Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sanat İçerikli Oyunlar

Revangelis

Öne çıkan mesajlar

aslında başlık biraz yanlış oldu fakat ne yazacağımı bilemedim

okulda tez konusu olarak böyle birşey seçtim, hoca da bir döküm yap hangi oyunlar ne şekilde bu konuya giriyor bakalım dedi, ben de kesin atladığım bir ton oyun vardır diye sizden yardım istiyorum

sanat derken müzik hariç her konuda olabilir
geçen ay oyungezerde dosya konusu olarak da vardı, sanat akımlarından etkilenen oyunlar falan, mesela bioshock - art deco falan
hem bu tarz ilişki olan oyunlar

ya da mesela lionheart da shakespeare, gallileo falan vardı npc olarak, bu tarz aklınıza gelen şeyler

veya mesela dante's inferno - ilahi komedya

aklınıza gelen bu tarz şeyleri yazarsanız çok mutlu olurum, paticik nerdleri göreyim sizi (:
Sosyal ağlarda paylaş

Grim Fandango,
bütün oyun 50'lerden ve Day of the dead temasından üretilmiş.

Sting aynı sekilde.

Team forstress 2'nin bütün tasarımları görselleri, 20-50 arası amerikan ve rus poster illustrasyolarından propaganda afişlerinden etkilenilmiş.

aklıma geldikce yazarım iste
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Planescape: Torment demek geliyor içimden ilk önce. Oynadım ve işte bu sanat dediğim az oyundan biri. Sanat yanı edebiyat bu arada.

A Longest Journey vardı sonra. Yine narrative olay.

Özel olarak oyunlar ve saant üzerine yazılmış bir şey bilmiyorum ama şu kitabı tavsiye ederim: A Philosophy of Mass Art

İşin teorik yönüne bakarsak sanatın bizim için kararları veren bir otorite figürü varken video oyunlarında bu kararları oyuncuların alması oyunların sanat olmasının önünde bir engel olarak duruyor diyebiliriz. En azından şu anda akademik olarak en çok destekçisi olan bakış budur; çok yapısalcıdır, nefret edilesidir.

Bence elbette oyunlar sanat eseri olabilir. Ama oyunlardaki sanatı görsellikte değil anlatımda ve yaratılan karakterlerde aramalıyız. Her ne kadar Ico gibi, Beyond Good & Evil gibi ya da Bioshock gibi oyunlar mükemmele yakın bir görselliğe sahip olsalar da bu daha çok grupsal bir çalışma olduğu için sanatta isteneni veremez.

Farklı oyunlar farklı akımlara koymaya gelince; Max Payne film-noir'dir diyesim geliyor hemen ama bunun pek doğru olacağını sanmıyorum. Dediğim gibi: günümüzün sanat teoremleri oyunları açıklama konusunda yetersiz kalıyor; öyleyse o teorilerin akımları da oyunlara uydurulamaz. Geçen ayki Oyungezer'i okumadım ama bunu yapmışlarsa biraz şaçmalamışlar bence. Kendi görüşümdür tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

herhangi bir ounun sanat sayılmaması icin bir sebep yok.
araba yarıslarını spor oyunlarnı original content yaratmıyorlar diye suclayıp, endüstri ürünü olarak değerlendirebiliriz ama.

Ama konu bundan cok, belli baslı sanat akımalını benimsemiş, veya belli tarzları kullanmış gönderme yapmış oyunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sana lazım olan şey sanat yönetimi başarılı oyunlar gibi geldi bana.

Bioshock bayrak taşıyanı. Art deco dışında Ayn Rand kitaplarını konuya muhteşem entegre etmeleri de işine yarayabilir.

Fallout serisini ele alabilirsin. O da ikinci bayrak taşıyanıdır. Retro futuristic.

Max Payne 2 tam bir film noirdir.

Syberia var mimari falan.

Aslında X tane oyun var ama nedense bir anda yüklenince yarısı bile aklıma gelmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

konu bence farklı şekillerde incelenebilir.

misal:

1) hangi oyunda hangi sanat "genre" veya "subgenre"si kullanıldığını anlatan bir yazı olabilir, bahsettiğin art decolu yazı gibi. söylersin şu oyunun yapımcıları şu sanatçıdan esinlenmiş, şöyle şöyle ekran görüntüleri var felan.

2) sanatsal veya sanat eseri bir oyun sayılabilecekler. örneğin planescape'in edebi eser, okami'nin resim eseri gibi sayılabilmesi.

3) bu biraz daha teknik bir konu, sanattan ayrışıyor. ama yine de görsel ayrıntılara dikkat edilen oyunlar anlatabilir. örneğin gölgelerin kullanımı (bioshock'taki gibi), ışıklandırmaların karanlık ve aydınlık ortamlardaki farklılıkları (unreal engine 3 ?), tablo gibi arkaplanlar (half-life 2'deki bir çok sahne), concept art ve canavar dizaynları gibi konular.
Sosyal ağlarda paylaş

konu tez yazmak olduğu için, sanat eseri sayılabilecek oyunlar konusunda pek birşey yapamam, sonuçta hem yeterince kaynak bulabileceğim bir konu değil hem de bu kaynaklar ne kadar bilimsel olur tartışılır. planescape bence de bir sanat eseri o ayrı.

teknik konulara ise girmeyi pek düşünmüyorum. daha çok genel tasarım konusunda sanatçıların nelerden etkilendikleri, bunun hedef kitle üzerindeki etkisi (veya hiç etkisinin olmaması:p) gibi şeyler.

bölümüm görsel iletişim tasarımı olduğu için, konuda görsellik, iletişim ve tasarım olma zorunluluğu var ayrıca.

tezin ana sorusunu hala farkettiğiniz gibi belirlemedim fakat ilerlemeyi burdan paylaşmayı düşünüyorum, hatta tez bitince biyere upload da ederim ilgilenen okur. baya var gerçi bitmesine birdahaki dönemin sonuna kadar vaktim var.

yarın da okula gidince elimdeki oyunları buraya da aktarırım, film konusuna da girince 100e yakın oyun oldu. siz yine de aklınıza gelen her türlü şeyi yazın buraya gerçekten yardımı oluyor, teşekkürler hepinize (:
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

Sana lazım olan şey sanat yönetimi başarılı oyunlar gibi geldi bana.

Bioshock bayrak taşıyanı. Art deco dışında Ayn Rand kitaplarını konuya muhteşem entegre etmeleri de işine yarayabilir.

Fallout serisini ele alabilirsin. O da ikinci bayrak taşıyanıdır. Retro futuristic.

Max Payne 2 tam bir film noirdir.

Syberia var mimari falan.

Aslında X tane oyun var ama nedense bir anda yüklenince yarısı bile aklıma gelmedi.

aynen bu aslında şu an ihtiyacım olan

mimari konusunda özellikle çok oyun olmasına rağmen aklıma gelenler pek bi az kaldı diğerlerine göre
Sosyal ağlarda paylaş

reavangelis oyungezer şubat sayısında tam bahsettiğin şeylerle ilgili 2 3 sayfalık bi yazı vardı. içine sanat kaçmış oyunlar tarzı bi başlık altında. 5 6 tane oyun vardı oyunların nerelerinin hangi sanat akımından etkilenilipte yapıldığı falan yazıodu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...