Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2010

nileppezdel

Öne çıkan mesajlar

Baluu said:

Ben korsanı savunmuyorum, tartıştığım insanlar halen daha neyi tartıştığımı anlamamış.

Benim savunduğum olay 90 ytl ya da benzeri bir fiyatın, Türkiye Standartları için epey yüksek olduğu, bilhassa da söz konusu olay bir oyun ise.

Neden peki ?

Bu ülkede belli bir miktar gelir düzeyi olan insan var, ki bu düzey bu ülke populasyonu'nun büyük bir kısmını oluşturuyor ve devletten aldığı maaş ile geçiniyor kısaca memur. Bir memur çocuğu'nun bu oyunu bu ücret ile alabilmesini ben mümkün görmüyorum, diğer ihtiyaçlarından kısmadığı takdirde tabii ki. Bu durumda söz konusu şahıs bu imkandan faydalanamıyor, e bu imkandan faydalanmanın yolu da korsandır.

Ben zenginim paramız var çok şükür dersen, gider alırsın. Ama ben diğer ihtiyaçlarından kısıp da, bu tür şeylere böyle yüksek meblalar ödeyebilecek bir kitle görmüyorum bu ülkede. Görmemeliyim de.

Bu tür diretmelerin yapılması, imza kampanyalarının düzenlenmesi ve orjinal oyun alınsın felan fistan hedelerinin ön plana çıkmasını çok yanlış görüyorum hatta. En azından şu aşamada, çünkü öncelikli olarak bizim o oyuna ayırabileceğimiz öyle bir meblağ'ın bu ülkede yaşayan adamlara sunulması lazım.

Ha bu Devlet'in problemi orası ayrı konu, ama eğer bu ülkede satış yapmak istiyorsan, bu tür sorunları görmezden gelemezsin. Gelirsen, satış oran'ın da böyle düşük olur.

Oyun yahu. En nihayetinde.

kisaca diyorsun ki para biriktirip surekli oynadigim ve cok begendigim ve bir cok insanin cok emek vererek yaptigi oyunu almam, onun yerine indirip kopya oynarim ve bu konuda son derece hakliyim cunku ulkem kotu?

Arkadasim... cinde yasamadigina sukret, istesen biriktirir alirsin parayla da ama bosver, adam gibi kopya aldim cunku para vermek istemedin bile diyemiyorsun haha.
Sosyal ağlarda paylaş

Baluu said:

Ben korsanı savunmuyorum, tartıştığım insanlar halen daha neyi tartıştığımı anlamamış.

Benim savunduğum olay 90 ytl ya da benzeri bir fiyatın, Türkiye Standartları için epey yüksek olduğu, bilhassa da söz konusu olay bir oyun ise.

Bence sen neyi savunduğunu anlayamıyorsun.Gayet korsanı savunuyorsun,gerekçen de oyunun çok pahallı olması(60TL).Önceki msglarımda fiyat konusuna değindim,tekrar etmek istemiyorum.
Biraz da kendini oyunu yapanların,pazarlayanların yerine koy.Bir X ülkesinde her 100 kişiden 97'si oyunu korsan olarak yüklüyor.Şahsi görüşüm,sen oyun fiyatını 60liradan 45 liraya da düşürsen,o 97 kişiden 90 ı gene oyunu almaz.45 lira çok para,30 olsaydı alırdım derler.30 yapsan 20 olsun derler."Oyuna beleş sahip olmak varken neden para vereyim ki" mantığıdır bu,fiyatı da bahanedir.Üreten adamı kimse düşünmez.Diyelim ki adamın Türkiye'den gelicek gelire ihtiyacı yok,e bu adam sana neden Türkçe dil imkanı sunsun.Korsanı %97'den %95 e düşürün,ben Türkçe koyarım demiş..Bunda dayatma yoktur,isteyen orjinal alır,isteyen senin gibi korsan alır.Bence bu şartlarda,D&R'a gittiğimizde oyunu raflarda görebiliyorsak da bizim için iyidir.Tek taraflı bakmayın olaya nolur.
Her oyunu orjinal olarak alma imkanımız yok ülkemizin şartlarında,buna sonuna kadar katılıyorum.Ama,oyun/fiyat oranı bence makul olan bu oyunu orjinal almak,bunu da yapamıyorsan en azından "ben de aynı oyunu oynuyorum ama para vermiyorum ahaushd" benzeri yorumlar yapmamak gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

oyun lüks tüketimdir. tabii ki pahali olacak. özellikle de ekonomisi bizimki kadar sorunlu bir ülke de. ama bu hiç bir şekilde korsanı legalleştirmez ahlaki açıdan. sadece bahane işte. asıl sen kitap fiyatlarına bak kopmuş gitmişler.

ki bence yapılan cidden şımarıklık bundan baya önce adanada (istanbullular daha şansli haliyle.) orjinal oyunu yurt dışında akrabasi olanlara getirtiyorduk ( bendeki starcraftın bir tanesi almanca) şu an bir çok şey rahatça bulunabiliyor. hatta çıktığı gün raflarda olabiliyor bunun nedeni ne ? orjinal alan insanlar. genişleyen pazar vs vs vs

ben de her şeyi orjinal alamiyorum oyun olarak ama elimden geldiğince begendiğim şeyleri aliyorum. ki hani işin maddi olayina girmicem çünkü benim maddi durumum gayet sakat bu aralar ona rağmen alinabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Baluu said:
Oyun yahu. En nihayetinde.

Eğlence-Sanat sektörlerinde bu iş böyledir, adam bir resim çizer milyon dolar alır, yılbaşında üç şarkı okur yüzbini kaldırır, tutulan bir roman yazar malı götürür. Bu adam şu kadar mürekkep parası, bu kadar boya parası, şu kadar kira parası vermiş ona bu yeter diyemezsin. Oyunlarda da bunların her türünden biraz var, üstüne de program kısmı ve organizasyon bölümü var. Merdiven altında kaçak kolonya üretmiyorlar yani, biraz geniş çerçeveden görmek lazım olayı. Ben de çok korsan kullanıyorum, ama bize ucuzlatın yoksaaa diye savunmak bambaşka.
Sosyal ağlarda paylaş

@Mumu

Senin zaten gidip orjinal alman lazım, ki ben de vakti zamanında herşeyi orjinal alıyordum. NEdeni açık Avrupa standartları, haftasonları 2 gün çalışarak 100Euro'yu cebime koyar, kimseye de para demezdim, aileden de para almazdım. Halen almıyorum, standartlar ne kadar değişsse de, aileden para almanın konu ile alakasını çözemedim.

@For The Rest

Gelir düzeyi demek önemli bir şey demektir. Bugün bir öğrenci'nin yapabileceği iş sınırlı, verilen bursların çoğu kesildi. Günümüzde insanlar daha öğrenciyken, devlete ve bankalara borçlanıyorlar. Bu devirde herkes ailesinden 900 Ytl aylık almıyor. Alan varsa, zaten gidip cd'yi de alıyor.

Muhattap aldığım kitle siz değilsiniz, burdaki bir çok insan'ın gelir düzeyi yüksek, kimi ailesinden kimi kendi işinden yetirince kazanıyor olabilir, ancak sizin dışınızda yaşayan bireyler var. Bunu görmelisiniz.

Gerçi olaya daha geniş bir perspektifden baksak, bunu ne sizin ne de benzerlerinin görmediği aşikar. Görmüş olsa, zaten bu standartlar böyle kalmazdı..

Velhasıl kelam, tartışmayı kapatmak istiyorum. Alın siz orjinalinizi paramız var kralız diyin, rafınıza koyun.

Türkçe dil desteği olayına gelince, bu desteği koşulsuz olarak sağlaması lazım zaten o raflara geliyorsa o ürün. Bu ülkenin ana ve tek dili Türkçe. Bir başka dilde bir ürünün bulunması "awkward" diye tabir edilen garip bir durumdur.

Bir arkadaş da kitap fiyatları hakkında konuşmuş. Yeni çıkan bir kitabın dahi 2.elini bulabilirsin, gayet uygun fiyatlardan. Zaten durum böyle olmasa kitap da okuyamayacağız.

Son olarak;
Ben yalnızca oyun oynayan bir kişi değilim. Benim bunların dışında bir çok ihtiyacım daha var. Birincil ihtiyaçlardan kısmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum, para biriktir al vs.. anlamsız söylemlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi korsanın savunulacak bir yanı yok.

Bir oyunu yapmak için 10larca insan çalışıyor.
Düşünün, geliştirmesi 1 sene süren bir oyun için sadece mesai maliyetleri milyon dolarlar tutar. Onun pazarlaması, dağıtımcı firmanın komisyonu, cd, box, püsür maliyetleri biniyor üstüne.

Adam sonuçta para kazanmak için yapıyor bu işi. Biz gidip 1 kuruş para ödemeden konuyoruz korsan alarak.

Fikir hırsızlığı da çalmak değil kopyalamaktır ama hırsızlık sonuçta
Sosyal ağlarda paylaş

büyük ihtimalle FMnin kendisinden sıkıldım , o yüzden açmıyor.. ama ciddi ciddi maç motoru zevk vermiyor.. 10.0.0 a geri mi dönsem acaba , sanki daha iyiydi..

geçen sene de böyle dedin diyorsun ama geçen sene 2009 topiği marttan sonra sustu.. 2009 çıktığında 2008 oynamaya devam ediyordum :/
Sosyal ağlarda paylaş

Oh..
Yalnız dengeler çok dengesiz..

Şampiyonlar ligişnde Barcelona geliyor benle berabere kalıyor.. 1-1
Real Madrid Süper Kupa finalinde 1-3 çakıyor.
Şampiyonlar liginde Man City deplasmanda Barça'ya 3-1 çakıyor..

Bir de 2. senem de şampiyonlar ligine gidiyorum, gruba gel, Rangers, Man City, Barcelona, Fenerbahçe..

Oyun resmen ters piskoloji yapıyor yaa...

Bir de herkes sakat.
Sosyal ağlarda paylaş

Baluu said:

Oh..
Yalnız dengeler çok dengesiz..

Şampiyonlar ligişnde Barcelona geliyor benle berabere kalıyor.. 1-1
Real Madrid Süper Kupa finalinde 1-3 çakıyor.
Şampiyonlar liginde Man City deplasmanda Barça'ya 3-1 çakıyor..

Bir de 2. senem de şampiyonlar ligine gidiyorum, gruba gel, Rangers, Man City, Barcelona, Fenerbahçe..

Oyun resmen ters piskoloji yapıyor yaa...

Bir de herkes sakat.

ya antremanda sorun var demektir, ya da fitness çalıştıranların physio'dan çakmıyodur onları düzenle ona uygun adam getir. ben galatasarayda kewell'ı (adamın editörden baktığımda inj pro. : 20 idi) 1 sezon sağlıklı sıhhatli oynattım 7.55 yaptı man city bastı parayı sattım :)

dengeler konusunda da gayet mantıklı bende, ilk sene uefada yarı final roma-atletic, fiorentina-gs idi

ben yendim atleticle eşleştim ama o maçta roma evinde 3-0 yenip bilbaoda 5 mi 6 mı ne yemişti.. 12dk. kırmızı yiyip.

ertesi sene şampiyonlar liginde yarı finalde barça finalde real madrid çıktı.

bu arada neeskens in discipline level'ı biraz düşük olsa mükemmel hoca olacak. verdiği tiyolar falan mükemmel.
Sosyal ağlarda paylaş

Baluu said:

@Mumu

Senin zaten gidip orjinal alman lazım, ki ben de vakti zamanında herşeyi orjinal alıyordum. NEdeni açık Avrupa standartları, haftasonları 2 gün çalışarak 100Euro'yu cebime koyar, kimseye de para demezdim, aileden de para almazdım. Halen almıyorum, standartlar ne kadar değişsse de, aileden para almanın konu ile alakasını çözemedim.

@For The Rest

Gelir düzeyi demek önemli bir şey demektir. Bugün bir öğrenci'nin yapabileceği iş sınırlı, verilen bursların çoğu kesildi. Günümüzde insanlar daha öğrenciyken, devlete ve bankalara borçlanıyorlar. Bu devirde herkes ailesinden 900 Ytl aylık almıyor. Alan varsa, zaten gidip cd'yi de alıyor.

Muhattap aldığım kitle siz değilsiniz, burdaki bir çok insan'ın gelir düzeyi yüksek, kimi ailesinden kimi kendi işinden yetirince kazanıyor olabilir, ancak sizin dışınızda yaşayan bireyler var. Bunu görmelisiniz.

Gerçi olaya daha geniş bir perspektifden baksak, bunu ne sizin ne de benzerlerinin görmediği aşikar. Görmüş olsa, zaten bu standartlar böyle kalmazdı..

Velhasıl kelam, tartışmayı kapatmak istiyorum. Alın siz orjinalinizi paramız var kralız diyin, rafınıza koyun.

Türkçe dil desteği olayına gelince, bu desteği koşulsuz olarak sağlaması lazım zaten o raflara geliyorsa o ürün. Bu ülkenin ana ve tek dili Türkçe. Bir başka dilde bir ürünün bulunması "awkward" diye tabir edilen garip bir durumdur.

Bir arkadaş da kitap fiyatları hakkında konuşmuş. Yeni çıkan bir kitabın dahi 2.elini bulabilirsin, gayet uygun fiyatlardan. Zaten durum böyle olmasa kitap da okuyamayacağız.

Son olarak;
Ben yalnızca oyun oynayan bir kişi değilim. Benim bunların dışında bir çok ihtiyacım daha var. Birincil ihtiyaçlardan kısmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum, para biriktir al vs.. anlamsız söylemlerdir.

60 lirayi istesen babalar gibi biriktirir verirsin. fakir edebiyati yapma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...