Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Glowlight çok fark ediyor diyorlar, bilmiyorum ama. Görmedim hiç.

Bir de bir şey farkettim şimdi, en son fiziksel bir kitap alalı (ders kitapları filan hariç tabii, roman-öykü filan) 2 yıl olmuş. Kitapçıya gidip saatler geçirirdim her hafta bir kere, artık zaten almam bir şey diye bakmıyorum bile. Hep aynı küçük kitapçıya giderdim, Pandora'ya. Çalışanlarla filan kitap konuşurduk. eReader hayatımın sosyal bir aktivitesini yok etti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yeni Kindle geliyor:

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2012/08/kindle_paperwhite_5-430x500.jpg

Donanım olarak yine pek sevmedim ama ben. Nook'daki tuşlar yok. Nook'da sadece sayfa değiştirme tuşu ve bir tane menü tuşu var ama o sayfa değiştirme tuşu epey işe yarıyor.

Ekranı elbette daha iyi olacaktır ama Nook'dan. Gerçi bundan iki-üç ay sonra en geç B&N de aynı ekranla kendi aletini çıkarır. Önce B&N ışıklı ekran çıkardı, şimdi Amazon ışıklı ekranla geliyor. Bir biri, bir öteki gidiyorlar.

Yazılım olarak Nook hep öndeydi ama. Yeni Kindle'ın o açıdan Nook yakalamış olmasını umarım. En azından adam gibi fontlar gelsin, margin ve line spacing ayarları gelsin. Kindle'ın fontları niye kötü diyorsanız: Kindle'ın üç fontuna karşı (regular, condensed, sans serif diyor alet); Helvetiva Neue, Gill Sans, Trebuchet, Caecilia, Malabar ve Amasis gibi typesetting ile ilgilenen insanların bileceği kendi kanıtlamış, ünlü fontlarla gelen Nook üstün. En kötü yanı ama Kindle yazılımının margin ve line spacing ayarı olmamasıydı. Hackleyerek aleti değiştirebiliyordun. Nook şu durumda:

http://i.imgur.com/AU5wb.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
yeni nook aylar sonra gelir. nook işiklı ekranı çıakrdıktan sonra kindle kendi ışıklı ekranını 6 ay sonra filan çıakrtıyor işte. son nook'la bunun tek farkı da ekranının kontrası olacaktır. en aşağı 6-7 ay diyorum ben, yeni nook nisan-mayıs gibi gelir.

zaten türkiye'de çok zor bulunuyor nook glowlight.
Sosyal ağlarda paylaş

selam, araya giricem ama birkaç sorum var, yanıtlarsanız sevinirim.

1) 2.el şu modelde bir kindle trde nasıl bulabilirm ?

şu model-kindle 3 wifi

http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/02/kindle/shasta/photos/big-viewer-3G-01-lrg._V188698726_.jpg

2) kindle mı alayım yoksa başka bir marka mı alayım, reeder sony vs gibi
tercihen e-ink kullanan bir model arıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
1) http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/amazon-kindle-3-wi-fi-ebook-en-ucuz-fiyat-60893097

2) Nook ve Kindle dışında düşünme zaten. Eğer korsan okuyacaksan en iyisi Nook, kendi formatlama ayarlarını yapabiliyor, hemen yukarda resmi var zaten. Buraya bak:

GERGE said:

Kindle Touch ile Nook'un beş temel farkı var; ekran kaliteleri, pil ömürleri filan aynı hep. Fontları farklı ama font zevk meselesi tamamen, sitelerinden ve YouTube'da bak onlara. Ama Kindle'ın üç fontuna karşı (regular, condensed, sans serif diyor); Helvetiva Neue, Gill Sans, Trebuchet, Caecilia, Malabar ve Amasis gibi typesetting ile ilgilenen insanların bileceği kendi kanıtlamış, ünlü fontlarla gelen Nook avantajlı bence (benim için önemli bir faktör olmuştu bu). Typesetting olarak filan ama başarılı hepsi, Kindle'ın fontlar da kısıtlı olasalar da iyi. Yine de kendini kanıtlamış, ünlü fontları tercih ederim ben. O beş fark:

Kindle ekran koruyucu olarak reklam gösteriyor reklamsız ve pahalı modelini almazsan. Reklamlı modeller Nook ile aynı fiyat.
Kindle sadece kendi formatını çalıştırırken, Nook ePub çalıştırıyor.
Kindle ile çerçeve (margin işte) boyutu değişmiyor.
Kindle mp3 ve Audible destekliyor.
Kindle'ın web browser'ı var.

İlk fark belli. Seçim ikinci farka göre yapılmalı. Eğer kitapları satın alacaksan Nook'un daha iyi olduğunu düşünüyorum hala çünkü Türkiye dahil Avrupa'daki her firma e-kitapları ePub olarak satıyor (basitçe, Amazon dışında tüm dükkanlardan alınan kitaplar Nook'da okunabilir). Amazon ise sadece kendi dükkanında satılan kitapları okuyabiliyor. Tabii, DRM kırarak tüm dükkanlardan alınan kitapları birbirine çevirip her alette açabilirsin. Eskiden ePub Kindle'ın formatına göre gömülü yazıtipleri, daha fazla formatlama ıvır-zıvırı gibi şeylerle geldiği için çeviri sakat olabiliyordu ama artık aynı gibiler, Kindle formatını geliştirdi.

Eğer korsan okurum diyorsan tek fark reklam oluyor zaten, o nedenle gidip Nook alabilirsin. Ama Kindle'ın da daha çok özelliği var okuma ile ilgili olmayan ve daha fazla aksesuarı var. Kindle mp3 çalıyor (pili 2 ay giden aletin pilini bir günde bitirmek istersen), Audible desteği var (bu nedenle almayı düşünmüştüm ama Audible için Xperia kullanıyorum, yetiyor), web browser'ı da var (Kindle Touch olmayınca kullanılmaz durumda). Smartphone yoksa düşünülebilir yani, varsa gerek yok (bu özellikler smartphone hızında pil tüketiyor zaten).

Normal Kindle'ı boşver. Dokunmatik ekran ya da kolay kullanılır bir klavye (İlk Nook'un dokunmatik LCD ekranındaki ya da eski Kindle'ın fiziksel klavyesi gibi) çok büyük kolaylık. Kütüphanede kitap ararken, aletin dükkanında gezerken, kitaba not alırken, wifi şifresi girerken filan işini çooook kolaylaştırıyor. Normal Kindle ile ok tuşlarını kullanarak klavyede tek tek harflere gidiyorsun. 20$ fark fazlasıyla değer yani klavye almak için. Nook zaten en alt modelinde dokunmatik geliyor.

Buna ek olarak: Bu ay yeni Kindle çıkıyor. Nook ışıklı ekran çıkardı, Kindle da işiklı ekranla geliyor. Zayıf olan Kindle yazılımını da geliştirmiş olabilirler. Bence 2-3 hafta bekle, gör bir yeni Kindle'ları. Benim satın aldığım 100'lerce kitaptan sonra B&N sistemini bırakıp Amazon'a geçmem pek olası değil ama sen daha yeni giriyorsun sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

haha eed cok keyifli alisinca.

ben amazon store dan 25 dolarlik bi kitabi uc dolara aldim, okudum. Yalniz nexus 7 a aldim, amazonda sadece o fiyata vardi. Kiz arkadasima da dedim sende oku, istemedi okumak nexus dan backlight tan dolayi. Dedi ben nook a istiyorum o kitabi orada okuyamam.

basta da zor alisti aslinda bi de, bir sure halen normal kitap aliyodu. simdi paso o elinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yeni Kindle'ı alıp Nook'u Avrupa ve Türkiye'den aldığım kitaplar için tutabilirim. 212 ppi ekran aklımı çeldi çok doğrusu. Bir de bugün B&N'den $10.19'a aldığım kitap Amazon'da $7.99'du. Bu fiyat farkı o kadar önemli değil, Amazon'da da daha pahalı kitap çıktığı oluyor ama 212 ppi çok iyi gerçekten. B&N'nin cevabını beklerim yine de bir, cihazları hep daha iyi oldu. Kesin güzel bir karşılık vereceklerdir buna da.

Tekrar diyorum: 212 PPI! 212!

Kafam karışık anlayacağınız =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yazılım ve kullanış olarak (sayha değiştirme tuşlarıyla filan) Nook daha iyi görünüyor hâlâ. Kesin o da yüksek ppi'li bir alet çıkaracaktır, onu bekleyeceğim ben, hemen Kindle diye atlamayacağım. Şu 69$'lık olanı alırım belki Kindle da olsun diye 200TL altına satarlarsa burada ancak.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...