf Gazetesi'nin reel politikaya göre yönlendirdiği kampanyalarının, Tayyip Bey'in aniden baş gösteren sol duyarlılığının, liberal kesimin gevşek bir gülümsemeyle aldığı sıkı pozisyonların, eskiden komünist avına çıkanların şimdi demokrasi şampiyonu kılığında kurdukları diskurların, statükocu sosyal demokratların güdük argümanlarının, eski ülkücülerin demokrasi lafına bulanmış siyasi hırslarının dışında bir siyasal pozisyon, daha da ötesi bir ahlaki pozisyon olmalı. Birçoğumuzun paylaştığını düşündüğüm bu siyasal bıkkınlığı ve tiksintiyi bir sese çevirmek için: Boykot!

Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

tamam ressam hoş bir arkadaş değil ama o günün şartlarıylada darbe yapılmadan ortam düzelecek gibi değil.

o dönem olan şeylerde herkesin suçu var. solcuların sağcılar tarafından kırılmasına çok da ses çıkarmayan devlet ve asker. 1960 darbesi gibi bir darbe olsun diye silahlı devrim yapmaya çalışan solcular. kendini milliyetçi sanıp amerikanın kuklası olan sağcılar. kaldı ki, darbe var darbe var. Olağanüstü hal tarzı darbe var bir de mis gibi anayasayı (en azından revize etmek varken) ego tatmini olsun diye çöpe atıp boktan bir anayasa yazmak var. Saçma sapan kurumlarla ülkenin içine etmek var. Insanları tutuklamak yerine bir de insanlara işkence edip öldürmek var. 1960 darbesinin de yapılış biçimi oldukça kötüydü ama sonuçları iyi oldu aşırı sağ taraf yenik düştüğü için. tam tersi olsa bugün onlara da küfür ediyor olurduk. ama şimdi sadece darbe kültürünü oturttukları için eleştiriyoruz. ama en azından anayasayı kime yazdıracaklarını biliyorlarmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...