Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Internette Yok Satiyor"

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

Tourmente said:

said:

BİLGİSAYAR OYUNLARI SAHIPLERINI ZENGIN EDERKEN, OYUNCULARINI ISE ANTISOSYAL CANLILAR HALINE GETIRIYOR.COCUKLAR PARKLARDA OYNAMIYOR BILGISAYAR BASINDALAR.VE OYUN ICIN INSANLAR EVLERINI ARABALARINI SATAR DURUMA GELDI..DELILIK BU..TEDBIR ALINMALI

yahu, şu yorumun hiç mi haklılık payı yok? '' eki eki '' yapıyorsunuz iyi güzel de, hanginiz ''antisosyal canlılar '' değilsiniz? parka gitme,başka bir şey de yapma, al kitap oku be kardeşim en basiti.

/summon napae
Sosyal ağlarda paylaş

herkesin kendince haklılık payı var ama sosyalleşme tabiri yapılırken bukadar katı olmamak lazım. Bence görecelidir sosyallik.

Böyle daha minik yerlerde büyümüş mahalledeki herkesi tanıyan, yürüyünce 312321 kişi görüp selam veren, konuşan vs bir insan da olabilir veya insanların pek selam vermediği bağları daha zayıf 0 komşuluk hayatı olduğu günümüz büyük şehir ilçelerindeki bir insan olup ev-iş arası mekik dokuyabilirsin. Bu mekik dokuma arasında haftasonların sana kalır anca, hafta içi yorgunsundur yemeğini yiyip çay içip oturursun veya kafa dağıtmak için bilgisayarda takılırsın.

ikisi de kendince sosyal insanlardır. Adam 8-12 arası bilgisayarde oturuyo diye herifi asosyal yapamayız misal.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu tamam, sosyallik asosyallik kavramlarını geçtim. herkese göre farklı.

her şey sosyallik, asosyallik değil. ( ok )

benim oğlum evde metin2 oynuyor ve daha ilkokula gidiyor. önüne ''yapma oğlum ile, güzelce anlatmakla '' geçemiyorum.

ders çalıştırmakta zorlanıyoruz, hani o videoda çıldıran alman genci yok mu? bazen onun hareketlerini yapıyor mu acaba diye dikkat ediyorum. ( 1'e 1 aynı hareketleri yapmıyor ama modemi açıp kapatıyorum mesela, verdiği tepkiler çok sert, o'nun için '' çok önemli bir şey yokolmuş gibi '' davranıyor.

e şimdi? yemişim sosyalliğini, asosyalliğini ..

bir şeye saplanıp kalıyoruz, oyun oyun oyun .. yahu doğru bir şey mi bu? her şeyi geçtim yahu. 8 - 12 arası niye oynuyorsun arkadaşım?

- wow dünyasından kafasını kaldıran insana hayat daha bir çekilmez geliyor, aynı uyuşturucu gibi tekrar o'na yöneliyor ve bütün dertlerini orada unutuyor.

ha bir de, bu tarz haberlerde, kişi sanki kendi firmasıymış gibi, sanki o para kendi cebine giriyormuş gibi seviniyor. asıl irdelenmesi gereken o. çünkü o'nun wow dünyasını dışarıdan oynamayan, duymayan bilmiyor ve bu da o'nu heyecanlandırıyor.

'' ehi ehi, hacı bak bizim oynadığımız şey len işte bu ''. ( hava atma içgüdüsü )

ulan, neyin havası? hayatını mahvediyor bu şey. neyin havası?
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlar için artık sosyal/asosyal muhabbeti kalmadı pek. Bugün sokağa çıkacak çocuk sokakta göreceği arkadaşları Silkroad, Metin2, Kınayt gibi yerlerde görüyo zaten. Bi şey farketmiyo onlar için. Ha maksat dışarı çıkıp top oynamaksa o zaman durum farklı.
Ama oyunların çocukları bi garip ettiği kesin. Fazla atarlı, fazla bilmiş, fazla çekingen yapıyo. Bu çok yeni bi durum olduğu için aileler de ne yapacaklarını bilmiyolar. O yüzden bi süre böyle gider bu olay.
Öte yandan haberlerin oyunları sürekli herhangi bi konu hakkında suçlu göstermesi olayı da anca Türkiye'de adam gibi bi oyun sektörü oluştuğunda olur. O da ne zaman olursa artık. Oyun denilen şey hala lüks kapsamında biçok kişi için. Bekleriz daha baya.
Sosyal ağlarda paylaş

Tourmente said:

benim oğlum evde metin2 oynuyor ve daha ilkokula gidiyor. önüne ''yapma oğlum ile, güzelce anlatmakla '' geçemiyorum.

ders çalıştırmakta zorlanıyoruz, hani o videoda çıldıran alman genci yok mu? bazen onun hareketlerini yapıyor mu acaba diye dikkat ediyorum. ( 1'e 1 aynı hareketleri yapmıyor ama modemi açıp kapatıyorum mesela, verdiği tepkiler çok sert, o'nun için '' çok önemli bir şey yokolmuş gibi '' davranıyor.

bir şeye saplanıp kalıyoruz, oyun oyun oyun .. yahu doğru bir şey mi bu? her şeyi geçtim yahu. 8 - 12 arası niye oynuyorsun arkadaşım?

- wow dünyasından kafasını kaldıran insana hayat daha bir çekilmez geliyor, aynı uyuşturucu gibi tekrar o'na yöneliyor ve bütün dertlerini orada unutuyor.

ha bir de, bu tarz haberlerde, kişi sanki kendi firmasıymış gibi, sanki o para kendi cebine giriyormuş gibi seviniyor. asıl irdelenmesi gereken o. çünkü o'nun wow dünyasını dışarıdan oynamayan, duymayan bilmiyor ve bu da o'nu heyecanlandırıyor.

'' ehi ehi, hacı bak bizim oynadığımız şey len işte bu ''. ( hava atma içgüdüsü )

eh yumusak davranmissin :p

modem acip kapamakta cozum degil aksine ters teper, rage yapar yok yere

benim babam super yontem bulmustu
evde yokken direk bilgisayarin kablosunu aliyordu, eve gelince 2 saat odev yapmami beklerdi, odevim yoksa kendisi birsey bulup bu biticek diye koyardi onume

odevi ister yap ister yapma, yapmassan o gun bilgisayari unut

kasar 2 saatlik seyi 1 saatte bitirirdimki bilgisayar basina daha erken geciyim, kontrol etmedende birakmazdi

o zaman sinir olurdum tabi oysa bu yasimda farkettim en dogrusunu yapmis, ne dayak sopa veya zorla tamamen mahrum birakmis, nede aman uzulemsi ncocuk sinirlenmesin diye serbest birakmis

kazan/kazan durumu iste

haftad bir gunde ozen gosterir sokaga cikardik, sinemaya gider veya sevdigimzi bir yemek varsa yer gelirdik, benim sevdigim aktivitelerede ilgi gosterir "bu ne lan, bizim yasimizda hede hodo" muhabbeti yapmazdi, oturur benle en abidik cizgi filmleri bile izler hatta orda gordugu sakalari filan yapar eglendirirdi

aile cok onemli, cocuga bilgisayari verip salmiycaksin, otorite ustune degil arkadaslik ustune iliski kurucan her dedigini yapmiycan

turk ailelerinin sorunu bu, cocuklari ile aralarinda ast-ust iliskisi gorup cocuk benligini kazanmadan gereksiz otorite kurmaya kasiyorlar, "ben senden buyugum en iyi ben bilirim bana cevap verme, sen ne anliycaksin bu islerden buyukelrin yaninda kapa ceneni otur" vs vs

bu sekilde yetisen cocuk isyankar icine kapanik ve ozguven yoksunu oluyor iste

birde bunun tam tersi varki buda genelde ailesinden yukardaki muameleyi gormus anne baba oluyor, aman cocugum uzulmesin benim yasadiklarimi yasamasin diyip cocugu hepten serbest birakiyorlar, o zamanda iste bu bap th3 k3nk ci net kafe nesili yetisiyor, dunyanin kendilerinin etrafinda dondugunu sanarak buyuyorlar

isin kisasi gelenkler ve sacmasapan normlar yuzunden aileler cocuklariyla dogru duzgun iletisim kuramiyorlar, devlette cocugu adam yerine koyup parkti havuzdu kaydirak parkiydi filan kasmayinca cocukta bayip kendine daha eglenceli dunyalar ariyor iste

bide tabi bilgi toplumu ve internetle kusak catismasinin feci boyutlara cikmasi, yahu annecim 4 sene kamu hukuku okudum birak kanunlari ve yasal haklarimizi karsi dairedeki ilkokul mezunu oldugu saibeli kadindan daha iyi biliyim,
Sosyal ağlarda paylaş

modem acıp kapamak gibi hareketleri cocuklar direk saldırı olarak algılıyo, hakılarda yanı.

gelin reset tusuna basınca falan basından kalkmıyo malkinenin basında, oda biliyo bunu. Sanki sırf kıllık yapmıssın gibi geliyodur ona.

banada viktora yaptığını yapardı annem, ha benım yedek powercable'ım vardı ama olsun. evde yalnzı kalıyodum bazen, veya 9 gibi falan gelirdi, yanı o gelicek gibi kalkardım makinensin basıdan ödev yapardım, veya o evdeyken falan zaten bilgisayara gecmezdim.

Bilgisayrın kötü bisey olduğuna falan ikna edemezsin cocuğu veya her zaman basında oturmasının kötü olduğuna falan, benı simdide ikna edemezsin kolay kolay, sporunu antremanını yapsın yeter derim yine. Senin onaylamadığını acık acık bilsin ona göre hareket etsin yeter yanı, babasısın zaten ne kadar karsı cıkıcakki.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çocukla alakası yok sdfg. WoW oynayan yetişkin bir insanın modeminin fişini tak/çıkar, hatta internet üzerinden yapılan herhangi bir işin ortasında olan herhangi bir yaşta bir insanın fişini tak/çıkar; o fişin takıp/çıkarıldığını anladığı anda direk rage'e girer ahah.

Bunun gibi "O ÇOCUK O BİLMEZ" "ANA BABA NE DERSE O, ÇOCUĞA YALAN SÖYLESEK NE OLUR ÇOCUK O" "BENDEN ÇIKAN SIPA BANA MI AKIL VERİYOR" "DAYAK CENNETTEN ÇIKMIŞ DİYE BOŞUNA DEMEMİŞLER" gibi şeylerin hala doğru olduğunu düşünenler; ya kendi aileniz sizi küçükken o meşhur alaturka tarzla büyüttü de onun acısını kendi yavrunuzdan çıkarıyorsunuz ya da "biz yaşlanınca bize bakar yalnız kalmayız, BAŞBAKAN 3 ÇOCUK DEDİ ZATEN" diye prezervatif kullanmayan insanlarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Tourmente said:

İlk okuldan liseye kadar istanbul içinde gitmediğim atari salonu kalmadı. Hayatımda Kadiköy'e ilk kez "Yaw şu atari salonunda çok pis Tekken 3 oynayan bi herif varmış gel bi gidelim yenelim" sonrası gittim. İlk okul öğrencisi bir kaç kişi tek başımıza kalkıp Kadiköye gitmiştik. İstanbulu atari oynayarak dolaştım diyebiliriz. Liseye başladıktan sonra yoğun bir şekilde günde ortalama 12-14 saat quake, starcraft, unreal gibi rekabet üstüne kurulu bilgisayar oyunlarının yanında magic the gathering diye tüm dünyada deliler gibi oynanan bir kart oyunu oynamaya başladım. Tüm lise hayatım internet cafeler etrafında geçti. Ve bunların şu anda bana kazandırdıklarını sayarsak (Şu anda 28 yaşındayım) yüksek seviyede ingilizcem var. Taa ilk okuldan lise sonuna kadar oyun oynarken tanıştığım ve hala çok yakın olduğum yüzlerce arkadaşım var. Bu ortamların içerisinde FRP'sinden tut internetini kullanmaya, networkingden tut bilgisayar donanımlarına kadar herşey hakkında bilgi sahibi oldum. Sadece bu oyunları oynayarak Kore'ye, Amerikaya ve bir sürü Avrupa ülkesine gittim ve bir sürü yeni arkadaş edindim hala da gitmekteyim.

Sabahtan akşama kadar evde bilgisayar başından kalkmadan yaşamak sağlıksızdır doğru buna itiraz eden yok. Ama sosyalleşmekmiş cartmış curtmuş en sevmediğim şeyler. Kişi bilgisayarın başından kalkmıyor, evden dışarı ayda bir kaç kez çıkıyor ise bu onun kendi sorunudur, herkez böyle olacak diye birşey de yoktur. En basit örneği, WoW oynayan insanların hepsine antisosyal gözüyle bakılıyor. Size Türkiye içerisinde okadar çok guild (oyunculardan oluşmuş topluluk) gösterebilirim ki ayda en az 2-3 kere bir araya gelip gezer tozar içer sıçarlar. Zaten WoW'un şimdiye kadar çıkmış binlerce oyun arasından sıyrılabilmesinin en büyük avantajı da bu, insanlara sosyal bir platform sunabiliyor. Ha ama bunu beceremeyen, hayatını bilgisayar başında wow oynayarak geçiren insanlarda var. Ama bu insanlar zaten ne yaparsa yapsın hayatta gelebilecekleri yer sınırlı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla mahfedıyor aslında ınsanın hayatını, butun arkadaslarımın mahfettı
bana koymadı gercı
cunku ben arada sevdıgım seylerın orucuna gırerım
1-2 yapmam falan.

Bos zamanlarını degerlendırmenın guzel bır yanı mmo oynamak, ama hayatı ıskalamaman lazım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...