Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

fotoğraflarım

yav

Öne çıkan mesajlar

@dynamick: şunlar var aslında ama balığı daha fazla öne çıkarmak istemediğimden eklememiştim :)

http://oi52.tinypic.com/iyg9xu.jpg

http://oi55.tinypic.com/1zno28z.jpg

@dusuncelihayvan, teşekkür ederim. SB'leştirirken çok zorlandım ben de zaten. Biraz da tecrübesizliktendir mutlaka gerçi ama... Dediğin gibi gün ışığı fazla sertti tam öğlen olması sebebiyle (saat 15.00 civarı çekmişim)
Gölgelendirmek de öyle pek mümkün değil sonradan bildiğim kadarıyla. Tonlarla kontrastla falan oynanır ama işte biraz daha arttırsam kontrastı kötü olacaktı. Fotoğraf dediğin güneş doğduğunda ve battığındaki önceki ve sonraki yakın saatlerde çekilir ancak işte ama napalım hep planlı olmuyor =)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben eksik buldugum yerlere degineyim kendimce :)
Pozlama degerini bir iki kademe dusuk alman daha iyi olurmus,ısık baya sert gelmis.Dijital mudahale ederek en basitinden highlights uygulayıp fotograflara ilk basta,sonraki islemleri bu islemden sonra getirebilirsin.Tabi renkli cekim yaptıgını varsayıyorum.

11 di sanırım toplu aldıgın fotograf,onu cok begendim.Seriden en iyisi diyebilirim :)

Eline saglık :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

bir başka belgesel fotoğrafçılığını andıracak seri ile tekrar karşınızdayım

bu sefer konu 'kendirciler'

tabi gene turistik bir fotoğraf gezisinden söküp çektiğim fotoğraflar olduğu için elbette öyle derli toplu ve aklı başında bir belgesel değil.

gene hepsini spoiler içine alıyorum fakat tavsiyem flickr linkini açıp ordan okumanız ve izlemenizdir.

http://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/sets/72157626835198356/with/5772781963/

[hr] Azgezmis.com'un düzenlediği Gaziantep (barak ovası) Fotoğraf gezisinin bir durağı da bölgedeki kendir işçilerinin çalıştığı mağaraydı. 20 küsür sayıdaki fotoğraf meraklısı arkadaşla ziyaret ettiğimiz mağarada günlük yevmiyesi için canla başla çalışan ve çoğu çocuk olan işçiler işlerini yapmaya devam ederken hem bu garip durumda olmak hem de dar alanda çok sayıda makineyle bir arada olmak çekim yapmayı zorlaştırdı. Günün -23 Nisan- çocuk bayramı olduğunu düşünmeden çocuk işçileri en iyi şekilde çekmeye çalışmak, duyarlılığın had saffada olması gerektiği fotoğraf adına ironik bir durum olsa da o sırada yapılacak en iyi iş olan ışığı ve gerçeği bir şekilde kullanmaya çalıştım ben de kendimce ordaki herkes gibi. Kendir hakkında genel bir bilgi vermek gerekiyor ancak ben bunu başka bir siteden alıntı olarak geçeceğim: Kendir (diğer adıyla kenevir) sulu yerlerde yetişen, kullanışlı bir sanayi bitkisidir. Tohumundan yağ, elyafından ise ip, halat ve kumaş yapımında faydalanılır. Eczacılıkta, kozmetik sanayinde, kendir tohumunun yağı kullanılmaktadır. Daha eskilerde uyuşturucu madde olarak esrar yapımında kullanıldığından, kendir ekimi günümüzde gözetim altında olup ürün miktarına sınırlama getirilmiştir. Kendir veya kenevir yurdumuzun bir çok yerinde yetiştirilmektedir. Az güneşli ve yağmurlu bölgelerimizde yetişen kendir lifleri sertleşmezler. Çok ince ve yumuşak olduklarından ötürü, bu liflerden dokunan bezler de gayet yumuşak ve kullanışlı olurlar. Bol güneşli bölgelerde yetiştirilen kendirlerden elde edilen lifler ise sicim ve halat yapımında yararlanılır. ( http://www.diyarbakirlioglu.com/kendircilik.asp ) Alıntı yaptığım sitede kendir ve kendircilik hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Kendirciler 1 by yavuzselimk_, on Flickr Kendir işçilerinin dinlenme köşesi. Kendirciler 2 by yavuzselimk_, on Flickr İşçiler yoğunlukla çocuk ve gençlerden oluşuyor. Kendirciler 3 by yavuzselimk_, on Flickr Geniş bir mağarada çalışan kendirciler işlerini tamamen basit makinelerle yapıyorlar. Kendirciler 4 by yavuzselimk_, on Flickr Bir sanayi bitkisi olan kendirden (kenevir) çoğunlukla ip, halat ve kumaş yapımında faydalanılıyor. Kendirciler 5 by yavuzselimk_, on Flickr Kendirciler 6 by yavuzselimk_, on Flickr Kendirciler 7 by yavuzselimk_, on Flickr Çay molası.

---o---

[hr]

ki spoiler'a koyduğum hali de darmadağın oldu nedense :S

burdan buyrun: http://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/sets/72157626835198356/with/5772781963/
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Gaziantep'te çektiğim fotoğraflarla ilgili doğru düzgün bir şeyler yazmak isterdim ama konuyla ilgili attığım 3-4 tivit'i aynen kopyala yapıştır yapsam daha iyi.

Antep'ten foto'larımı ara ara yüklüyorum da, bir anlam bütünlüğü yaratıp şrlap diye paylaşmayı çok isterdim aslında ama beceremedim.

Bir ekiple çıkılan foto-gezi'den ancak gözlem fotoğraflarıyla dönülebiliyor gibi. Gönül bilinçli projeler peşinde koşmayı çok ister amma...

bir sürü çocuk çektim mesela ama bunu tutup "memleketimden çocuk manzaraları" diye 2.sınıf yandan yemiş bir şekilde sunmak içimden gelmemeli

Neyse ki gelmiyor fakat aşırı bir tatminsizlik doğuyor bu sefer de ve canım sıkılıyor. Çok laf edip az iş yaptığımın farkına varıyorum >_>

şimdilik şunlar var işte http://flic.kr/s/aHsjuF8msp - http://flic.kr/s/aHsjuXf2rE - Daha devamı gelir ama gideri olur mu onu siz

Hoş öyle çarpıcı vurucu tek başına yetecek kareler olsa fazla lafa gerek de kalmazdı ama... Neyse ben gevezeliği kesip fotoğraf spamlemeye başlayayım. Zaten kimin umrunda:)o

________

235

CCTV by yavuzselimk_, on Flickr

236

Untitled by yavuzselimk_, on Flickr

237

Çorap Center by yavuzselimk_, on Flickr

238

239

240

241

242

_____

2 yıla yakındır çektiklerimi daha sonra çekeceklerimin antrenmanıdır deyip gaza getiriyorum kendimi ancak heheh.

her türlü geribildirim kabulümdür, bişi dersem başkaları yanlış anlar ukalalık yapmayayım falan diyecek olursanız da özel mesaj ile pekala yardırabilirsiniz ya da yine bir sorunuz olursa naptın nası oldu diye beklerim.
Sosyal ağlarda paylaş

243

244

barça by yavuzselimk_, on Flickr

245

bakkal by yavuzselimk_, on Flickr

246

247

selamün aleyküm by yavuzselimk_, on Flickr

248

249

_______

ekipman: 450D + 10-22, 17-50 ve 85/1.8

daha devamı gelecek maalesef :P

Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar baya baya iyi,gelistiriyorsun hep kendini.

Pozlamalarda biraz sıkıntın var,kadrajlar cogunda guzel.Genis acının nimetlerini tabi sonuna kadar kullan :)

Dijital olarak islerken de beyaz dengesini patlamaya maruz kalmayacak sekilde ayarlarsan cok cok daha iyi olur.

Tebrikler,cok guzel bu seri :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
son fotoğraflar çok güzel. insanlar ile iletişim kurma olayını iyi geliştiriyorsun :)

geniş açı yakın portre çekimleri fotoğraflara arka plan flulaştırma gibi anlamı pekiştirici etki yaptığından ve genelde görmeye alışık olmadığımızdan iyidir. güzel gidiyorsun tebrikler.
Sosyal ağlarda paylaş

Az kişi birşeyler dese de süper motivasyon oluyor açıkçası, çok teşekkür ederim, uyarılarınız için de pek tabii.

Aluriel, niye yanlış anlayayım bilakis internette deli gibi 1-2 bişey söyleyebilcek başka gözler arıyorum, kusurları görüp söyleyebilen gözleri de her zaman daha fazla tercih ederim açıkçası.

Bisikletli fotoğrafta kasten kesmiştim tekerleği fakat kapı numarasındaki sıkıntı benim de canımı sıkmıştı çektikten sonra farkettiğim zaman.

Aşırı geniş açı ile çekim yapmak insana başta daha kolay geliyor, çekiyosun her şeyi alıyor zaten kadrajın falan diyorsun fakat bilakis çok daha zor. Hem çok geniş bir alanda sınırlarını iyi çizmen gerekiyor hem de o kadar geniş alandan anlamlı bir bütünlük çıkarman lazım. Distorsiyon kontrolü falan da önemli tabii. Ama süper zevkli ultra geniş açı olayı. Hafiften bir tanrı modu hissine kapılıyosun vizörden bakarken heh. İmkan dahilinde herkese tavsiye ederim. =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...