Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

nefr,

öncelikle yaptığım şey edebiyat ya da demagoji değil.gerçeğin ta kendisi.
benim o postumda hiçbir saygısızlık yok, demek istediğim de gayet açık. sen çocuğun olduğu için hassas davranıp çocuk kısmına takılıp manasız gerilmişsin.tüm paragrafa tekrar bakarsan anlarsın aslında.

benim orda demek istediğim şey şu; annesi babası kamuda memur olarak çalışan milyonlarca insan var, belki kendisi çalışacak belki de çocukları çalışacak.. fakat bu pakedin gerek toplu görüşme hakkında hiçbirşey yapmaması gerek grev hakkını kaldırması gerek uzlaşma sağlanırsa tamam sorun yok ama uzlaşma sağlanamazsa önceki sayfalarda açıkladığım gibi bir sisteme başvuruyor yani akp diyor ki;memurlar hakem kuruluna başvurabilirler. ama bu hakem kurulu, idarenin kurduğu bir hakem kurulu.yani o zaman hakem kuruluna başvurmanın ne manası var.
peki bu memurlar hakem kurulunun kararını yanlış buldular yargıya gidebiliyorlar mı? gidemiyorlar. neden? çünkü kurulun kararı kesin.

şuan ki anayasada net tanınan grevin ise esamesi okunmuyor.tüm kamu çalışanlarına grev yasağı getiriyor yeni düzenleme.mevcut anayasada zorunlu tahkim yok ama şimdi anayasa hükmü haline geliyor.
bu kadar emeğin hakları kısıtlanabilir mi ya?
bu baskı değişimi değil de nedir yani.
bunu anlatmaya çalışmıştım. senin çocuğun da, benim çocuğum da kamuda çalışabilir. ben de çalışabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

ne demek istedigini bilemem, ne dedigini okuyorum sadece

...(eger boyle dusunuyorsanız, demek ki)hadi ülkeyi önemsemiyorsunuz.
kendinizi de mi önemsemiyorsunuz? ananızı? babanızı? çocuklarınızı? kamu çalışanlarını? işçiyi? emeği?

dedigini okuyorum, buna istinaden cocuk nedeniyle az biraz ragee girdigimi kabul ediyor olsam da, sakin bakinca da uslubu uygunsuz goruyorum ve tekrar soruyorum; senin dusuncen sana gore dogrudur, eyvallah, ona itirazim yok hatta zaman zaman saygim bile var ama kalkip "benim gibi dusunmuyorsan ulkeyi onemsemiyorsun, cocugunu orana takmiyorsun" demek ne haddine yahu? kimsin, nesin, nasıl bir merciisin sen ki, kalkıp senin fikrini paylasmayan herkesin hede, hodo bireyler olduguna dair fetva veriyorsun?

dedigim gibi sadece sana yonelik degil esasinda mesaj. topicin onceki sayfalarinda da vatan hainligi, yobazlik, cahillik gibi muhtlif seylerle suclandim evet diyecek olan bir insan olarak ama cocuk fazla bel alti oldu

edik; bu arada hakem kurulunun 'kesin' karar vermesi de bence de uygun degil. fikir kabul edilir olsa da, uygulamada emekci aleyhine cok sikinti yaratacagina da inaniyorum, evet. gelgelelim daha once soylemis oldugum gibi, bu 'paket'in artisinin eksisinden fazla oldugunu dusunuyorum ben, bence, kisisel kanaatimce, benim dusunceme gore, kanımca... musaade varsa kendi fikrimce de oyumu kullanmak ve bu nedenle cahil veya yobaz veya dusuncesiz veya vatan haini olmamak istiyorum, artan kisisel haklara sayginin, ordunun yargi ustu durumuna sinirlama getirilmesinin, askeri mahkeme yetkilerinin kisitlanmasinin, ressamlarin anayasayla korundugu bir ulkede yasamiyor olmanin, parti kapatmanin zorlastirilmasinin vs... uzun vadede hem bana hem cocuguma daha olumlu etkileri olacagina inaniyorum. belirtmek isterim ki benim fikrim, dusuncem bu, kisisel tamamen, bireysel, sahsi gorusum falan filan
Sosyal ağlarda paylaş

12 eylülde acı çekmiş kesimin hayır diyeceğini düşünmek ya hep hayır diyecek kesimle takılmaktan ötürüdür, ya da sadece o kısmı görmek istemenizden dolayıdır.

Esnaf olduğumuz için çok insanla muhabbet ediyoruz, gerek çevre esnaf gerek yakın olduğumuz müşteriler, eş dost akraba, babamın arkadaşları-ki bunların bi çoğu gerek sağ gerek sol görüş yüzünden hapishanelerde acı çekmiş insanlar, o dönemi tam gençliğinde yaşamış kişiler- tanıdık birçok kişi. Bunların konuşmalarına baktığımda, o dönemi yaşayıp acılar çekmiş olan insanların büyük çoğunluğunun evet diyeceğini görüyorum. Hayır diyenler de var. Doğal olarak. Ama çok kişinin evet diyeceği kanısındayım o dönemi yaşamış insanlardan. Zaten radyo programlarında, televizyonlarda, gazetelerde falan da çıkıyor.

Birde bundan ayrı olarak şunu söylemek istiyorum. Son dönemde özellikle chp içinden evet diyen biri çıktığında çat diye ihraç istemiyle kurula sevkediliyor. En son demokrat parti eski genel başkanı da bu şekilde partiden ihraç edilme talebiyle kurula gönderildi ayrıca. Bu kadar mı basit bir demokrasi anlayışı olur? Bu kadar mı baskıcı olunur? Komik hakikatten. Gerçi aynı zihniyet vekillerinin meclis içinde oy kullanmasını da engelledi pek çok kez, ama, yine de garip.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

herşyei geçtim çok merak ediyorum demokrasiyi geliştirmek adına ne yapıldı 8 senede? seçim barajı mı indirildi, siyasi partiler ve seçim yasası mı değiştirildi , ifade özgürlüğü mü gelişti, insanlar görüşleri yüzünden artık baskı görmüyor mu yoksa sadece baskı yapan taraf mı daha güçlenerek değişti?
valileri kaymakamları bakanları her fırsatta halkı tehdit etti yerel seçimlerde demokrasi aşığı dediğiniz parti, bi söyleyin biz de görelim demokrasi nasıl gelişmiş
Sosyal ağlarda paylaş

sahi türkiyede 8 yılda neler oldu?

-301. madde değiştirildi
-ilk resmi kürtçe kanal kuruldu, kürtçe propaganda izni verildi
-10 yıl önce devletçe tabu sayılan her türlü iç ve dış politika konusu: kürt sorunu, ermeni soykırımı, kıbrıs meselesi, azınlık sorunu vb gibi konularda artık rahatça konuşuluyor-tartışılıyor. bu basbaya ifade özgürlüğünün arttığının göstergesidir.
-cumhurbaşkanını artık halk seçiyor
-idam cezası kalktı, gözaltı süresi kısaltıldı, TMK değişti
-dernek kurmak kolaylaştı; ülkede faaliyet gösteren stk'ların ve derneklerin sayısı hızla artıyor, bu da halkın örgütlenmesinin yolunun açıldığına dair başka bir işaret.

tabi buraya sadece AB'ye uyum yasaları yazmam yeterli olurdu da, biraz daha açayım dedim.

ha elbette bu adımlar yeterli değil, daha alınacak çok yol var. akpyi yeterince demokrat olmadığı için eleştirmek her zaman mümkündür, çünkü hakkaten yeterince demokrat değiller. ama chp ve mhp ile kıyaslandığında da bence açık ara öndeler.

bu paket bence ufak da olsa ileri doğru bir adımdır. AB'nin de sosyal demokrat ve hatta sol çevrelerinden bu pakete destek olduğu aşikar. hoş, belki onlar da yandaştır.
Sosyal ağlarda paylaş

ya 8 yıldır bi gizli gündem aradınız durdunuz, türkiyede şeriat girişimi mi daha fazla, darbe, faili meçhul, provokasyon, cuntacılık mı?

bu toplumun yapısı itibariyle olabilecek en sağlıklı gelişim, kendi iç dinamikleriyle evrilmesidir, bi şans verip, karşı tarafın kendi benliğimiz için tehdit oluşturma korkusu ile muhalefet etmek yerne, fikirlerin ve projelerin niteliği itibariyle muhalefet etmeye başlamak ilk adım olacaktır

ayrıca, cahil insan aptal insan demek değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Vatandaşlık görevimi yaptım dün, oturdum okudum, sıradan bir vatandaş olarak anladıklarımı yazdım:
-TSK dan ihraç edilenlere geri dönme umudu (tsk'dan tasfiye edilen fethullahçı yapılanmayı geri kazanmak için gibi)
-Eşitlik ve pozitif ayrımcılık adı altında kadınlar - kamu alanı - türban reröre riski
-Parti kapatmanın zorlaştırılması (okey, demokraasi reröre)
-Kişisel verilerin korunması (fişleme) --> uygulanabilirliği düşük, düşünce güzel
-Kamu Denetçiliği olayı (güzel uygulanırsa çok faydalı)
-Anayasa mahkemesi - HSYK kadro seçimindeki değişiklikler (gerçekten anlamadım bu yararımıza mı, değil mi, özellikle HSYK'daki son geçici maddeler)
-Toplu sözleşme ve memurlarla ilgili değişiklikler (kimin lehine tam anlayamadım. yani artık sendikalar, memurlar adına toplu sözleşme imzalayamayacak mı? bu memurların aleyhine midir? bilemedim)

Beni aydınlatıp neden evet veya neden hayır sorularının cevabını verebilirseniz sevinirim, zira gerçekten ne cevap vereceğimi bilmiyorum ve biz, hani "memleketin okumuş kesimi" olarak bile bu derece tereddütte kalıyorsak bu anayasa oylaması için, zaten ortada demokrasi falan yok, millet ya AKEPE EVET YU ALLAKBER diyecek, ya KILIÇDAROĞLU BİZ CUMHUREİYET ELDEN GİDİYORREE HAYIRR diyecek, yine durum değişmeyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o riskleri varya istediğin şekilde düzenlersin. Yada buraya ne madde koysan birileri korkuları üzerinden oraya parantez açıp reröre riskleri bulabilir.

Evet diyen korkulacak bişey yok güzel anayasa. Yada korkulacak bişey yok yeterli bir anasaya değil ama oda olur. Yada sırf AKP için evet diyorlar. Birde bunların benzerleri.

Hayır diyen AKP yargıyı ele geçiriyor kötü anayasa. Yada anayasa bazı maddeleri iyi ama çoğu AKP'nin emelleri için fetocuların zincirlerini kırmak için vs. Yada sırf CHP MHP hayır dedi diye hayır diyenler. Ve çeşitleri.

Yani bu anayasanın yargıyı başka yerlere götüreceğine inanan hayır diyor, demokrasiyi güçlendriyor, yada fero meto reröre diyip korkulacak bişey yok diyen evet diyor. Bide parti faktörleri.

Birde kullanmayanlar var. Ulan ne gidecem sıra filan oy atıcaz banane diyen. Ben bu anayasadan bi bk anlamadım oy atmicam diyen. Hala kararsız olan. Yada BDP faktörüyle bizimle ilgili bişey yok biz tepkisiz kalıcağız diyip boykota katılanlar kullanmıyor.

Ama genel olarak anayasa gözünü korkutuyorsa hayır, bunda bişey yok arasan belanıda bulursun evet diyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca konuyu, odtü mezunu, gazide doçent olan hukuk hocasıyla konuştum. denildiği gibi yargıyı iktidarın eline geçirme gibi bi olay yok, aksine yargıya özgürlük getiriyor dedi. uzun uzun anlattı. olaya hukuk açısından bakıyosanız evet demeniz gerekir.

ama %90 ının olaya akpnin abv şeklinde baktığınız için hayır diyeceksiniz. dolayısıyla referandumun amacının kıyısından bile geçilmiyor, genel seçimlerde filan olduğu gibi. gereksiz kağıt israfından başka bişey değil. ne hayırcılara doğru düzgün anlatılsa fikirleri değişecek, ne de evetçileri çevirilebilecek. çünkü evetçiler ve hayıcırlar olarak bölündünüz yine
Sosyal ağlarda paylaş

/Escobar said:

Benim anlamadigim zaman asimi nedeniyle yargilanamayacak 12 Eylül darbecileri icin neden yargilayabilmek icin bir yasa cikartiliyor?
Yani ben de darbecilere karsiyim ama, lahmacunumda sinek cikarsa ikisini de yemek zorunda deilim yani..

yargılanabilir diyen hukukçuların 3 gerekçesi var:

1- insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilerek işlenen suçların zaman aşımı dışında tutulması,

2- 15. madde dolayısıyla yargılanma mümkün olmadığından dolayı sözkonusu suçlar için zaman aşımı sürecinin hiç başlamaması, dolayısıyla zaman aşımının 15. madde kalktıktan sonra işletilmeye başlaması

3- zamana yayılı suçlarda zaman aşımının suçun başlangıç tarihinden itibaren değil de bitiş tarihinden itibaren başlatılıyor olması, dolayısıyla 12 eylül 1980 tarihi yerine 1982 yılında ilk özal hükümetinin göreve geldiği günden itibaren zaman aşımının hesaplanması.

benim fikrime göre de yargılanıp yargılanamamaları ayrı bir konudur. ancak benim anayasamda "a kişisi gökten inmiş bir yarı tanrıdır" diye bir ibare olmasın isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

o dediğin 4. seçenek. benim sıraladıklarım mahkemelerin vereceği kararlarla ve gerektiğinde yargıtay/danıştay kararlarıyla yapılacak şeyler. senin dediğini söyleyenler de var: hükümet bir kanun çıkararak 12 eylül suçları için zaman aşımı işletilmesini engelleyebilir.

ayrıca da keşke dediğini yapsa. yani hükümet bi kılıf uydurup yargılamanın önünde engel bırakmasa. ama tam tersini yapacak. hükümet eğer 15. madde kaldırılırsa hiçbir şey yapmayacak. "biz engeli kaldırdık gerisi yargının işi" diyecek. türkçesi "top bizden çıktı" diyecek yani. bu işin üstüne gitmenin riskini alacağını zannetmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Özal zamanında kısa şortla orduyu denetlemeye gittiğinde dünya ayağa kalkmıştı.

Özal bu işi kendi döneminde başlattı. Fakat yanında adam yoktu olmadı. Şimdi tayyip adamlarını yerleştirdi ve istediğini yapıyor.

102 tane general tutukladılar dikkt ettiyseniz bir tanesi bile çıkıp ben suçsuzum diyemedi. Çünkü suçlular.

YAŞ rütbe vericek general bulamıyor, oraya gelicek generallerin pırıl pırıl insanlar olması gerekiyo fakat herkeste bir leke var.

Milli gelirin %65 ini güvenlik vs. için lan ordu kendine yedirdiği para kadar doğuya yatırım yapsydı gerek silah gerek teknoloji çoktan yol alırdı.

Türk Ordusu dünyanın en iyi ordularındandır. Fakat içindeki çatlakları herkes görüyor. Ordumuzun pisliklerden arınıp vatan aşkını yüreğinde hisseden insnalarla donatılması gerekiyor.

Tayyip in amacı bu noktada değişiyor. Çünkü onun yolu Atatürk ve ilkelerinin yolu değil, onun yolu kafasında uydurduğu bir dinin saçma yolu.

Özetle:: Amaç güzel, yapan yanlış. Uygulama mantıklı ve yerli fakat uygulayanların amacı yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

Nedra said:

102 tane general tutukladılar dikkt ettiyseniz bir tanesi bile çıkıp ben suçsuzum diyemedi. Çünkü suçlular.

Peki tutuklayanlar, aylardir iceride yatanlari sen suclusun diye mi iceri attilar yada süphelisin diye mi? Yani ilk tutuklanandan beri hala sucu %100 kanitlanan ve cezasi uygulanan bir asker yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...