Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mining - Extraction - Refining

Alfheim

Öne çıkan mesajlar

Forumlarda Branwulf'un bu konuda baya geniş bir postu vardı, onu daha sadeleştirip buraya yazalım bakalım benim baya işime yaradı. :)

Şimdi oyun release olunca pvp ye yönelmek isteyen arkadaşların doğal olarak supplier bir karaktere ihtiyacı var burada gatherer olup madeni işlersiniz ve crafter arkadaşınıza ekipman yapması için verirsiniz.

Bu iş için karakterimiz Slag Hauler backgrounduyla açıyoruz zaten genel hatlarıyla başlangıç skillerini veriyor, en basit madeni alıp işlemek için kitap falan okumanıza gerek kalmıyor.

Basit olarak, maden toplarsınız(Saburra,Granum vs) onu Grinder, Crusher gibi workbenchlerde catalyst yardımlarıyla işlersiniz ve en basit metalleri bu sayede elde edersiniz. Bunlar :
said:
Pig Iron:
Granum + Rock Oil/Palm Oil/Water > Grinder/Crusher
Blood Ore + Coal/Coke > Furnace (H)
-or-
Granum + Coal > Hearth/Kiln/Furnace
Blood Ore + Coal/Coke > Furnace (H)
-or-
Granum + Coke > Attractor (H)
Blood Ore + Coke > Furnace (H)

Cuprum:
Saburra + Rock Oil/Palm Oil/Water (H) > Grinder/Crusher
Malachite/Amarantum + Coal/Coke > Hearth/Kiln/Furnace (H)
-or-
Amarantum + Palm Oil > Grinder/Crusher

Bleck:
Amarantum + Rock Oil/Palm Oil/Water > Grinder/Crusher
-or-
Granum + Rock Oil/Palm Oil/Water > Grinder
Amarantum + Coal/Coke > Hearth/Kiln/Furnace(H)
-or-
Saburra + Rock Oil/Palm Oil/Water > Grinder/Crusher
Bleckblend + Coal/Coke > Hearth/Kiln/Furnace

Aabam:
Tephra + Water? > Grizzly
Red Bleckblende + Coal/Coke > Furnace

Alıntıdaki kombinasyonlara göre, mesela Cuprum elde etmek için Meduli'de topladığınız Saburra Pile ile catalyst olarak Rock Oil/Palm Oil/Water'lardan birini, şehir yakınlarındaki grinderda işlerseniz Basic Ore Extraction skillinize göre, belirli kayıplarla Cuprum ve Saburra Powder elde edersiniz.

Düşük (?) Ore Extraction skilliyle, aynı işlemi yaptığınıza (Saburra Pile + Water), Malachite ve Saburra Powder elde ediyorsunuz. Ardından, Malachite ve Water kombinasyonu ile Cuprum elde ediyorsunuz.

Alıntıdaki kombinasyonları kullanarak en basit metalleri elde etmiş oluyoruz, ardından Refining skilli ile metalleri birleştirip alaşım yapıyoruz.

"Iron Based Alloys" said:

All use Rifining not Extraction
Grain Steel:
Pig Iron + Coke + Calx Powder 2:1:1 > Furnace

Steel:
Grain Steel + Coal + Saburra Powder 2:1:1

Tungsteel:
Steel + Lupium + Coke

"Cuprum Based Alloys" said:

Electrum (Intermidate Extraction):
Amarantum + Coal/Coke > Hearth/Kiln/Furnace

Bron:
Cuprum + Bleck + Subbara Powder 2:1:1

Alaşımlarda ve daha birçok işlemlerde Coke'a ihtiyaç duyuluyor. Coke elde etmek için;
Coal(Material) ile Coal(catalyst, vendordan alınan) işliyoruz.
Coal(Material) elde etmek için, yukarıdaki işlemlerde yaptığımız gibi Calx Pile ile Water'ı Grinder'da işliyoruz.

Çok detaylı inceleme fırsatım olmadı (wipe saolsun) bu yönde ilerleyecek bir karakter için, karakteri açtıktan sonra Thermal Appliances, Furnace ve Intermediate Ore Extraction skill booklarını almak gerekiyor. Thermal ve Furnace kitapları Forge'ları kullanmak için gerekiyor. Intermediate Ore Extraction ise örnek olarak Saburra->Malachite->Cuprum. Ilk step sırasında Basic Ore Extraction skilli kullanılıyor, ikinci step de Intermadiate Ore Extraction.

%100 emin olmamakla birlikte, kullanacağımız maden ve metallerin tek tek material lore kitaplarını okumamız gerekiyor. Pig Iron Lore, Blood Ore Lore gibi bunları da vendorlardan alabilirsiniz. Lore kitapları genellikle 5 saat sürüyor, artık full okuyup 20-30 skill kazanmak veya 1-2 saniye okuyup skilli unlock etmekle yetinebilirsiniz orası size kalmış.

Grinder, furnace, crusher gibi workbenchlerin listesi için; link.

Not: Quote içindeki kombinasyonlar vs Mortal forumlarından alıntıdır, üstte de yazdığım gibi daha çok detaylı inceleme fırsatım olmadı, yeni şeyler öğrendikçe eklerim bu topice, diğer oynayan arkadaşlar da yardımcı olursa sevinirim.:)
Sosyal ağlarda paylaş

Madenlerin sertlik dereceleri: http://www.mortalonline.com/forums/24776-list-materials-ordered-density.html
said:
Hard materials for weapons/main armor components.

5 Spongewood.
8 Whitewood.
12 Firmwood.
15 Greywood.
19 Dapplewood.
22 Brownwood.
25 Blackwood.
33 Bone Tissue.
37 Ironwood.
37 Horn.
37 Crepite.
43 Compact Horn.
47 Maalite.
49 Nyx.
50 Emalj.
54 Ironbone.
57 Molarium.
65 Incisium.
93 Cronite.
103 Bleck.
124 Pig Iron.
139 Steel.
145 Tungsteel.
150 Tindremic Messing.
158 Cuprum.
162 Bron.
187 Silver.
340 Gold.
375 Skadite.

Soft materials for supporting armor components and main components for Heavy Robes.

2 Wool.
X Ironwool. (Educated guess.)
10 Brained Leather.
13 Quality Leather.
15 Fullgrain Leather.

Hard materials for certain main armor components only.

9 Boiled Leather.
9 Keeled Scales.
12 Horned Scales.

birde şu birleşimi deneyebilen oldumu?
said:
Gold:
Electrum + Coal/Coke > Hearth/Kiln/Furnace(B)
Silver:
Electrum + Coal/Coke > Hearth/Kiln/Furnace(B)

Hakkaten gold para yapmak mümkünmü ki madencilik ile?
Sosyal ağlarda paylaş

ben şunu hala anlayamadım

şimdi ilk taşı çıkarıp su ile birleştirip cuprum veya powder bişey aliosu nya sonra onu da metal yapiosun

hangi işlem REFINING hangisi EXTRACTING birisi onu söler mi hueuhe ayrı işlemler mi bunlar

yoksa Extracting refiningin altında bi skill mi, öle bişeyse refining altında başka ne skiller var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...