Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nokia N900

Kanuni

Öne çıkan mesajlar

bu n900 de kullanilan ekran resistive, iphonedaki capactive.. aradaki fark resistive de multitouch bulunmuyor. yani iki parmagi koyup arasini acinca ornegin iphone da zoom in / out oluyordu bu yuzden n900 de boyle bir sey mumkun gorunmuyor. n900 un guzelligi olarak kabul edilebilecek sey ise ekranin hafif bir basinc uyguladiktan sonra islevsel hale gelmesi buda iphone daki her daim yanlislikla basilan seyleri sona erdirebilir olabilmesi.

ornegin yanlislikla aranan kisiler veya ust uste olan seylerden yanlisin secilmesi gibi.

n900 de kullanilan ekran iphone veya capactive sistemleri kullanan telefonlara gore daha ucuz maliyetli. belkide bu yuzden aletin fiyati 500 euro civarlarinda olacak.

kisisel begeniye gore test edilmesi gereken bir ekran.
Sosyal ağlarda paylaş

n800 vardı yada işte onun yeni versiyonu. yeni bir arge olarak bkmayın arkadaşlar, seneler önce n800 çıktığında benim gene çenem düşmüştü, ama türkiyeye gelmedi. onun için n900 de gelmeyebilir. ama n800 tablet pcydi yanlış hatırlamıosam, telefon değildiı, fakat piyasa şimdi bu tip telefonlara kaydığı için, nokiada eski modelini geliştirmiş. bu kadar üstüne gitmeyin adamların. iphonedan öncede vardı.

ayrıca ben de bir iphone kullanıcısı olarak ilkkez hoşuma giden bişi gördüm. iphone benzeri yapmışlar ama yine de ilgimi çekmedi değil, estetik olarak hoş duruyo, nokianın müthiş grafik tasarım becerisiyle de ilgili olabilir ama, baya seksi. ama sanırım fazla büyük, ağır kalın vs.

neyse hayırlı olsun, alan olursa bakarız :)
Sosyal ağlarda paylaş

bi de 5800 da bu resistive ekranı denediler iyiden. mantıklı aslında ama multitouch cok zor bisi değil yani, ille de kapasitif olması gerekmiyor mt için.

işlemci 600mhz biraz yetersiz gibi gozukse de, 5800da 350mhz işlemci oldugunu düşünürsek, baya hızlı olabileceğini tahmin ediyorum. artı grafik işlemcisi de barındırıyor.

pil ömrü konusunda herhangi bir gelişme var mı acaba onu da bir açıklığa kavşturmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

resistive basıncı algılar ve ona göre çalışır. birbirine değmeyen fakat aralarında çok ufak bir boşluk olan iletken iki ince film düşün. sen üstten üstteki filme bastırdığında, film aşağı doğru esneyip alttaki filme değiyor ve oluşan elektrik akımı vasıtasıyla alet hangi noktaya dokunulduğunu algılıyor. ,
http://en.wikipedia.org/wiki/Resistive_touchscreen

kapasitif ekranlar ise (mesela) parmağın ile ekran yüzeyi arasında oluşan elektrik akımına dayalı bir biçimde nereye dokunduğunu algılıyor.

mesela resistif ekranı eldivenle veya stylus ile kullanabilirsin. fakat kapasitif ekranı bu şekilde kullanamazsın, ancak parmağın ile harekete geçirebiliyorsun.

aradaki fark tam olarak şu: kapasitif dokunmatik ekranlar resistiflere göre daha hassas. bir samsung i900 omnia veya nokia 5800 xp ile iphone 3g'yi yan yana getirip denediyseniz, demek istediğimi anlayacaksınız. birinde ekrana "basman" gerekirken, diğerinde dokunman yetiyor.

her resistif ekran kötüdür gibi bir sonuç çıkarılamaz tabii de, benim gördüğüm kadarıyla kapasitif ekranların kullanımı çok daha rahat.
Sosyal ağlarda paylaş

ha ben biliyorum nedir ne degildir sadece kullanmis olabilecegini dusunmustum. iphone ve n97 kullanicisi isen aradaki farki bilirdin diye sormustum.

iphone ornegin cok guzel cok hassas ama bazen bu hassasiyeti yuzunden olmadik seyler yapiyorum.

kisisel begeniye gore degisecek herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

tam oyle olmuyor..

iphone cok hassas bir dokunma, hic bir basinc olmasa dahi hemen algiliyor. ancak ornegin eldiven giydiniz iphone calismaz.

n900 icinse bir iletken yapiya ihtiyac yok. herhangi bir basincdan sonra (sanirim bu ayarlaniyor uretilirken) hemen algiya geciyor.

kisisel kullanim ve beceriye bagli olarak begenide degsikenlik gosterecektir. cogu kisi hassas olmasi ve hemen tepki vermesi sebebi ile iphoneun kullandigi teknolojiyi tercih ediyor okudugum forum ve reviewlerde. (resistive capacitive karsilastirmalari)

ancak ben bu hassasliktan dolayi cok cildirmisimdir. kilitsiz iphonu alirken pat elimin bir yere degmesi sonrasi istemedigim programin calismasi ya da birini aramak, telefon rehberinde bir usttekini ya da alttakini aramak gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

N97'yi daha kullanmadım. Fikir belirtmem doğru olmaz. Ama 5800 gibiyse iPhone kesinlikle daha iyi.

Bir cep telefonu ekranından beklediğiniz toplu iğne başını algılaması mı, yoksa parmak algılaması mı? Ben şahsen parmağımı değdirdiğim anda komutun harekete geçmesini istiyorum. Bi yere iki üç defa "bastıracaksak" dokunmatiğin hiç bir olayı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

İYi açıklayamadım tek nokta dokunmada N97 ile iphoneun farkı yok. Yani parmak ile dokundugunda ikiside aynı sürede tepki veriyorlar. Ama kalem gibi birşeyle yazım tanımlama ozelligi kullanacaksan mesela detaylı algılama onemkazanıyor veya excell ile ugrasırken huıcreleri seciyorken falan N97nin hassasiyeti onem kazanıyor. Kısacası multi algılama haric aralarında benim farkettigim bir fark yok parmak kullanımında. Eşimde iphone var bende N97 ordan karşılaştırma yapabiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...