Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

son zamanlarda çıkan mmolar ve wowun başarısını yakalayamamaları

tunca

Öne çıkan mesajlar

bingildak said:

Bir gun inaniyorum ki, yurdumun insani bir konu uzerinde kritik yaparken sadece yikici degil, yapici olmayi da ogrenicek.

Boşuna inanma bence. İnsanlar eleştiri/tartışma adabını anlatmaya çalışırken "ben sabit fikirliyim ehe bakın ilkokul çocuğu gibi de 5. defa aynı saygısız lafı yazıyorum çok cool qarizma" diyip giden adam hayatı boyunca bir arpa boyu yol almaz çünkü :p Beklediğinle, inandığınla kalırsın sen de.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de abi kim tartışma sonucunda fikrini değiştirir ki ? hayir alt tarafi konuşarak değiştirilebilecek bişiyse onun neresi fikir? tartişmayla en fazla karşı tarafın derdiniolayını anlayabilirsin.

şu yapıcı eleştiri geyii de beni öldürüyo. bişiyin iyiyse iyidir zaten başkasından duyunca daha mi iyi olacak ?. güven eksikligi resmen.

eleştirinin en temel olayı odur zaten kötü kisimlardır söylersin ki düzeltilsin. dikkat edilsin. ilerlensin. yoksa ver gazi adam aynı şeyi yapip dursun kendini iyi sansin.
Sosyal ağlarda paylaş

Konu ve alt başlıkları çok güzel ama bunlara cevabı toplarlayıp buraya yazmak benim için çok zor birde insanları WOW'a çekenin ne olduğunu anlamak için sosyoloji bilgisi gerektiğine inanıyorum es geçicem o yüzden. Benim söylemek istediğim marka olmuş kurguları alıp oyun yapıcaz diye projeyi mundar edip kapatanları yada çok kötü halde sunupda silinip gitmesine sebep olanları asalım arkadan gelenlere örnek olsunlar adam gibi oyun yapsınlar :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bilinmeyen lore'da olabilir ancak oyunun prologue'u çok etkili olmalı o zaman. Çok hızlı başlayıp introduction kısmında sneak peak verip yavaşlayan oyunlar. Konunun hızlı bir yerini gösterip sonra yavaş yavaş bu konunun nasıl buraya geldiğini oyuncuya zaman içerisinde vermek.
Sosyal ağlarda paylaş

Farinal said:

mmo çıkartcaksan bilinen bir lore üstüne olmalı yoksa başarılı olamaz yada çok geçici süreliğine olabilir. öbür türlü sağlam olur: aoc, war, wow, swg...vs.vs.

buna katilmiyorum en basarili oyunlardan eq1-eq2, guildwars, lineage serisi, simdilerde aion, eve online bunlarin hic birisi bilinen bir lore a baglantili degil.

lore onemli degil muhim olan oyunun olusturdugu dunyasinin tutulabilir ve icinde yasanabilir baglantilara sahip olmasi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit said:

şu yapıcı eleştiri geyii de beni öldürüyo. bişiyin iyiyse iyidir zaten başkasından duyunca daha mi iyi olacak ?. güven eksikligi resmen.

Sen yapıcı eleştirinin ne olduğunu anlamamışsın, ondan olabilir. Yapıcı eleştiri "oo olm süper yapmışsınız devam" demek değil ki?

Yapıcı eleştiri şöyle olur; "ya şunlar şunlar iyi olmuş, ama mesela şu olayın şurası şöyle olsa bu bu açılardan daha iyi olabilirdi" gibi. Eleştirirken bir yandan adam gibi bir dil kullanmak, bir yandan çözüm önerisi sunmak, yani genel olarak yapıcı ve olumlu bir tutum izlemek.

Yıkıcı eleştiri ise "ahah bok gibi olmuş lan o ceset öyle düşer mi, kanlar da boktan zaten, neyse hadi bye" gibi; adam gibi incelemeden, çözüm önerisi sunmadan, aşağılayıp konuyu kapatmak. Genelde Türk insanı bu yöntemi kullanır, illa güven eksikliği diyeceksek de bence esas buna demeliyiz, ortaya hiçbir şey koymadan karşı tarafı aşağılamaktır çünkü.

Neyse, konuya dönecek olursak, WoW'da hem Warcraft hem de Blizzard olmak üzere süper bir marka değeri var bir kere, Warcraft'ın cartoon grafik yapısı da eklenince genç oyuncular için ekstra çekim gücü var. Oyunu oynamak nispeten kolay, o da bir etken.

Dolayısıyla karşısına çıkacak MMO'nun işi çok zor oluyor, onlar da sağolsunlar "bir an önce çıkaralım" sevdasına "paralı beta" gibi oyunlar çıkarıp, şanslarını çöpe attılar. Başka bahara artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

Farinal said:

mmo çıkartcaksan bilinen bir lore üstüne olmalı yoksa başarılı olamaz yada çok geçici süreliğine olabilir. öbür türlü sağlam olur: aoc, war, wow, swg...vs.vs.

buna katilmiyorum en basarili oyunlardan eq1-eq2, guildwars, lineage serisi, simdilerde aion, eve online bunlarin hic birisi bilinen bir lore a baglantili degil.

lore onemli degil muhim olan oyunun olusturdugu dunyasinin tutulabilir ve icinde yasanabilir baglantilara sahip olmasi bence.

Aslında öyle başarılı olanlarda var tabii de ne bilim ben oynarken bana çok ypama geliyor. Mesela her iki üç fantazi okuyan adam kalkıp hikayeler yazmaya çalışr ya işte benim dünyamda 2 elf 3 ork ırkı var falan gibi çakma özenti şeyler olur hani banada öyle geliyor nedense gerçi uzun süre oynasan alışırsın heralde
Sosyal ağlarda paylaş

ya tabi bildigin bir dunyanin 3d dunyaya yansitilmis dunyasinda her seyi kendi gozlerinle gormek hissetmek daha bir etkili olacaktir.

SWTOR un 1-0 onde baslama sebeplerinden biriside odur zaten. bilinen herkesin sevdigi bir evren , herkes o kadar baglantili ki o dunyaya o oyun ne olursa olsun basarili olacak bir sekilde ornegin. cunku fanlari gozu kapali alir kesin. birde fantasy degil oyun ki degme gitsin :D
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca ben sonradan oyun firması tarafından yazılmış başka hikayenin olması taraftarıyım. Çünkü firma bölelikle lore u oyuna istediği gibi uydurabiliyor. Herhangi başında onlara karışan insan olmuyor. Hani bi Blizzard haliyle Warcraft kendilerinin olduğu için sorun çekmedi ama hep Warhammerdır Lotrodur SWTORdur bu sorunları yaşadı ve yaşıcaktır.

Ayrıca hani tamamen yeni bi dünya gayet güzel senaryolar yazılabilir, Mesela Aion'un lore u olayları gayet güzel. İnsanları içine çekebilir. Ya da Sandbox olucaksa da belli bi background verilir hikayeyi insanlar yaratır.
Sosyal ağlarda paylaş

swg den housing ve craft ı
eq1 den ldon dungeonlarını ve genel oyun zorluk seviyesini
shadowbane den class skill,city build ve pvp yi
wow dan easter eggleri eventleri ve eğlenceli questleri v add on ları
eq2 den ırk/class ve zone ve item dizaynını
conandan müzikleri

alıp bir sandbox yapsalar hadiseyi götürürlerdi.Aslında blizzard bunları zaten çalıp çırpar yeni mmosuna koyar.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Yıkıcı eleştiri ise "ahah bok gibi olmuş lan o ceset öyle düşer mi, kanlar da boktan zaten, neyse hadi bye"

aslında bu bile yapıcı eleştiri sayılır, yanlışın nerede olduğunu söylemiş bi bakıma. yapıcı olmayan eleştirici daha çok:

"ahah bok gibi olmuş lan zükseler oynamam neyse hadi bye"

şeklinde olur.
Sosyal ağlarda paylaş

böle bi underground mmosu olsa

menzoberranzan falan fenamı olur canım çekti =(

sırf drow olsa, aion tadında tek düze ırklardan oluşuyor olucak o zaman kısıtlı lore da kalacak fln , ama evler arası hiyerarşi , savaşlar , gölgeler ve dx10 teknolojisi, yükselme yetenekleri (asilkan drowların) aiondaki air pvp gibi olabilir misal

yanına pve content olarak , duergar sehir baskınları , basilisk katliamları , yeryüzüyenine yapılabilir cinsten akınlar fln , aslında olur he ben tuttum bu fikri asdfs
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

sırf drow olsa, aion tadında tek düze ırklardan oluşuyor olucak o zaman kısıtlı lore da kalacak fln , ama evler arası hiyerarşi , savaşlar , gölgeler ve dx10 teknolojisi, yükselme yetenekleri (asilkan drowların) aiondaki air pvp gibi olabilir misal

yanına pve content olarak , duergar sehir baskınları , basilisk katliamları , yeryüzüyenine yapılabilir cinsten akınlar fln , aslında olur he ben tuttum bu fikri asdfs

az drizzt okuyun az. oha.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

bu konu konuşulmuştu
Sosyal ağlarda paylaş

dreagloth said:

@pronoit az sakin, az terbiyeli

Ayrıca basilisk derkende, muhtemelen drow ların bindikleri kertenleri kastediyor. Mu acaba..

abi kötü bişi dememiştim. harras falan atmadim yani. yanliş anlaşilmiş . ve terbiyelilik bir durum da yok küfür etmedim argo kullanmadim saçma sapan cinsel içerikli geyik yapmadim. dediğim şey belki de mmo genel de moderatörlük yapan birisi olarak frp dünyalarına daha hakim olmalisin ya da olan birine yol vermelisin çünkü dediğim gibi ki kelimeler de belliydi oha oha az drizzt okuyun dedim. biraz fr geyiği bilen herkes yaptığımın sıradan bi geyik oldunu bilir. kusra bakma ama otoriter çıkışlar yapmadan önce mod olmaktan daha iyi nedenler bul kendine

15 yaşimdaki halimi görsem ona da aynısını derim. az drizzt oku derim evet.

basiliskten kasti bildiğin ikinci kitaptaki drizztin berserk ettiği dönemde avladığı eleman.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla gereksiz çıkışmışsın, benim burdaki görevim ne kadar bilmeyen herkese yardımcı olmaksa, senin de o, başkasının da o. Yani sen karşındakini senin 15 yaşındaki halinle kıyaslayıp hep böyle çıkışırsan, sonra o karşındaki sana daha ağır çıkışır, sonra işi temizlemek yine bana düşer :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...