Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

potansiyel eu2ciler

dark-dr

Öne çıkan mesajlar

ve bir oyunun sonuna geldik, aslında görece kısa bir oyun oldu fakat,
portekiz (ben) + fransa (wanderer) + osmanlı (sultan metin) + polonya (eagle eye) dan oluşan 4 lü ittifak,
itilaf devletleri olan, avusturya (sam) + ispanya ( azmo) + ingiltere(liquid)+ soulless(denmark) ı yenmesini bildi.

bayağı büyük bir savaş oldui tüm avrupa alevler içinde kaldı.

okyanuslar ise filolara dar geldi, kan govdeyi götürdü...

[signature][hline]sonunda yeniledim.

[Bu mesaj mexinth tarafından 19 Mayıs 2004 07:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

hoeohe, mex açmamış biz biraz daha açalım:

bütün oyuncuların bilgisini eşit kabul edersek, ülkelere göre açıklayayim:

ingiltere, karada zayıf, çok pahalı asker basması, ordu yetişmiyor.

ispanya, bayağı güçlü ekonomik olarak, gayet sağlam ordu basıyor.

avusturya, o da iyidir işte bir germen imparatoru olarak.

danimarka, ne kadar olursa olsun, savaşa çok uzak bir ülke. zaten fazla etkisi olamadı bu sebepten dolayı.

vs

fransa, eşşek gibi zengin topraklar, kara ordusu pata küte çıkıyor. pek güzel bir ülkemiz

portekiz, 3 şehiri var avrupada ama onun da ekonomisi feci

polonya, kötü ama yine de konumu çok rahatsızlık verici.

ve OSMANLI, en yakın rakibi 12 land tech yapmışken, 14 land teche sahip bir ülke. ülkenin başında o devir kanuni gibi bir lider var. doğudaki zenginlikler sağlanmış, para akışı sağlam, adam çıkarabilme kapasitesi sağlam. ne olsun daha, önünde kargaşa içinde bir avrupa.

OYUNCULARA gelelim:

ingiltere, bombaci - acemi
ispanya, azmo - acemi
avusturya, sam - veteran
danimarka, soul - multiplayer tecrübesi olmayan bir oyuncu, acemi sayılır

vs

portekiz, mex - veteran
polonya, eagleeye - acemi
fransa, wanderer - veteran
osmanlı, gimli'nin arkadaş - 3 yıldır sırf osmanlı'yı oynatan bir oyuncu

hal böyle olunca, dengeler abuk subuk olunca ne oluyor? kanuni avusturya kuşatmasında başarılı oluyor tabii ki.

kaybetmemizdeki, stratejik bazda en büyük iki etken:

bizim grupta ben, yine savaşmayı bilen bir acemi olmama rağmen, asıl gücümüz olan ispanya'nın başındaki azmo savaşmasını bile bilmiyordu. bu sebeple, normalde 3-4 ayda kapatılabilecek bir portekiz karşısında, sıkıştı kaldı. fransa'da doğru düzgün cephe açamadı, hatta hiç açamadı. fransa'ya girişleri, hollanda bölgesi tarafından olduğu için, benimle aynı cephede savaştı. bu yüzden fransa batı cephesinde ingiltere'yi ve azmo'yu püskürtmesini bildi. gerçi danimarka'nın da orada bir ordusu vardı lakin ancak bir şehir kapatabildi.

ayrıca polonya'nın etkisi, en çok avusturya üzerinde oldu. avusturya osmanlı'yı yeteri kadar tutamadı çünkü kuzeyden şehirlerini yağmalayan polonya ile uğraşmak zorunda kaldı.

böyle olmasaydı ihtimaller, her ne kadar yine de güçsüz olmamıza rağmen:

portekiz 2-3 ayda kapanırdı, azmo arkadan fransaya girerdi ve beraber fransa'yı işgal ederdik. polonya da bizden olsaydı, sam'e avusturya'yı durdurmasında yardımcı olurdu. böylelikle biz fransa'yı bitirdikten sonra sam'in yardımına yetişip, osmanlı'yı püskürtebilirdik. özellikle ingiltere'nin denizdeki üstünlüğü(tech değil, çok ucuza gemi basıyor. sliderlar sonda) bu devrede işin içine girip, kuzey afrika'dan osmanlı'ya girip, iki cephe açılmış olunabilirdi.

böyleyken böyle...

[Bu mesaj BombaciMulayim tarafından 19 Mayıs 2004 07:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ittifakı yazıyorum size heh, görün ne kadar dengeli önce:

agresif calais yüzünden savaş çıkaran ittifak:

- fransa/wanderer: multi deneyimi olan gimli nesli veteran yönetiminde avrupa'nın en güçlü kara ordusu
- osmanlı/sultan metin: multi deneyimli osmanlı üzerine doktora vermiş gimli nesli veteran, kanuni liderliğinde (dönemin napolon'u gibi bişi) dünyanın en güçlü kara ordusu (herkes 11 land tech'li bu 14)
- portekiz/mexinth: her ne kadar bişiye benzemese de ordusu single deneyimli ve oyunu idrak etmiş yönetimde bir ülke

savaşın ikinci yılında katılan:
- polonya/eagle-eye: ordusu pek güçlü olmasa da liderleri olan bir ülke, eagle-eye çok deneyimsiz de olsa jeopolitik açıdan kritik bir konumda avusturya'yı harasslamak için

savunmacı ittifak:

- avusturya/sam: tek lideri 3/2/2 (standart zaten 2/2/2) olan, ekonomik gücü kısıtlı ve küçük bir ülke, multi deneyimli veteran denebilir övünmek gibi olmasın ama durum raporu :-p
- ispanya/azmodai: 3 gündür oyun deneyimi olan ve o da multiden ibaret dünyanın en zengin ülkesi, 3 ayda 50k basıp her ay sağda solda attritiondan 15-20k kaybeden bir ülke
- ingiltere/bombacımülayim: 10 gün oyun ve 1 hafta multi deneyimi olan kara ordusu güçlü denemeyecek bir ülke, deniz aşırı olmasının dezavantajlarını yaşadı

savaşın 6 ayında katılan:
- danimarka/soulless: sıçmık iskandinav ülkesi, savaşanlar arasında muhtemelen en zayıf kara ordusu olan ve 2 günlük multi ve az single deneyimli soulless yönetiminde, sadece bretagne kuşatmaya alacak kadar vakti oldu, muhtemelen 1-2 kere çarpışmaya girdi deniz dahil

keyifli olmasına keyifliydi ama dengeli miydi? yorum size kalmış.. :)

ss'ler çektim ama koyamayacağım şu an, yarın bakarım..

ekleme: ehuehehe süper yazmışın azmo!

arkadaşlar şimdi ben o kadar ince ayar oynadığım halde kanuni yönetiminde 14 land tech'li bir orduyu iki katı adamla savunmada dahi püskürtemiyorum. ben sırf inf'im mesela ama fire phase'de ben 0 çekiyorum o 9+3 filan çekiyor. böyle bir osmanlı'yı polonya'nın harasslaması (eagle güya bilmiyor ama loot olmamış tek province bırakmadı 6 ayda bohemya'da kim taktik verdiyse artık, benim gelir %70 düştü 1 yılda) olmadan hatta onun yardımıyla dahi püskürtemem başında da sırf osmanlı oynayan bi veteran varken. görseniz ama milim ayarında asker yürütüp durduruyoruz, (nappy style) polonya savaşa girene kadar istria'da sıkışmıştı osmanlı adamları bölmediğimden. osmanlı'nın geliri de aylık 90 üzeri, ikinci sırada, o kadar hile ile attrition yedirdim ve öldürdüm adamın sayısı azalmadı katlandı, zaten tek cepheye abanıyor. ispanya mesela 3 cephede savaştı. para da bir yere kadar, manpower bitti mi loan+merc ile kamikaze ancak.. (son aşamada yaptım ama viyana kalesinde 15k adam geberdi gedik açılmadan kanuni yönetiminde 45k assault edince..

ha bende macaristan olsa mesela daha büyük bir ordu yapabilirdim (belki yeni komutan da gelirdi iyi bilmiyorum avusturya'yı) de 3 yılda bitmezdi savaş..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..

[Bu mesaj Sam tarafından 19 Mayıs 2004 07:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Doh.. imrendim ya.. Son session'a gelemedim.

Kabaca anlatayım Rus Çarı 1. Gimli ne yaptı:

- 1520 yilinda rus topraklarini ellerinde tutan astrakan sultaninin elinden tüm topraklari basarili bir kis campaigniyle ele geçirildi. Bundan sonra ülke içinde reformlar başlatıldı ve merkeziyetçi anlayış yavaş yavaş benimsenmeye başladı.
- 1530 larda danimarka + holstein isveç + teutonic order'la savaşiyordu. Danimarka kralı iskandinav yarım adasındaki kalelerini birer birer kaybetmeye baslayınca 1. Gimli'den yardım istedi. Rusyanın teklifiyse açıktı. Yardım karşısında Finlandiyayı alacaktı.
- Fakat hiçbirşey planlandığı gibi gitmedi. Savaşın ilk birkaç ayında mükemmel eğitimli teuton şovalyeleri Pskov önünde rus süvarilerini üst üste perişan ettiler. Pskov'u ele geçirmekle de kalmayıp, Ingermerland (St. Petersburg)'ı da kuşatmaya başladılar. İsveçin doğu sınırında bir hareketlenme yoktu bu sırada.
- Rus orduları kuvvetlerini 3'e bölerek birini Nyland'e yolladı. Amaç finlandiya körfezini tamamen kontrol altına alıp ileride buradan yeni rus donanmasını oluşturmaktı. İlk kuvvet, ki bu yaklaşık 15 bin süvari ve 5 bin piyadeden oluşuyordu, Nyland'a girdiğinde kar yerden daha yeni yeni kalkıyordu.
- İkinci birlik, en tecrübeli Rus süvarilerinden oluşmuştu. 25 bin kişilik bu tamamen süvariden oluşan kuvvet 1 Gimli'nin bizzat yönetimi altında Ingermerland'daki kuşatmayı kaldırdılar. bununla da kalmayıp kuşatmadan kaçan tüm töton şovalyelerini kılıçtan geçirdiler.
- Üçüncü birlik Çar'ın oğlu 2. Gimli komutasındaydı. yaklaşık 25 bin kişilik piyade ve 5 bin kişilik süvariden oluşuyordu. Bu birlik de, Pskovu'kuşatıp kısa sürede içerideki Töton şovalyelerini silip süpürecekti.
- Savaşın ilk yılının ardından, Ruslar tekrar ofansife geçebilmişlerdi. Töton şovalyelerinin tüm orduları yok edilmiş ve tprakları savunmasızdı. 2. ve 3. ordu estonya ve letonya limanlarını kuşatmaya başladılar. Fakat isveçdeki savaş hiç iyi gitmiyordu. Kışı iyi hesaplayamayan Rus ordusu devamlı asker kaybetti. Ordu yavaş yavaş eriyordu.
- Savaş 2. yılına girmesine rağmen İsveç cephesinde en ufak bir gelişme olmuyordu. Sevinçli haberler Töton cephesinden gelmişti. tüm töton şehirleri, estonya dışında, Rusların hakimiyetine düşmüştü. Ancak tam bu sırada, savaşın lideri gözüken Holstein Tötonlardan yüklü bir miktar para alarak barışı kabul etti. Ruslar Töton topraklarından çekilmek zorunda kaldılar. Arkalarında boş yere ölmüş bir sürü rus bırakarak... Çar 1. Gimli geri dönmeye yemin etmişti.
- Tam bu sırada Astrakhan Sultanının sınır yağmaları yaptığı öğrenildiği. Bu bahane edilerek Astrakhan'ın son toprağı yani başkenti derhal kuşatıldı, ve bu zengin bölge Rus çarlığının topraklarından biri haline geldi.
- Diğer taraftan İsveçte, töton cephesi kapandığı için, biraz ilerlemişti rus ordusu. Nyland ele geçirilmiş, finlandiya kalesi kuşatılmaktaydı. Fakat hala ordu kışa ve erzaksızlığa korkunç sayıda asker kaybediyordu. Bir taraftan da Rusya'daki iç isyanlar şiddetlenmeye başlamış, uzun süredir devam eden ve hiçbirşey kazandırmayan bu savaşlar dizisi halkı sinirlendirmişti. özellikle Töton topraklarında olan olaylar orta Rusyadaki insanları çileden çıkarmıştı.
- Yapacak pek birşeyi olmadığını gören 1.Gimli, ordularına geri çekilme emri verdi, Danimarka kralından da özür dileyerek İsveç'le nyland'in yağması karşılığında barış imzaladı. (80 duca)

Bu yıllardan sonra 1.Gimli kendini saraya kapattı ve aylarca ordan çıkmadı. Saraydaki uşaklar onun geceleri töton ovalarında telef olan ruslar için ağladığını fısıldıyorlardı. Bu arada dünyada patlak veren savaşlar zincirinden de bu sebeple uzakta kalacaktı rusya, pek çok dengeyi değiştirebilecek olmasına rağmen..[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

Bu hikayeyi iki bolumde incelemek gerekir bence ,
Birincisi herkesin kendi isine baktigi bolum ki bu donemin nerdeyse tamamini Isvecle savasarak gecirdim Danimarka Krali olarak.Basta isler kotu gitti ve rebellerle ugrasirken Isvece birkac sehir kaybettim , sonrasinda onlarin muttefiki olan Teutonlari filolarim israrla yenince baris istediler ve aradan cekildiler.Isvecle yanliz kaldik , Rus Cari Gimlide dogudan Finlandiya karsiliginda cephe acmayi kabul edince isler dahada rahatladi , once kaybettigim topraklari sonrada 2 Isvec sehrini ele gecirdim.Tam bu sirada hain Car Isvecle baris yapinca dengeler degisti ve bende birsure sonra baris yapmak zorunda kaldim.Okadar uzun savas ve birsuru masraftan sonra kimsenin eline birsey gecmedi , bosaymis yani heh

Klasik rezilligindeki ekonomimi ve stabilitimi toparlayayim bari derken Fransa Ingiltereye savas acti , neymis Calais core vs ,Calais icin actigi savastaki ilk hareketi Ingiltereye asker cikarmak oldu lol , asil derdi ortaligi karistirmak tabi ;)

Hemen muttefiklikler olustu , Danimarka gec girdi savasa cunku biz o sirada baska bir muttefikligin lideriydik ve hemen cikamadik.Sonrasinda Fransaya dogrudan savas acarak hallettik konuyu.Sam inde belirttigi gibi sicmik bir baltik ulkesi olarak yapabilecegim eniyi seyi yaptim ve guclu filomu pek kalabalik olmayan bir kara ordusuyla destekleyip Ingilterenin yardimina kostum , cikarma yaptigimda Ingilizler zaten topraklarindan atmak uzereydi Fransizlari ona bir faydam olmadi.Devaminda hemen guneyde bir sehre cikarma yaptik ve ele gecirdik birsure sonrada.Savas bitene kadar denizde ve karada ikiser zafer kazandik Fransizlara karsi ki sonuncusu en keyiflisiydi , muhtemelen Wandererda beklemiyordu 2 kati buyuklugundeki orduyla ustelik kendi topraklarinda o yenilgiyi.Savas tam bittigi sirada busefer 5 katiydi yanlis hatirlamiyorsam yeni bir ordu gondermisti , yanni savasin bitis zamanlamasi mukemmel diyebiliriz hehe

Guneyde Azmo tum panigine karsin Fransa + Portekiz le kuzeydede Ingiltere + Danimarka Fransayla basediyorduk aslinda ama berserk modunda savasan Osmanli ve birde Polonya yla basedemedi Sam in Avusturyasi ve Viyana duserse savas bitsin kararimiza saygi duyarak tamamladik.
Fenada olmadi aslinda[signature][hline]Either kill me or take me as I am, I'll be damned if I ever change

Sosyal ağlarda paylaş

manpower gucunu bir kez daha gordum bu oyunda.

gelir olarak 5. olmama ragmen, treasury slider i sona dayayinca, bitmek bilmez, tukenmez ordularla rakiplerimi bezdirdim. hatta savasin sonlarinda soul un dedigi gibi 5 kat buyuk ordularla gitmeye baslamistim. yine savasin sonlarinda galibiyetimiz kesinlesince eski budgeting ayarlarima bile dondum :)

efendim savasin gelisimi soyledir:

sabah 06.00 civarinda cani cok sikilan fransa krali "wanderus heryere saldiririmus", ingiltereye aniden savas acar calais'i ister.

ingilterenin "dayi misin lan" cevabi ustune 30k lik bir gucle ingiltereye cikar. ingiltere cikarmasinda ingilterenin inanilmaz bali tutar ve 1 era geride olmasina ragmen ve ordu sayisi az olmasina ragmen beni londra savunmasinda yener. sonra da bastigi yeni ordularla beni darmaduman eder. fransa hayatta kalan 20k askerinden 10k sini english channeldan geri kacirdiginda, ingiltere coktan kuzey fransayi 30-40k ordularla isgal etmistir.

fransa topraklari alev alevdir, zira hem ingiltere kuzeyden, hem ispanya guney ve kuzeyden ve avusturya ve muttefikleri dogudan (lombardia) saldirmaktadir. bu sirada, ispanya krali "azmodeus incomeciyizus" portekizi hazmetme calismalari yapmaktadir.

lombardiayi bir kac ay savunan fransiz ordulari daha fazla dayanamaz ve doguda muttefiklere ihtiyac oldugunu anlar. zaten durumdan istifade etmek isteyen osmanli sultani 1.metin'le anlasirlar. metin de eagle i kafalayinca dengeler degisir.

fransanin dogu cephesi kapanmistir, zira avusturyanin artik fransanin uzeine salacak askeri yoktur. bundan sonrasi safi savas olur, sonucta sudur:

-invader'lar fransadan temizlenir (bi kac minor ordu haric), fransa karsi saldiriya gecmek uzeredir.
-sultan metin allah allah nidalari ile viyanayi dusurur.

dogal olarak da oyun burda biter. ehehehe

ama gercekten gucluyduk size gore. soyle ki, polonyanin girmesi ve azmonun deneyimsizliginin birlesmesi bizi guclu kildi. azmo oyunu bilse ya yenemezdik ya da cok zorlanirdik.[signature][hline]templars of steel
Sosyal ağlarda paylaş

azmodeus incomeciyizus, o kadar güçlü bir liderlik sergileseydi portekiz Lordu Meximus zaten savaşa girmezdi hazırlıksız.

Girdiği zamanda en az 100 k asker olurdu topraklarını koruyan.
Zaten gemi yapımı kolay ve ucuz olduğundan ingiltereye 60 warship yollar kendi sahillerindede 50- 60 tane gemi bırakırdı.

Bu arada Avrupa'da ki portekiz varlığının ortadan kaldırılması bile beni bitirmiyordu onu baştan söyleyeyim de .[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de genel bir durumumu anlatayım madem herkes anlatmış.

Lord Meximus kolonist ve denizci (balıkçı) bir ülke olan Portekiz'in başına geldiğinde önceki kumandaları içten içe takdir etmişti bile.
4 tane ticaret merkezi ve bunlarda kolayca tekel kurabilme şansı her krala nasip olmazdı.
Afrika, Amerika (kuzey ve güney), Asya civarında ki ticaret noktaları ve irili ufaklı kolonileriyle Portekiz dünyanın hemen hemen her bölgesinde toprağa sahipti.

Avrupa da ki 3 toprağı dışında süveyş'i tutan bölgede ki toprağı hiç şüphesiz ki çok stratejikti.
Ama zaten portekiz'in komşusu ve eltisi İspanya ile savaşma düşüncesi de yoktu. O yüzden 10larca gemiden oluşan donanması ve kaşifleri ile denizleri birer birer aşıyor, yeni toprakları tanıyordu.

Bu arada dünyanın en güçlü donanmasının portekiz de olduğunu (15) bilmeyen bazı talihsizler bunun acı faturasını ilerleyen yıllarda ki büyük savaşta ödeyecekti.

Lord Meximus için yıllar güzel ve kazançlı geçiyordu, evet daha bir ispanya kadar kazanmıyordu ama kolonileştiği topraklarda gelişmesi zaten zamana bağlıydı. Bundan dolayı endişesi yoktu taaki o büyük savaşa kadar.

Fransa'nın sondan ikinci Prensi Wanderus Sabırsizus'un yaktığı kıvılcımla başlayan savaş bir anlamda portekiz'in avrupa'da tehlikeye girmesi demekti. Zira portekiz'in düzenli bir ordusu vardı ama çok küçüktü.
Ani gelen savaş Portekiz'i de güç durumda bıraktı.
Ama asil ve onurlu donanmanında yardımıyla hemen portekiz'de 15 - 20 k arası bir kuvvet toparlandı ve başkentte surların ardına konuşlandı.

Arada İspanya büyük bir özgüven ve açgözlülükle 40 000 - 50 000 kişilik bir kuvveti Portekiz'e yolladı.
Bunu gören Portekiz'in ordusu saldırıları tek tek karşılamaya karar verdi, diğer şehirler şimdilik birer piyon olacaktı.
Lizbonda ki savaşta 5000 e yakın kayıba karşılık ispanyollara 20000 civarında bir kayıp tattıran portekiz ordusu iyice şahlanmış ve gelen ufak takviyelerle sayısını 15 - 20 000 arasında tutup İspanya'yı birçok kere yenilgiye uğratmışttı.

Bu arada iyice deliren ispanya kralı Azmodeus hep bana hep banaus 100 k lık bir kuvvet toplayıp masum ama gururlu ve balıkçı halktan oluşan Portekiz'e yürümüştü.
tabi savaş kanlı oldu ama geriye kalan 12000 lik süvari gücü donanmaya sığınmış, lizbona belli bir mesafede yaralarını sarmaktaydı. Bu arada 100 klık kuvvet lizbon'un üstünde ki şehri almakla kalmamış başkenti de kuşatmıştı.

Ama şehir direniyordu. Bu esnada Fransız güçleri üstünde ki kuşatmaları kaldırıp silkenelerek ispanya'ya harekete geçmişti.
Bu durumu gören Azmodeus zorunlu olarak kuvvetlerini bölmüş ve Fransızları karşılamaya gitmişti.
Zaman portekiz halkının aleyhine işliyordu ama gururlu şövaleler büyük bir azimle saldırıp kuşatmayı kaldırmıştı.
Genede tehlike geçmemişti,
Tam ordu çok yorgun ve azalmışken gelen Avusturya kuşatması haberleri ile tüm Portekiz halkı çoşkuya kapılmış ve canla başla yeni askerler için çalışmaya başlamıştı.

Bu sırada 50 gemiden oluşan ispanya filosu 18 gemi kaybetmiş, gene 40 gemilik bir ingiliz filosu ile 15 - 20 gemiyle limanlarına kaçmıştı.

Ve artık bu svaş hiç bitmeyecekmiş gibi görünürken ve Avrupa ufuklarında alevler yükselirken Samius'un tüm şehirlerinin düştüğü haberi geldi ve Kral Samius teslim oldu.[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

mexous alçaktan uçano'nun anakara topraklarını eline geçirildikten sonra ben tekrar tekrar barış sunacaktım kabul edemeyeceği ki -6 stab olup asker de basamaz hale gelecekti brezilya'dan. ben ispanya olsam durum daha değişik olurdu, hemen milan'a kadar yürürdüm.

kaldı ki ingiltere savaşa girdi ama benim askerlerimi kaydırmam gerekti tirol'e, (osmanlı sonradan kendi ittifakıyla ayrıca savaş açtı ki cezayir ve karadağ orduları bile katılmıştı viyana kuşatmasına, düşünün artık) o sırada da azmo'ya nasıl bağırıp yırtınıyorum "portekiz'i al, öldür önce fransa'ya dalma" diye. o ise fransa sınırına asker kaydırdı ki 100k'sına karşılık 30k filan portekizli vardı sadece lizbon'da. 3 ay içerisinde portekiz'in ofansif gücü ezilir, taş çatlasa 1 yılda portekiz oyundan düşerdi..

saldırgan alliance minor'ları:
Ragusa: toplamda şöyle 50k'dan fazla adamla harass etti ki nehir üzerinden yaptığı denk savaşlarda bile beni yendi nasıl olduysa. polonya ile beraber orduları koşturuyor sağda solda ben kanuni'yle uğraşırken. kanuni'yi tam yenerken bunların adamları katılıp savaşı değiştirdi 1-2 kere.

Cezayir: bunların ulaşması bir yıl sürdü ama zaten osmanlı oynayan bilir, cezayir sağlam müttefiktir. tech'i filan zayıf ama tek başına savaşmıyor ki, ben ufak osmanlı osmanlı ordusunun siege'i kaldırmak için yürürken bunlar gelip katılıyor. leader roll bonus'larını bilen bilir, iyi liderleri yenmek aşırı derecede güçtür her türlü avantajı (terrain roll penalty, tech lvl, slider vb) kendi yanınıza alsanız bile. mesela napoleon ve fransız liderleri böyledir 1790'lardan itibaren, iki katı sayı avantajı ve ateş gücüyle dahi yenemezsiniz eşit şartlarda.. (neyse ki hoi ve vicky gibi paradox oyunlarında bu leader bonus'u mantıklı bir miktara indi)

gimli sen gider gitmez yapay zeka rusya eagle'ın polonya'sına daldı zaten, jedisan'ı aldın artık osmanlı'yla naaparsın bilmem.. :-p

bu akşam kaçta buluşuyoruz? bu arada aftermath save'inden devam etmeyeceğiz bilginiz olsun, 1537 miydi neydi en son, savaş 1540'da bitti.. (zaten böyle anlaşmıştık)

ekleme: ehe bu arada azmo'ya laf anlatmaktan ben de savaşın ilk yılına maintenance slider'ı solda unuttuğumu farkettim, ilk savaşları kaybetmem sürpriz değil.. :)

mex kardeş benim bütün şehirler düşmedi, hepsini almasını beklesek osmanlı'nın savaş 1,5-2 yıl daha sürerdi. ama ben alliance leader olduğumdan başkentim düşünce bitmiş saydık olayı. azmo ve bombacı koalisyon güçleri paris'i düşürebilseydi o zaman da agresif ittifakı mağlup sayabilirdik sanırım.. [signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..

[Bu mesaj Sam tarafından 19 Mayıs 2004 18:13 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ama güzel oyun oldu genelde, gerçi kolonileşmede acemiydim ondan biraz para kaybettim.

Zaten çok alakasız ittifaklar olduğundan biraz heyecan oldu.
Ben hatırlıyorum wanderer ve sultan la konuşurken savaşın en az 2 kere döndüğünü.
İlk başta açık ara göçüyorduk sonra sultan biraz dengeledi, arada gitti geldi filan. Polonya nın dikkat dağıtması kayda değerdi.
Azmo'nun morali bozulunca savaşı kazandık diye mesaj attım ben direk bizimkilere zaten, ah lider demişken bende ki tek liderler conquisator lardı :)

Bekliyorum oyun saatini sabırsızlıklaaa[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bende oynamak istiyorum gerçi güçlü bir monarch olacagimi zannetmiyorum ama tarihte benimde bir payım olsun istedim :-P

tabii yeriniz falan varsa hic oynamadim daha once multi bu oyunu[signature][hline]No time for tears
No time to run and hide
No time to be afraid of fear
I keep no time to cry

Sosyal ağlarda paylaş

beyler, burayı okuyanlar,
ben, soul, sam, azmo, eagleeye, bugünkü oyuna ara verilmek zorunda kalınınca kafa dinlemek için yeni bir oyun açalım dedik.

kafa dinleme olayımız:

ben - brandenburg
azmo - saxony
eagleeye - pommern
soul - denmark
sam - poland

sonuç?

avrupa'da daha protestanlık akımı başlamadan büyük bir savaş başgösterdi. germenler birbirlerini yiyor. brandenburg 4 kere iflas etti ama provience sayısını 3'ten 7'e çıkarmayı bildi, ki üstelik ara verilen bu oyunda, brandenburg 2 tane avusturya provience'ini düşürmüş bulunmakta.

AYRICA bu oyun içerisindeki TARİHİ HESSEN SAVUNMASI unutulamaz, kuşaktan kuşağa aktarılmalıdır. böyle bir savaş ve destan görülmemiştir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...