Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bingölde deprem.

Manticore

Öne çıkan mesajlar

ya of yaaaaaaaaaa , marmara depremini bizzat yaşayan biri olarak , yine tüylerim diken diken oldu, ölenlere allah rahmet eylesin v ölü sayısı daha artmasın tek temennim bu....:([hline]Güneşi seviyorum diorsun,güneş açınca gölgeye kaçıyorsun,yağmuru seviyorum diorsun yağmur yağınca şemşiyeni açıyorsun,korkuyorum sevgilim çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun...
Sosyal ağlarda paylaş

inşallah bu akamlar artmaz; ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum ancak..

bisküvi binaları konuşa konuşa bir hal olundu, hepsi yıkılmadan düzgünleri yapılamayacak o kesin, o da yapılacaksa artık..[hline]Police: You at the window! Drop your weapon and place your hands on top of your head!
Arnie: trrritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotita!!!
Police: That's a minigun!!!
Star dublajli Police: Lanet olsun ne biçim silah bu böyle??!!!
Sosyal ağlarda paylaş

ben de seyrettim ama anladığım kadarıyla zaten tek bina çökmüş o da yurt binası. yuh yani be 6.4 şiddetindeki deprem yıkıcı değildir ki. demekki o kadar çürük yapılmış ki kendini zor taşıyormuş.
müteahhit olmak isteyenlerin zorlu bir sınavdan geçirilmesi gerekiyor. mesela bıyıklılar direk elenmeli ya da tipsizler, şivesi bozuk olanlar, bencillik testleri uygulanmalı. uo'yu sevmem ama aslında direk uo uynatmalı çünkü herkesin gerçek karakteri orada ortaya çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rexar, 01 May 2003 12:34 tarihinde demiş ki:
...yuh yani be 6.4 şiddetindeki deprem yıkıcı değildir ki. ...

13 mart 1992 erzincan depreminin richter şiddeti 6.8'di, yani 6.4 yıkıcı değildir demek doğru değil, bir çok parametre var, merkez üssünün yerinden, kırılmanın yüzeye yakınlığına kadar

[Bu mesaj BlackRose tarafından 01 May 2003 17:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
chagy, 01 May 2003 10:20 tarihinde demiş ki:
ya of yaaaaaaaaaa , marmara depremini bizzat yaşayan biri olarak , yine tüylerim diken diken oldu, ölenlere allah rahmet eylesin v ölü sayısı daha artmasın tek temennim bu....:([hline]Güneşi seviyorum diorsun,güneş açınca gölgeye kaçıyorsun,yağmuru seviyorum diorsun yağmur yağınca şemşiyeni açıyorsun,korkuyorum sevgilim çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun...

marmara deprmini hissetmemeyi başarmış bir insan olarak yeter artık be nedir bu çektiğimiz bizim çürük yapılardan diyorum:yapma:[hline]Blood never ends without the power of wisdom
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BlackRose, 01 May 2003 17:37 tarihinde demiş ki:
said:
Rexar, 01 May 2003 12:34 tarihinde demiş ki:
...yuh yani be 6.4 şiddetindeki deprem yıkıcı değildir ki. ...

13 mart 1992 erzincan depreminin richter şiddeti 6.8'di, yani 6.4 yıkıcı değildir demek doğru değil, bir çok parametre var, merkez üssünün yerinden, kırılmanın yüzeye yakınlığına kadar

[Bu mesaj BlackRose tarafından 01 May 2003 17:38 tarihinde değiştirilmiştir]

rexar'ın kastettiği sanırım "6.4 şiddetindeki bir deprem artık bu çağda yıkıcı bir deprem olmamalı" idi.

düşünülürse haklı da... sonuçta bundan daha şiddetli depremlerin olağan olaylardan sayıldığı ülkeler var. ben de bu yüzden rexar'ın "yuh"una katılıyorum ve bu yuh'u direk olarak müteahhitlik denen son derece ciddi bir işi çocuk oyuncağı yapıp cahil insanların eline teslim edenlere gönderiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

doğrudur bundan çok çok daha şiddetli bir depremin hissedilse de zarar vermediği ülkeler de var ama biz o ülkelerden değiliz bu da deprem kadar gerçek bir konu

varto depreminden bu yana depreme dayanıklı olmadığı belirlenip yıkılmış, yıkım kararı alınmış kaç bina vardır Türkiye'de? yoktur veya çok azdır herhalde, bu da demek ki deprem olması şu anda oturduğunuz evi sizin gönül rahatlığıyla terkedip "olsun napalım yıkılsın yenisi yapılsın" gibi karşılamanızı sağlamıyor

yani belki depremlerden sonra bazı şeyler yavaş da olsa değişiyor gerek kanunen olsun gerekse anlayış açısından, ama değişmeyen bir şey var, zaten var olan yapılar, bunlar yıkılınca da nerde müteahhit nerde devlet demek pek bir abes

bu depremlerden ve bu kanunlardan/yönetmeliklerden sonra yapılan yapılarda elbette bir şeyler değişiyor, öyle içi boş teneke gibi değiliz belki, ama yeterli değil, bunun tek müsebbibi müteahhitler değil, onları savunacak değilim, aralarında gerçekten böyle ciddi bir işi yapabilecek vasıflara sahip olmayan bir çok insan vardır ama ne yazık ki tek sorumlu onlar değil, hatta bana göre belki de en son onlar sorumlu bu işten

1-hangimiz bir konut seçerken bu tip şeylerini araştırıp veya en azından sorup soruşturup seçiyoruz?

2-hangimiz fırsatını bulduğumuzda kıyısından da olsa bir yerlerde açık bulup ondan faydalanmıyoruz? 50 milyona orjinalini alacağımıza hangimiz 3 milyona kopya oyun almıyoruz? eğer olmasaydı, bu şekilde kopyalar uyuşturucu satıcılığı gibi bir suç olsaydı kim satabilirdi? peki olmadığı durumda ne yapardık?

işte örnek basit gelebilir ama aslında çok da benzer bir örnek, insanoğlunun her kim olursa olsun genlerinde fırsatını bulduğunda maddeden olabildiğince yararlanmak gibi bir şey var, denetim yoksunuyuz, kanunlarımız bu işleri olması gerektiği gibi belirlemiyor, bir takım eksikler ve boşluklar var, ihale kanunu saçma sapan sonuçlara götürüyor insanları, bunların hepsinin sonucunda "6.4 şiddetinde bir depremin yıkıcı olduğu bir ülke" oluyoruz

%60-70 kırımlarla iş alıyorsunuz bu ülkede, sebebi rekabet, sebebi işe ihtiyacı olup da nasıl olursa olsun ihaleyi almak isteyen insanlar, sebebi "kardeşim ben bu işe 10 lira bedel biçmişim nasıl olur da 30 liraya yaparsın bunu bana anlat bakim" diyemeyen kanun

mecbursunuz çünkü siz 59 atarsanız 60 atıp biri o işi alabilecek, bu gittiği yere kadar gidiyor, iktidarlar yeri gelince "%10 bize veriyorsun bu işi istediğin indirimle alıyosun" diyebiliyorlar bu ülkede, hâlâ "gider kürtlere döktürürüm ne işim olur pahalı hazır betonla" diyebilen konut sahipleri var bu ülkede, müteahhit değil inşaatın sahibi, arsanın sahibi diyor bunu, daha az maliyetle o yapıyı tamamlamak için, sonuçta içine girip ölüyor ve müteahhit çalmış diyebiliyor, bunlara inanın bunlar her gün karşılaştığım şeyler, ha herkes böyle olmayabilir ama bunların olduğu bir ortamda diğerlerinin sesini duyamıyorsunuz bile enkaz altından

yani özetle her depremde müteahhitleri asalım tavrı aslında eksik bir tavır, tıpkı avrupa birliğine girmek kağıt üstünde olacak bir şey değilse, anlayışımızdan tutun da bir çok sosyal davranışımızı bile değiştirmemiz gerekiyorsa, işte 6.4 richter ölçeğinde depremden zarar görülmemesi için oturduğunuz evden, her tarafı kesen ama aslında hiç kesmeyen kanunlarımızın bile değişmesi gerekiyor

evet 6.4 şiddetinde deprem yıkıcı bir depremdir, fay hattının üzerindeyseniz ve 5 km altınızda kırılma olduysa dünyanın en gelişmiş teknolojiyle yapılmış en dayanıklı binası bile olsa yıkılır [bingöldeki okul binasının o hattın üzerinde olduğunu söyleyen birkaç uzmanı dinledim]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...