Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bing (Microsoft) - Murdoch Anlasmasi

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

lan su microsoft once windows icerisindeki search u duzeltsin& optimize etsin ondan sonra internette arama yapsin.

bende microcuyum ama yok agalar search olayina karismasin bi 10 sene fln, ofis icerisinde ar-ge yapin leyn :)

Visual studio da bile project icinde anahtar kelime aradigin zaman kitliyo tamamen makineyi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış hatırlamıyorsam, yaklaşık bir yıl önce davalık olmuştu amerika'da bazı gazeteler ile google.. sebebi de gazetelerin içeriğini, google news ile son kullanıcıya ulaştırmak. burda "haberi üreten gazete ama google, gazeteden daha yüksek bir kar marjı yakalıyor ve haksız kazanç elde ediyor" savıyla suçluyordu gazeteler google'ı. google'da, "biz gazetelere trafik sağlıyoruz, iyi bir şey yapıyoruz" diyordu..

google, arama motoru konusunda (don't be evil mottosuna karşın) "evil" bence. başka çaresi de yok. çünkü parasının %90 küsürünü buradan kazanıyor. misal penth'in quote'ladığı yazıda çok önemli bir nokta var.. google nice firmaları bir gecede batırabiliyor, algoritmasında yaptığı ufak değişikliklerle. rafımda iki kitap var, bunlardan birisinde böyle bir hikaye vardı hatta (hangisinde hatırlayamadım. kitap isimleri; google'ın büyülü öyküsü, google hikayesi). burda bir stabilizasyon sorunu var.. yani internet üzerinden satış yapan bir firma, google'a niye körü körüne bağlı kalmak zorunda kalıyor?

bugün internetin semantik olmaya bu yüzden ihtiyacı var. zira bu haliyle interneti google ile sınırlıyoruz maalesef.. evet, bir şeyi aradığımızda çok büyük oranda sonuca ulaşıyoruz ama neleri, hangi bilgileri kaçırdığımızı da bilmiyoruz. internet, aradığımız sorgunun ilk 10 sonucundan oluşmuyor oysa ki..

bu noktada google, bence daha yeterince olgunlaşmamış web'in meyvelerini yiyiyor. ticari anlamda firmalar google'a muhtaç. çok bağımlı bir yapı oluşuyor. arama motorunda üst sırada olmak ya da reklam vermek zorunluluğu bir problem. aslında kuralları google koyuyor, biz de ona uyuyoruz.

dolayısıyla bu konuda bazı adımlar atılmalı ama bu daha çok doğal bir süreç ile aşılabilir sanırım. muhtemelen de teknolojik bir gelişim ile.. bu haberde de bing, google'ın tahtını sallamaya çalışırken, kendisi bir taht kurmak istiyor. yine internet adına çok olumlu bir gelişme olduğu söylenemez.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu google niye evil olsun? bunu bir metro hatti gibi dusunun. metro hatti yapilinca eskiden merkezi olan otobus duragi yanindaki ufak esnaf zarar edebilir ama bu metro'yu 'evil' yapmaz.

kaldi ki, interneti google'la sinirliyor olmak da google'in sucu degil. adamlar web semantik olsun diye belki de en cok calisan firma. su anda internet ilk 10 arama sonucundan olusmuyorsa google'inkiler kadar bing'in ya da altavista'nin sonuclarindan da olusmuyor. internetteki verilerin baglantilarinin sub-optimal olmasi google'i degil, arama motorlarini hakettiklerinden daha ust bir yerde konumlandiriyor ve google'in tek yaptigi bu hizmeti en iyi sunuyor olmak. yoksa bizim bagimliligimiz google'a degil, arama motorlarina..

gazete konusunda ise ben google'i son derece hakli buluyorum. bu tarz davalarin konusu kullanicilarin bilgiye ne kadar kolay ulastigi ya da verilen hizmetin kalitesi degil. kimin business modeli kiminkine zarar veriyor meselesi.. ozellikle de buyuk gazeteler istiyor ki kullanicilar bilgiye degil, sadece onlarin sundugu bilgiye ulassin ve bu medya gruplari business modellerini bu anlayisin uzerine kuruyorlar. fakat bu, teoride hepimizin destekledigi ozgur web mantigina coook ters bir yaklasim. google'in sundugu sekilde benzer haberlere onlarca kaynaktan, degisik perspektiflerle erismek mumkun. boyle bir sistem haber kaynaklarini homojenlestiriyor ve bilgiye erisimde tekeli azaltiyor. bu da medya patronlarinin hosuna gitmiyor. boyle bir davada cikip da google'a evil diyenin aklini karislarim.
Sosyal ağlarda paylaş

Google in search kalitesini konusursak aslinda halen yapamadigi bir cok sey var. Exception hede yi nasil cozerim diye generic bisi ariyosan onu bulursun, ama ben cok defa spesifik bisi ararken google da bulamadim. 2-3 gun aramalarimin sonucunda baska yerlerden baska bilgiler uzerinden ulastim google cache ine aldigi halde ornegin. Tabii benim icin buyuk bi avantaj bu cunku comptetitorlarim arasinda bana buyuk bir know how avantaji veriyor ama end user bazinda baktiginda bir eksiklik bu. Google in bu anlamda almasi gereken yol var, ayrica burada bir bosluk var diyebiliriz ileride cikacak google rakibi firmalar icin.

Ayrica google in core sistemi, pagerank da buyuk eksiklikler var, google surekli bunlari yamaliyor. Matt Cutts in sitesinde (official google sozcusu) bi adamin teki yazmisti zamaninin birinde, bu kadar yama yapacaginiza yeni bi sistem yapmanizin zamani gelmedi mi? Belli ki sorunlu bir sistem. Belki de su anda birileri bir yerde next google i yaratiyor bu yuzden. Matt Cutts'da eklemisti, cok anlamli bir yorum diye. Yani adamlarda durumun farkinda. Bu bozuk sistem yuzunden cok sirket batiyor, cikiyor, google dava kaybediyor, veya yerine gore kazaniyorda. Google tabii her seye ragmen su an ilah. Bir sure oncesine kadar google oyle bi domine etmisti ki, cuil cikinca bu adamlar deli mi demisti herkes. Yani Allah'a sirk kosmak gibi bisidi, beyinleri sarsti. Simdi pazar giderek daha competitive oluyor onlar icin, bu yuzden Penth in alintiladigi diger yoruma katiliyorum. Sanmayin ki google'dan nefret ediyorum, google i business anlaminda da end user anlaminda da cok iyi kullanirim, basarimizda onemli bir payi vardir. Ama diktator gibi webmasterlarin tepesinde sallanmasi hosuma gitmiyor. Her seyi zorla dayatmasi. SEO yapmayan sitenin basarili olmasi cok zor ornegin, herkes yasak seyleri yapiyor sen yapmasan geride kaliyorsun falan iyice arap sacina donuyor isler bu sefer tabii. Google in bu anlamda bir evilligi yok degil. Ama tabii cok fazla yararida iyiligide var yani. Ayni sekilde Microsoft unda iyiligi var oyle bakilirsa.

Bu anlasmayida aslinda cok yaratici buluyorum cidden. Tam amerikan sistemi olmus, tam kapitalist sistemin bir onegi, o acidan cok takdir ediyorum. Zaten bu konuda Amerika'lilara hayranim yani nereden ne kazanc saglamayi dusunuyolar. Bi belgesel iziyodum iste Amerika'da kacakcilar var uyusturucu kacakcisi, tekneyle gemiyle girerken yakalaniyo denizde. Gemiyi bombaliyo Amerika batiriyor. Gemi batinca yapay bi reef olusuyor denizin altinda iste bin cesit balik ev sahipligi yapiyor. Burayada turist cekiyorlar ulkenin ve dunya'nin dort bi yanindan, millet dalis yapiyo yapay reefleri goruyor. Hotel ler kazaniyor ulke kazaniyor herkes kazaniyor. O yuzden bu tip fikirlere hayranim yani, adamlar her kurusu sikiyor, cikariyor. Bizler acisindan ise uzucu buluyorum. Ama belki de insanlari baska bagimsiz haber kaynaklarina yoneltir bu durum, daha objektif haber almasinida saglayabilir..

Herseyi zaman gosterecek bakalim.
Sosyal ağlarda paylaş

şuna açıklık getireyim. google "evil" (bu da evil kaldı, kötü diyemiyoruz =P) bir firma demek istemedim ben. ve hatta bir çok konuda, gerçekten diğer firmalara örnek olacak işler yaptı. (doğrusu bunun biraz iş modeliyle de ilgisi var). demek istediğim; mevcut sistemde, paranın döndüğü yerde "evil" olmamak söz konusu olamaz. arama motoru konusunda da nedanko'nun bahsettiği sebeplerden dolayı google evil'dır dedim. diğer servislerinin aksine, dayatmacıdır. taviz vermez. burda google'ı suçlamak değil amacım, google'ın da diğerleri gibi bu sistemde var olma savaşı veren bir "şirket" olduğunu hatırlamamız lazım sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

google genel olarak sirf calistirdigi insanlara
hade lan gidin bisi uretin zaman harcayin google disinda dedigi icin bence evil deil
ayrica bu deisiklik beni cidden cok etkiledi yane
naapcami bilemiyorum

napcam lan wall streetin haberlerini deil ne biliyim
economy now on haberleirni bakicam
googleda ne cikiyosa onu okuyorum cunku
bing ne aq

bi video sitesi war adamlarin dunyanin en yetersiz sistemi 3 gunde bi video aciliyo

microsoft isletim sistemi yapsin
gidip yeto gibi internetle urasmasin
Sosyal ağlarda paylaş

Aslına bakarsan Google çoğu seven kişi sadece sevdiği için işine yaradiği için seviyor. Mısal Türkiye milletimiz hotmail.com'u bile Google üzerinden aratıyor. Bu yüzdende bak işte google işime yaradı diyip geçiniyor. Aslına bakarsanız ben şahsen Google'ın karlılığı açısından severim ama verdiği le aldığı çok farklı.

Sementik bakimdan Google her nekadar çalışmalar yapiyor gözüksede elle tutulur birşey yok. Microsoft ile sidik yarışı yapiyor şu son dönemlerde yaptığı başka birşey yok. Ikisi çok farklı klasman, birisi OS uzmanı birisi Internet Operator uzmani. Ama ikiside kafa kafaya tokuşturuyor... Google Chromium işine girdi, Microsoft Bing işine girdi. Ha ikiside başarılı mı ? Göreceli, şimdi burdaki olayı hem kınıyorum hem'de haklı görüyorum.

Murdoch anlaşması adamın kendisi için haklı birşey ancak birisinde olup başkasinda olmaması yalnış birşey ne yani ben birşey aratığımda Google'da yada Bing'de, aradığınız sonuç bizim arama motorumuzda bulunmakmadır mi diyecek , komedi. Gerçi isteyen istediğini gösterme hakına sahip oda ayrı birşey, ancak Google'ın gazeteler konusuna gelince. Gazetelere traffic sağliyor evet ama onlara bir katkısı olmuyor aksine Google reklam parasını alıyor gazetelere birşey birakmiyor. Eh peki soruyorum içerik olmadan Google ne yapıcak kendi yazarlarını mı çıkarcak "Welcome to Google News". Yani dynamick olaylar bunlar biri olmadan diğeri olmuyor bu ama Google'ında Gazeteler üzerinde dengesiz menfaat edinmeside yalnış birşey.

Internet sementic olan hiç bir koşesi olamaz çünkü internetin ta kendisi rekabet ortamı.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

hade lan gidin bisi uretin zaman harcayin google disinda dedigi icin bence evil deil

bu pek dogru degil. Yanlis anlasilan bir durum bu genelde. google kendi projene calis demiyor. kendi yaratgin bi projeye calis, google icin ama. Yani diyosun ki su proje cok tutar google icin , yapiyosun bi yere getiriyosun falan sonra bunu sunuyosun google a falan. gmail vs google news boyle cikmis projeler ornegin. Tamamen exclusively kendi projene calismiyorsun yani yine google a calisiyorsun yine.

tabii yine bi devrim ve bence cok yaratici guzel bi uygulama..
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

BonePART said:

bu pek dogru degil. Yanlis anlasilan bir durum bu genelde. google kendi projene calis demiyor. kendi yaratgin bi projeye calis, google icin ama. Yani diyosun ki su proje cok tutar google icin , yapiyosun bi yere getiriyosun falan sonra bunu sunuyosun google a falan. gmail vs google news boyle cikmis projeler ornegin. Tamamen exclusively kendi projene calismiyorsun yani yine google a calisiyorsun yine.

tabii yine bi devrim ve bence cok yaratici guzel bi uygulama..
abi yaptigin sey sirketin oluyor ama, o kisim kotu
Sosyal ağlarda paylaş

eh heralde sirketin oluyor, o sirkete calisiyorsun sonucta. ama ozgurluk sagliyor bu cok onemli birsey. Ayrica boyle uygulamaya gecip basarili projeler yaratanlar sonucta geri donusunude aliyordur saniyorum maddi anlamda da, gerek sirket hisseleri olsun, gerek se pozisyon yukseltme olsun.. Google in engin ve neredeyse sinirsiz kaynaklarina sahip olma luksunu veriyor, Sonucta gmail i yaratan adam kendi yapsa ne yatirim bulurdu, ne de uygulamaya gecirebilirdi. Cunku cok fazla mail provider i var, kisme yatirim yapmazdi, cliff yuksek oldugundan kendi de muhtemelen giremezdi, ama google brandiyle basariya ulastirdi projesini. Kariyeri buyuk ziplama yapti.

Insanlari sirkete daha cok baglar, kendi isleri gibi calismalarini saglar. Bir sirketin isteycegi ilk siradaki sey calisanin kendi sirketi gibi calismasidir, o yuzden zaten start up lar pay veriyo ya calisanlarina sirketten. (ilk google calisanlari milyonlarca dolarlik servetin sahibi oldular mesela)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...