Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

hız limiti

nuwanda

Öne çıkan mesajlar

sehirler arası yolda 90 km/h hız limiti artık komik kacmaya baslamadı mı diyerek bir tartısma baslatmak istiyorum =)

bundan 5 sene once istanbul-marmaris arasında giderken yolun %80i tek seritti hız yapmaya musait degil, sollamalarda da tehlikeli oluyordu genelde. o zamanlar icin 90'ın ustune cıkmak akıl karı degildi zaten. ama simdi o yolun %80-90lık kısmı cift serit olmus durumda. hız sınırlarında gitmeye calısınca sol seritten kamyonlar tırlar falan solluyor arabaları. halbuki sol serite gecip 120-140 gibi bir hızla durmadan ve herhangi bir tehlike yaratmadan gidilebilcek bir yol orası. yolu bombos gordukten sonra 100un ustune "ya radar varsa?" diip cıkamamak bence cok sinir bir durum.

biliyorum her yol bu hale gelmedi, ama cogu yolun bu sekilde duzenlendigini biliyorum. sizce de bu yollardaki hız sınırlarının tekrar gozden gecirilmesi gerekmiyor mu?

/discuss =)
Sosyal ağlarda paylaş

Hız limitlerini ve bunların tabelalarını adam gibi düzenlesinler mesela, sırf "çift şeritli yol şöyledir, bilmemne yol böyledir" gibi olmasın da o yolun durumuna göre belirlensin mesela, spesifik olsun. Muhtemelen biraz yükselecektir yolların durumu genel olarak iyiye gittiğinden. Tabelalar da daha sık olsun ki herkes görebilsin.

Bunun karşılığında radar işi de bu kadar şansa bağlı olmasın ve daha sık olsun, mümkünse insansız ya da arkadan yazılan cinsten olsun. Mesela 400 km radarsız gelip 50 km'de iki radara girmek mümkün olmasın, ya da üç kişiye radar makbuzu yazılırken "ekibin eli dolu" diye elli kişi cezasız geçemesin.

Ben böyle düşünüyorum bir süredir.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Yolların tasarımı ve teknik altyapısı bu hız artışına uygun değil. Tüm araçlar aynı değil (sen ve ben biliyoruz ama bilmeyen eşekler çıkabiliyor). Yurdum insanı hâlâ takip mesafesinin hıza bağlı değişimi konularından habersiz.

Şimdi gidip de sınırı kaldırırsak ortalık panayır yerine döner.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

birde son sezon fifth gear da da ele almislardi. hiz siniri 10mil arttirildiginda olacak kazalar aracin icinden canli cikma olasiligini yari yariya dusuruyordu.

carpismanin siddeti hizin direk karesiyle orantiligi oldugu icin belli bi hizdan sonra sonuclari daha korkunc olmaya basliyor.

birde yollari istedikleri kadar bolge bolge ayirsinlar yola spesifik sinir koysunlar, virajlar disari bakacak sekilde egimli garip acilarla falan yapildikca hic bir seyi degistiremesinler. ilk once yollari adam gibi duzgun bi muhendis gozetiminde isaretlesinler, tehlike yaratan araclar azalsin. hiz dusunulmesi gereken son noktalardan biri.

ha evet herkes sikiliyordur %10 esneme paylariyla bile normal yollarda 99, otoyollarda 110, hatta otobanda 132 diye. ama olmasi gereken bu bence.
Sosyal ağlarda paylaş

bence de bir çözüm getirilsin bu olaya. dümdüz yolda 90la gitmek çok sinir bozucu.

sistemin her tarafı çökük hoş. ehliyet almak bu kadar kolay olmasa keşke de hız limitlerini falan artırabilseler. kimsenin hiçbir şeyden haberi yok önüne gelen ehliyet alıyor sonra kurunun yanın da yaş da.
Sosyal ağlarda paylaş

İlkokul mezunlarına bile ehliyet verilmesini geçtim, direksiyon sınavının kendisi komedi. Sinyal ver kalk, ikiye at, bir yerden sola dön, sıradaki düzlükte de taş çatlasa 3'e at, bir daha sola dön, sağa sinyal ver, dur, bitti. İyi kullandıysan geri vitese taktırıyorlar bir de, zaten iyi kullanmışım, yıldızlı pekiyi mi vereceksin geri de gidersem? Git bilmeyeni zorla, bana niye geyik yapıyosun?

Adam gibi trafikte dikkat, arabaya hakimiyet vs. ölçeceklerine, önce vitesi mi boşa almışsın el frenini mi indirmişsin yoksa aynayı mı düzeltmişsin, böyle ritüellerle uğraşıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

radar her yerde olmuyor ki, belli başlı yerlerde oluyor, kütahya-afyon yolu, eskişehir-bozüyük yolu gibi genelde insanların dağılacağı yerlere gitmeden önce gitmek zorunda oldukları yollarda oluyor, oralarda hızlı kullanmayıverirsin sonra 140-150'den aşağı inmezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar, 4-5 yıl önce avrupaya uyum yasalarından biri çıktı radar ile ilgili.
artık radar bir tuzak değil.sizde farketmişsinizdir, yollarda "dikkat radarla hız kontrolü" levhaları var. o bölgede tabeladan itibaren 5-7 km hız limitine uyacaksınız o kadar. zor bişey değil.
ondan sonra 500 ile gidebilirsiniz. avrupada da bu şekilde zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

turkiyede daha speed cam muhabbeti baslamadi
o baslasin o zaman elenip coscaz
ani speed cam war o anki hiza gore ceza kesiyo
bide benim favorim mesela 20 km bi yol war
giris cikis surene gore hiz belirliyo

hatta top gearda jeremy clarkson arada kenarda durup cay iciyioum
sonra 250 ile gidiyorum demisti

bu arada almanyada 250 km hiz limiti otobanlarda ole bi durumda war
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

arkadaşlar, 4-5 yıl önce avrupaya uyum yasalarından biri çıktı radar ile ilgili.
artık radar bir tuzak değil.sizde farketmişsinizdir, yollarda "dikkat radarla hız kontrolü" levhaları var. o bölgede tabeladan itibaren 5-7 km hız limitine uyacaksınız o kadar. zor bişey değil.
ondan sonra 500 ile gidebilirsiniz. avrupada da bu şekilde zaten.

hmm ben pek inanamıyorum buna. antalya'da sahil yolu var[sea life ın falan ordaki yol] bilenler vardır, gece saat 03.00te 81 ile radara girdim. valla kaç yıldır antalyadayım hiç de görmedim oralarda "bu yolda hız kontrolü yapılmaktadır" levhası. bomboş yoldu çıldıracaktım, yavaş gitsem dikkat çekerdim ama adamlar yazdı işte :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...