Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EVE Ratingleri de alt üst ediyor

Exodous

Öne çıkan mesajlar

Bundan bir kaç ay önce, oyun ratingleri bakımından çok aşağılarda yer alan EVE Online -ki bu durum SWG oynayanların alay konusu oluyordu- şimdi SWG'yi ve pek çok oyunu geride bırakmış durumda. Sevgili oyunumuz, City of Heros'un peşinden ikinci durumda yer alıyor. Bu durumu gözleriyle görmek isteyenler için şu linki veriyorum. Bakın, gözlerinizle görün.

http://www.mmorpg.com/index.cfm
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız detaylarına dikkat ettin mi bilmiyorum Eve'in en çok rating kaybettiği kızım fun kısmı, ben bir karar verme durumunda olsa şahsen oyundan alacağım zevki ön planda tutardım, CoH peşinden gelen diğer 3 oyun da 7.9 rating almış toplamda, içlerine girip baktığında en kötü fun ratingi Eve'de var

Eve'e en çok puan kazandıran alanlar grafik ve ses olmuş ki zaten paticik forumlarında da bir mmorpg'de en çok ne aranmalı sorusunun cevabı genelde bu ikisi olmadı, bu konuda Eve kendi konsepti ile çelişiyor ordaki ratingde, yani demek istediğim Eve ses ve grafik üzerine iddialı bir oyun olarak çıkmadı başka iddiaları vardı, bu konularda da hala iddialı ama o adreste değerlendirme içinde tutulmamış o konular, çok yüzeysel değerlendirilmiş[signature][hline]karakedi, 30 Mayıs 2004 14:28 tarihinde demiş ki:
hayatınızı paylaşmak, sohbet etmek istiyorsanız her akıllı insan gibi forumları kullanın. bir kaç yıl sonra geçmişe bakıp vay be geçmişte bunları yaşamıştık deme şansınız olur.
Sosyal ağlarda paylaş

bi dakka şimdi ben swg ile eve kıyaslaması yapmadım, Eve oynayanların diğer oyunlarla neden bu tip bir kıyaslama içine girdiklerini de şu ana kadar anlamış değilim aslında

bana göre Eve'in swg ya da coh gibi oyunlarla kıyaslanacak bir yanı yok, eve başlıbaşına bir kilometre taşı ve apayrı bir kategoride, sci-fi kulvarına giren AO ile bile kıyaslamam her ikisini de oynadım ve ikisini de aynı kategoride tutmak bile baştan hata olur, hele hele swg tamamen farklı

bazı oyunların hikayesi vardır, sağlamdır, fanatikleri vardır o hikayenin, swg gibi...bazıları da yoktan yaratırlar ve alsında çok da mantıklı şeyler üretirler oyunun hikayesi için ao gibi (bence), bunlar farklı farklı alıcı bulur kendine

ben swg oynarken kendimi gelecekte hissetmedim hiç, ama Eve veya Ao oynarken bunu hissedebildim mesela, dolayısıyla burada Eve bir beğeni kazanacaksa bunu diğer oyunlarla kıyaslanarak kazanmayacak, gerçekten temelde büyük farklılıklar içerdiği için kazanacak[signature][hline]karakedi, 30 Mayıs 2004 14:28 tarihinde demiş ki:
hayatınızı paylaşmak, sohbet etmek istiyorsanız her akıllı insan gibi forumları kullanın. bir kaç yıl sonra geçmişe bakıp vay be geçmişte bunları yaşamıştık deme şansınız olur.
Sosyal ağlarda paylaş

bence konu başlığına uyalım ;)

bence elbette eğlenceli, oynadım bıraktım ama sebebi Eve ile ilgili değildi, ama burada bence'yi konuşmuyoruz sandım ben, mmorpg.com'a üye insanlarca fun ratingi 7.4 ve ordaki birçok oyundan da düşük

özetle ben bu tip sitelerin veya "sözde" okuyucularına yaptırdıkları değerlendirmenin geçerli şeyler olduğunu düşünmediğim için bu konu altına mesaj atma ihtiyacı hissettim

benim güzümde eve şundan önde bundan geride değil, böyle bir değerlendirme yapılması da bence doğru değil zaten, oynadığım bütün mmo'lardan ayrı zevkler aldım hiçbirini de birbirine değişmem[signature][hline]karakedi, 30 Mayıs 2004 14:28 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır, şunun için sormuştum. Oradaki ratingin önemli olmadığını söyleyip, ondan sonra da fun ratingi düşüktür diye olaya giriyorsun. Ve hatta, bir online rpg oyununda önemli olan ögelerden birinin de fun olduğunu söylüyorsun. tabii ki fun önemlidir, ama kimse EVE oynarken eğlenmediğini söyleyemez. Yoksa ne için oynasın ki?.. Yani sen bir oyunu ne için oynarsın, ya da burada oyun oynayan başkaları?.. Sanırım chat yapmak için değildir. O yüzden, orada kıstas alınan rating bölümlerinden en aptalca olanı bence fun'dır. çünkü, eğlenmek, herkesin de bildiği gibi göreceli bir kavramdır.[signature][hline]Exodous

Alex Exodous,
Acemilerin yardımcısı olmaya çalışan acemi...
Sosyal ağlarda paylaş

ordaki rating anlamlı değildir diyorum, anlamlı olsaydı fun değeri o şekilde olmazdı diyorum, bu tezatı anlatmaya çalışıyorum, ordaki değerlendirmelerin iyi yönde de kötü yönde de bir anlamı olmadığını söylemeye çalışıyorum, neyse...[signature][hline]karakedi, 30 Mayıs 2004 14:28 tarihinde demiş ki:

[Bu mesaj BlackRose tarafından 02 Haziran 2004 12:24 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BlackRose, 02 Haziran 2004 12:21 tarihinde demiş ki:
ordaki rating anlamlı değildir diyorum, anlamlı olsaydı fun değeri o şekilde olmazdı diyorum, bu tezatı anlatmaya çalışıyorum, ordaki değerlendirmelerin iyi yönde de kötü yönde de bir anlamı olmadığını söylemeye çalışıyorum, neyse...

Tamam abi saman altından su yürütmeye gerek yok. Eve diğer oyunlardan kötüdür demeye çalışıosan açık açık söle be gülüm :-) Kimse sana saldırmaz :p
Sosyal ağlarda paylaş

hoppalaa saman altından su yürütme ne yahu?
nasıl çıkardın bu sonucu?

ben öle bir şey demiş miyim Allah aşkına yukarıdaki mesajları okudun mu sen? objektif olun lütfen, fanatik değil

sonuçta benim de kimseye aldırdığım yok, forumların var oluş nedenine uygun şeyler için buradayız, fikrimi kendime de saklardım olumsuz olabilecek fikirlere kapalı olduğunuzu söylemeniz yeterli

[signature][hline]karakedi, 30 Mayıs 2004 14:28 tarihinde demiş ki:

[Bu mesaj BlackRose tarafından 02 Haziran 2004 12:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

çok yanlış bir anlam oluşturmuşsun tebrik ederim

said:
Sovereign, 02 Haziran 2004 12:42 tarihinde demiş ki:
yok yani öyle objektif mobjektif falan bilmem de...

evet ben de bilmiyosun diyorum zaten ;)

[signature][hline]karakedi, 30 Mayıs 2004 14:28 tarihinde demiş ki:

[Bu mesaj BlackRose tarafından 02 Haziran 2004 12:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Tamam abi saman altından su yürütmeye gerek yok. Eve diğer oyunlardan kötüdür demeye çalışıosan açık açık söle be gülüm :-) Kimse sana saldırmaz :p

ya millet sizmi yanlis okuyorsunuz ben mi?? basindan beri ikincdi defa okudum konuyu blacrose sadece mmorpg gibi bir sayfadaki ratingin hicbirsey gostermiycegini soyluyor. son derece objektif konusuyor. gercektende bende uyeyim o sayfaya oyle cokta elle tutulur bir anket yok zaten katilan sayisida oldukca az. simdi bu anket9i baz alip eve cok iyi oyun nasil diyebiliyoruzki, fun rating diyede bisey var cok guldum, abi sen bir oyundan 7 yada 8 eglence aldiginin ayirimini nasil yapabilirsinki, yaziyomu bu kosede "7 fun gained" yada "your fun raised" falan die. ordaki bir cok seyin kotu orta ve iyi olarak degerlendirilmesi lazimdiki tum ordaki siralama nerdeyse hergun deisio bi tek city of heroes birinci siradaydi uzun suredir.
Eve online digerlerini aratmiycak derecede eglenceli bir oyundur bence ancak adi ustunde bir OYUN, tutucagimiz bir spor takimi falan degil fanatiklige gerek yok.[signature][hline]Leila Kanz, Captain of Scorpion Class Battleship
"Resistance is futile!"
Sosyal ağlarda paylaş

Eglence konusu kisiden kisiye degisir ama rose unda soyledigi gibi Eve in mmorpglerin gelisimi icinde onemli bir adim oldugunu dusunuyorum.Pekcok oyunun sikisip kaldigi guild ve level sistemlerine getirdigi alternatiflerle olsun , grafik , ses ,tek server ve oykusel basarisiyla olsun aldigi puani hakediyor sonuc olarak.Gecmiste ve suanda birtakim eksiklikleri oldugu bir gercek ve zaman icinde onlar cozuldukce insanlarin begeniside artiyor ve artmaya devam edecegini tahmin ediyorum oyuna yatirim devam ettigi muddetce.[signature][hline]Either kill me or take me as I am, I'll be damned if I ever change

Sosyal ağlarda paylaş

Ben, değerlendirmede yazılan graphics, sound, Role Playing, value, Community, performance / Lag, Customer Service kriterlerinin "fun" dan ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha çok sayılanların toplamı = fun olarak düşünülmeli. Her kritere aynı oranda önem veren bir kişinin verdiği toplam puanın, fun puanı ile aynı olması gerekir. Ama herkes aynı önemi vermiyor işte.. Mesela daoc oynayan insanların grafiğe verdikleri önemin geri planda kalması gibi düşünülebilinir bu. Yada lineage oynayanların, customer service verdiği önemde benzer bir örnek.[signature][hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
ICQ UIN: 1957744 MSN Messenger: [email protected]
ek$i | DevianArt | Eve-Online | K.O.C.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya,
valla bence bu oyunun "fun" derecesinin düşük olması gerçekten de oyuna başladığımız zamanlar yapılacak birşey olmaması ve oyuncunun gerçekten de sıkılması. Ama karakter geliştikten sonra o kadar muazzam olaylar varki yapılabilecek.. Korsanlık diyelim.. alliance savaşları diyelim.. üretim diyelim muhteşem şeyler. Tabi insanlar oyunu denedikleri zaman uzun zaman oynamak istemezler.

Uzun zaman oynamak istemedikleri zaman, oyundan hiçbir zevk almazlar. Zaten Eve Online'ın asıl kusuru da bu. Herkes bir kusur aramaya çalışıyor zaten oyunda.

Eve ONline'ın kusuru abicim, skill artış hızının belirli olması. Diğer bütün oyunlarda oyuncunun oyuna bağlı kalma saatine bağlı olması ve ne kadar kasarsa o kadar skill artması bizim oyunda yok. Ve bu skill kasış zamanı gerçekten de değerli bir zaman. Ben bizzat Ultima oynadığım zaman skillerimi kasarken o kadar çok arkadaş edindimki sayısını bilmiyorum. Çünkü skill kasarkenki zamanlar bir başkadır arkadaşlar. Neyse öyle birşey yok eve online'da. Bundan başka insanlar skillerin getirdiği yenilikleri kısa zamanda göremeyince o kadar zevk almıyorlar tabi ve "fun" kriteri düşük oluyor.

Arkadaşlar ordaki MMPORG oyunları sayfasındaki Eve Online'ın "fun" derecesi bence oyuna yeni başlayan bir arkadaşın fun derecesini yansıtıyor ki, o değer öyle birine göre bence yüksek. Oyunu oynayıp ilerde beraberinde getirdiği muazzam eğlenceyi yansıtan olduğunu sanmıyorum orda.

Umarım ne demeye çalıştığımı anlamışsınızdır.[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

bence evede xp kasmanın yerini isk kasmak almış ve gayette güzel olmuş.. mesela ben şu anda implant almak için kazıyorum trade yapıyorum falan.. xp kasılan oyunlardan çok daha fazla sosyal iliskilerle ugrasiyorum yanianliyacainiz. o açıdan eve daha öncde arkadaşların dediği gibi online oyunda ultima nasıl bi kilometre taşıysa eve-online da yeni bir kilometre taşıdır.. bugüne kadar daoc, swg, earth and beyond, planet side gibi mmorpg olduklarını idda eden oyunları denedim hiçbiri eve kadar bağlayıcı omldı aıçkçası..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...