Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

potansiyel eu2ciler

dark-dr

Öne çıkan mesajlar

birkaç kişilik oyunlarda sunucu ben oluyorum, ben de dial-up olduğumdan ip değişken tabii. ben sana icq numaramı yollayayım, oyundaysak icq açık oluyor benim occupied mesajı olarak eu2 olarak..

ama buraya yazıyoruz genelde oyuna başlayacağımız zaman, yarın akşam 20-22 arası bir vakit toplanmayı düşünüyoruz mesela..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..
Sosyal ağlarda paylaş

oy oy oy oy oy..

8-9 saattir 6 kişi (bombacı, azmo dayı, unity, mexinth ve wanderer'la beraber) 1492'den 1531'e filan geldik. aman ne zevk aman ne kapışma. daha da birşeyler yazardım ama beynim durdu be, bayılacam.. :-p siz yazıverin..

buluşmayı ayarlayalım bu oyun nereden devam edecek diye..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaslar ss varsa koyalim

oyunun ozeti sudur:

-- osmanli sultani 100. uniti, hindistana gidecem olayi koparacam nidalari ile oynadi. ama memlukleri ve hicazi almak disinda hicbisi yapmadi. cok basarisiz buldum kendilerini :P

-- ispanya krali sam efendi income olayinin bokunu cikariyor, kolonilesmeye kolonilesme demior.

-- ingilterede yeni tahta cikan acemi gral azmonun ne yaptigi tam belli degil, guya 3-5 kolonisi var. bi iskocyayi bile alamadi. ama yine de ilk gunu icin cok iyi. tebrik edioruz burdan kendilerini.

-- mulayim, mulayim mulayim oturuyor. tarih bu kadar uyuz bir fransa grali gormedi.

-- moskova beyligini 200 borc ile alan ben ise, dusuk teknolojili kis savaslariyla idare etmeye calisirouz. altin orda ve litvanya campaign leri basariyla sonuclandi. ama yine de durumum cok iyi deil.

bundan sonraki oyuna unutmassam soyle bi panaromik avrupa ss i alirim, bakarsiniz artik[signature][hline]templars of steel
Sosyal ağlarda paylaş

ohh uykumu aldıım da kendime geldim ancak. iyi ki bombacı düştü böyle kendimden geçecektim az daha.. :)

hatta o kadar uykuyla da şöyle birşey demişim: "tek cot'tan ayda 500 altın alınır". hayır bu miktar aylık değil, yıllık olur. ancak mesela %120 trade efficiency ile 1000 altınlık cot'tan ayda 100 altın alınabilir 1700'den sonra. unity "kimse kimseye bırakmaz" dedi, böyle newbie kafalayıp amerika'yı osmanlıyla 1500'de keşfedersen olur o iş. "kimse birbirine map vermesin" diyordum, şimdi olayı izah edeyim neden diye:

ben diyelim amerikayı keşfettim, kıyısı olayan bir prov'da cot açıldı ya da zaten vardı. burayı kimsenin keşfedip trader koyma imkanı yok, ya bana savaş açıp topraklarımdan geçip keşfedecek ya da ben map vereceğim. neden map veriyorum da kendi trade gelirime ortak ediyorum milleti?

şimdi bunlar azmo'ya baskı yaptı haritasını vermesi için, azmo map verince onun gördüğü cot'ları bunlar da görecek. onun trade gelirine bunlar da ortak olacak. unity osmanlı haliyle tek bir kare keşfetmeden dünyanın trade gelirine konacak, bombacı da öyle.

mex de diyor "harita ver". ulan niye oynuyoruz ki oyunu madem benim uğraşımın üzerine siz konacaksınız? royal marriage ile aynı şey değil bu, azmo'yu kafalayıp üstüne konacaksınız cot'larının. oh ne ala memleket, siz bırakın oynamayı foruma yazın biz gift gönderelim oldu olacak..

kimse benden map istemesin bir daha, cevap dahi vermeyeceğim. acemi de değilsiniz yani bunu bilmeyecek kadar hiçbiriniz. oyunu bilhassa yenilmek için oynayan birisi varsa o kendi bileceği, ben ezmeye çalışmıyorum ama kendi gelirimi, koloni yapacağım (tarihi olarak da hakkım olan) toprağı vermem kimseye öyle..

ben osmanlı, avusturya olup harita istesem verecektiniz ya sanki.. :)

bu akşam devam ediyor muyuz oyuna? saat kaçta başlıyoruz ve kimler geliyor?

ekleme: bu arada bombacı acemiliği geçti mesela, ona yardım etmiyorum. azmo geçince ona da etmeyeceğim, müttefiğim olmazsa ambargo da koyacağım. :) (harita vermek, cot'umda bulunmasını engellemek vb yani oyunla ilgili yardımlar) ancak ally olacağım kişiyle yardımlaşırım, neden bana tehdit teşkil edecek ya da puan sıralamasında üstüme çıkabilecek kişiye yardım ediyorum ki acemi değilse? bombacı'ya onlarca explorer gelecek bundan sonraki yıllarda, (hangi yıllar olduğunu bile leaders file'dan yazarım hani rahat edecekse içiniz) iki yıl gemi gezdirse bütün amerika'yı keşfedecek zaten. newbie'yi kafalamanın alemi yok.. :)

gimli gelirse ona veririz ingiltere'yi, azmo daha sakin isveç ya da hollanda alır sonra, oyunu öğrenmek için daha ideal onlar ingiltere yok din değiştirme yok isyan eventleri filan newbie yeri değil aslında.. siz de gimli'yi kafalarsınız, ya da o sizin kafanızı alır.. :)

bu arada mex de habsburg ittifakını zklemedi, fransız & osmanlı & rusya şer üçgeni beynine binerse yardımına gelmeyeceğimi bilsin.. ;)

ekleme 2: mex "hollanda'yı bırakmam" dedi ama hiç avusturya oynamadığı belli, 1556'da "the abdication of charles V" eventi geliyor ki üç seçenek sunulacak ona:

- hollanda & italya topraklarını ver (tarihi)
- sadece hollanda'yı ver
- sadece italya'yı ver

benim mex'e tavsiyem hollanda'yı vermesi olacaktır, neden? mex şu anda roma-germen imparatoru değil. savaş esnasında alman minorlarından otomatik access'i yok bu nedenle imparatora has olan. bombacı şu anda saldırsa hollanda'ya adam taşıyamaz zayıf donanmasıyla, bombacı 75-100k koyar bourgogne'ye iyi komutanlı adımını bile atamaz fransa'ya. ve fransa'yı bir yana koyalım, 1560'a gelirken deli gibi isyanlar başlayacak hollanda'da, gene oraya asker taşıyamayacak. ve hollanda %90 bağımsız olacak. italya'yı (milan, mantua, franche comte vb) da bana verdiğinden elinde çöp bile kalmayacak.

seçim senin mex ama benden söylemesi, italya toprakları sana bitişik, oyun sonuna kadar sende kalabilir, (overseas tax penalty de yok) savunabilirsin ama hollanda'yı muhtemelen elden kaçıracaksın ya da o isyanları (ay başında isyan çıkıyor neredeyse) fırsat bilip bombacı unity'nin fişteklemesiyle dalacak sana. daha uygun bir zaman yok zaten senden alması için fransız topraklarını..

ekleme 3: unity şimdi "sam'e bak vaay komplo kuruyor" diyecek kesin, hollanda'yı alırsam da oyun sonuna kadar elimde tutmayı düşünmüyorum. hatta oynayacak birisi varsa hollanda ile (unity mesela) onu da bağımsız bırakmayı düşünüyorum benim kolonileşmemi baltalayacağı halde. (ispanya'nın bir numaralı koloni rakibi kolonileştiği yerler itibariyle)[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..

[Bu mesaj Sam tarafından 17 Mayıs 2004 18:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

azmo'ya sorarız ama bunlarkafalamaya çalışıyor o loan'larla boğuşurken. bir de protestanlık event'i gelecek iyice zorlanacak. sen ingltere olsan genel oyun olarak da daha interaktif ve çekişmeli olur düşüncesindeyim..

hepimiz major aldık çok keyifli oldu, çekişmeli ve içiçeyiz. sürekli üçkağıt ve politika dönüyor.. :-p bu ortamda ingiltere'nin de güçlü olması lazım çünkü fransız kralı bombacı da acemiliği aştı, italya'nın yarısını vassal etti iki yılda, mex dişli olmasa onu da yirdi.. :) roussilon'ı da birkaç kere talep etti ama benim gelirim onu dörde katladıktan sonra sormaz oldu bilmiyorum neden.. 8-)

ekleme: hem sonra gimli, unity çok genişlemeye başladı, fas'a saldırdı, hindistan'ı işgal planlarını açıkladı. senin ingiltere olup hakkın olan hindistan'ı kimseye bırakmaman gerek. ben sırf o maksatla hindistan'a dokunmadım bak seni düşünerek.. :-p

hem azmo 2. felipe'nin kutsal armada'sıyla pek başedemez.. ;)[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..

[Bu mesaj Sam tarafından 17 Mayıs 2004 18:47 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Anlaşılan zamanı gelmiş..

1532, Londra'nın izbe varoşları uzun paltolu, karanlık bir silüet saatine bakıyor. 03:00. Buluşması gereken önemli lordlar var. İngilterenin altına girdiği yığınla borç avam kamarasını çoktan rahatsız etmiş. Bir süredir ingiliz soylularından kral Azmodai'ye karşı çatlak sesler çıkmakta. Yeterince güç kazandı ve artık darbe vurma vaktinin geldiğini düşünüyor.

Az sonra gelecek soyluları eğer ikna edebilirse, emri altındaki sınırlı fakat tecrübeli askerlerle iç savaş için düğmeye basacak.

Yaşasın protestanlık, yaşasın luthercilik. kahrolsun katolik azmodai ingilteresi!

General Gimli'nin günlüğünden[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

ramses 2001 yapımı filan oyun, nereden bulursun bilemem ama buradakilere sor istersen sana cd çekebilecek kimse var mı diye..

gimli azmo ile düello yapmanız gerekirse çok feci uçarken çifte blaster kullanırsın uyarayım.. :-p

ben 20'de fransızca vandread seyredicem, 20:30'dan sonra kompüter başında olur icq açarım. sona kalan sonradan katılır eğer birkaç kişi toplanmışsa..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..
Sosyal ağlarda paylaş

son gelişme: gay fransızlar (alınma bombacı :-p ) vandread'i erkene almış, açtığımda bitiş yazıları çıktı.. :hrr:

o nedenle ben şu andan itibaran her an müsaitim sunucu açmaya, oyuna katılmak isteyenler icq'ya teşrif buyursun..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 17 Mayıs 2004 16:54 tarihinde demiş ki:
arkadaslar ss varsa koyalim

oyunun ozeti sudur:

-- osmanli sultani 100. uniti, hindistana gidecem olayi koparacam nidalari ile oynadi. ama memlukleri ve hicazi almak disinda hicbisi yapmadi. cok basarisiz buldum kendilerini :P

bak bak baaaak.

ama bunu demen normal. ne de olsa tum avrupayla savastayim diye agliyodun.

iste tecrube farki.[signature][hline].~:&:* Let the sunshine in *:&:~.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...