Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir şans verin...

Carcharodon

Öne çıkan mesajlar

Öncelikle şunu söyliyim, beni bu yazıyı yazmaya iten sadece DFO hakkında çok dolu olmamdır. Hiçbir şekilde fanboy'luk yapmak ya da oyuna bir takım arkadaşların paranoya yapabileceği üzere oyuncu çekmeye çalışmak falan değil.
Oyunu oynayan pek türk oyuncu olduğunu sanmıyorum. Tutup şu saatten sonra bir review yapacakta değilim. Zaten Bingildak ve Dark oyun hakkında yazılabilecek hemen herşeyi dolu dolu yazmışlar, ellerine sağlık.

Darkfall'un trailer'ını 2 yıl önce kadar SB tayfasından bir arkadaşımın gazına gelerek seyretmiş ve çok heyecanlanmıştım. Her ne kadar içimden "Bu oyun çıkmadan gg olur" dediysemde küçükte olsa bir umudum vardı. DFO çıktığında ise çıktığından haberim dahi olmadı. Bunda firmanın reklam ve promosyon konusunda rezil ötesi olmasının yanında, DFO çıktığında kendime CC'i "Close Combat" zanneden bir takım arkadaşların olduğu bir guildi yönetmek, dahası aynı guild ile hc end game kastırmak gibi pekte psikolojisi normal olan birinin yapmayacağı bir görev edinmiş olmamında etkisi vardı (kendilerine selam olsun:)
Oynayacak adam gibi bir MMO arıyordum ki, "Bizim bir DF vardı ne oldu ona?" dedikten sonra kendimi Google'da Darfall Online yazarken buldum. Oyunun çıkmış olduğunu görünce de ufak çaplı bir şok geçirdim, zira oyunun %90 iptal edileceğini düşünüyordum. Büyük bir heyecanla bir review bile okumaya gerek görmeden oyunu aldım.

Şimdi tek tek oyun mekaniklerine değinmek istemiyorum, dediğim gibi yazılması gereken herşey zaten yazılmış. Sadece yerli forumlarda değil, yerli, yabancı bütün forumlarda oyunu trolleyen çok fazla insan var. Ancak kişisel görüşüm, oyunun bu eleştirileri hiç hak etmediği yönünde. Tamam oyundan beklentileri minimum olan ben bile oyun açıldıktan sonra "Bu ne?!?!" dedim. Tamam oyunun UI'i sadece bir MMO için değil, single bir oyun için bile çok ama çok kötü. Lakin oyun, son yıllarda herkesin (ben dahil) dilinden düşürmediği ve next-gen de next-gen diye yırtındığı güzel gözüken ama ruhu olmayan oyunlar furyasının bir takipçisi değil. Bir kere bu oyunun gerçekten bir "ruhu" var. Oyuncuya saygı duyularak yapıldığı her halinden belli oluyor. Ticari kaygılarla değil oyuncuyu eğlendirmeye yönelik yapılmış bir oyun. Oyuncusunu kesinle atm makinesi gibi görmüyor. Amatör ruhla yapılmış ve gerçekten "iyi" oyunculara yönelik bir oyun. Oyun her phase'de elinizden tutup sizi tıpış tıpış yürütmüyor, aksine "kaba etine güvenen boranzcı başı" diyor ve sizi kaderinze terk ediyor, yapabileceklerinizin sınırı sadece ne kadar iyi bir oyuncu olduğunuzla çizilmiş. Eğer siz oyun oynamayı ciddiye alıyorsanız, eğer wow'da gank yedikten sonra hiç bir şey kaybetmediği halde sadece 500 yard koşmayı egosu kaldıramayan ve ikinci account'dan girip küfür etme gereği duyanlardan değilseniz, pvp arrrghhh pvp diye yanıp tutuşuyorsanız DFO gerçekten sizi heyecanlandırmak ve eğlendirmek konusunda çok ama çok başarılı. Sadece pvp de değil, pve de size gerçek bir tatmin duygusu veriyor. Sizi çok hırslandırıyor ama bunu asla sahip olamayacağınız item'larla değil "kötü oyuncu" olduğunuzu yüzünüze vurarak yapıyor. İlla gidip 500 vs 400 massive siege yapmanıza gerek yok. Ormanın kuytu köşesinde spawn olan bir chest, sizi kovalayan bir oyuncudan kaçmak, Dismount olmuş birinin mount'unu çalabileceğinizi bile bilmek yeterince heyecan verici. Oyun hakkında yazılacak çok fazla şey var ama kaba hatları ile sadece hardcore oyunculara yönelik pvp based yapılmış en iyi MMO denilebilir. Tabii gönül isterdi ki, bu oyun AoC'ın grafikleri ve combat sistemine, wow'un support'u ile UI'ine sahip olsun, bizde epilepsi olana kadar haftalarca uyumadan başından kalkmayalım. Ama hem şöför arkası, hem ön sıra, hem cam kenarı hemde ucuz hepsi aynı anda olmuyor. Fakat bu hali ile de kesinlikle belli bir kesim tarafından oynanmayı sonuna hak ediyor özelliklede hala Battle.net üzerinde 100.000 kişinin Diablo2 oynadığını düşünürsek! Kendi adıma oynadığım her saniyesinden zevk aldım, old school tadı aldım, pvp açlığımı bastırdım ve çok eğlendim.(1 haftadır oynuyorum) Öte yandan İnsanlar bir 80 ytl tutturmuşlar gidiyorlar. Gidip ps3'de 120 ytl verip aldığımız, muhteşem gözüken ama 1 hafta sonra yüzüne bakmadığımız oyunları düşünürsek bu 80 ytl o kadar da astronomik olmasa gerek diye düşünüyorum. Şahsen 80 ytl şöyle dursun, eşimin yunancası ana dil seviyesinde oturduk ve uzun bir teşekkür maili yazdık. Malum oyuncuya saygı duyan yapımcı pek kalmadı.... Tabii öte yandan çok casual'sanız, ilk mmo'unuz ise ya da mmo oynamaya wow ile başladıysanız, DFO oynamayı düşünmeyin bile zira yapımcılar bu oyunu sadece belli bir kitleye hitap edecek şekilde tasarlamışlar paranıza yazık olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi önce şunu söyliyim, balonlu olup olmamayı bir statü meselesi olarak görmemekle beraber, hemen hemen ilk açıldığından beri paticikteyim. Yani tipim balonlu gösteriyor.
Ayrıca balonlu balonsuz ne olursa olsun noktalama işaretlerine extra özen göstermemek gerekir, normal olanın bu olması gerekir diye düşünüyorum. Birisinin bir şeyi doğru ve normal olarak yapmasında bu kadar "Pessssss" çekicek ne var sadece onu anlayamadım?

"Ohaaaa olm bir adam gördüm noktalamadan sonra cümleye büyük harfle başlıyor ZOMFG"
Sosyal ağlarda paylaş

imp* said:
balonla ne alaka uzun ve düzgün yazı yazabilmek için önce,kendine burda madalya mı takman gerekiyor

Hayır balonlular genelde forumu trolleyen tipler olduğu için şaşırmış arkadaş. Ayrıca hakaret etmemiş ki neden bu kadar tepki gösterdiniz ?

@Carcharodon

Normal olan evet noktalama işaretlerine dikkat edilmesi ama nedense çoğu zaman normal "balonlu" insan gelmiyor buraya =)

Örnek;

http://forum.paticik.com/read.php?42,4479989
http://forum.paticik.com/read.php?42,4466464
http://forum.paticik.com/read.php?42,4466766

Öte yandan MMO hayatıma UO ile başladığım için Darkfall düşünmüyor değilim ancak toparlanmaıs için biraz daha vakti var gibi sanki
Sosyal ağlarda paylaş

Trial olsa ben bile düşünürümki UO ile başlayıp orda bitmiş MMO hayatım. (Çok kısa Knight Online ve Private serverda yapılan 2 haftalık WOW saymazsak) Daha MMO oynamam diyordum ama DF'yi ilk gördüğümde olabilir diye düşünmüştüm.Triali olsa bakarım aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Carcharodon said:

Oyuncuya saygı duyularak yapıldığı her halinden belli oluyor.

Ticari kaygılarla değil oyuncuyu eğlendirmeye yönelik yapılmış bir oyun.

Oyuncusunu kesinle atm makinesi gibi görmüyor. Amatör ruhla yapılmış ve gerçekten "iyi" oyunculara yönelik bir oyun.

Malum oyuncuya saygı duyan yapımcı pek kalmadı....

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...