Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

soulberry said:

ben boykotçu tayfadanım; ama çıkan sonuç her neyse gerçekten halkın seçmiş olduğu sonuç mu olacak onu merak ediyorum. böyle büyük olayları gerçekten halkın eline bırakırlar mı acaba?

demokrasilerde boykot yoktur.
seçimini yapmak zorundasın aksi halde kim kazandıysan ona hizmet etmişsin demektir.
ben boykotcuyum diye kenara cekilemezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

onu bunu boşverin de aslında referandumun esas açmazı evet-hayır meselesi bence.

şimdi karşımızda bi adet pusula var şu şekil:

------------------
| evet | hayır |
------------------

bi de mühür:

------
|evet|
------

evet demek isteyenler "evet"'e evet basıcak. onların kafası çok karışmaz da hayır demek isteyenler "hayır"'a evet basmak istemezlerse o zaman iş karışıyor. oy kabininde "hayır" yazılı mühür aramaya kalkışanlar çıkacak ksin.

bi de n'apıcağını bilemeyip evet'i evet'e denk getirecek olanlar da olabilir.

bu tayyip çok kurnaz. vallaha çok kurnaz. her attığı adım hesaplı.

Hayırın üstüne basılan evetleri geçersiz sayma gibi bi durumda olabileer
Sosyal ağlarda paylaş

SNA1L said:

soulberry said:

ben boykotçu tayfadanım; ama çıkan sonuç her neyse gerçekten halkın seçmiş olduğu sonuç mu olacak onu merak ediyorum. böyle büyük olayları gerçekten halkın eline bırakırlar mı acaba?

demokrasilerde boykot yoktur.
seçimini yapmak zorundasın aksi halde kim kazandıysan ona hizmet etmişsin demektir.
ben boykotcuyum diye kenara cekilemezsin.

ayrıca demokrasi iki ucu boklu bi değneği tutmak zorunda kalmak değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Anayasayı Kanunla karıştırmayın, Anayasa Kanun değildir. Yorum yapmadan önce bolca içinde bulunduğunuz internetten araştırın bi anayasa nedir, İşlevi nedir.

Anayasa sizi devlete karşı koruyan toplumsal sözleşmedir. Hukuk terimleriyle falan alakası yoktur. Her türk vatandaşı kendi anayasasını bilmeli, benimsemelidir. güçsüz olan kendisini güçlü olan devlete karşı yegane koruması olan anayasal haklarını anlamalıdır.

Anayasa değişikliği referandumunu anlayabilmek için hukukçu olmaya gerek yoktur. Rica ederim yorum yapmadan önce en azından değişecek maddeleri okuyun

Akp, Chp tartışması değil bu. Değişecek anayasa hepimizin anayasası.
Sosyal ağlarda paylaş

Regalya said:

Sufi said:

onu bunu boşverin de aslında referandumun esas açmazı evet-hayır meselesi bence.

şimdi karşımızda bi adet pusula var şu şekil:

------------------
| evet | hayır |
------------------

bi de mühür:

------
|evet|
------

evet demek isteyenler "evet"'e evet basıcak. onların kafası çok karışmaz da hayır demek isteyenler "hayır"'a evet basmak istemezlerse o zaman iş karışıyor. oy kabininde "hayır" yazılı mühür aramaya kalkışanlar çıkacak ksin.

bi de n'apıcağını bilemeyip evet'i evet'e denk getirecek olanlar da olabilir.

bu tayyip çok kurnaz. vallaha çok kurnaz. her attığı adım hesaplı.

Hayırın üstüne basılan evetleri geçersiz sayma gibi bi durumda olabileer

Oha .
Sosyal ağlarda paylaş

arada bir takip ediyorum konuyuda şu dikkatimi çekti

evet diyenler hem burda hemde başka yerlerde hayırcılara çocuk muamelesi yapıyor :)

-evet arkadaşlar referandum ülkemiz için hayırlı olacak demokrasileşme konusunda bir adım daha atıcaz bu yüzden evet!
-ben hayır diyecem
- takım tutar gibi parti tutmayın!!neye hayır dediğini biliyor musun?
-biliyorum.bağımsız yargı ......
-lolwut?takım tutar gibi pati tutmayın !! .......
-sendika vs?
-lolwut? takım....
-YETER!!!!
-ya birşey sorucam peki sen neye,neden evet dediğini biliyor musun?
-tabiki biliyorum.demokrasiye evet diyorum!!!

geçen tv seydediyorum başbakan yardımcımız çıkıyor.yargı her yaptığımıza karışıyor ülkeyi yönetemiyoruz diyor.bağımsız yargı için (lolwut?) referandumda evet dememizi istiyor.sonrada gizli gündem yok.hadi ülkeyi yediler tamamda göz göre göre bizide yemesinler tek isteğim o :)
Sosyal ağlarda paylaş

Evet mühürü Viktor'un dediği gibi taaa bilmemne tarihinden kalmış şeyler. Hayır'ın üstüne basılan evet'in evet sayılması falan bunlar komik, boş şeyler ya.

Ha imkan varsa, vakit varsa, sorun olmayacaksa başka mühür basılsın. Gerekli itiraz yapılır uygunsa değerlendirilir bu durum zaten. Lakin bunu önceden kurgulanmış bi oyun zanneden adamın ne içtiğini öğrenmek isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu bu değişiklikle gelen bir madde ile ya da bu değişikliğin önünü açtığı bir madde ile sendikalizm ciddi anlamda darbe yiyecek diyordu süleyman çelebi (disk başkanı). örneğin, temsil hakkını elde edebilmek için o iş yerinde %51 işçinin temsiliyetine sahip olmak gerekiyormuş. şimdi bu değişiklikle (nasıl olduğunu ya ben anlayamadım ya da o tartışma havasında süleyman çelebi pek iyi anlatamadı neden olduğunu, fakat itiraz da gelmedi evetçi sendika temsilcilerinden) bu %51 i sağlamanın imkansız hale geleceğinden bahsetti çelebi.

yine "ooo akp karşıtı olmayın, negzel sendikalaşmış insanlar" falan diyecek bazı arkadaşlar ama, misal sarı sendikaların akp hükümeti sırasında nasıl her sene %900 lere varan oranlarda büyüdükleri rakamlarla da ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

ben suana kadar dinlediklerimin buyuk bir cogunlugunu sevmedim yeni yasalarla ilgili anlatilan. bir de davalarla ilgili olan (yani dava sonuclanmadan yurt disina giris cikislarin yasaklanmamasi) butun tipten davalar icin mi gecerli yoksa bir kac tip dava icin mi gecerli? Eger butun tipten davalar icin gecerliyse baya sacma degil mi o?

sendikalarla ilgili sacma olan seyler de var, sendikalarin isleyisini aksatacak ve sendikalar arası bolunme yaratacak olan.

askeri mahkemeye itiraz getirilebilmesi ve sivillerin askeri mahkemede yargilanmamasi mantikli.

fakat anayasa mahkemesine chpnin arka bahcesi deyip de sonra onu savcilar belirlesin demek komik. savci pozisyonlarina takir takir kendi adamlarini yerlestiriyorlar yahu acilan bir cok davadan, takir takir kapanan sitelerden, fetullah gulen ve adnan oktar muriti savcilardan hep surekli haberler duyuluyor. orasi da birilerinin arka bahcesi olmaya cok musait. sonucta savcilarin atanmasi isi de adalet bakanının buyuk olcude mudahale edebildigi bir olay degil mi? bunlarin hepsi bana ilk bakista cok sacma geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aah ah yine çok basiretsiz açıklamalar, özellikle sayın calimero ve rra.

rra, anayasa değişikliğiyle yüce divan kaldırılmıyo ki? dokunulmazlığı kalkanı yargılayabilirsin yine. adamların suç işlediği sabitse, yargılanmamalarını sağlayacak bir yargı zaten oluşturulamaz ki, serdar ortaçın şarkısı gibi, binlerce hakiim var..

calimero, çok isabetsiz bir şekilde hem chpnin hem de akpnin abd tarafından desteklendiğini falan yazarak, aynı kısır komplo teorisinin 9486489056. baskısını yapmışsın. ne zaman bitecek bu muhabbet, ne zaman kendi hatalarımızın ve önyargılarımızın farkına varıp da topu taca atmaktan vazgeçicez?

akpnin özgürlük savaşçısı olmasına gerek yok, evet demek için böyle bir idealleştirmeye girişilmesi anlamsız zaten. ve tam tersine akpyi bir siyasi aktör olarak anayasa değişikliklerine dahil etmek bana çok anlamsız geliyo. bunun nedeni akpnin çok farklı eğilimleri içinde barındırması ve bu nedenle her yöne çekilebilecek nitelikte, esnek ve hatta omurgasız bir parti olmasıdır.

sümelada 88 yıl sonra ayin yapılıyo örneğin. IMF ile anlaşmaya gerek görülmüyo yıllardır ilk defa. bunları takdir etmemek mümkün mü? değil.

e öte yandan işçilerin sömürülmesi, çok büyük güvenlik sorunlarıyla beraber devam ediyo. AİHM'de hrant dinkle ilgili davada skandal bir savunma yapılıyo. bunlardan da tiksinmemek mümkün mü? değil.

bu olayların sorumlusu akp mi? evet. peki doğru yaptığına doğru, yanlış yaptığına yanlış demek çok mu zor? bu anayasa değişikliği de bence akpnin "doğru" yaptığı noktalardan biridir, bu sebeple de desteklenmelidir. özellikle yüksek yargıdaki ideolojik hegemonyayı kırmak açısından çok önemlidir.

bu arada şu da var, tayyip mesela 2011den sonra seçime katılmayacak. çok büyük bi ihtimal 2015ten sonra akp iktidarı bu ülkeyi yönetmeyecek, hatta belki 2011de de tek başına iktidar olamayabilir. e öyleyse bu "kendi yargısını yaratıyo" vs. söylemi nedir, niyedir?adamlar gelip geçici, görevini tamamladığında sona erecektir akp. sanki ilelebet bizi yöneteceklermiş gibi korkmaya hiç gerek yok o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

o şüpheler yersiz değil. partilerin hizmet ettiği ideolojiler olabilir ve hükümette bulunduğu sürece bu ideoloji oturtmaya çalışabilir, o hükümet yerine yenisi geldikten sonra da aynı ideolojinin hüküm sürmesini isteyebilir. dolayısıyla olay parti boyutunda değil ideoloji boyutunda ve insanlar akp'nin hizmet ettiğini düşündükleri ideolojiyi tehlikeli buluyorlarsa bundan korkmaları yerinde. açıkçası ben akp'nin kendi hizmet ettikleri ideoloji ve ahlak anlayışı doğrulutusunda bu ülkeyi değiştirmeye çalıştığını düşünüyorum ve onların bu davranışını sakıncalı buluyorum. nasıl dünyada terör estiren ABDnin başkanının tanrı diye varlığın adını ağzına almasını o adamın sahterkarlığı olarak görüyorsam, dinden imandan bahseden ve ahlak dersi veren bir adamın garfurda katliam yapmış birini petrol anlaşması için (bence) kırmız halılarla karşılamasını da o adamın sahterkalığına ve yalancılığına bağlıyorum. çıkıp da gazzedeki çocuklar için ağlayan bir başbakan eşinin şirket ortaklıkları olmasını sahtekarca buluyorum. dolayısıyla bu adamların herhangi bir ideolojisinin de sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla burda partinin ideolojisi de önemli bir yere sahip oluyor.

Kaldı ki direk akpnin ideolojisinde olmayan ama adnan oktara sen adnan hocamıza nasıl saygısızlık yaparsın diyen savcıların da akp yönüne kayma ve orda kendine bir yer edinmeye çalışması gibi yakın ve tehlikeli ideolojilere de ev sahipliği yapıyor olabilir bu hareketleriyle. o da hoş değil.

en nihayetinde de parti gitse bile onun yerleştirdiği adamlar kalır ve o ülke'nin gündemini belirleyecek konumlarsa bunlar politik olarak hala aktivite gösterebilirler. zaten bence topu tüccarlardan oluşan bir partinin bu kadar yolsuzluk sonrası arkasını sağlama alması lazım ilersi için yoksa sonlar cem uzan gibi olur. dolayısıyla zaten 4 sene sonra gidecek argümanı hiç mantıklı değil. ben bu yaptıkları hareketlerin büyük bir çoğunluğunu ilerisi için arkalarını sağlama almak gibi yorumluyorum ülkeyle bir ilgisi yok bu heriflerin. keyfine göre bir malın gümrük vergisini değiştiren insanlar var bu partini içinde. şimdi de neymiş dava sonuçlanmadan yurt dışına çıkış yasaklanmayacakmış. yurt dışına çıktı mı bir adam seneler boyunca yakalanmadan orda barınabilir dolayısıyla bu yurt dışına çıkma olayı yolsuzluk vs yapmış insanlar için bir güven kapısı gibi duruyor daha çok.
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da tekrarlıyorum:

said:
dinden imandan bahseden ve ahlak dersi veren bir adamın garfurda katliam yapmış birini petrol anlaşması için (bence) kırmız halılarla karşılamasını da o adamın sahterkalığına ve yalancılığına bağlıyorum.

Şimdi de bunu destekliyorum, sokağa çıkıp diğer partilere ahlaksız diye ahkam kesen adamın yaptığı şey:

Öncelikle Omer Al Bashiri tanıtalım (ikinci paragraf vurucu) poster avaaz tarafından yapılmış tanımıyorsanız bu örgütü gidin bakın bence dünyada tek adam gibi çalışan global tepki örgütü
http://www.flickr.com/photos/avaaz/2715334458/

Daha sonra Sudan ile petrol anlaşması konusundaki haberlerden sadece birini koyuyorum

said:
Türk şirketlerini Sudan`a petrol çıkarmaya da davet eden Taha, şöyle devam etti: "Daha önce Türkiye`ye Sudan Enerji Bakanı geldi. Türk firmaları ile Sudan`da petrol çıkarılması konusunda görüşmeler yaptı. Girişimler halen sürüyor.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2316672

Ve şu haberi koyuyorum,

Recep Tayyip Erdoğan Omer Al bashir'i Savunuyor:
http://asbarez.com/73093/erdogan-defends-al-bashir-says-muslims-incapable-of-genocide/

edit: bu haberlerin farklı farklı versiyonlarını ve farklı zamanlarda tekrarlanışı başka kaynaklardan bulabilirsiniz benim verdiğim kaynaklara güvenmiyorsanız araştırın bu konularda bir sürü haber bulabilirsiniz
Sosyal ağlarda paylaş

evet darfur akp hükümetinin ayıplarından biridir, bunu ilgili topiklerde ben de defalarca yazdım.

gazzedeki çocuklara ağlamasıyla şirket ortaklığını bağdaştıramadım yalnız. şirket ortaklığı suç mu, ayıp mı, günah mı? ha gazzeye ağlayıp hakkariye ağlamaması mesela tutarsızlıktır, ona eyvallah.

hah, ideoloji çok önemli. elbette iktidardaki parti kendi ideolojisi doğrultusunda siyaset yapacaktır ve hatta toplumu da bu yönde dönüştürmeye-değiştirmeye çalışacaktır. bu ideolojiyi tehlikeli bulmak da doğaldır, o vakit yapacağın şey kendi ideolojin etrafında örgütlenmek ve bunun siyasetini yapmaktır. bundan doğal birşey olamaz zaten.

ancak bu muhalefet nasıl bir muhalefet olacaktır? türkiye'nin belki de en büyük sorunudur bu. bizde muhalefet hep "yıkmak" üzerine odaklanmıştır, ah şu ordu gelse de akp gitse, ah parti kapatılsa da akp gitse... böylelikle akpnin toplumsal kabulü hep gözardı edilmiş, yaptıkları faydalı işler asla takdir edilmemiş ve dolayısıyla bu tarz muhalefetin seçimlerde yaşadığı her daim bir hüsran olmuştur. oysa yapılması gereken muhalefet akpyi daha da demokrat olmaya itmelidir, yani "yapıcı" bir muhalefet olmalıdır bence. böyle bi muhalefet sonucu akp ya daha demokrat olacak ya da iktidarı terk edecektir. win-win olur böylesi.

imdi, anayasa değişikliği gerçekten ideolojik bir değişiklik midir? hsyk ve anayasa mahkemesinin seçim kriterleri değişince ve üye sayıları artınca akp yöneticilerinin ilerde yargılanmaları imkansız hale mi gelecektir? bu öngörü hani "long shot" derler ya, o. pek olanaklı değil.

4 yıl sonra gidecekler bence yeterli bir argüman, çünkü "iktidar yıpranması" diye de bişey var. bütün toplum farkında ki akpnin nefesi tükenmekte, çok radikal adımlar atmayıp düzen partiliği yapmaya devam ettiği müddetçe toplum nezdindeki meşruiyeti de zayıflamakta. muhtemelen onun yerini daha demokrat, daha genç (ama yine muhafazakar değerleri de savunan) bir parti alacaktır ilerde. ve bu değişiklik onaylanırsa mesela, o yeni parti yeni bir anayasa yapmak istediğinde artık anayasa mahkemesi ket vuramayacaktır, yasama yetkisini gasp etmeyecektir. dolayısıyla bu değişiklik kısa vadede akp için avantajlı olsa da uzun vadede bir bütün olarak TBMM'nin yasama yetkisinin yararınadır. bir gün sizin ideolojiniz iktidar olursa onun da yararına olacaktır.

ancak şu da bir gerçek ki ideolojinin hası bugün yüksek yargıda ve orduda yerleşmiş durumdadır. anayasa değişikliği, bu ideolojik hegemonyanın kırılması ve yüksek yargının bir değil birçok ideolojiyi içinde barındırmasını hedefliyor. gerçekten "tarafsız" bir yargı başka türlü oluşturulamaz. günümüz koşullarında yargı bağımsızdır, ancak tarafsız değildir.

ayrıca yurtdışı meselesi son derece önemli ve pakette en demokratik maddelerden biri. mesela bir düşünce suçundan, ya da siyasi bir suçtan yargılanmakta olan adam, belki ölüm tehditleri almış insanlar hiç değilse rahatlıkla yurtdışına çıkabilirler. örneğin hrant dink 301. maddeden yargılanıyoken belki yurtdışına çıkabilirdi böyle bi madde olsaydı. siyasi mülteciler için de önemli bir madde olabilir bu yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

bu arada şu da var, tayyip mesela 2011den sonra seçime katılmayacak. çok büyük bi ihtimal 2015ten sonra akp iktidarı bu ülkeyi yönetmeyecek, hatta belki 2011de de tek başına iktidar olamayabilir. e öyleyse bu "kendi yargısını yaratıyo" vs. söylemi nedir, niyedir?adamlar gelip geçici, görevini tamamladığında sona erecektir akp. sanki ilelebet bizi yöneteceklermiş gibi korkmaya hiç gerek yok o yüzden.

lol

Kendinle çelişiyorsun çok. Aynı ideoloji yıllardır iş başında diyorsun sonra şu anki ideoloji bizi yıllarca yönetmeyecek çünkü tayyip gidecek diyorsun. Tayyip gidince düşünceleride mi gidiyor ?
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

calimero, çok isabetsiz bir şekilde hem chpnin hem de akpnin abd tarafından desteklendiğini falan yazarak, aynı kısır komplo teorisinin 9486489056. baskısını yapmışsın. ne zaman bitecek bu muhabbet, ne zaman kendi hatalarımızın ve önyargılarımızın farkına varıp da topu taca atmaktan vazgeçicez?

sir, eğer tartışmayı bu seviyeye çekmek istiyorsan kusuruma bakma fakat o seviyeye inmeyeceğim. benim bir iddiam var ve bunun da oldukça güçlü dayanakları var, sen bunu "ya bırakın komplo, bunlar komplooo" seviyesine çekersen tartışmanın bir manası yok demektir.

uzun uzun da yazıyordum fakat gerek olmadığını düşündüğüm için sildim yazının kalanını. zira yapacağım aleninin teşhiri olacaktı. bu aleni gerçekleri göremiyorsan, bunun sebebi ya görmezden gelmendir ya da çok daha vahim bir durum var ortada...
Sosyal ağlarda paylaş

ha hem chpnin hem akpnin abd tarafından desteklendiğini "saf bilgi" olarak kabul edicez yani? somut ve net bir gerçek bu diyosun, etrafından dolaşmak imkansız.

bu çok rahat bi pozisyon gerçekten, etliye sütlüye bulaşmaya gerek yok, hakiki bi siyaset yürütmeye, özeleştiriye gerek yok-nasılsa hepsi abd, abd bütün kötülüklerin anasıdır oh yeah =)

ısrarla somut şeylerden tartışalım diyorum, olmuyor, olamıyor.

ve evet akp iktidarı olmayınca, ideolojisinin iktidarda kalmaya devam etmesi pek mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...