Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

hayırlı işler
said:
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, mizah ve magazin ağırlıklı içeriğe sahip bir internet sitesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla sahte bir genelge yayımlandığı belirtilerek, devlet yetkililerine ait imza ve resmi yazı formatının mizah amaçlı dahi olsa taklit edilmesi, bu çerçevede sahte bilgi ve içerikler oluşturulmasının suç olduğu bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

''Mizah ve magazin ağırlıklı içeriğe sahip bir internet sitesinde Sayın Başbakan'ın imzası ve resmi yazı formatı oluşturularak, sahte bir Başbakanlık Genelgesi yayınlanmıştır. Özellikle internet ortamında yayılan, bazı sosyal paylaşım sitelerinde de iktibas edilen sahte genelge içeriğinde 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak referandum nedeniyle 13 Eylül 2010 tarihine kadar, kamu kurum ve kuruluşlarında 'HAYIR'lı işler', 'HAYIR'lı Günler' günler gibi selamlaşma kalıplarının kullanılmamasına özen gösterilmesi hususu yer almaktadır.

Muhtemelen mizah amaçlı hazırlanan söz konusu sahte genelge, gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen bazı vatandaşlarımız arasında yanlış anlamalara sebep olduğuna ilişkin duyumlar alınmıştır.

Devlet yetkililerine ait imza ve resmi yazı formatının mizah amaçlı dahi olsa taklit edilmesi, bu çerçevede sahte bilgi ve içerikler oluşturulması suçtur. Vatandaşlarımızın esasen mizahi bir içeriğe sahip olduğu belli olan bu tür sahte genelgelere ve yanıltıcı yayınlara itibar etmemeleri temennisiyle kamuoyumuzun bilgilerine sunulur.''
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Açıkçası bu ülkeyi kim yönetirse yönetsin, en dincisinden en radikal kemalistine kadar , ben bu ülkede yargının denetleme görevinden daha fazlasına kalkışmasına ya da askeriyenin yönetimde söz sahibi olmasına her zaman karşı çıkacağım.

Hükümeti ve muhalefetiyle temsilcilerimiz kimlerse istediklerini yapsınlar. Absürt olan durumlarda uluslararası kriterlere ve hukuka uygun boyutta yargı mecraları tarafından denetlensin. Tek oluru bu, böyle bir taslak ortada ve bu yüzden evet diyeceğim.

Aşağı yukarı aynı fikirdeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

barinaktanaldan başlayalım..

bir inat tutturmuş hsyk diye, yahu üye sayısı artınca, alt kademedeki hakim ve savcılar üye seçince yürütmenin eline mi geçmiş oluyo? hsyk 61 anayasasında kurulduğunda da böyleydi, sonra 12 martta geldi bu yüksek yargı graldır vesaire zihniyeti. nerden nereye işte, gerici akp 61 anayasasındaki haline döndürüyo hsykyı, cidden enteresan.

hükümete daha fazla yetki verilmesi gerekiyo zaten, muktedir olmaktan kasıt o. ve ülkenin şu anda en büyük sorunu, iktidarın muktedir olamaması, ülkeyi özgürce yönetememesidir. bunu değiştirmek gerekiyo önce, sonrasında yeni anayasa yapılacak..
bütün akp yetkilileri hep bir ağızdan bu değişimin yeterli olmadığını, ama yeni anayasa için zaruri olduğunu söylüyo zaten, kime neyi anlatmaya çalışıyosun ki? herkes farkında yetersizliğin.

akpnin ideolojik açıdan heterojenliğine gelince; evet haksızlık-hukuksuzluk konularında partiden yeterince karşı ses yükselmediğine katılırım. ancak akp toplumu iyi okuyan ve toplumsal taleplere (bazen son derece yetersiz kalsa da) kulak verebilen bi parti, bunu da o heterojenliğe borçlu. sümelada ayin yapılmasını dinci burjuvazi mi istedi? ruhban okulunun açılması gündemde, ermenistanla protokol imzalanması, kürt açılımı, kısacası "her telden" çalmaya çalışan, fakat bu nedenle aslında hiçbir teli yeteri kadar iyi çalamayan bi parti..yine de bunlar akpnin heterojenliğini ortaya koyuyor işte, her ilden milletvekili çıkarabilen tek parti olmasının sebebi de tam olarak bu.

ve evet aym boş boş oturacak, eğer kendisini anayasal bir kurum olarak görüyosa. ama görmediği ve kendisini bağlayan anayasa hükümlerinin üzerinde olduğu aşikar, o yüzden de yapısının değiştirilmesi gerek.

avrupada hükümetlerin söz hakkının olmadığı herhangi bir kamusal alan veya konu var mı? avrupadaki partilerin bi takım demeçlerine bakıp, gazetelerden küpür keserek oluşturulan iddianamelerle kapatma davaları mı açılıyo, anayasa değişikliklerini içerikten denetleyen yargı organları mı var orada? avrupadaki genelkurmay başkanları istedikleri kişiler atanmayınca günlerce trip yapıp ülkeyi mi kitliyo? böyle hukuk devleti yok kardeşim, egemenlik kayıtsız şartsız milletin diyeceksek öyle keyfi ideolojik sınırlarla yasama ve yürütmenin yetkilerine ket vuramazsın. ona hukuk devleti denmiyo, jüristokrasi deniyo..

türkiyenin bir rejim sorunu var, bu sorunun çözülmesi, yasama ve yürütme organlarının özgürce, herhangi bir baskı altında kalmadan kendi yetkilerini kullanabilmesinden geçiyo. türkiyede böyle bir rejim hiçbir zaman olmadı, halka kendi demokrasi kültürünü, kendi egemenliğini tahsis etme şansı hiçbir zaman verilmedi. vesayeti sen de kabul ettiğine göre, bu anayasa değişikliklerinin bu vesayeti kıracağını nasıl göremiyosun, doğrusu hayret ediyorum. halkın seçtiği vekillerden oluşan parlamento, bir anayasa değişikliğine gidiyor. bunun neresi dinci burjuvazinin vesayeti olabilir? vesayet kalkmadan ne işçi sorunu, ne kürt sorunu, ne bilmemne sorunu çözülemez bu ülkede zaten.

halk yarın chpyi seçerse, onlar da geri değiştirirse amenna, ona da vesayet denmez, o da demokrasinin işlerliğidir. veya referandumdan hayır da çıkabilir, o da demokrasinin bi cilvesi olur. ama siyasete müdahale eden yüksek yargı ve askeri bürokrasi bi zahmet artık kendi köşelerine çekilmelidir. bu anayasa değişikliği de bunu sağlayacaktır, evet'in nedeni o. daha önce de dediğim gibi, hangi parti getirse aynı paketi, yine evet derdim, bütün yetersizliğine rağmen. çünkü bu değişiklik yapıp öyle durulmayacak, yeni değişikliklere izin verecek, bu kadar basit.

Suark said:

..türk kadını kendi haklarının kendi bileğinin hakkıyla kazansaydı
onları geri vermek için bu kadar hevesli olmazdı,
liberal insanlar biraz esaret altında kalsalardı bilirlerdi idealin, doğru olanın her zaman iyi olmadığını.
Zamanında Şeyh Sait isyanını çıkartanların liberaller olduğunu yazsaydı tarih, belki bu gün bu durumlara gelmeyecektik.

Adamı illa guy fawkes yapacaklar..

bir postta bu kadar çelişki? bir rekor denemesi olmuş gerçekten. türk kadını haklarını gayet bileğinin hakkıyla kazanmıştı, türk kadınları cumhuriyetten önce de siyasetin gayet içindeydiler, tarih yazmaz tabi bunu. ayrıca hangi hak geri veriliyo merak ediyorum onu da.

idealin, doğru olanın iyi olmadığı ne demektir? yanlış olanı mı savunmalıyız? ideallerimizi feda mı etmeliyiz, neyin uğruna? liberaller isyan çıkarmışsa nolmuş?

pardon pardon, guy fawkes'ın yaptığı isyan değil miydi? parlamento binasını patlatmak hani..

bir acaip zihniyet, sıcaklardan sanırım..

bu arada paramecium hep yazsın, sürekli yazsın. saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Tek aklıma takılan soru şu:
Kendisine göre yargı yapmak istiyor deniyor, peki, şu aşamada yargı kime göre? Sonuçta ortadan ilerleyen bir yargımızın olmadığı aşikâr bana göre. AKP için sağ dediğimizi düşünelim; o zaman yargımız solda kaldı. Demek ki zaten yargı bir tarafta yer alıyor, AKP ise bunu kendi tarafına çekmek istiyor. Peki şimdiye kadar diğer tarafta yer alan partiler, yargı kendilerine yakınken neden ortaya itmek istemediler de kendi taraflarında olduğu için sustular? Bunlar benim kafamdan geçenler. Yargı sadece ortadan çok fazla konuşulan bir kavram olduğu için örnekledim.

AKP için kadrolaşmadan dem vurulmuştu zamanında. Sağcıları kadroya alıyor diye. O zamanda şunu düşünmüştüm; solda olanlar kendi kadrolarını hiç mi kurmadılar? Sana ters düşünen bir kadroyla ne derece verimli çalışabilirsin? Hele ki bizim gibi fikrini işine yansıtmakta yanlış bir tutum görmeyen toplumlarda.

Kısacası ülkemiz siyaseti; 'dön kıçını ört önce' diye laf atarken kendi kıçına bakmayan kişilerin yer aldığı, çözümden ziyade sorun var diye bağırmayı tercih edip karşısındakini karalama gayretinde olan "yönetme" hırsına sahip insanlardan oluşan bir mecra.

Bir ressam çırağı 'Ben artık güzel resim yapabiliyorum usta' demiş. Ustası da bir yağlıboya yapmasını ve ardından en işlek meydana yerleştirip, yanına şu notla beraber kırmızı kalem koymasını istemiş; lütfen hatalı gördüğünüz yerleri işaretleyin. Çırak söyleneni yapmış. Ertesi gün gidip resmi aldığında her yerinde çizikler ve çarpılar olduğunu görmüş. Ustasına suratı asık şekilde gitmiş. Ustası' bu seferde bir resim yap ama yanına boyalarını, fırçalarını ekle ve şu notu yaz; lütfen hatalı gördüğünüz yerleri düzeltiniz. Denileni yapmış ve ertesi gün gittiğinde resime hiç dokunulmadığını görmüş. Ustasına koşarak gitmiş ve şu nasihatı almış; asla sanatını anlamayan insanlara sunma ve yorumlamalarını isteme!

Bizdeki de o hesap diye düşünüyor bu kısır beynim.

Saygılar.

evet çok güzel kafalar bunlar, son 30 yıldır hep sol partiler yönetimde çünkü onlar kötüydü akp de kötü olabilir sorun yok

yargı şucu yargı bucu , ülkenin menfaatine fayda sağlayacak bir yasanın yüksek yargıdan döndüğü bir örnek görmek istiyorum
sir said:

, o da demokrasinin bi cilvesi olur

işte gerçek bir demokrat
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

Aldueren said:

Artık bu ülkeyi atanmışların değil seçilmişlerin yönetmesi için evet.

bugüne kadarki berbat yönetimlerin sorumlusu bu cehalet işte.

of bi de bunun bir değişik modeli vardı artık kazanan tarafta olmayak istiyorum bu yüzden evet diyeceğim diyen, ilk sayfalarda.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:

aktiftablet said:

Aldueren said:

Artık bu ülkeyi atanmışların değil seçilmişlerin yönetmesi için evet.

bugüne kadarki berbat yönetimlerin sorumlusu bu cehalet işte.

of bi de bunun bir değişik modeli vardı artık kazanan tarafta olmayak istiyorum bu yüzden evet diyeceğim diyen, ilk sayfalarda.

Bencede sorun herşeyi biliyorum ayaklarına yatmak. En iyisini ben bilirim bu düşünce cehalet mantığı. Asıl cehalet budur. Yada sorumlu budur. Adamın tek cümlesini bile kaldıramıyorsunuz off cehalet falan. Millet artık kendi kararını kendi veriyor bu güzel bence. İstediği kadar bilmişler TV'de basında forumlarda bu aptallık ayağına yatsınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de kadrolaşmayla ilgili solda olmadı mı falan denilmiş de, ben bu kadar aleni ve bariz kadrolaşma şuana dek hiç bir iktidarda görmedim. istanbul belediyesine (beyazıt) bir git bak bakalım 10 sene önce nasılmış şimdi nasıl içerdeki profil, bir devlet hastanesinde sırf kadrolaşma yüzünden başhekimlikten alınan ; belediyede senelerce çalışıp da görüşleri yüzünden tayin edilmeye çalışılan tanıdıklarım var.

typo.
bak ne güzel okumuyodum mutluydum yine okudum cinlerim tepeme çıktı.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış olduğunu düşünsen bile seçme hakkı var. Bırak çekiştirme artık iyi yada kötü kararları herkes kendi versin. Herkesin beyni var bırakın insanlar bunu hatırlasın. Sonuçta yanlışı kendin yaparsan doğruya yaklaşırsın. Başkasının söylediğiyle yanlış yaparsan onuda elde edemezsin. Başkasının söylediğiylede doğru yaparsan sen robotun tekisin kendine saygın yoktur. Bırakalımda insanlar yanlış yada doğruyu deneyimlerek kendi kararlarıyla öğrensinler.

Kendileri karar vermedikçe cehalet doğar. Cehalet nedir yanlış yapmak mı? Hayır! Kocaman bir HAYIR! Cehalet doğru yada yanlışı farketmeksizin başkalarından etkilenerek yapmaktır. Kendi kendine yaptığın yanlış asla cehalet değildir. Hatta bilgeliğe ulaşmak için güzel bir deneyimdir. Ama başkasının yanlışından ders çıkaramazsın yanlış bile olsa o senin yanlışın olacak.

Bırakın bu ülke milleti emekleyip kollarını incitsin ki yürümek zorunda olduğunu anlasın. Bırakın yürüyerek varmak istedikleri yere geç kalsınlar ki koşmaları gerektiğini anlasınlar. Bırakın kendileri öğrensinler. Bu ülkeyi bu kdar cahil yapan MÜDEHALE'dir. Müdahale etmeyin. Herkes kendi yanlışıylaa doğrusuyla yaşamayı öğrensin.
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

Yanlış olduğunu düşünsen bile seçme hakkı var. Bırak çekiştirme artık iyi yada kötü kararları herkes kendi versin. Herkesin beyni var bırakın insanlar bunu hatırlasın. Sonuçta yanlışı kendin yaparsan doğruya yaklaşırsın. Başkasının söylediğiyle yanlış yaparsan onuda elde edemezsin. Başkasının söylediğiylede doğru yaparsan sen robotun tekisin kendine saygın yoktur. Bırakalımda insanlar yanlış yada doğruyu deneyimlerek kendi kararlarıyla öğrensinler.

Kendileri karar vermedikçe cehalet doğar. Cehalet nedir yanlış yapmak mı? Hayır! Kocaman bir HAYIR! Cehalet doğru yada yanlışı farketmeksizin başkalarından etkilenerek yapmaktır. Kendi kendine yaptığın yanlış asla cehalet değildir. Hatta bilgeliğe ulaşmak için güzel bir deneyimdir. Ama başkasının yanlışından ders çıkaramazsın yanlış bile olsa o senin yanlışın olacak.

Bırakın bu ülke milleti emekleyip kollarını incitsin ki yürümek zorunda olduğunu anlasın. Bırakın yürüyerek varmak istedikleri yere geç kalsınlar ki koşmaları gerektiğini anlasınlar. Bırakın kendileri öğrensinler. Bu ülkeyi bu kdar cahil yapan MÜDEHALE'dir. Müdahale etmeyin. Herkes kendi yanlışıylaa doğrusuyla yaşamayı öğrensin.

cahil insanlar bir şeyleri yanlış yaptık aga biz yaa desinler diye ülkenin anasına bir şeyler yapılmasına izin vermenin mantığı nedir? türkiye bir batı avrupa ülkesi mi sanıyorsunuz? lazım oldu mu demokrasiye balans ayarı çekilmesi gerekir burada
Sosyal ağlarda paylaş

Farinal said:

Buddha said:

cahil insanlar bir şeyleri yanlış yaptık aga biz yaa desinler diye ülkenin anasına bir şeyler yapılmasına izin vermenin mantığı nedir? türkiye bir batı avrupa ülkesi mi sanıyorsunuz? lazım oldu mu demokrasiye balans ayarı çekilmesi gerekir burada
al işte bütün darbeleri de bu mantıkla yapıp milleti katletmediler mi ? Biz sizden daha iyi biliriz
Sosyal ağlarda paylaş

artık seçilmişler kazansın bu yüzden evet diyen,
akp yapıyor çünkü evet diyen,
kazananın tarafında olmak istiyorum bu yüzden evet diyen adama cahil denmeyecek de ne denicek.

anayasan değişiyor senin, böyle saçma sapan oy mu verilir. git bi maddeleri oku, araştır bakalım neler değişiyormuş, 82 anayasasına göre ne değişiklikler varmış. sunduğu bi argüman yok ki, neymiş artık seçilmişler kazansınmış hey allahım.

a[u]kp yapıyor çünkü, hayır diyorum diyenleri bu gruba almıyorum[/u] çünkü tek bir parti anayasası kendi kafasına göre hiçbir sivil örgüt ya da partiden görüş almadan benım çoğunluğum var yaparım diyerek yasa hazırlayamaz. böyle olursa bu "parti anayasası" olur, toplum sözleşmesi olmaz. haklı onlar.
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

Farinal said:

olitere said:

12 eylül anayasası daha iyi diyorsun yani ? peki

haha dimi anayasamız darbecilerin kötü kalpli diktatör aşığı askerlerin yaptığı karanlık bir anayasa :( :( :(
daha güzel anlatamazdın :)

mesela bana bir iki madde söylesene darbeci kötü insanların yaptığı ama demokrasi çiçeği akpnin kaldırıp güzel bir madde ile değiştirdiği? sadece 1-2 örnek istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Batı ülkesi nasıl o hale geldi? Bu ülkede o kadar bilmiş adam var ki herkesin fikrini aşağılayacak şekilde eleştiren. İnsanlar kendi fikirlerini açıklamaya utanır hale geldi ülkede. Evet bu ülke böyle bir ülke. Bu hale gelme sebebide aman bu salaklar yanlış yapacak aman bunlar aptal demokrasi kahrolacak paranoyaklığı.

Senin ne kadar beynin varsa onunda var. Bırak ülke kendi öğrensin. 80 yıldır bu müdahale mantığı yüzünden batının yarısı kadar olamadık.

Bir yerden başlayacaksın. Çok aptalca bir fikre kapılsan bile o başlangıçtır. Tutup aptak kötlü aldalwdwkldwhdw hhahaha bebe gibi şeylerle adamın üstüne gidersen o adam hep sığır kalacaktır.

Küçük çocuk nasıl kendi kendine etrafında gözlemlediklerini deneyime çeviriyorsa bu millete artık öğrenecek. Aynen küçük çocuk gibi hatada yapacak doğruyuda yapacak öğrenecek.

Eğitim şart diyen arkadaş. Kusura bakma eğitimle olmuyor. Kişinin kendi kendini eğitmesi lazım. Herşey eğitimle öğrenilmiyor. Öyle olsa ülkede bir sürü öğrenci ve mezun var hala Batı'nın yarısı bile değiliz.

Hoşunuza gitmeyebilir. Ama cehaletin çözümü budur. Her insan kendi cehaletini yenebilir. Buda müdahale olmadan gerekir. Yok buna karşıysanız. Şu cehalet bu cehalet demeyin. Saçmalığın daniskasını yapmayın. Cehaletin ne olduğunu bilmeden kullanmayın. Ha diyin ki bu adamın yaptığı yanlış. Ama bu adam cahildir demeyin bilmiyorsanız cehaletin anlamını.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:

bu anayasanın 82 anayasasından bile geri olduğu çok bariz birşey zaten.

Bella şu konudaki en haklı kişi resmen. Her yazdığı mesajda haklı ya, azıcık düşünseniz azıcık insan hakları konusunda fikriniz olsa, çoğunluğun tiranlığıyla demokrasi arasındaki farkı görebilseniz zaten hak verip hayır dersiniz siz de. Tekrar tekrar okuyun mesajlarını, belki bir işe yarar
Sosyal ağlarda paylaş

sadce 27 mayıs o sebeple yapıldı , onda da çok büyük talihsizlik ülkeye en büyük kazıkları atan adamı idam ettiler, halihazırda tiranlığa doğru giden adam :(((((( demokrasi şehidi oldu
ya bide avrupayla karşılaştırmayın komik komik
gerçi sir senin karşılaştırman komik değil, popülizme methiyeler dökmüşsün
@buddha awwww çok tatlı ülkede herşey o kadar toz pembe ki bırakın halk uçurumdan aşşağı atlasın çıkmayı da öğrenir ^_^_^_^_^_^_^_
ülkede karşıt görüştekilerin büyük kısmı hapiste öbür kısmı zorla susturulmuşken gerçekten süper bilgilendirici bir ortamda giriyoruz referanduma
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

sadce 27 mayıs o sebeple yapıldı , onda da çok büyük talihsizlik ülkeye en büyük kazıkları atan adamı idam ettiler, halihazırda tiranlığa doğru giden adam :(((((( demokrasi şehidi oldu
ya bide avrupayla karşılaştırmayın komik komik
gerçi sir senin karşılaştırman komik değil, popülizme methiyeler dökmüşsün
@buddha awwww çok tatlı ülkede herşey o kadar toz pembe ki bırakın halk uçurumdan aşşağı atlasın çıkmayı da öğrenir ^_^_^_^_^_^_^_
ülkede karşıt görüştekilerin büyük kısmı hapiste öbür kısmı zorla susturulmuşken gerçekten süper bilgilendirici bir ortamda giriyoruz referanduma

+28

nileppezdel said:

Bella said:

Bella şu konudaki en haklı kişi resmen. Her yazdığı mesajda haklı ya, azıcık düşünseniz azıcık insan hakları konusunda fikriniz olsa, çoğunluğun tiranlığıyla demokrasi arasındaki farkı görebilseniz zaten hak verip hayır dersiniz siz de. Tekrar tekrar okuyun mesajlarını, belki bir işe yarar

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Bu anayasa değişikliğini kendi tuttukları parti getirse, burada hayır diye kendini yırtan çoğu insan evet diyecekti bu sefer. Ben zaten türkiyede bu olayı anlamıyorum, bir olayın güzelliğine- kötülüğüne bakılmıyor. Biz- siz olayına dönüyor, yok onu takunyalılar yapmış, yok yeşil sermaye diğer versiyon aman efendim dinsizler getirmiş, yok bunlar chpli.
Bir partiye oy verirken adamların başarısına, bir değişikliğe oy verirken de kafama yatıp yatmamasına bakarım. Mantıklı olan o zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Bella said:

O zaman Bella'da başkasının yazısını okurken oflayıp puflamamalı. Yoksa başkasıda onun yazdığını oflayıp puflayıp okuyacak. Ha diyelim ki herkes her yazıyı önyargısız okudu ama hal fikri değişmedi. O zaman yine saygı duyacaz o evet yada hayır oyu onun hakkı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkeyi tek parti tiranlığına sürükleyeceklere saygı duymuyorsa Bella'ya saygı duyarım. Tayyip'in "bu halk isterse laiklik tabii ki elden gidecek" lafından farkı yok çünkü burada yapmaya çalıştıkları durumun. "Halk isterse demokrasi tabii ki elden gidecek" demeye geliyor şu değişiklikler de işte...
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...