Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

son zamanlarda çıkan mmolar ve wowun başarısını yakalayamamaları

tunca

Öne çıkan mesajlar

WoW mu kolaylasti yoksa oyuncular mi gelisti sorusuna soyle bir yanit verebilirim kendi capimda..

3 yillik no-life pve progress kastigim WoW araliksiz olarak ayni senaryo tekrar etti.. Content oyuna konulur.. 2-3 hafta deli gibi consumable farmlar, saatlerce sabredilir bosslarin mekanikleri ogrenilir, zar zor yuzlerce saat ugrasilip content temizlenir.. Haftasonu patch gelir, butun content nerflenir. Sizin o kadar emek verip yaptiginiz seyi, herkes 10 kat daha az efor sarf ederek yapar ve kendilerini basarili zannederler.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

oyunlar casul olmak zorundalar cunku zamani eglendiren ve guzel vakit geciren yapimlar ozunde. ilk yapilanlarin tadi baska ama bence su anki durum dogru olan.

Şuraya katılmıyorum fakat.
Öncelikle casual oyuncu ve hc oyuncu arasındaki fark oyun süresi değil amaçtır.
Casual adam oyunu eğlenmek için oynar hardcore adam en iyi olmak için oynar.
Wow da iyi olmak=item=/played olduğu için karıştı bu kavramlar.
Bir de wow casual casual diyorsunuz da -pve için konuşuyorum- oyuna başlayabilmek için haftalarca levellamanız lazım.
80 oluyorsunuz millet gear beğenmiyor puglara giremiyorsunuz etc.
E hani casual? hani eğlenmek için oynayan adam achievment ı yok diye başlangıç instancelarına giremiyor.
Söylediğinde haklısın az oynayan adam da zevk almalı. Ama wow un casual bir oyun olduğuna katılmıyorum ben.
ps: ters bir yerde yazıyorum anlamsız cümleler olabilir arada sdf.

kanuni said:

baslarda kosarken gotunuz atar dil damaktan sarkar, ardindan aylar sonra 10 km tazi gibi kosarsiniz amma kolaymis dersiniz.

beraber basketbol oynarsiniz koc bir oyunlar cizer ilk denemelerde sicarsiniz alistikca en kolay oyun olur cikar o cizilen sey.

araba kullanmaya baslarsiniz dibiniz duser 3 sene sonra hassiktir bumuymus lan araba kullanmak cok kolaymis dersiniz.

araba mi daha kolay kullanilir uretilir oldu simdi ?

buraya da katılmıyorum ben. tamam genel mmo kültürü diye bişey vardır. learning curve ü daha kolay atlar daha önce mmo oynamış adam. Ama mmoların ileri seviyede istediği kişisel yetenekler farklıdır. Bir oyunun end gameinde çok iyi olabilirsiiniz ama klon olmayan başka bir oyuna geçtiğizde o başarınızın size faydası dokunmaz.
Ben wow dan sonra daoc a döndüm mesela hiç öyle ay bumuymuş bi olayı yoktu :P
25 30 dakika pvp yapınca yoruluyordum hem fiziksel hem zihinsel olarak mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Wow'un kolaylaşması gibi bir durum olmadı, ancak sonuçta eğer benim normal bir hayatım var ise pskopat gibi oyun başında oturmuyorsam Wow oynamayacağım diye bir şey yok. Ha sen girmişsin günde 20 saat aynı parayı veriosun ha ben girmişim günde 2 saat aynı parayı veriyorum.

Hiç bir boss, instance ilk açıldığında kolay olmadı hala olmuyor. Ben hardcore oynarım, pskopatım dersen WoW sana zaten bunun için zaman tanıyor daha sonra nerf'i basıyor ki casual adamda yapsın bu instance'ı.

Eğer yeterince zaman ayıramadığımdan dolayı oyunun tüm özelliklerinden, hikayesinden yararlanamayacaksam ne anladım o işten. Oynamam olur biter. Wow'da herkes mutlu edilmeye çalışıldı, çalışılıyor. Ayrıca bunu da çok güzel başardılar...

Artık MMO dünyasına gerçek bir yenilik getirilmesi lazım, insanlar ezber oyun oynamaktan sıkıldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Choericoe said:
Oyun hazır olmadan sürülmek derken,wow ilk çıktığında çok mu hazırdı?

netleştireyim, wow çıktığı sırada mmo oyuncuları çok çok çok daha tahammüllüydü bugdır oturmamış sistemdir şudura budura. o vakitteki izlenimlerinden çıkarttığım yorumdur, haksız olabilirim.

aklıma bir sebep daha geldi, defalarca denmiştir de blizzarddan çıkması ve "warcraft" markasını taşıması da başlangıçta baya yardımcı oldu bence.

o güne kadar oyun kültürü cs atak mı la ile nebulada uo oynamaktan ibaret olan, aylık ücret diyince şaka mı ne para vercem şeklinde düşünen insanlar tanıyorum, hepsi AAA VORKRAFT diye atladılar. şahsen o sırada oynadığım oyundan migrate etmek için hiçbir sebep görememiyordum, anlam verememiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

benim bahsettiğim zamanlar mmoların ilk zamanları ve wow un son zamanı

öncelikle wow ilk çıktığında çok başarılı bir mmo değildi,kolaylaştıkça popüler oldu,vanilla wow ozaman piyasadaki oyunlara göre kolay olmasına rağmen yinede bugünkü halinle karşılaştırdığınızda son derece zor bir oyundu.

ozamanları görenler bilir epic sahibi olmak filan bugün legendary sahibi olmaktan daha sansasyonel birşeydi,birghtwood staff diye bir alet var lvl 49 world drop bizim serverda bir mage düşürmüştü yer yerinden oynamıştı,magister setinin omuzluğunu aldığımda milletin gelip gelip inspect ettiğini hatırlıyorum,bugün en salak adamın bile üstü full epic.

Başka bir mevzu oyunda devamlılık yok progress yapmak ağır şekilde cezalandırılıyor.Ben gerçekten kaba ettimden kan aldırarak Kael kestim benim kestiğim tarihle 2.4 arasında boss 14 kere nerf yedi banada hand of adal diye son derece manidar bir title kaldı kala kala.

Ben mmo hadisesi ayağa düştü diyorum sanki insanları küçük görüyormuşum gibi görülüyor ama benim derdim başka.En basit örnek Aion,güzel oyun,bugsız, sağlam,eğlenceside fena değil ama benim bugüne kadar gördüğüm en rezil oyuncu kitlesine sahip,zorlasan daha dibe vuramazsın.Bunda doğu avrupa oyuncu kitlesinin büyük etkisi var, ne yazık ki avrupanın batısıda doğusuda odundan hallice insanlardan oluşuyor,adamın 3% hp si kalmış geçerken görüp healliyorsun senin sayende ölmek yerine mobu kesiyor adam dönüp bir saol demiyor.Elin amerikalısına buldukça geçiriyorum ama adamlar oyunda bambaşkalar amerika serverlarında oyun oynayanlar bilir yolda yürürken birine buff atarsın mutlaka durur teşekkür eder,lvl ın düşükse çıkartır 3-5 kuruş atar olmadı ertesi gün mailinde birşeyler bulursun vs.

aslında bukadar şey yazmaya gerek yok hadise çok basit eskiden gidilecek yer değil yolculuk önemliydi,eskiden karakterinin ne giydiği değil senin kim olduğun önemliydi.Şimdi önemli olan neyi kesip kesmediğin yada neyi giyip giymediğin
Sosyal ağlarda paylaş

ya wow a kolay diyen arkadaslara sunu sormak istiyorum..

5 senelik 25 kisilik bir ekiple 5 aylik 25 kisilik bir ekibin raid poerformanslari ayni olurmu ?

buna olur derseniz tum dediklerimi yutmus olacagim. ama benim mantigimda bu mumkun degil buradan cikarimla da benim icin wow o kadar kolay bir oyun degil. sadece bizler o kadar cok oynadik o kadar cok zaman verdik ve irdeledik ki artik sanki cocuk oyunuymus gibi geliyor. o zaman girin kesin son konan bosslari hic bir yere bakmadan hic bir videoyu tutoriali izlemeden, yardim almadan. ama yemez!!! acik secik soyluyorum sizlerin arasindan cikacak en iyi 25 lik wow raid grubu ilk cikacak bilinmez bir bossu habersiz yordamsiz yardimsiz cok ama cok uzun sure sonra kesersiniz. madem o kadar kolay hadin buyrun. kendiniz oturtun bir seyleri uber wow guildleri gibi. adamlar kessin sonra sizler ezberden okuyun izleyin kesin sonrada kolay diyin. bunun adi adam kandirmak baska bir sey degil :) kolay olur tabii boyle.. hic bir sey icin kendini sikma bekle herseyi lop onune dussun sonrada uygula ulen amma kolay be de cik isin icinde.

usttede soylenen bir sey var boss cikar hardcorelar kesebilirse keser sonrada nerflenir tum insanlar deneme sansi bulabilir bu olayi kolaya kacirtmaz musteri memnuniyeti sinfina sokar.

ayrica sen kas dur sonra nerf gelsin diyen arkadas icinde bundan sanane sen birisiyle yaristamisin ki sana dokunuyor sen zaten yapmissin yapacagini ilk kesmissin ilk gormussun bununla ovun iste :)

mightye oyuncu kalitesi hakkinda katiliyorum ama buda gene oyuncu kalabaligindan ve teknolojinin yayilmasindan geliyor. eskiden dedigimiz gibi 100k kisi vardi ve o zamanlar pc internet vs belirli bir insan grubunun elinde idi bu yuzden de cok normal bazi seylerin farkli olmasi. simdi 20 milyon kisi oynuyor en az tum oyunlari normal olarakta bu batacaktir bir yerlerden.
Sosyal ağlarda paylaş

biliyorum ama sende anliyorsun ne dedigimi zamaninda az thottbot bakmadik, zamaninda az raid bilgisi okumadik.. sen pug diyorsun ama o pug olana dek elli kere kesilip tum tutorialleri cikiyor ortaya..

wow da, su patide thottbot benzeri siteye bakmadan levelleyen adam yok. quest helper kullanmadan oynayan yok. herkes isin kolayina kaciyor sonrada e oyun kolay.. hadi ordan.

tamam belki kazik mi kazik degil ama high endde kimse kendisi burada cikipda boss kesmiyor. KESEMESSINIZ cunku. bu kadar acik yaziyorum. turkiyede hic bir guild veya grup tek basina hic bir yerden yardim almadan yeni cikmis high end bosslari kesemez.

keserim diyen ciksin kessin sonra gelsin optursun elini.

gorurum ben o ilk bossda daha bu millet oraya giris questinin nasil baslayacagini nasil ilerleyecegini bilemez bulamaz. girseniz dahi oradaki wipelardan sonra en fazla 2 hafta sonra grubunuz dagilir veya birakirsiniz. sizler legendary itemlerin nasil yapilacagini bile bulamazsiniz. bulamayiz. anca birileri yapar okursunuz haaa bumuymus der ahkam kesersiniz keseriz. bakin kendimide isin icine sokuyorum cunku bu tur mmorpg lerde en zor olan sifirdan bir seyleri kesif etmek, yenmek, zafer kazanmak, quest cozmek, item elde etmek, ilerlemektir. daha ben gormedim dunyada bir ilki gerceklestiren turk guildi. ama nedense size kolay wow.

kolay olmasinin sebebi sizlerin kolaya alismis elleri.

tek bir turk oyuncu cikamaz surada benim dediklerimin aksini yapacak. hepiniz, herkes sifirdan bir seyi kesif etmediniz. bizler hep yazilanlari cozulmusleri yenilmisleri yendik cozduk kazandik.

kandirma kendini mighty sende. sen dahil kimse burada cikip yapmadi bir seyleri hic bir yere bakmayip.

senin zor dedigin zamanlarda iste bunlar yoktu. bir tek allakhazam vardi oradan okur yapardik.

kolay olmamasinin sebebini tekrar yazayim da anlasilsin.

CUNKU BECEREMEZSINIZ

bir yerlere bakmadan okumadan high end hedeflerini indirmeyi becermessiniz. bizler tek degiliz zaten o yuzden wow gibi bir dunya capi oyunda 10 milyon kisi icinde, sadece 10 tane guild var ilkleri basaran.

ama kolay oyun dimi :)

hadi len!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
5 senelik 25 kisilik bir ekiple 5 aylik 25 kisilik bir ekibin raid poerformanslari ayni olurmu ?

Performansları tabiki aynı olmaz fakat şöyle de bir gerçek var. 5 senelik ekip uğraşıp atıyorum 3 haftada tüm instanceı temizliyor ve item almaya başlıyorlar. 5 aylık ekipse biraz becerikliyse ilk nerf patchinden biraz öcne yada sonra item almaya başlıyor. İşin sonunda da 5 yıllık ekibin de 5 aylık ekibinde aldığı tüm itemlar bire bir aynı oluyor. Oyun belki okadar kolay değil ama herkesin geldiği nokta aynı oluyor. Aldığın itemın hiç bir manası kalmıyor.

Oyunun ilk çıktığı TBC öncesi dönem en çok zorlandığım, en çok küfrettiğim ve komik gelecek ama en çok zevk aldığım dönemdi. TBC'den ve özellikle WoTLK'den sonra hiç zorlanmayıp, çok küfretmesem de oyundan aldığım tüm zevki kaybettim. Çünki herkes aynı ve durmadan aynı şeyi yapıyosun. Oyun belki 60IQ ve 5 yaştan fazlasını gerektiriyor ama herkesin geldiği nokta aynı olduktan sonra pek bir fark yaratmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...