Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuzey Kore yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı.

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

cogitoz said:
Bir ülkenin tarım sektörünün kendisine yeterliliğinin ne kadar önemli olduğunun göstergesi Kore'deki açlık olayı.
Ayrıca Kore'nin suçu mu yani adamlar tabii ki orduya yatırım yapacaklar. Kolay mı Japonya'nın Güney Kore'nin yanıbaşında sosyalist rejimi ayakta tutmak; hemen arkada Amerika.
Kore'de açlık yaşanıyor işte tarımın çökmesiyle, Japonya ve Amerika'dan açıklama: Nükleer silahlanmayı durdurun size gıda yardımı yapalım. Bu kadar şerrefsizler işte bu kapitalistler.
Ayrıca Kore'deki ortalama yaşam 75 yılmış. Eğitim-sağlık bedavaymış ve Küba'dan sonra en iyi sağlık hizmeti veren ülkelermiş. Ayrıca google earthten bakıyorum da şehir planlamaları da güzel.
Yani adamların belki de tek problemi orduya fazla yatırım, tarım sektörünün kendini toparlayamaması. Çin'den büyük bir yardım alsalardı bu açlık krizi çözülürdü sanki? 22 milyonluk ülke sonuçta. Bir incelemek lazım Çin'in tarım ürünleri ihracatını.
Çok ciddi bir açlık olduğunu da sanmıyorum şu an, toparlamışlar gibi gözüküyor. Kore rejimini pek sevmem ama ayakta kalmalarını ve kendilerini geliştirmelerini isterim. Nükleer denemelerini de destekliyorum.

sonra tartışıldı tabi bunlar da yazmışım yani bakıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

gecen newsweek de bir kac dehset katil barbar terörist kuzey koreli resmi yayınladılar,şahsen ben ilk defa bir kuzey koreli gördüm,dehsete düstüm ürperdim gercekten,ne gerek var nukleer bombaya maglum devletlerde yeterince var zaten bir de başkası gecmesin ustumuzden ne de olsa tek eşlilik daha iyi

işte o resimler

Sosyal ağlarda paylaş

nükleer silah geliştirecek kadar ve hatta onu test edecek ortam yaratacak kadar para ayıran ülke o paralarla nükleer silahlara karşı efektif savunma yöntemleri ya da sığnak teknolojileri de geliştirmeyi deneyebilir elbet. Ama ikisi arasındaki bariz amaç farkı işte, biri sadece ülkeni kurtarmana yardım eder diğeri ise savaş çıktı mı bir yere saldırmana yarar. Savunma doktirini ile (Türkiyenin doktirini), saldırı doktirini arasındaki farklar.

İçinde yaşadığımız çağ içersinde gerçekçi düşünürsek savunma doktrini ne gerektiriyorsa onu yerine getirmek zorundadır bir ülke ama saldırı doktirininde ise bir ülke bunun tek açıklaması savaş seviciliktir.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
sonra tartışıldı tabi bunlar da yazmışım yani bakıyorum.

eh, o halde neden isyan ediyorsun insanların tepkisini görünce?

ha bu arada, k kore'yi savunanlardan hala kaynak bekliyorum. ülke mis gibi güya ama nedense hep "benim arkadaş görmüş o söyledi"den ibaret kaldı. bizim kaynakları beğenmeyenler kendilerininkini koysunlar rica ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ayrıca Kore'deki ortalama yaşam 75 yılmış. Eğitim-sağlık bedavaymış ve Küba'dan sonra en iyi sağlık hizmeti veren ülkelermiş

ahahahaha
yine güldüm lan! evde bastım bu sefer kahkahayı..

du du du.. devamını getiricem. Kuzey Kore Hamsi'yi ağaçta yetiştirmeyi başarmış. Açlık hiç yokmuş! ee.. bi sn.. hah, toprağı kazmışlar kablo çıkmamış. meğer onlar 100yıl önce cep telefonunu bulmuşlar!
Sosyal ağlarda paylaş

@Ardeth

İlk nükleer silahdan sonra üretilenler hep savunma amaçlı zaten, bak bendede var demek için yani bana atma bende sana atarım demek için varlar.

Yani bir nükleer silah üreterek savunma ve saldırı amaçlıda kullanabilirsiniz yeri geldimi. Bu açıdan nükleer silah üretmek daha mantıklı.

Ama bu silahlar en büyük tehditi şu an gelişmiş batılı devletler için oluşturmakda. Bir terörist grup gidip newyork'un ortasında patlatırsa o zaman ABD elindeki binlerce nükleer silah ile kimi vuracak oda merak konusu.

Zaten o kadar korkunç güçlü hale geldiki bu silahlar kullanılması neredeyse imkansız gibi birşey. Yani bu silahı devletler birbirlerine karşı kullanmaz ama terör grupları çok rahat kullanır.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:
Ardeth nükleer silaha karşı sığınak çözümüne katılmıyorum.Ben sığınakta dua ederken adam ülkemin içine edecek hadi oradan.Füze savunma sistemi kurulabilir mi o konuda bir bilgim yok.

bence nükleer silaha karşı nükleer silah üretmekten daha faydalı bir çözüm. Savaş ve milliyetçilik bizi insanlıktan çıkarmasın lütfen önemli olan insanların hayatları mı ülkenin savaşta insan öldürebilecek kapasite olması mı? "onlar bizden bir milyar insan, biz onlardan bir milyar insan öldürürsek sorun yok"a kadar yolu var bunun. bir ülkenin sivilleri, o ülkenin sivilleridir. gururu ayakta kalmış ama tohumları yakılıp yıkılmış bir ülke malsef bir ülke değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:
said:
Ayrıca Kore'deki ortalama yaşam 75 yılmış. Eğitim-sağlık bedavaymış ve Küba'dan sonra en iyi sağlık hizmeti veren ülkelermiş

ahahahaha
yine güldüm lan! evde bastım bu sefer kahkahayı..

du du du.. devamını getiricem. Kuzey Kore Hamsi'yi ağaçta yetiştirmeyi başarmış. Açlık hiç yokmuş! ee.. bi sn.. hah, toprağı kazmışlar kablo çıkmamış. meğer onlar 100yıl önce cep telefonunu bulmuşlar!

korede kızlar teklif ediyomuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam ama onlar nükleer silah geliştirsin biz kendimize sığınak kazalım anlayışı yanlış.Türkiye'nin hala yoksa nükleer silah edinmesini isterim mesela.
Eğer sen bana bir tehdit değilsen atarım tokatı geçerim.Ama tehdit görürsem ihtiyatlı davranırım.
Barış içinm silahlanma dedikleri budur ve denge politikası böyle işler.
Yoksa Osmanlının son zamanları gibi ona yanaş öbürüne yanaş gücün yoksa tın tokatı yer oturursun.
Sosyal ağlarda paylaş

@ardeth: ahuahuahuahua o laf da süpermiş.

ha bu arada k.kore bahtiyar bi memlekettir. bizim arkadaşlar gitmişler, yerden sağlık hizmeti fışkırıyormuş.. bunlar uçaktan inince 1doktor yanlarından geçerken dedesinin hastalığına varınca söylemiş. kansere de ilaç bulmuşlar.

çok gelişmiş çoook!

ultrason falan çekilmiyor ülkede. mr'da yok.. ama bunun sebebi doktorların ses dalgaları ile muayene yapabilecek gelişmişlikte olması! bi doktor karnına "bnnnnn" sesi yaparken öteki dinleyip iç organlarının durumunun resmini çiziyormuş..
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:
@Ardeth
Zaten o kadar korkunç güçlü hale geldiki bu silahlar kullanılması neredeyse imkansız gibi birşey. Yani bu silahı devletler birbirlerine karşı kullanmaz ama terör grupları çok rahat kullanır.

Ya peki hem nükleer silahlara hem de nükleer silahlara karşı savunmaya yatırım yapan bir ülke? Ya da diktatörlükten gözü dönmüş bir ülke? Bunların hepsi nükleer silahların devlet eliyle kullanılabilmesi için olası senaryolar gibi geliyor bana olmaz etmez dememek lazım.

Biopreparat dönemlerinde, o kuruluşun başkanı olan adam "bir savaş anında rusya köşeye sıkıştımı kendi vatandaşları pahasına bu biyolojik silahları yakın bir ülke üzerinde bile kullanmaktan çekinmez" demiş misal direk olarak bunun röportajı var, önceki sayfadan verdiğim linkleri takip ederek bulabilirsiniz. O kadar kolay değil bu olayları önceden tahmin etmek.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:
Tamam ama onlar nükleer silah geliştirsin biz kendimize sığınak kazalım anlayışı yanlış.Türkiye'nin hala yoksa nükleer silah edinmesini isterim mesela.

Nükleer silah geliştirilsin geliştirilmesin, eğer dünyada bir nükleer savaş tehlikesi varsa imkanı olan bir ülke mutlaka araştırma ve paralarının bir kısmını korunma yöntemlerine (ve şuanda ilk aklıma gelen olan sığnağa) yatırmalıdır. Önce nükleer silah sonra sığınak gibi bir anlayış olamaz. Sen nükleer savaşa karşı önlem çerçevesinde sahip olduğun bütün parayı nükleer silah üretmeye yatırıyorsan gözün dönmüştür bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Kore hakkında tek bilginiz hürriyet magazin ekindeki yazılar olmasına rağmen böyle "kıçtan" atıp tutmayı içinize nasıl sindirebiliyorsunuz aklım hayalim almıyor.

Hadi Sam, Buyse filan koyu komünizm düşmanı, saldırmak için fırsat kolluyor her dakika, küfür etmek için kendinden geçiyor.

Ama dasaa'yı bunca kendinden geçmiş bir vaziyette ilk defa görüyorum.

Bir ülke çıkacak, ABD'ye ve onun kuklası Güney Kore'ye karşı bağımsızlığını savunacak, yıllarca sürdürülen ilaç ve yiyecek ambargosuna, binlerce evladını şehit vermesine rağmen kararlılığını sürdürecek, Asya'nın en verimsiz topraklarında orta gelişmişlikte bir ülke kuracak, bu da yetmeyecek dibinde her yıl tekrarlanan Güney Kore-ABD-Japonya tatbikatlarına karşı askeriyesini güçlendirecek, nükleer güç olacak; sonra da Türkiye'de bir halt bildiğini sanan adamlar çıkıp saçma sapan resimler koyarak, ABD maşası dergilerin yayımlarını sunarak, 50 yıl öncenin kokuşmuş komünizm düşmanlığı yaparak kendi saçma sapan egolarını başkalarına sunma fırsatı yakalayacaklar.

Beyler istediğiniz kadar küfredin, istediğiniz kadar bel altı şakalar yapın, Kore tarihten, gerçeklerden, bağımsızlıktan bihaber saflara değil kendi geleceğine bakıyor.

Üzgünüm hepiniz için ama sosyalizm tarihi boyunca olmadığı kadar sağlam adımlarla ilerliyor, Çin, Küba, Kuzey Kore ve pek çok Latin Amerika ülkesiyle beraber. Yani dünyanın üçte biri.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:
Ülkene savunma sistemleri kurman, senin ülkene nükleer saldırı tehditini engellemez.

Ama nükleer silahın varsa evet bu caydırıcı olur.

Amaç tehditi engellemek değil çünkü sen o tehditi %99 ihtimalle engellersin ama %1 ihtimal patlarsa ülkenin başına gelenlerin telafisi olmaz. Amaç ikisine de doğru oranda yatırım yapmak böylece bu olayın gerçleşmesi durumunda alacağın zararı minimize etmektir. Evet şuan bir nükleer silahın etkisini belki %100 olarak engelleyecek bir savunma sistemi yoktur (olup olamayacağı ayrı tartışma) ama %50 bile bir başarıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

@Ardeth.

Evet haklısın katılıyorum zaten ülkeler bu yüzden hassas politikalar izliyor. Eskisi gibi restleşmeler olmuyor. Eskisi gibi dehşet savaşlar olmuyor. Çünkü sonuçlarının çok korkunç olacağının ve aslında kazanan tarafın olmayacağını biliyorlar.

Kuzey Kore gibi bir ülke sanmıyorum nükleer silahlarını güney kore üzerinde kullansın, yaptığı anda aynısının başına geleceğini biliyor. Nükleer silahlanma aslında bir prestij meselesi. Kuzey kore kısaca biraz daha fazla dokunulmazlık ve rakipleri üstünde tehdit oluşturmak için yaptığı bir girişim.
Sosyal ağlarda paylaş

Otedengelen said:
cogitoz said:
aynı şey. yemin ederim aynı şey. tek fark göster liberal olcam.

homelesslar insan değildir, kuzey korede ise insanlar homeless kalitesinde yaşamaktadır.

liberal de olmaz senden sosyalist de, olsa olsa cacık.

o cacığı alırım.. homelesslar insan değil de nedir kedi mi?
Kuzey Kore'de insanlar homeless kalitesinde yaşamaktadır diye sağdan soldan duyduğun bilgilerle konuşuyorsun. Kanıtla cacık da olucam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...