Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Oyunları öldü mü?

Bone

Öne çıkan mesajlar

bak hesabı yazdım sana. ikisini de salondaki tv'ye bağlayalım farketmez o. tekrar yazıyorum detaylı:

yılda 10 tane oyun alan bir insanın dört yıl üzerinden masrafı:

-pc-
donanım: 1000$
oyunlar: 1200$ (tanesi 40$)
toplam: 2200$

-ps3-
donanım: 400$
oyunlar: 2400$ (tanesi 60$)
toplam: 2800$
Sosyal ağlarda paylaş

valla venator demin sendit'ten baktım, ghostbusters pc sürümü 21 sterlin. ps3 sürümü 41 sterlin. ben sadece %50 fark koyarak cömertlik ettim doğrusu. :)

günde 2 saat oyun oynayan bir insan da yılda 10 tane oyunu havada karada alır. hardcore gamer profiline göre yaparsan konsol masrafı daha da açılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Dijital download'ın meyveleri zaten PC oyunlarının son yıllarda daha ucuz olması. Ama dediğiniz gibi her oyunda da 20 dolar gibi fark oynamıyor.

Verdiğimiz fark parayla da gözle görülür, elle tutulur bir arşivimiz oluyor hem. :P

Yalnız PC'yi güncel tutmanın bedelini pek önemsemeyip, oyunlar arasındaki ortalama 10 dolar fark ile ekonomiklik karşılaştırmak yanlış. :D
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

bak hesabı yazdım sana. ikisini de salondaki tv'ye bağlayalım farketmez o. tekrar yazıyorum detaylı:

yılda 10 tane oyun alan bir insanın dört yıl üzerinden masrafı:

-pc-
donanım: 1000$
oyunlar: 1200$ (tanesi 40$)
toplam: 2200$

-ps3-
donanım: 400$
oyunlar: 2400$ (tanesi 60$)
toplam: 2800$

Hesap biraz yanlış olmuş.

Amortisman denen olay var pc'de işte. Heh.

4 yıl sen 1000 dolarlık PC'ye 1 dolar bile upgrade koymamışsın.
2005 yılında aldığın PC ile CoH, Crysis vs türü oyunları oynaman imkansız. Hele multiplayer, multimkansız. :P

Edit: pc vs ps3 grafik karşılaştırması içeren link atmışsın da, orada kullanılan pc gtx280 4gb ram qc2 gibi üst düzey donanıma sahip.

Yani senin dediğin gibi 200 liralık kartlar ile o görüntüyü alamıyorsun. Hele 4 sene boyunca namümkün.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo, gayet imkanlı. 4 yıl boyunca aynı grafiklerle oynuyorum işte, konsolda da grafikler aynı kalıyor. çifte standart uygulamaya çalışmanın manası yok.

ha tabii 500$'lık makine alıp 2 yıllığına da kullanabilirim ama hem uğraşasım gelmiyor, hem de yeni makine alınca şöyle "vay beee, ne güzelmiş" diye kendimi ferahlatmak istiyorum. (:P)
Law said:

Şu konsol oyunlardaki fiyat farkını bir türlü anlayamıyorum. Mesela benim gibi potansiyel bir çok müşteriyi kaybediyorlar. Tek işlevi oyun oynatmak olan bir aletin kendisi ve oyunları için istenen fiyat çok yüksek.

konsol şirketlerinin ana geliri her oyun başına aldıkları lisans ücreti. donanımı zararına satsalar bile oradan kurtarıyorlar. siz bir ps3 oyununa para verince o para sadece oyunun geliştiricisi ve dağıtıcısına değil, sony'e de gidiyor. pc oyununda böyle birşey sözkonusu değil, ms'e para gitmiyor. o nedenle böyle bir fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

Buyur Sam. Bakalım.

2005 yılında aldığın sistemde en kral kart GeForce 7800.

2005 Haziran, Nvidia 7800 piyasayı kavuruyor:

thgtr said:

Son Sözler

Sayılar kendileri adına zaten konuşuyorlar: SLI'li 7800 GTX dehşet oyunbazlar için bir olmazsa olmaz. Sistem üreticileriyle yaptığımız konuşmalardan yaptığımız çıkarımla, şöyle yanar-dönerli bir SLI tesisi için yaklaşık 1600 USD bayılmanız gerektiğini belirledik.

Tek kart olarak da NVIDIA yine yapacağını yapmış. Kart SLI için olduğu kadar, tek başına da kendini gösteriyor. Eğer SLI yapmak üzere gidip yeni bir 6600 GT daha almayı düşünüyorsanız, bu alımınızı yeniden gözden geçirmenizi öneririz. Gidip bir GT daha almaktansa, tek bir 7800 GTX almak daha akıllıca olabilir.

Bunun yanında eğer yakın zamanda gidip bir 6800 Ultra aldıysanız ve bu yazımızı okurken sürekli kafanızı kaşıyorsanız, size "ikileme düşmüşlük sendromu" teşhisi koyuyoruz. Yeni ürünle yaşanacak fiyat düşüşü nedeniyle gidip bir 6800 Ultra daha alabilir, ya da SLI'yi unutup yeni bir 7800 GTX edinebilirsiniz. Üzülmeyin, iki durumda da arkadaşlarınız sizi yeterince kıskanacaktır - kafanıza göre birşeyler yapın.

Eğer bu yazıyı okuyup da insanların (size göre) daha ne idüğü belirsiz bir teknolojiye su gibi para harcayabiliyor olmasına gülüyorsanız, bu kart size göre değil demektir. Gidin tümleşik (O/B) VGA'sı olan bir Intel anakart alın...sizi idare edecektir

Sen bu kart ile, PS3'den daha iyi performans alıyorum diyorsan günümüzün oyunlarda diyecek birşeyim yok. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam kurdugun sistem 5 sene boyunca cikacak olan her turlu oyunu 1920x1200 cozunurlukte her sey full acik sadece aa kapali cok smooth bir oynanisla calistiracak diyorsan sozumun bittigi noktadir cunku mumkun degil o sistem . Ps3 de pc den fazla olan tek sey de o iste.. 2 sene oncenin 8800 sli li top pc si simdi gta 4 u ps3 de oynadigim rahatlikta oynatmiyor ikiside 24 inch 1080 p monitore takili..

Hepimiz pc kullaniyoruz bunlari goruyor olmamiz lazim yahu, yoksa benmi baska aletleri kullaniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

heh evet ben öyle birşey demedim, cüce anlamış demek istediğimi. konsol alan adam nasıl bir sonraki nesil konsola kadar aynı grafiklerle oynuyorsa, ben de aynı kalitede grafiklerle oynuyorum. yeni çıkan oyunları ilk yıl very high, ikinci yıl high, üçüncü yıl medium, dördüncü yıl low'da oynuyorum. bugünkü oyunun low hali dört yıl önce çıkan oyunun very high halinden pek farklı değil, pc'de konsoldaki nesil sistemi olmadığı için böyle ele almaya mecburuz.

ha yok illa ki her yıl devamlı very high oynamaya kasacak insan varsa da ona da mani yok. her zaman konsoldan daha iyi kalitede oynayacaklar bedelini verebiliyorsa. ben şahsen hali vakti rahat insan olsam acımam paraya, basarım alırım. hayata bir kere geliyorum, o kadar harcayacaksam vaktimi bari güzel bir deneyim olsun. pc masrafı o kadar büyük bütçeler istemiyor, araba değiştirmiyorsunuz yani.

kanuni öyle birşey demedim diyorum, açıkladım yukarıda.
Sosyal ağlarda paylaş

3 sene once aldigim ps3 ile pc de gta4 oynadim.. Yani baska ne diyim. Ikiside 3 senelik birisi digerinden daha iyi oynatiyor.. Yalanmi yazayim yahu. Ikisininde gorsellikleri ayni. Halami pc teknoljisi iyi diyim anlamadim .

Not : sam 4 sene boyunca 40 dolardan 40 oyun 1600 dolar yapar. Fark hic kalmadi nerdeyse .. Hesapta sasma var :)
Sosyal ağlarda paylaş

pc grafikleri nasıl iyiye gidiyorsa, konsol grafikleri de iyiye gidiyor. Bunu kullanmayan bilemez. Konsollarda oyun yapımcıları için gizemli bir kutu. Yapımcıların konsolu tamamiyle çözüp full performans ve kalitede grafikler kullanması yıllar alıyor. Bir bakın ps2 2000 çıkışlı oyununa bir de final fantasy 12 ye
Sosyal ağlarda paylaş

o optimizasyonun yarattığı fark konsol ömrünün sonuna yaklaşmışken pc'ye kıyasla bariz zayıf grafikler sunduğu gerçeğini değiştirmiyor, 2000 yılında çıkan ps oyunları da, 2006'da çıkan ps2 oyunları da gayet antika gözüküyordu.
Kanuni said:

O zaman karsilastirmak mantiksiz birisi 5 sene en ust duzey kalite sunarken senin sistem yillar gectikce bitiyorsa teknolojik olarak konusmak ve kiyaslamak haksizlik. Neyse pc rulez :)

esas haksızlık pc oyuncusu insan olarak options'da grafik ayarı olmayan oyunu pc oyununun ultra high seçili haliyle denk tutman, ikisinin aynı şey olmadığının farkında olman lazım.
Kanuni said:

Not : sam 4 sene boyunca 40 dolardan 40 oyun 1600 dolar yapar. Fark hic kalmadi nerdeyse .. Hesapta sasma var :)

tamam 1600 olsun, hala daha pahalı. yıllar geçtikçe konsol farkı açmaya devam ediyor. "konsol daha ucuz" iddiası vardı, avantajı olarak öne sürüldü ki bunu çürütüyor 1600 de olsa, 1200 de olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

oynadım ve oynarım da. halihazırda kullandığım pc altıncım, şimdiye kadar işlemci upgrade etmedim. gpu yandı iki kere fan bozulmasından, onu değiştirdim mecbur. bir tane hafıza modülü eklemişimdir en fazla yaptığım upgrade. her makineyi ortalama 3,5 yıl kullandım, en kısa 3, en uzun 4 yıl. 5 yıl gitmez ama 4 yıl gider. ya da dediğim gibi 500$'lık alıp iki yılda bir değiştirmek var.

ha bu bütçeyi arttırırsın diyelim, konsol ile aynı fiyata gelir gene toplam harcama. geçmez. aynı paraya her şekilde daha az ekmek konsol.
Sosyal ağlarda paylaş

Or1on said:

1000 dolarlık pc ile 4 sene oyun oynarım diyorsun hala. :) Olay orada yanlış yani.

ben oynadım. hemde pentyumların tntlerin her gün yeni zilyon tane şeyin çiktigi dönemde. şimdi de 700 dolarlık pc ile ( 19 lcd dahil fiyata düşün) 2 yildir oyun oynuyorum. eet dawn of war 2 de minimumda oynuyorum mesala ama zaten grafikleri yeterince iyi oldundan batmiyo öküz gibi fps aliyorum. öte yandan benimkinden 5x iyi olupta grafikleri herşeyi fullicem diye kasan sonra da oyunda drop olan adamlara da denk gelmiyor değilim. onun dışında şu konsolları hesaplarken bir zahmet hd tv fiyatını da göz önüne gelin. default her evde yok.
ki cidden pc de upgrade dedin şey ekran kartıdır ramdir. ram fiyatları konsol oyunu kadar zaten daha da az. geriye kalıyor bir ekran kartı. onu da akıllı seçim yaparsan 2 yıla bir öyle çokta dokunmayacak upgradeler yapilinir.

hd tv olmicaksa ps3 ölü zaten. ve kabul etmek gerek ki psx1 den psx 2 ye olan geçiş kadar sağlam bir geçiş olmadı psx2 den psx 3 geçiş.

konsollar iyi güzel. hatta konsollar oyun odakli oldugundan çok daha rahat ve keyifli olabilir ama özellikle de türkiye de ekonomik olarak konsol>pc dicek adam oehhh

yani cidden konsolcuların avantajli oldugu konular var ama yok install etmiyorum oh mis. yok daha ucuz. muhabetleri ile kendi kendilerine gol atyolar. bir de şey diyim

amigadan beri bu muhabet bitmez. pc'yede bişi oldunu görmedim daha.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...