Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Oyunları öldü mü?

Bone

Öne çıkan mesajlar

Kanuni said:

Sam ikisinide oynadim bugun kisa araliklarla diyorum en azindan gta 4 u.. Pc deki yuksek kalite ile ayni iste.. Neden haksizlik olsun ki ps3 bos is bir alet degil teknolojisi islemcisi falan nefis..

2006'da evet nefisti, bugün demode. her parçasının teknik özellikleri var wiki'de, isteyen doğrudan kıyaslayabilir. grafikleri de koyduk ss'le geçen sayfada.

konsolların grafik kalitesi çıktıkları ilk iki sene güçlü, sonrasında hemen gerisinde kalıyor pc'lerin ki bu gayet normal, sistemin doğal döngüsü bu. aradaki fark şu ki o demode konsolları neredeyse hiç indirim yapmadan benzer fiyata kakalamaya devam ediyorlar siz aynı parayla çok daha kuvvetli donanım alabilecek olduğunuz halde.

dediğim gibi işi gücü olan, pc'nin girdisi çıktısına vakit ayırmak istemeyen insanları anlarım ama şurada şu konuya katılacak kadar pc ile içli dışlı olan insanların konsolda oynamanın daha avantajlı olduğunu söylemesinin bir temelini göremedim halen. fiyat dense daha ucuz değil, hesabını yaptık. grafik dense daha kaliteli değil, gösterdik. işlev çeşitliliği dense o açıdan da gerisinde. konsola özgü oyunlar hariç bir artısı kanıtlamadı ki pc'ye özgü oyunlar da konsolda yok, o açıdan da denkler.
Sosyal ağlarda paylaş

Diyecek söz yok.

Dünyanın tüm yerinde konsolun avantajı ekonomikliği ve rahatlığı gösterilirken siz tam tersini şiddetle savunuyorsunuz heheh.

Hayır ben de dinazor denebilecek bir PC kullanıcısı ve oyuncusuyum ancak satış rakamları, istatistikler ortada iken diretmek anlamsız.

Zamanınız varsa buyrun. http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-252579_10_0.html
Sosyal ağlarda paylaş

ben bastan beridir "sanirim kacirdin" her turlu konsolum olmasina ragmen pc oyunlarini oynuyorum ve laptopum ile inanilmaz keyifliyim diyorum . konsolla baglantim yok ama her ikisinede sahip birisi olarak konsol teknolojisinin uzun donemde pc den daha dayanikli ve basarili performans gosterdigini soyluyorum o kadar.

sayenizde bende madalya alicam yakinda :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Kanuni said:

Sam ikisinide oynadim bugun kisa araliklarla diyorum en azindan gta 4 u.. Pc deki yuksek kalite ile ayni iste.. Neden haksizlik olsun ki ps3 bos is bir alet degil teknolojisi islemcisi falan nefis..

2006'da evet nefisti, bugün demode. her parçasının teknik özellikleri var wiki'de, isteyen doğrudan kıyaslayabilir. grafikleri de koyduk ss'le geçen sayfada.

konsolların grafik kalitesi çıktıkları ilk iki sene güçlü, sonrasında hemen gerisinde kalıyor pc'lerin ki bu gayet normal, sistemin doğal döngüsü bu. aradaki fark şu ki o demode konsolları neredeyse hiç indirim yapmadan benzer fiyata kakalamaya devam ediyorlar siz aynı parayla çok daha kuvvetli donanım alabilecek olduğunuz halde.

dediğim gibi işi gücü olan, pc'nin girdisi çıktısına vakit ayırmak istemeyen insanları anlarım ama şurada şu konuya katılacak kadar pc ile içli dışlı olan insanların konsolda oynamanın daha avantajlı olduğunu söylemesinin bir temelini göremedim halen. fiyat dense daha ucuz değil, hesabını yaptık. grafik dense daha kaliteli değil, gösterdik. işlev çeşitliliği dense o açıdan da gerisinde. konsola özgü oyunlar hariç bir artısı kanıtlamadı ki pc'ye özgü oyunlar da konsolda yok, o açıdan da denkler.

Sam, postun çelişkiler ile dolu.

Hem daha iyi grafiklere sahip olduğunu gösterdik diyorsun, hem de bunu daha ucuza mal ettiğini savunuyorsun.

Senin o gösterdiğin PC ssleri gayet de 300 dolarlık kart ve işlemcilerle alınmış şeyler.

2005'de yaptığım sistem ile daha iyi verim alıyorum diyorsan PS3'ten yok öyle bir dünya malesef.

Teknolojik olarak her daim önde olacaksan konsoldan dolarcıklara kıyacaksın her sene ki o verdiğin ss ler gibi kalite alasın oyunlardan.

Bir de konsolun gerilemesi gibi bir olay yok. Zahmet olmazsa Fifa 2008 ve Fifa 10 video & ss lerini kıyaslarsan göreceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

E adam o sistemi 1000 dolara topluyor?

1000 dolara qc2, gtx280 üzerine kurulu taş gibi sistem varsa hepsini alıyorum. :)

2005'de de yine aynı fiyatlara yaptığın sistemle, 2009 yılında full olarak Crysis falan oynayamıyorsun işte. Zaten Sam de dedi onu. İlk yıl High, ikinci yıl Medium, üçüncü yıl Low oynarım diye.

Yani o ss'ler Low falan değil. :)

Kaçırdığınız şey bugunun teknolojisi ile kurulmuş bir donanımdan bahsetmek kısaca.

Alsın o ss'leri 2005'de kurduğu 1000 dolarlık sistem ile tamam. :)
Sosyal ağlarda paylaş

e zaten quad+280gtx dedinmi 600 dolar nerdeyse. ustune kasa - memory - harddisk - mainboard- ses karti digital vs - bluray disk driver - klavye - mouse - sogutucular - kasa eger desteklemiyorsa ekstra bir guc kaynagi guclusunden - blabla derken 1000 dolari gecer nerdeyse saglam bir highend su anda.

yok yani 400 dolara ps3 performansi ile oyun calistiracak pc. ama bende de konsolda oyun oynayacak dot yok :)
Sosyal ağlarda paylaş

heh dogru ben daha isletim sistemi, virus yazilimlari , alcohol vs gibi yazilimlari nerolari falan hesaba katmadim. sorun zaten pc nin herseyinin kacak korsan ve illegal olmasi, eh o zamanda ne yapsin konsol simdi pc cilere karsi (bende pc ciyim) .. agziyla kus tutsa mumkun degil cunku pc o kadar ferah ve refah ki :)
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun oynarken arada sırada alt-tab yapacağım, çayımı sigaramı koyacağım, msnden konuşacağım, stratejidir fpsdir oynayacağım gece downloada koyacağım, yanında tv izleyeceğim diyenlerdenseniz tabiki pc.
Hatta, ps3'ün tek olayı exclusive oyunları (MGS özellikle) ve JRPGler. Bunlar PC'ye çıkarsa ps3ün yanından geçmem.
Sosyal ağlarda paylaş

zlorwf said:

Oyun oynarken arada sırada alt-tab yapacağım, çayımı sigaramı koyacağım, msnden konuşacağım, stratejidir fpsdir oynayacağım gece downloada koyacağım, yanında tv izleyeceğim diyenlerdenseniz tabiki pc.
Hatta, ps3'ün tek olayı exclusive oyunları (MGS özellikle) ve JRPGler. Bunlar PC'ye çıkarsa ps3ün yanından geçmem.

xboxta msn falan rahat oluyo baya.
Sosyal ağlarda paylaş

zlorwf said:

alttabını da yapıyorsun, çayını sigaranı da alıyorsun, psn den arkadaşlarınla da konuşuyorsun (browser webmessenger çok istersen) strateji ve fps de oynıyabiliyorsun mouse klavye takarak gamepad zor geliyorsa gece downloada da bırakabiliyorsun tv kumandanın tek tuşuyla tv de izleyebiliyorsun ps3 te

:)
Sosyal ağlarda paylaş

zlorwf said:

Budur zlorwf. Sana olan saygım katmerlendi bu mesajınla yemin ediyorum :)o
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

Ben zamaninda tomar tomar vermistim para crysis full calismamisti.. Heh

tomarla para verdiğin bilgisayarı çok merak ettim gerçekten.
Kötülemek için kötülemeyelim arkadaşım.

Geforce 8800GT ile gayet de full çalıştırıyorum ben Crysis'i.

Hatta bir arkadaşın PC'sinde (HD3800 ayarında vir ATi kartı vardı) DX10 tweak'i yapıp Win XP'de gayet de DX10 ayarlarında oynamıştık. Hiç bir frame atlama bile olmamıştı.

Venator said:

Sam'in dediği bişey doğru, konsol oyunları PCye kıyasla 10$ falan daha pahalı. Steam indirimleri gibi 20-30 $ indirimlerden bahsetmiyorum bile, 4 yıl sonunda bir anda ciddi bir rakama geliyor bu.

Konsol oyunları nasıl 10 dolar daha pahalı, bırak 10 doları, aradaki fiyat neredeyse iki katı oluyor.

http://www.sendit.com/sendit/10044194.product
CoJ PC'de 35 pound,
http://www.sendit.com/sendit/10044195.product
PS3'de 50 pound.

Türkiye'de de durum abartı. PC oyununu 50-60 ytl'ye alırken, PS3'ü 150-180 ytl'ye alıyorsun.

Oyunun çok eski olması da farketmiyor, PS2 oyunlardan halen 100-120 ytl'ye satılan var :D
Aynı oyunu PC'de 5-10 ytl'ye alabiliyorken...

Or1on said:

Yalnız PC'yi güncel tutmanın bedelini pek önemsemeyip, oyunlar arasındaki ortalama 10 dolar fark ile ekonomiklik karşılaştırmak yanlış. :D

Valla 10 dolar diyorsun da, aradaki fark 10 dolar olsa öpüp başıma koyardım. Şimdi deli gibi PS3 koleksiyonu yapıyor olurdum ama eldeki PS3 oyunum topu topu 5 tane :) 5x150 ytl vermek kolay bir iş değil.

"PC'yi güncel tutmanın bedeli" dediğin şey ise, 5 sene önce aldığım PC'yi halen kullanıyorum, bu süre içerisinde sadece bir ekran kartı değiştirdim. Geri kalan herşey aynı.

Kanuni said:

Sam kurdugun sistem 5 sene boyunca cikacak olan her turlu oyunu 1920x1200 cozunurlukte her sey full acik sadece aa kapali cok smooth bir oynanisla calistiracak diyorsan sozumun bittigi noktadir cunku mumkun degil o sistem

öyle bir konsol mu var hahaha.

abicim taraflı olmak için çok abes mesajlar yazıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Or1on said:

E adam o sistemi 1000 dolara topluyor?

1000 dolara qc2, gtx280 üzerine kurulu taş gibi sistem varsa hepsini alıyorum. :)

2005'de de yine aynı fiyatlara yaptığın sistemle, 2009 yılında full olarak Crysis falan oynayamıyorsun işte. Zaten Sam de dedi onu. İlk yıl High, ikinci yıl Medium, üçüncü yıl Low oynarım diye.

Yani o ss'ler Low falan değil. :)

Kaçırdığınız şey bugunun teknolojisi ile kurulmuş bir donanımdan bahsetmek kısaca.

Alsın o ss'leri 2005'de kurduğu 1000 dolarlık sistem ile tamam. :)

sen bugün 400$ verip almıyor musun ps3'ü? elbette ki bugünün sistemi, ben de bunu anlatmaya çalışıyorum zaten. konsollar donanım olarak verilen parayı haketmiyor ilk iki yıldan sonra, anlattığım olay bu. benim dediğimin farkındasın aslında sen de. 2005'te ps3 yoktu, ps2 ile kıyaslarım ve ps2'yi de aynı şekilde ezer 2005 pc'si.
Kanuni said:

heh dogru ben daha isletim sistemi, virus yazilimlari , alcohol vs gibi yazilimlari nerolari falan hesaba katmadim. sorun zaten pc nin herseyinin kacak korsan ve illegal olmasi, eh o zamanda ne yapsin konsol simdi pc cilere karsi (bende pc ciyim) .. agziyla kus tutsa mumkun degil cunku pc o kadar ferah ve refah ki :)

e pure gaming diyorduk, ne oldu? :) dediğin yazılımların çoğunun freeware aynı işi gören benzerleri var. orijinal o/s kullanıyorum ama bilgisayarımda tonla freeware uygulama yüklü, ihtiyacım olan her işi görecek yazılım bulabildim. illa photoshop diye diretmiyorum, gimp yüklüyorum. arayan için mevcut hepsi.

pc tercih ettiğini söylüyorsun da ben konsolları yoketme derdinde değilim sonuçta, ama burada üzerinde tartışılan bir konu var. fikrimi söyleyip bilgiyle destekliyorum. konsolların avantajı var ama fiyat ya da grafik bunlardan biri değil günümüzde. fiyat avantajını kazanç modelleri nedeniyle kaybettiler, aldıkları lisans bedelleri hissedilir şekilde arttı. 50% fark var multiplatformlarda diyerek cömertlik ettiğimi söylemiştim, açın bakın yabancı sitelere. geçen hafta aldığım 10 yıllık ps oyunundan conversion 3 yıllık psp oyunu ki en ucuzunu bulabilmek için bütün avrupa mağazalarını baştan aşağı taradım, yepyeni gıcır aaa+ pc oyunlarından daha pahalı ki stok eritme fiyatını buldum herhalde. düşünün artık.
Sosyal ağlarda paylaş

anlatalim o vakit bone ..

kurmus oldugum sitemde iki adet 8800gts overclocked ekran karti mevcut. bu kartlarin tanesini o zamanlar 345 eurodan almistim eder sana 690 euro. daha ileri gitmemi istermisin, bunun yanina en hizli ramleri takmistim 2006 da (ps3 u aldigim zaman) sogutmali falan yanlis hatirlamiyorsam 100 er euro idi tanesi eder 200 euro.(4gb) buradan islemciye gelmistim , islemci o zamanlar 300 euro civarinda idi. ardindan guc kaynagi yetmedi kasadaki onuda bir guzel degistirdim 50 euro kadarmiydi neydi, ustune asus en iyi o zamanin mainboardini aldim 130 eurolar civarindamiydi neydi bak tam hatirlamiyorum ama ac bak 2006 yilinin en iyileri listesinde top 3 den asagi almadim.

gel calistir crysisi full 1900x1200 de oynanabilir smooth bir sekilde belese verecegim sana aleti. klavye g15 mouse g5 dvd writer sogutucular falan derken alet toplamda 1500 eurolar civarina oturdu. 2006 yilindan bahsediyorum... uzerine benq 24 inch monitor aldim 1080p ederi toplarlandi 2500 eurolar civarina. ekran 1900 oldugu icinde asagisinda calistirmak istemiyorum cunku rezil oluyor native harici.

simdi gelelim zamanimiza su anda sana yazdigim bu postu alienware m17 quad core arti 3870 crossfire 4 gb 2000 euroluk laptoptan yaziyorum. fiyatlari vermek istemem ama sen sordun. bu alet 17 inchde 1900x1200 cozunurlukte ekrana sahip uzerinde yok yok..

ama uzerinde crysisi ust seviyede maxlarda calistiracak guc yok.. ha dersen ben calistiririm hadi buyur gel. buda beles.

14k lara yakin 3dmarki var bu laptopun ve sana sunu demek isterim ki gta yi full de calistiramiyorum, AA lari koklersem yeni oyunlarin cogunu atlayarak oynayabiliyorum. sacred 2 de dahi aa lari kapatmak shadowu kismam gerekti. age of conanda ha keza oyle.

bu kadar para doktukten sonra bunlari yapamamam sanirim beni keriz yapar evet oyle ama hobim gadgetler yeni teknolojiler.. bu laptoptan once dell xps 1730 vardi 11k civarinda 3dmark 2006 scorelari ile ondada bir suru oyun full calismazdi.

ya ben baska bir dunyanin pcleri ile oyunlari max cozunurlukte ve max grafiklerle oynayamiyorum ya sizlerin max grafik ayarlari farkli.

ya sanki deli gibi konsolcuyum diyorum konsolu savunuyorum sanki de devamli karsima cikiyorsunuz sam.. ben ne diyorum ikiside var ayni ozellikteki 2008 - 2009 oyunlarini ps3 de daha rahat oynuyorum diyorum banane gerisinden. gozume hislerime mi inanacagim sizlerin bahsettigi seyleremi. acik secik 2006 model ps3 gunumuz oyunlarini 2006 toparlama pc sinden daha iyi oynatiyor ayrica 2009 model laptoptan da daha iyi.. ama ben bu yuzden laptoptan vazgecmiyorum cunku cok daha rahatim.

yani konsolu savunmak icin bir nedenim yok sadece size evimde olan biteni anlatmaya calisiyorum.

ebgames de en yeni ps3 oyunu 60 dolar en yeni pc oyunu 50 dolar gidin bakin. ayrica yazilarin belli alanlarindan alinti yapmayalim lutfen. ben senin bana ps3 fiyatini soyleyin ben pc kuracagim ayni isleri yapacak demene dair yazdim yazilari. hayir kusura bakma ama sende biliyorsun 400 dolarlik bir pc ile ps3 un gucunu ve oyunlardaki rahatligi yakalayamayacagini.

konsolu batsin yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi dur sana yazıyorum parçaları:

amd phenom x3 8650: 90$
ati radeon 4830: 100$
4gb ram: 60$
anakart: 50$
500gb hdd: 60$
dvd yazıcı: 20$
kasa & güç kaynağı & klavye & fare: 50$

430'a topladık herşeyi. pardon biraz geçti 400$'ı ama farkı da ben tamamlarım. bununla oturup gta4'ü mü oynarsın, fallout 3'te herşeyi kökler misin sana kalmış.

ayrıca niye aa'yı köklemeye çalışıyorsun anlayamadım, aa köklenmez ki. grafik teknolojisindeki en ağır efekt, 2x, bilemedin 4x yapar bırakırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

bone a karsi yazdim kendisi koklemis herseyi takilmadan oynamis vs de vs..

abi ben pes ettim, evdeki pcler laptop falan baska gezegenden kusura bakmayin ps3 de uzaydan dustu evime o yuzden ben gordugumu oynadigimi idrak edemiyorum.

pardon ama konsola cakim bize bir sey olmasin.. hay bin kunduz :)
Sosyal ağlarda paylaş

tamam ben 2007'deki makinenle crysis'i full oynamadığına inanıyorum, çünkü ben de 2007'deki makinemle medium'da oynayabildim. oyunun ilk piyasa sürümünde çok ciddi optimizasyon sorunları vardı, 1-2 yamadan sonra iki katına filan çıkmış fps diyorlardı ama bitirip bıraktığımdan deneme fırsatım olmadı.

gta4 için de dediğim gibi, yukarıdaki makineyle ps3'ten daha iyi rahat rahat oynarsın aynı bağladığın görüntü & ses sisteminde. 2007'deki sistemin sorun çıkarıyor olabilir çünkü gta4 de ilk çıktığında büyük yaygara koptu pc optimizasyonu berbat diye. millet 10 üzerinden 1 veriyordu surf bu nedenle. oynamaktan vazgeçtim şahsen onları görünce adamlar düzeltene kadar.

bu tarz oyunlara özgü sorunlar olabiliyor evet ama bu pc'nin değil, geliştiricilerin becerisine kalmış bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
amd phenom x3 8650: 90$
ati radeon 4830: 100$
4gb ram: 60$
anakart: 50$
500gb hdd: 60$
dvd yazıcı: 20$
kasa & güç kaynağı & klavye & fare: 50$

Batan geminin malları olsa gerek. :D

Kasa + Güç Kaynağı = 50 dolar. Anakart yok, işletim sistemi yok. Nasıl bir sistem bu. Eheha

Pes Sam. Vallahi Pes. :D Pille mi çalıştırcan 12v 50 dolar diyorsun?

Ayrıca bu PC ile değil 4, 2 sene sonra senin gösterdiğin o ps3 vs pc'deki kaliteyi alamassın.

Bir de oyunları Türkiye içi alırsanız 150 lira tabi.

Shopto, SendIt gibi yerlerde verceğiniz max fiyat 90-100 liradır. Zaten oyun çıktıktan 2-3 ay sonra da 60-70 liraya geriliyor. Öyle 150-180 liraya almak zorunda değilsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

bu forum başından beri pc ci dir.2001 de de aynıydı 2009 oldu yine aynıdır heralde.bende buralarda yetişen biri olarak birşeyler yazıyım.

ilk önce şunu yazıyım.zamanında satış rekorları kıran 8 yıl sonunda 140m+ satan exc oyun manyağı ps2 bile pc e zarar verememişken 4 yıla yakın zamanda 30m civarı satan xbox360 çok büyük zarar verdi pc sektörüne.

bu zarar kesinlikle oyun değil.oyunların gelişimi.2007 de crysis mi çıktı 2009 da 2 katı donanım isteyen birşeyin çıkması gerekiyordu.ama ben %100 eminim 8800gt ekran kartımla alan wake inden sc:c dragon age ine kadar her oyunu oynarım.bu da düşük bütçeli pc oyuncular için daha iyi birşey aslında.

oyunu yapan çok düşük maliyetle xbox a oyununu yapıyor bazı oyunlara ms full destek veriyor reklama oyun kadar masraf yapılıyor bir bakıyoruz milyonlar satmış.bu pc de olmadı olmayacak.pc de 2m+ satan oyun görmek imkansıza yakın.1m satan başarılı oldum diyor.epic games gears of war yaptı 5m sattı aynı oyun pc de 500k bile satmamıştır.bu adamların pc donanımıyla biz oyunu daha geliştirelim demeyle alakası olur mu?olmaz.aynı oyunu 2-3 yıl hatta sonuna kadar önümüze servis ederler.

pc ms nin elinde olduğu sürece xbox a çıkan oyunların hepsi pc e gelir pc e özel oyunlarda olur ama gelişim olayı durdu.her yıl ekran kartı alıyım işlemci alıyım olayı bitti.eskiden de böyle birşey yoktu ama neyse :P

yine sony yapıyor gelişimi.cell dediler kendi oyunumuzu kendimiz geliştiririz dediler mis gibi oyunlar yaptılar.uncharted1-2 farkına bakıyorum exp pack gibi değil resmen yepyeni motor yapmışlar gibi.bunun gow3 ü var,gt5 i var varoğlu var.aynı gelişimi başka platformlarda göremiyorum.

ps3 te pc kadar etkileniyor.oyun yapmak pc/xbox kodlamasına göre daha değişik diye biri uncharted gibi oyunun çeyreğini yapamadığı halde ps3 ün ram i az gibi salak saçma ve yanlış bahaneler üretebiliyor :P

pc e zararı ps gibi konsollar vermedi veremezde.ben kendimi bildim bileli şunu yapıyorum,

pc de multiplatform oyunlar ps de exc oyunlar.2001 de aldığım ps2 de sadece exc oyun oynamışımdır.ps3 aldım çıkar çıkmaz onada sadece exc oyunları alıyorum.son baharda uncharted2,ratchet2,heavy rain çıkarsa gt5 alırım ben konsolda fps oynayacam diye cod:mw2 almam.tabi bu benim görüşüm benim böyle yapıcak olmam mw2 nin her 2 konsolda da 5m civarı satacağı gerçeğini değiştirmiyecek (konuyla alakasız oldu ama dipnot olsun bu da :) )

bunların haricinde pc de yapılabilecek aktiviteler çok fazla.konsolda bunların yapılabilmesi için konsolun küçük pc kasası olması lazım ki bu da hem konsolun mantığına ters düşer hem de maliyetini çok arttırır.bu yüzden konsoldada xx yaptım diyemezsiniz.ona benzer şeyler yapılabilir belki ama pc de yapılan yapılmıyor(biraz karşışık oldu son cümle :P)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...