Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tarih Soruları

Dartanian

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar eğitime de açabilirdim buraya açayım dedim bilgi olarak durur diye...

Bizim tarih hocası 10 tane soru verdi 3ü sorulcak tarih dersine de hiç girmedim...Kısacası hiç bişey bilmiyorum kitabımda yok..Ben buraya soruları yazayım cevaplarsanız sevinirim

Soru 1) İnkılap,ihtilal,hükümet darbesi,ıslahat terimlerini açıklayınız..

Soru 2) Osmanlı devletinin gerileme sebeplerinden olan mülki(idari) yapının bozulmasını anlatınız..

Soru 3) Osmanlı devletinin ilmiye(eğitim) teşkilatının bozulmasını anlatınız..(nasıl soru lan bu)

Soru 4) Osmanlı devletinin ekonomik yapısının bozulmasını anlatınız.

Soru 5) Coğrafi keşiflerin ve sanayi inkılabının Osm Dev. üzerindeki olumsuz etkilerini anlatınız.

Soru 6) 2.Mahmut'un ıslahatlarını anlatınız.

Soru 7) Tanz,matın ilanının gerekçelerini belirterek bu fermanın önenmli maddelerni yazınız

Soru 8) 1.meşrutiyet hangi gerekçelerle ilan edilmiştir?Kanuni esasiyeyle bu dönemde yapılan düzenlemeler nelerdir?

Soru 9) İngilterenin Osm Dev üzerindeki emperyalist politikalarını yazınız.

Soru 10) Rusyanın Osmanlı üzerindeki emperyalist politikalarını açıklayınız..

Trollenmesin Lütfen =) teşekkürler şimdiden yardımcı olucak arkadaşlara =)

Ayrıca burdan aldığım bilgilerle sınırlı kalmıcam =)
Sosyal ağlarda paylaş

senin bütün öğretim hayatını patiden mi takip edicek lan biz.

sorulara gelince. bi ara cevaplarım.

edit: vazgeçtim cevaplamıcam, çünkü benim cevapladığım şekilde hocaya verirsen sıfır alırsın. emperyalist politika filan diyo ya. lisede bile yoktu lan böyle şeyler
Sosyal ağlarda paylaş

10) Rusya'nın klasik olarak "sıcak denizlere açılma" politikası vardır çünkü Akdeniz'e en yakın ulaşımı kuzey denizinden,dolayısıyla İngiltere Rusya'ya kelepçeyi takmış aslında siktir Doğu'ya demiş. Boğazlar yüzyıllar boyu Rusya'nın hedefi olmuştur, doğrudan ele geçirmek olabilir, kontrolü altına almak olabilir, etkisi altındaki bir devletin hakimiyetine sokmak olabilir.
Rusya, Balkanlar'da da nüfuzunu(etki gibi) arttırmak ister, panslavist politika bu emelin araçlarındandır. Bu doğrultuda önce büyük ölçüde Bulgaristan'a daha sonra bu ülkenin fazla güçlenmesiyle Sırbistan'a dayanmıştır. Aynı şekilde Osmanlı imparatorluğunun içindeki ortodoksların hamisi(koruyucusu) rolüne de soyunur Rusya, böylece imparatorluk topraklarında etkisini arttırma imkanına ve Balkan devletlerinin Osmanlı'dan kopmasını kolaylaştırma imkanına kavuşur.

eğer 4-5 gün vakit varsa ben çoğunu cevaplarım bunların ama bazı kıl sorulara kasamam II.Mahmud'a aç wikipedia'yı oku mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Cidden bunlar üniversitede vize sorularımı ?

Eğer bunlar üniversite sorusu ise bize sordukları sorular herhalde farklı bir eğitim sisteminin soruları idi ya da lise ile üniversiteyi karıştıran bir eğitim görevlisi var!

Lisede bile bu kadar basit soru sormuyorlardı, eğitim 10 senede ne hâle gelmiş...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...