Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crusader Kings 2

Efrasiyab

Öne çıkan mesajlar

aslında bizans'ın yüzyıllar boyunca merc'ler sayesinde ayakta kaldığı düşünülürse çok çok abartı değil heh.

öte yandan 20'lerinde ölen krallar filan da var o zamanlarda, tıp filan hakgetire. ill, maimed filan yiyince health bonus trait yoksa gg'ye meyilli.

fakat müslümanlar genel olarak güçsüz çünkü eski oyunda ordu tech'leri ileriydi ve o tech'ler direkt eziyordu. stewardship'leri de iyiydi, levy ona göre belirlendiği için gene eziyorlardı. hal böyle olunca alparslan ordusu da daha büyük olduğu için eziyordu direkt. şimdi tam tersi olmuş yani.

yamayla ayarlamaları lazım ama nasıl yapılabilir orası meçhul. bir de yeni ordu tech'lerini çok anlamsız buldum eskiye kıyasla. eskiden 5 ataktan 20 atağa çıkılıyordu, şimdi %25 bonus alınıyor toplam lol. %400 nerde, %25 nerde.

ama bunların dışında her açıdan son derece başarılı oyun, paradox'tan çıkan en iyi oyunlardan biri olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

fede laws kısmında en büyük oğla kalsın herşey seçili değilse sağa sola bölüştürüyo toprakları titleları sanırım ondan.

2 senede bir liege değiştiriyorum. bi ingiltere 6000 lik ordu getiriyor, bi o cruel bilmemne. valla yalama oldu ülke ama neyseki claimleri biriktirmiştim kim güçsüz kaldıysa o sırada claim açıp kapıyodum..

taa ki aldığım topraklardan 6k revoltlar çıkana kadar.

çok dengesiz ya
Sosyal ağlarda paylaş

ben de anlamadım nasıl olduğunu ama bütün keyfimi kaçırdı, o tarihlere yetişmedim daha gerçi. yamalarla uyumlu olacak eski save demişlerdi yeni paradox oyunları için, eğer öyle oluyorsa ne ala yoksa çok keyfim kaçacak. :/

valla title filan birikmiyor, 10 yılda bir filan claim alabiliyorum (%10 yıllık şans) ki çok stratejik davranırsam usurp'la filan hadi 6-8 yılda bir hrıstiyan toprağı ancak. müslüman ve paganlardan çatır çatır alıyorum ama.

bayağı ezildi gerçi müslümanlar ilk 40 yılda, selçuklular iç savaşlarsa darmadağın oldu. ben bizans'la kaya gibi sağlam duruyorum heh.
Sosyal ağlarda paylaş

levy lazımsa kesinlikle, 1337 senaryosu açıp baktım da levy'si üçe katlıyor city'i ve ağır piyade ve ağır süvari veriyor tonla. şehirler lapacı veriyor. benim imparatorluk nasılsa büyük, kendi levy'mi hiç kullanmıyorum diye sallamadım ama ufak ülke için önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

varangian guard efsane yalnız, kiralaması ucuz ve kendi başlarına bütün dükalıklara bedeller heh.

öte yandan oyun ilerledikçe merc'lerin sayısı artmadığı için genel tabloda zayıf kalıyorlar imparatorluklar 200-300k filan çıkarmaya başladığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

alıyorlar, sadece çağırması piety ile. karın tokluğuna savaşıyorlar işte. :P

yalnız 1066 bizans ile direkt ezdim, 1082'den başlayacağım şimdi alexios komnenos (papa'dan yardım istemesi ilk haçlı seferini başlatan, bizans'ı toparlayan hanedanın kurucusu) ile bütün anadolu gitmişken. kılıç arslan ile cenk ederim. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben güney fransada HRE ile komşu olan bi kontluktan başladım. Bi kız kardeşimi Navarra Kralı ile diğerinide bağlı olduğum Toulon Dük'ü ile evlendirdim. Title fln geçer diye gelen giden yok :)
Öte yandan Toulon Düşesi olan kız kardeşim heir'im olan oğlumu öldürmeye çalışıyo plot u keşfettim ama bişey yapamıyorum. 2 tane vassalım yardımcı oluyolarmış sonra desteklerini geri çektirdim fazla bi aksiyon olmadı küçük kontluk olunca. Bu arada fransa direk ispanya'ya doğru yardırdı.İspanya krallıklarıda Galiçya altında birleşti yardırıyolar. Dikkat ettiğim nerde bi pagan müslüman var sürekli saldırıyolar onlara biraz saçma olmuş.
Bizans ve HRE de iç savaşlar çıktı fakat durumu toparladılar.
Müslümanların military tech açısından eşit olmaları yanlış olmuş. Zaten Avrupaya göre çok ufak bi alandalar levy sıkıntısı var tech ile kapatmaları lazımdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...