Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İHH İnsani yardım gemisi Gazze yolunda. Yarın sabah -engellenmezse- varıyor.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

khalad said:

saçma sapan bir tepki olarak ancak nota vermeleri olur,savunma bakanı çıkıp 4 heron uçağının teslimatında sorun olmaz diyor halen daha bir halt olucağı yok bizim devletimizden.

sen ne bekliyorsun?

Benim beklediğim..

Sınırlarıma girmeye geliyor diyen ama daha girmeden 20 kişiyi öldürmekte tereddüt etmeyen israil kadar sert, tereddütsüz bir tepki..

Benim beklediğim..

Bir askeri kaçırıldı diye savaş çıkaracak kadar, siyasetine, vatandaşına bağlı İsrail kadar sert bir tepki göstermeleri..

ama benim bulduğum ne?

Bakan Çelik İskenderun da şehit düşen askerlerimiz için..

Doğuda olsa normalde İskenderunda olması kafaları karıştırdı diyor..

İste bu durumdayız, ben bu kadar aciz, tepkisiz bir yönetim istemiyorum.. Gerekiyorsa benim askerimde toprağına gireni bana taş attı diye topla tüfekle vuracak.. Bana bıçak gösterdi diye kurşun yağmuruna tutacak..
Sosyal ağlarda paylaş

Gemi Comoros bayraklı mı neymiş.
Hatta Mavi Marmara gemisi bugüne kadar Türk Bayrağı ile yapmış seferlerine hep. Bu yardım seferi için Comoros diye bir ülkeye geçmiş. Yani teoride Türk Bayraklı bir gemiye saldırmadı İsrail.

http://www.digital-seas.com/vessel_search/vessel_details/on/d6fu2_m_s_mavi_marmara_q2052726.html?tx_fleetmonportal_pi1[position]=1
Sosyal ağlarda paylaş

İsrail haklı derken tam olarak bundan bahsediyorum. Adamların yaptığı TAMAMEN hukuksuz. Hiç açıklaması yok, ama arkadaşın da dediği gibi bizim gibi basiretsiz değiller.

Adamlar ne dedi?

Gelmeyin.

Sonra ne dediler?

Tamam geliyorsunuz ama malzemeleri bize verin sizin gözetiminizde kara yoluyla iletelim.

Bizimkiler ya allah bismillah 5 tane silahsız gemiyle İsrail gibi bir ülkeye meydan okudular, canlı yayın yaptılar vs.

Ha yaptıkları tabiki yanlış birşey, ama güçlü devletler böyle yapar. Amerika ve AB yani aklınıza gelen herhangi bir "Gelişmiş" ülke de emin olun bunun aynısını yapardı, ama bu kadar duymazdınız.

İsrail'in haritadaki yerine bir bakın abi. Tamam kurulmasıu en başından hukuksuz bir ülke ama 4 bir yanlarında milyonlarca nefret kusmayı bekleyen insan var. Bu kadar sert olmak zorundalar yoksa hayatta kalamazlar, birileri dur demediği sürece de böyle davranacaklar, zorundalar çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

yozdil kayışı koparmış iyice.
siyasiyse siyasi kardeşim, pis, çirkin, aşağılık bişey mi bu siyaset? israil-filistin sorunu insani olduğu kadar siyasi de bi sorundur. ve israilin siyasetine, siyasetle karşı çıkmak çok normaldir. tiksinmeyin bu kadar siyasetten, tehlike olarak algılamayın. israilin de yaptığı bu çünkü.

o gemide 33 ülkeden 500'ün üzerinde insan var, AP milletvekilleri var, dünyanın her yerinden aktivistler var..onlar da aynı "hatayı" mı yapmışlar? saçmalık.

hala mazlumun kimliği sorgulanıyo şu ülkede, "ay onlar dinciymiş, ay onlar milli görüşçüymüş" falan..hayır kardeşim, geçin bunları. bu insanlar yardım taşıyorlardı, silahsızlardı ve üzerlerine ateş açıldı. fail belli, kurban belli, burdan size iç politika ekmeği falan çıkmaz, çıkmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

söylemek istemiyordum ama söyleceğim..

Mavi marmara gemisi İBB den parayla alındı daha önce diyen arkadaş gibi bütün seferlerini türk bayrağı ile yapan gemi sadece bu sefer için baska bayrak taşıyor..

ve o gemiden silah çıkarsa -ki çıkacağına inanıyorum- Türkiyenin vermek zorunda kalacağı imtiyazları düşünmek bile istemiyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

O insani yardımların öncelikle Hamas'ın eline geçmeyeceğini düşünen var mı aranızda?

edit : Abi herhalde yalan söylüyorlar, ben sanki inanıyorum adamlara. Ama adamlar bu duruma gelmesin diye ellerinden geleni yaptı. Gemiye doluşan insanlar bu kadar gaz olmasaydı, hukuksuz da olsa abluka altındaki bir bölgeye cengaver gibi dalmasalardı keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

ani tepkiler kısıtlı olacaktır zaten. israil'in başarılı olduğu konu bu. haklı da olsan, sonrasına adım atmak istemeyeceğin noktaya kadar seni çekiyor, sonra devlet olarak yelkenleri suya indirip dünya medyasındaki yalakalarıyla uzaktan dövüyor.

türkiye ile herhalde 15-20 sene ticarette, siyasette minimum ilişki yaşayacaklar. abd ile bile araları açık. son abd ziyaretinde israil başbakanı medyanın bile olmadığı kısa bir görüşme yaptı obama ile, çekti gitti ülkesine.

bundan sonraki süreç zamana yayılır, öyle ağır sonuçları olacak ani kararlar beklemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Buyse said:

sipeyskeyk said:

O insani yardımların öncelikle Hamas'ın eline geçmeyeceğini düşünen var mı aranızda?

abi o bölgeyi hamas yönetiyor zaten. oranın belediyesi valisi herşeyi o

Tamam Hamas da birçok insana göre terör örgütü. Değil mi?

bazıları ironiyi anlamadı mı yoksa ben mi ironi oldugunu sanıcak kadar uykusuzum?
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

yozdil kayışı koparmış iyice.
siyasiyse siyasi kardeşim, pis, çirkin, aşağılık bişey mi bu siyaset? israil-filistin sorunu insani olduğu kadar siyasi de bi sorundur. ve israilin siyasetine, siyasetle karşı çıkmak çok normaldir. tiksinmeyin bu kadar siyasetten, tehlike olarak algılamayın. israilin de yaptığı bu çünkü.

o gemide 33 ülkeden 500'ün üzerinde insan var, AP milletvekilleri var, dünyanın her yerinden aktivistler var..onlar da aynı "hatayı" mı yapmışlar? saçmalık.

hala mazlumun kimliği sorgulanıyo şu ülkede, "ay onlar dinciymiş, ay onlar milli görüşçüymüş" falan..hayır kardeşim, geçin bunları. bu insanlar yardım taşıyorlardı, silahsızlardı ve üzerlerine ateş açıldı. fail belli, kurban belli, burdan size iç politika ekmeği falan çıkmaz, çıkmamalı.

Sir, Ahlaki siyaset, doğru siyaset diye bir kavram var farkındasındır dimi..

Dün taksime giden binlerce kişiden %80 i haritadan Filistini bile bulamaz..

Yardım malzemesi götürmek başka birşey trajedi götürmek başka birşey..

1 yaşındaki çocuğun o gemide işi ne?
Lise öğrencisi okulda olması gerekirken gemide olan çocuğun orda işi ne?
70 yaşındaki dedenin orda işi ne?

1 yaşındaki
15 yaşındaki
70 yaşındaki neye yardım edecek? neye yardım götürecek?

Filistin olayı tabiki korkunç bir olay. Ama kusura bakma ordan iç siyaset malzemesi çıkartan ben değilim o gemiye 1 yaşındaki çocuğu bindirende. O gemiyi bu organizasyon için verende. O gemideki vatandaşının güvenliğini sağlayamayanda..

Sadece müslüman diye yardım ediyorsak, neden afrikaya yardım etmiyoruz. Orası filistinde kötü durumda.. Çünkü Filistin daha popüler, filistin daha çok işlerine geliyor..

Tabiki ölenlere içimiz yanıyor ama daha çok içimizin yanmasının sebebi onları oraya yollayanların siyasetine malzeme olarak öldüler o yüzden daha çok üzülüyoruz..
Sosyal ağlarda paylaş

gellidus said:

Mavi marmara gemisi İBB den parayla alındı daha önce diyen arkadaş gibi bütün seferlerini türk bayrağı ile yapan gemi sadece bu sefer için baska bayrak taşıyor..

ve o gemiden silah çıkarsa -ki çıkacağına inanıyorum- Türkiyenin vermek zorunda kalacağı imtiyazları düşünmek bile istemiyorum..

ilk açıklamalarda gemide silah bulamadılar.
bayrak olayı vergi ve çalışan sayısı ile alakalıdır. Tr'de yasaların o gemi için emrettiği çalışan sayısını devamlı tedarik edemiyorsan gidersin Malta bayrağı falan çekersin. Kuralları daha gevşektir, bulundurman gereken ekipman zorunluluğu çok daha azdır. Bizde -sanırım vergi ağırlıklı- yatlarda bile bi sürü yabancı bayraklı görebiliyorsun zaten..

ha bi de hürriyetin verdiği haber gerçekten öyleymiş..
http://www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=177108

adam "el kaldıranların cezasını vericez!" demiş tam olarak..

that anyone who raised a hand against our soldiers will be punished to the full letter of the law.

saçma bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

gellidus said:

nereye silah çıkıyor abi o gemiden, BM açıklama yaptı, eğer çıkarsa bizim sorunumuz değildir, biz mühürleyip yolladık sandıkları diye. kaldı ki çıkan "tehdit unsurlarının" resimleri mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...