Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

paparnoz, daha once de soyledim bu topicte, o yargiya iktidarin hakim olmasi olayini mevcut hukumet yapisi nedeniyle sakincali buluyorum, cunku meclis, bakanlik, basbakanlik ve cumhurbaskanligi tek kiside su an

gelgelelim, bu sik rastladigimiz bir durum degil, zaten olmamali da normal kosullarda. olmadigi zaman bu degisiklikler o kadar vahim degil. ornekleyelim;

AVRUPA ÜLKELERİNDE ANAYASA MAHKEMELERİ,

ALMANYA: 16 üyenin 8'ini Federal Meclis, 8'ini Federal Konsey seçiyor.

AVUSTURYA: 14 üyenin 6'sını Federal Hükümet ve 3'ünü Ulusal Konsey ve 3'ünü de Federal Konsey belirliyor.

BELÇİKA: 12 üye Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından seçiliyor...

FRANSA: 9 üyeyi seçme yetkisi Devlet Başkanı, Meclis Başkanı ve Senato Başkanı'na ait...

İSPANYA: 12 üye var. Kongre 4, Senato 4, Hükümet 2 ve Yargı Genel Kurulu 2 üye seçiyor.

İTALYA: 15 üyenin 5'i Parlamento, 5'i Devlet Başkanı, 3'ü Temyiz Mahkemeleri 1'i Danıştay ve 1'i de Sayıştay tarafından belirleniyor.

MACARİSTAN: 11 üyeyi Parlamentonun hukuk, idari ve yargı komiteleri seçiyor.

POLONYA: 15 üyenin tamamını seçme yetkisi Parlamento'ya ait.

PORTEKİZ: 13 üye var. 10 üyeyi Meclis Genel Kurulu belirliyor. 3 üye ise Anayasa Mehkemesi tarafından seçiliyor.

ROMANYA: 9 üyeden 3'ü Bakanlar kurulu, 3'ü Senato ve 3'ü de Devlet Başkanı tarafından belirleniyor...

AVRUPA ÜLKELERİNDE HSYK YAPISI

FRANSA: Kurulun başkanlığını Cumhurbaşkanı başkan yardımcılığını ise Adalet Bakanı yapıyor... 18 üye var. 6 hakim ve 6 savcı meslektaşları tarafından seçiliyor. Danıştay Genel Kurulu 1 üye veriyor. Cumhurbaşkanı, Senato Başkanı ve Meclis Başkanı'nın da birer üye seçme hakkı var.

İTALYA: 27 üyeli kurulun başkanı Cumhurbaşkanı... Yargıtay Başkanı ve Yargıtay Başsavcısı doğal üye. 16 hakim ve savcı meslektaşları arasından seçiliyor. Yüksek Yargı'dan 2, ilk derece mahkemelerden ise 14 üye kurulda yer alıyor. 8 üyeyi belirleme yetkisi ise Parlamento'nun...

PORTEKİZ: 17 üye var. 2'si istinaf, 4'ü ilk derece mahkemelerden seçiliyor... 2 üyeyi Devlet Başkanı, 7 üyeyi de Parlamento belirliyor.

POLONYA: 25 üyeli kurulda Adalet Bakanı doğal üye olarak görev yapıyor. 15 hakim ve savcı meslektaşları tarafından seçiliyor. Parlamento üyeleri arasından 4, Senato üyeleri arasından 2 üye kurulda görev yapıyor. 1 üyeyi seçme yetkisi ise Cumhurbaşkanı'na ait.

HOLLANDA: 5 üye var. Tüm üyeler Adalet Bakanı'nın önerisi üzerine Kral tarafından atanıyor.

İSVEÇ: 11 üyeli kurulun tüm üyeleri Hükümet tarafından atanıyor.

DANİMARKA: Hakimlik mesleğine mensup üyeler dahil, kurulun tüm üyelerini belirleme yetkisi Hükümet'e ait.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

avrupada demokrasi mi var ki yeaaa nefr sen de
türkiyenin özel şartları, irtica tehlikesi, bu adamlar devleti ele geçirecek reröreör

FRANSA: Kurulun başkanlığını Cumhurbaşkanı başkan yardımcılığını ise Adalet Bakanı yapıyor... 18 üye var. 6 hakim ve 6 savcı meslektaşları tarafından seçiliyor. Danıştay Genel Kurulu 1 üye veriyor. Cumhurbaşkanı, Senato Başkanı ve Meclis Başkanı'nın da birer üye seçme hakkı var.

diğer örnekleri geçtim Fransa örneğine vurgu yapmak istiyorum.

nedeni ise;hem laik bir ülke fransa hemde üniter bir yapıda

şimdi diyeceksin ki türkiye laik bir ülke mi değil evet diyanet işleri mesela kaldırılmalı ama demokrasi neferi hükümetimiz buna yanaşmıyor neden ? Diyanet i kaldırabilecek kadar güçlü bir hükümet varsa o da akp hükümetidir çünkü diyanet kaldırılırsa en çok tepkiyi akp tabanı verir ama akp kaldırırsa olaylar farklı işleyiş kazanır ama yapmıyor neden ?

peki fransa hsyksına bakıyorsun yürütmenin temsil ettiği oran yüzde 50 yi buluyormu ? e bulmuyor.Evet avrupa da demokrasi var ama bizde yok,hsyk maddesi de geçerse daha da berbat bir demokrasi ye sahip olacağız.
Sosyal ağlarda paylaş

Onun dışında avrupa da bu derece bir kadrolaşma var mı ? Avrupa da yaşayan patiler bana bir koltuk çıksın atıyorum kpss ye benzer bir sınav sistemi varmı ? varsa 3bin kişi kopya çekse (veya sorular servis edilse diyelim) ve bu 3 bin kişinin hükümet yanlısı olduğu bilinse neler olur ?

Aynı şekilde polislik de de böyle bir şey olsa diyelim.
yine bizim demokratikleşecek ülkemiz gibi sessiz mi kalırlar.
yok arkadaşım bunlar komplo diyorsan polislik sınavında ki özel dershane ile kpss de ki özel dershaneye bak.

şimdi kpss iptal edilecek 5 kişi maksimum ceza alır (belki almaz)
polislik de iptal edildi (ki benim arkadaşa o dershane tarafından zamanında aynı şekilde sorular verilmişti,adam vazgeçip yurtdışında okumaya gitti sınava girmedi ama sorular neredeyse aynı şekilde çıktı)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya alınmaca gücenmece olmasın (no offense) Sir ve aynı zihniyette tanıdığım bir kaç demokrasi savaşçıları hayatlarında avrupa görmemiş insanlar, demokrasi bu olacak referandurumla falan gelecek bir şey değil. Anlatılmaz yaşanır, çıkın yaşayın Avrupada.

Demokrasiyi sizde öğreneceksiniz triplerine falan ondan çok sinirleniyorum, yoksa evet hayır falan fasa fiso.

Yeri geldiğinde nasıl ayrıcalık yapıldığını, yeri geldiğinde insanın kendisini nasıl güvende hissettiğini görsünler Avrupa'da.

Ülkeyi son 20 yıldır eğitim, vizyon yoksunu (90% ı) kişiler yönetiyor ve hala bu insanların yaptıklarına onay verenler çıkıyor.

Demokrasi dediğin Almanya'da hangi mevkide olursa olsun insanların uzun uzun tartışmalar sonrasında uyguladığı kararlar olarak görebilirsin. En aptal saptal şeyler için bile herkesin fikrinin alınarak (insanın ruhunu sıkacak bir şekilde hattta fikir alınması) ondan sonra bazı uygulamalara geçilmesi var. Bizdeki gibi biz yaptık oldu, bunun adı demokrasidir değil yani. (Toplumsal yaşam alanında)

Onun için burda boşuna bazı insanlara cevap bile kasmaya gerek yok.
Tüm dönen olayların ideolojik olduğu Türkiye'de ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

Burda harbiden taraflı bir tartışma var yanlız. Konu dokunulmazlık olduğunda "Türkiye bunu tamamen kaldırma hazır değil" olabiliyor (ki bence de doğru) ama konu HSYK olunca "Türkiye bu kadar hükümete bağlı bir HSYK kurmaya hazır değildir" argümanı geçersiz mi oluyor? Bence yersiz bir argüman değil.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

bu sefer de madde madde yazayım, değişiklik olsun

1) düzenlemeye göre yeni hsyk'nın 10 üyesini birinci derece hakim ve savcılar seçecek mi? evet. öyleyse nası etki altına alınıyomuş hsyk? adalet bakanlığı bütün birici derece savcı ve hakimlerin atamasını mı yapıyo? yoo, yine hsyk bakıyo o işe, nası böyle bi ideolojik bloklaşma öngörüyosunuz hala çözebilmiş değilim.

2) gelir adaletsizliğini öyle şıp diye çözebilecek bi çözüm varsa serbest piyasa ekonomisinde, lütfen söyle bütün ülkeler onu uygulasın. akp bu ülkede kürt sorununu da ermeni sorununu da çözmek yönünde, daha önce hiçbir hükümetin göstermediği oranda bi çaba gösterdi, henüz yeterli olamasa da. bunun yanısıra türkiyenin finans sistemini gözle görülür biçimde düzelttiği de aşikar.

3) sümelada ayin türkiyenin "öteki"leriyle tanışmasıyla ilgili akpnin attığı biçok adımdan biri, sembolik bi önemi var gayet, ama bunu görmek zor geliyo heralde.

4) yahu tabii ki sadece şekil bakımından denetleyebilmeli aym, 62 anayasası belli alanlarda özgürlükler getirdiyse de ağırlıklı olarak "vesayet" dediğimiz şeyin de tohumlarını attı, gerek mgk gerek aym gerekse hsyk ile. zaten bu rejimin sorunu halkın seçtiği herhangi bir iktidara otomatikman "düşman" olarak yaklaşması ve bu iktidarlar sanki insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayan kanunlar yazmaya odaklı olduklarını varsaymaları. esas kaygı ise vesayet rejiminin değiştirilmesi, eh bununla ilgili maddelere de nasıl kanun dışı bir şekilde müdahale edildiği ortada zaten.

5) sen istiyosun ki bi rejim olsun ve o ideal olsun ve halk hiçbir şekil ve ad altında o rejimi değiştiremesin. e vesayetin tam anlamı bu zaten, sen "eyvah yerine başka ideoloji geliyo" diye korkup hali hazırdaki kökleşmiş ideolojiyle mücadele etmezsen, bu demokrasiden ne köy olur ne kasaba. demokrasi için mücadele bitip tükenecek bişey değil zaten, iktidarda kim olursa olsun, rejim nasıl kurulursa kurulsun..evet halkın saf iktidarı olmadığı gibi, saf demokrasi diye bişey de yok. önemli olan, sabitleşmiş iktidarı zayıflatmaktır. yerine başka iktidar yerini sağlamlaştırmaya mı çalışıyo? o zaman da onunla mücadele edersin, bu kadar basit.

6) ben halkın farkında olmadan kendisi için en iyisinin ne olduğunu bildiğini düşünüyorum. çelişkili bi cümle gibi görünse de, sanırım bugün varabileceğimiz tek somut olay bu. ben dezenformasyonun o kadar da etkili olduğunu ve insanların mitinglere, gazetelere vs. bakarak oy verdiğini, bunlara gereğinden fazla önem atfettiğini düşünmüyorum. bence halk uzun bi süredir kapitalizmi iyi işletecek olan, zenginleşme imkanlarını arttıracak olan partiyi seçiyor, ama şu kadar oy ama bu kadar oy. akp de günümüzde kapitalizmi en iyi işleten partidir, bu kendi içinde iyidir veya kötüdür, kapitalizm ayrı tartışma..ama halkın iradesi genelde bu yönde, bu da bizim yabancı sermayeyle ve global kapitalizmle epey geç ve zoraki bir biçimde tanışmamızla alakalı diye düşünüyorum.

kaldı ki bu adı üstünde bir referandum, akpnin politikalarıyla da doğrudan ilişkilendirilmesi bence muhalefete kaybettirecektir. çünkü sandıktan hayır çıkması durumunda akp "bu referandum, seçim değildi" deme lüksüne sahipken, muhalefet aynı lükse sahip değil. dolayısıyla referandum tartışmasında öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken akpnin siyasi-ekonomik performansı değil, paketin içeriğidir.

7) türkiyedeki rejimle avrupadaki rejimler bir olmadığı için, türkiyedeki rejime karşı yapılmış bir hareketle, avrupadaki rejimlere karşı yapılmış bir hareket bir değildir. o bahsettiğin "bazı şeylerin oturması" da "bi parça vesayet" sayesinde olmamıştır, aksine 200 yıllık "kaza"lar, krizler, tartışmalar ve hatta savaşlar sonrasında olabilmiştir. türkiye bu süreci hiç yaşamadı, sadece oradaki neyse taklit etti. e haliyle, o elbise bu bedene oturmadı. akp, türkiyenin kendi kendini yeniden şekillendirme iradesinin taşıyıcısı konumundaki tek parti şu anda, bunun nasıl bir yeniden şekillendirme olacağını henüz çok iyi bilmiyoruz, bu yeni anayasayla ancak belli olabilir. ama şu bi gerçek ki sandıktan hayır çıkarsa, bu ülkede sittin sene hiçbişey değişmez, bu da hiçkimsenin yararına olmaz.

8) türbanı hala tartışıyo olmak da üzücü artık, aşın bunları.

sümelanın sembolik değerinden bana ne birader. akp döneminde boku çıkan telefon dinlemeleri, ergenekoncuların uzun süre saçma sapan şekilde tutuklu olmaları, yeni anayasa pakedinde grev vs vs haklarının kısıtlanması, polis vazife ve salahiyet kanunu, 1 mayıs ve benzeri işçi-memur eylemlerinin bastırılması gibi akp iktidarı boyunca gerçekleşmiş milyon tane şahane demokratik icraat varken sümelaya odaklanıp akpnin demokrasi getirmesini beklicem. saydıklarım senin için yeterince sembolik değil farkındayım ama idare ediceksin artık napiim :'( "öteki"lerle tanışma için köpeğe kemik atar gibi atılan adımları umursamadığım için kusura bakma pls

gözünün önünde hak ve özgürlükleri açık açık ihlal eden iktidarı göremediğinden, yargının iktidarları da "düşman" olarak görmesini yadırgaman normal. senin için semboller değer taşıyo nasılsa, iktidarların icraatleri önemli değil. çoğunluğun saf iradesini temsil eden (bu da ayrı bi yalan) her istediğini yapabilmeli, "muktedir" olabilmeli. elimiz değmişken idare mahkemelerini de kapatalım, seçilmişlerin karşısında atanmışlar da kim oluyo lan

bi vesayetin yerini başkasının alması için mücadele etmeyi demokrasi neferliği saymanı da alkışladım bu arada, gözümden kaçtı zannetme

halkın kendisi için en iyisini istediği kısmının saçmalığı zaten bambaşka. halk dediğin monoblok bi halt değil, hadepe oy verenler kürt olduğu için oy verdi, chpye oy verenler laiklik elden gidiyo korkusuyla oy verdi, mhpye oy verenler saçma sapan milliyetçi gazıyla oy verdi vs vs vs. hatta, bi partinin seçmenleri bile farklı sebeplerden aynı partiye oy verebiliyoken, farklı farklı politik eğilimleri ve motivasyonları barındıran bi milletin içinden %40 oy çıkmasını halkın elbirliğiyle akpyi iktidara kapitalizmi işletsin diye başa getirdiğine yormak için insanın propagandacı ya da cahil olması gerek, başka türlü bu kadar gerçekten kopuk bi sonuca varılabileceğini düşünmüyorum ben.

ha illa halkın hep farkında olmadan en iyisini istediğine ve halkın dediğinin gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyosan, 1933 almanyasını ve federal seçim sonucunu (ooh godwini de soktum tartışmaya) da bana yorumlamanı rica edeceğim. temelsiz optimizmini ve çoğunluğun egemenliği fetişizmini de belki böylelikle kırmış oluruz.

edit: hitler örneği senin için yeterince korkunç gelmediyse bi de şu örnekler üzerinde düşün: pozitif ayrımcılık maddesinin haremlik selamlık getirmekle sonuçlanacağını düşünen farinal, bu forumda yıllardır millete irana uçak bileti kesen şuursuz ulusalcılar, ekonomi dış politika vs gibi önemli konularda tepki vermeyen ama nişantaşına türbanlıların girme ihtimalinden uykuları kaçıp tandoğanda miting yapan milyonlarca cumhuriyet teyzesi de oy verebiliyo aga. bi de şu saydığım zihniyetin çoğunluk olduğunu düşün, sonra sistemin failsafe mekanizmalar içerip içermemesi gerektiğini düşün, bu çoğunluğun "muktedir" olduğunda memleketi nasıl boka batıracaklarını düşün. sen de görüceksin savunduğun şeylerin anlamsızlığını.

ek: "zaten bu rejimin sorunu halkın seçtiği herhangi bir iktidara otomatikman "düşman" olarak yaklaşması ve bu iktidarlar sanki insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayan kanunlar yazmaya odaklı olduklarını varsaymaları." şunu diyebilmiş biriyle demokrasi tartışıyorum ya, can sıkıntısı nelere kadir. bari avrupadaki idare mahkemeleri ve anayasa mahkemelerine şu alıntıyı email olarak atayım, "biz napıyomuşuz ya bilemedik sör reyis affet bizi :(:(:(:(:(" diyip istifa etsinler, avrupaya demokrasi gelsin, atanmışların vesayeti oralarda da bitsin.
Sosyal ağlarda paylaş

87 sayfa tartışacak kadar şuursuz olamazsınız

şöyle bi okuyayim su maddeleri neymiş diyen adam daha ilk seferinde
bir cok birbiriyle alakasız maddenin TEK seferde oylanmaya diretildigini anlayıp HOP demesi lazım.
NOLUYOR demesi lazım.
gerisini araştırmaya tartışmaya gerek yok çünkü
Türk halkı yine apaçık kandırılmaya çalışılıyor.
Net HAYIR.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

1) düzenlemeye göre yeni hsyk'nın 10 üyesini birinci derece hakim ve savcılar seçecek mi? evet. öyleyse nası etki altına alınıyomuş hsyk? adalet bakanlığı bütün birici derece savcı ve hakimlerin atamasını mı yapıyo? yoo, yine hsyk bakıyo o işe, nası böyle bi ideolojik bloklaşma öngörüyosunuz hala çözebilmiş değilim.

referandumla oylayacagın seyde anayasa mahkemesinin üye sayısı 11 den 17 ye cıkarılıyor
Yeni 6 üyeyi Meclis ve Cumhurbaskanı belirleyecek.
Şu anki anayasa mahkemesindeki 5 üye mevcut cumhurbaskanı tarafından atandı.
5+6=11
17 de 11 AKP nin atadıgı Anayasa Mahkemesi üyesi oluyor.

aynı mantıkla hsyk da üye artırımı falan filan düzenbazlıgıyla ele gecirme işlemi yapılmaya calısıyorlar bu anayasa degisikligiyle.

çözemezsin hala ama ben yazayım dedim yine de cevabı.
aklı başında diğer genç arkadaşlarımız okusun.
Sosyal ağlarda paylaş

barinaktanal, önceki sayfada nefr avrupadaki hsyk ve aym mahkemelerinin yapısını koydu, bülbül gibi ötmeden bi bakıverseydin bu kurumların yapılarına ve atanma kriterlerine vs.

eyvahlar olsun hitlerin seçimle geldiğini inan bilmiyorum, derhal bütün seçimler iptal edilmeli iktidara da hemen herşeyin en doğrusunu yapacak birileri oturmalı, sittin sene de ordan kalkmamalı.

neyse baştan alalım tabii; tutukluluk meselesi herkesin meselesi, sadece ergenekonla hatırlandı bazı şeyler malesef. keza telefon dinleme de öyle, bu ülkede başbakan da içişleri bakanı da dinleniyo, onlar heralde "biz ne diyoruz acaba" diye kendilerini de dinletiyolardır.

anayasa paketinde kısıtlanan bir hak falan yok, bunu tartışmak bile anlamsız artık.

evet birbirinin tamamen zıttı iki 1 mayıs gördük akp iktidarı sırasında, taksim meydanının 33 yıl sonra 1 mayısa açılmasını da yeni vesayetin yeni adımı olarak açıklarsın heralde. o da sembolik tabi, es geç hemen sen.

akp hak ihlali yapmamıştır diyen oldu mu topik boyunca? ömrümün sonuna kadar hep akp iktidarı olsun falan mı demişim? yoo. ama akp seçimle başa geldi, ülkeyi yönetmeyi haketti. bu ülkede seçimle gelenler ülkeyi hala tam manasıyla yönetemediği için bu tartışmaları yapıyoruz zaten. bu seçimin bi önemi yoksa kapatalım dükkanı gitsin.

bir vesayetin yerini başkasının aldığını düşünmüyorum ki öyle bişey savunayım heh eğer akp vesayete gidecek olursa onunla da mücadele edilir dedim, şu anda öyle bir kanıda değilim.

halkın monoblok olduğunu söylemedim ki, ama çok partili sisteme geçildiğinden bu yana seçimi kazanan partilere bir göz atman yeterli, türkiyede her zaman kapitalizmin ve yabancı sermayenin önünü açmayı hedefleyen partilerin seçim kazanmaları tamamen ideolojik tesadüflerden midir? bütün oylar ideolojik angajmanlarla verilmiyo bu ülkede. dahası, akp en farklı demografiklere sahip parti, yani akpye her kesim ve her görüşten insan oy verebiliyo, diğer partilerin seçmenleriyse daha monoblok ve ideolojik angajmanlarla hareket ediyo bana göre. eh, bu kadar farklı kesim ve görüşten insanın ortak noktası ne olabilir?

1930larin almanyasıyla bugünleri kıyaslamak nası mümkün olucak bilemiyorum, en son dünya savaşımızı bitireli bi 90 yıl olmuş temizinden. bahsettiğim şey çoğunluğun mutlak egemenliği falan değil, ben her daim her konuda azınlıklardan yanayımdır, ancak iktidara yönetme hakkının teslim edilmesi demokrasinin işlerliği için şarttır. bu, iktidarın yaptığı yanlışları aklamak veya eleştirmemek anlamına gelmiyor ki..ama iktidarı tam işlevsel ve sorumlu kılmadan yapılacak eleştiriler hep kısa düşer ve eksik kalır.

ama burada da allah için şu hrant dink davasıyla ilgili aihm'ye yollanan savunma topiği açılmaz ki ağız tadıyla sövelim akpye..veya fenni sünnetçi cemil çiçek topiği falan..hep eften püften komplolar, hep sığ bir yaşam tarzı muhalefeti, buram buram bir ayrımcılık ve hor görme, aşağılama..e böyle kıytırık muhalefeti görünce insanın sırf inadına akpli olası geliyo, ben napiyim.

ha benim hazzetmediğim görüşlerde olan insanlar da mı oy veriyo, ve hatta onlar çoğunlukta mı? eh o durumda bırakırım fail olsun tüm ülke, demekki biz bir toplum olmayı, birarada yaşamayı başaramıyoruz, parçalanalım gitsin. failsafe bahane edip zırt pırt müdahaleyle hiçbi bok olmuyo çünkü. avrupa günümüz demokrasisine fail'la ulaştı zaten, hem de defalarca ne fail'lar. hiçbi zaman "safe" olacağı iddia edilemez zaten demokrasinin, o yüzden sürekli mücadele gereklidir. failsafe'lerin iktidar alanını gasp etmesi de demokrasi değil zaten, ya jüristokrasi, ya askeri vesayet vs vs

ancak ben bu bahsini ettiğimiz müslüman çoğunlukta (ya da yeni burjuvazide) bir demokratikleşme/sekülerleşme potansiyeli görüyorum, hatta şu anda iktidardaki adamların bu tabandan çoook çok gerilerde kalmakta olduğunu düşünüyorum. dahası, son zamanlarda chp de akpye yetişmek için demokratik ve halka yakın bir söyleme sarılmaya başladı, türkiye bütün tabularını, bütün tü kaka denilen şeyleri 8 yıldır tartışmaya başladı-işte bence demokratikleşme tam olarak böyle bişeydir. akp de chp de bunu kasten yapmıyorlar belki, ama halkın talepleri doğrultusunda bu lafları söylemek zorunda kalıyorlar. ve haliyle o lafların bir bağlayıcılığı var, bize de bunun takipçiliğini yapmak düşüyor.

o yüzden overall bana yeni bir vesayet gelecekmiş gibi gelmiyo katiyen. eskisinin de referandumdan evet sonucuyla ağır bir yara alacağını görmek zor değil.

fistan, seninki de 40 yapar tarzı bi hesap olmuş, beğendim (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

87 sayfa tartışacak kadar şuursuz olamazsınız

şöyle bi okuyayim su maddeleri neymiş diyen adam daha ilk seferinde
bir cok birbiriyle alakasız maddenin TEK seferde oylanmaya diretildigini anlayıp HOP demesi lazım.
NOLUYOR demesi lazım.

Referandumdaki en vurucu nokta budur.AKP'nin kitapçığından alıntılıyorum:
''bu pakette halk oylamasına sunulan 26 maddenin hepsi daha fazla hak ve özgürlük, daha çok demokrasi ve daha oturmuş hukuk devleti anlamına geldiği için hepsi birbiriyle doğrudan veya dolayısıyla ilgilidir ve ilintilidir.
hal böyle olunca, bu halk oylamasına konu olan paketin bir bütün olarak halkın iradesine sunulmasının uluslararası uygulamalar ve evrensel hukuka aykırı hiçbir tarafı yoktur, olması gereken budur.''
Bu maddelerin hepsinin daha çok özgürlük ve oturmuş hukuk devleti anlamına geldiğini belirleyecek merci AKP midir?Bu jakobenliktir,bu totaliterizimdir.Bizim için neyin iyi olduğuna AKP karar veriyor ve 'hap' halinde dayatıyor.Liberallerin,özgürlükçülerin bu konuda hiç ses çıkartmamış olması utanç vericidir.Eğer halk bütün maddelerin yararlı olduğunu düşünseydi bütün maddelere ayrı ayrı evet basardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Kadrolaşma diyoruz da, bu ülkede yıllardır kimler nasıl kadrolaşmış, ben devletim havlarına girmiş? Şimdi yerinden olmaya başlayınca "kadrolaşıyorlar!" diye bağırıyorlar.

Bu da komik :).

Muhtemel anayasa değişikliğini, geçmişte yapılmış olan yama anayasa değişiklikleri yüzünden kuş durumuna düşürmek de pek mantıklı değil.

Bu da yama fakat elle tutulabilir ciddi değişiklikler var. Eğer ki böyle kuş bir anayasa değişikliği olsaydı bu derece bürokratik direnme olmazdı.

Bu da bir işaret. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler ya, birileri alev alıyor, demekki ciddi birşeyler var.
Sosyal ağlarda paylaş

benm bakış açım bunlar ülkemizi temsil edebilecek kapasitede mi gelişmemiz için birsey yapabilir mi üzerine. atacagım oy dahil cevabım hayır ya...
bu degisikliklerde neyi amacladıklarını da biliyoruz sırf tiksindiğimden değil yani bu kararım.
bilmiyorum burda muhabbeti döndümü dönmedimi; dunya sampıyonası acılısında tayyıp te tayyıp dıyerek akplılere selam eyleyerek. kendi kendni takdir ederek(birak da izleyenler yapsın o takdiri, organizasyonun altından nasıl kalktıgımızı) konusma yapan bakani görünce utanıyosam diyecek birsey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bu argüman olmamış yanlız. mozaik bir yapıya sahip devlet veya halk da tek tarafa kanallanarak ele geçirilmeye çalışılabilir. argüman hatalı bence.

ha en büyük komplo teorilerindeki gib devleti büyük güçler adına falan ele geçirmeye çalıştıklarını düşünmüyor ama kendi ahlak anlayışlarını empoze ettiklerini ve bunun için de yasaları hiç çekinmeden kullandıklarını düşünüyorum. bilişim yasalarını düzeltmiyor oluşları da bunun kanıdı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

devleti ele geçiriyolar, kadrolaşıyolar diye feryat edenler devletin bugünkü sahiplerini aklıyolar ister istemez. devlet bugün birilerinin elinde mi ki başkaları ele geçirmeye çalışıyo?

elbette, bizim elimizde. bizim elimizden almaya çalışıyolar devleti heh

böyle bir şey diyen yok herkes diyor hsyk değişmeli 12 eylül anayasası rafa kaldırılmalı darbeciler yargılanmalı ve yök kaldırılmalı diye ama akp böyle bir niyeti hiç yok hsyk yı kendi istediği şekilde değiştiriyor demokrasi oluyor,geçici 15.madde kaldırılıyor ama zaman aşımına denk geliyor bu demokrasi oluyor.
yök desen zaten tamamen akpnin olduğu için kaldırılmasına dair hiçbir şey söylenmiyor.

sonra 12 eylül anayasası bilmem ne fasa fiso diye bir yığın palavra,birde utanmadan 12 eylülde böyle böyle oldu deniyor e ama fethullah gülen demiyormuydu ordu nerede polis nerede diye 12 eylül askeri darbesinden önce darbeden sonra da darbe zaruri bir eylemdi diye açıklama yapmıyormuydu ?

Hayır yani utanmadan hapse atılan,öldürülen insanlar üzerinden iğrenç bir siyaset yapılıyor ve evet benim ailemde 12 eylül de yargılandı ve 12 eylülün ne olduğunu 12 eylülde hapse atılanlar o olayları yaşayanlar bilir.birileri benim ailem üzerinden siyasi rant kavgası yapacak bende buna demokrasi diyeceğim.insanda ar namus olur.1 mayısda taksimi açmış bu hükümet falan filan deniyor da 1 mayıs da taksime gittinmi arkadaş herkes niye taksimin açıldığını biliyordu kesin seçim ile alakalı bir şey olacak göze iyi gözükmek için bunu yapıyorlar diye herkes birbiri ile konuşuyordu yani 1 mayıs da taksime girişe izin verilmesi kesinlikle propaganda ile alakalı bir olaydı ki bunu referandum ile beraber gördük.gittim gördüm orada olanlardan çok az evet oyu çıkar ki akp kömür makarna yardımı yaptığı kitle ile sol kitleyi birbirine karıştırmaya başladı.

çok demokratik akp hükümeti önce 301.madde yi kaldırsın bakalım
onun dışında kimse hrant dink ile alakalı bir şey söylememiş demişsin de akp nin anlayışını yansıtan en iyi şey aihm e sunduğu o iğrenç savunmadan belli zaten.

görmek isteyen görür,inanmak isteyen inanır olay budur sir sen akp ye inanmışsın senin inancını mümkün değil kimse değiştiremez ancak kendin araştıracaksın ki fikrin zikrin değişsin bu olay belli yani sanki biz muhalefeti şak şaklıyoruz da akpyi kötülüyoruz gibi bir hava içerisindesin o ayrı bir durum zaten.12 eylül referandumunda hayır oyu vermiş bir ailenin evladı olarak 12 eylül anayasasını değiştirmekten uzak bir anayasaya tekrar hayır oyu vereceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu bu ne yaman çelişki? herkes anayasa değişsin istiyo, hsyk değişsin istiyo, ama akp yapmasın. e kim yapacak? chp mi? mhp mi?

301. maddeye bugüne kadar hangi hükümet dokunmuş? bu hükümetten önce 301. maddeyi biliyo muydunuz bile?

hangi nedenle olduğu niye önemli olsun, 1 mayısta taksime çıkan işçiler akpyle sözleşme mi imzaladı evet vericez diye? yoo. isteyen istediği oyu vericek yine. yani memlekette güzel şeyler oluyo nadiren, onda da nedense bir partinin daha fazla oy istemesi sorun oluyo. allah allah, siyasi partiler neden var? herkesin oyuna talip olmıcaksa parti ne işe yarar?

bu anayasa değişikliği paketi hem 12 eylül anayasasını, hem askeri vesayet rejimini kökünden sarsıyo mu? sarsıyo. ben buna bakarım, bütün ailem hayır oyu vericek olmasına rağmen bile evet oyu veririm. 12 eylülde bu kadar mücadele etmiş, kavga etmiş insanların da körü körüne hiçbişey değişmesin diye uğraşmasını (tabi hepsi böyle değil) gerçekten anlamakta zorlanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

yahu bu ne yaman çelişki? herkes anayasa değişsin istiyo, hsyk değişsin istiyo, ama akp yapmasın. e kim yapacak? chp mi? mhp mi?

301. maddeye bugüne kadar hangi hükümet dokunmuş? bu hükümetten önce 301. maddeyi biliyo muydunuz bile?

hangi nedenle olduğu niye önemli olsun, 1 mayısta taksime çıkan işçiler akpyle sözleşme mi imzaladı evet vericez diye? yoo. isteyen istediği oyu vericek yine. yani memlekette güzel şeyler oluyo nadiren, onda da nedense bir partinin daha fazla oy istemesi sorun oluyo. allah allah, siyasi partiler neden var? herkesin oyuna talip olmıcaksa parti ne işe yarar?

bu anayasa değişikliği paketi hem 12 eylül anayasasını, hem askeri vesayet rejimini kökünden sarsıyo mu? sarsıyo. ben buna bakarım, bütün ailem hayır oyu vericek olmasına rağmen bile evet oyu veririm. 12 eylülde bu kadar mücadele etmiş, kavga etmiş insanların da körü körüne hiçbişey değişmesin diye uğraşmasını (tabi hepsi böyle değil) gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

tabi canım 301 i yeni öğrendik maşallah hemen ön yargılar başlıyor.önceki hükümetler zamanında da bir çok sivil toplum örgütü 301 kaldırılsın diye diretti kaldırılmadı şimdi akp ye gelince önce ki hükümetlerde kaldırmadı ama oluyor ayıp değil mi bu ?

siyasi partiler oy ister ama kömür ile makarna ile kandırarak değil.

bu anayasa paketi 12 eylülü ve askeri vesayeti kökünden sarsmıyor.körü körüne değişmesin istiyorlar demek de ayrı bir yalan yani sir bu dediklerine inanıyor ve böyle suçlamalarla geliyorsan senin demokrasi anlayışından şüphe ederim demekki olay akp de değil sadece bazıları da kendini çok demokratik sanıp bir de insanları yaftalıyor körü körüne değişmesin istiyorlar yok 301 kaldırılsın daha önce denmedi falan diye herhalde göbek bağımız senle birlikte kesildi hayatımın her kesimi hakkında fikir sahibisin.

kimse akp yapmasın demiyor akp yaptığı değişiklik kendi çıkarı yönünde hsyk hükümeti organı oluyor diyoruz yok avrupa da o zaman demokrasi diyorsun fransa örneği veriyoruz bu sefer de yargı hükümet yanlısı olmayacak bak diyorsun verdiğin örnek elinde kalıyor.

olmuyor sir olmuyor.akp hükümetinden önce de 12 eylül anayasası kaldırılsın diyoruz hala diyoruz ama 12 eylül anayasasını kaldırıyoruz bakın deyip de başka şeyler yutturmaya çalışanları yutmuyoruz kusura bakmayın biz fethullah gülen cemaatinden değiliz ve hocanın verdiği fetvalar bizi zerre ırgalamıyor zaten merak ediyorum sen hele bir eleştirsene fethullah gülen'i hep muhalefeti eleştiriyorsun biraz da cemaati eleştir akpyi eleştir bir arz-ı endam et yök kaldırılsın de,hangi avrupa ülkesinde dokunulmazlık varmış bumu demokrasi de ama muhalefete muhalefet etmekten bunlara zaman kalmıyordur herhalde
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...