Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bi sorum var

Privhunter

Öne çıkan mesajlar

soruyu şöyle sor kütlesi olmayan bir cisime ne tür bir etkileşim altında kuvvet uygulayabiliriz? mesela senin bir taşı ittiği gibi bir itme kuvveti uygulayamazsın çünkü orda kütlesi olan bazı maddelerin yükleri görev görüyor ama henüz daha kütlesiz bir yük gözlemlenmedi mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Privhunter said:
Aga foton ışın demeti değilmi nası kütlesi var? Bunu ölçen bir araç var mı?

aslında konu biraz karışık,lise müfredatının en nefret ettigim yanı her şeyi icermesi fakat hepsinin yarım yamalak olması,fotoelektrik olay diye bi konu vardı benim öss ye hazırlandıgım donem de muhtemelen hala okutuluyor,simdi o olayı acıklamak icin size fotondan bahsetmeleri şart fakat ustu kapalı yarım yamalak gecistiriyorlar

simdi evet foton cok kaba tabirle ışın demeti biraz daha guzel bi tabirle enerji paketcigi diyebiliriz,ışıyan cogu cisim düzenli ışımaz,yani bir süreklilik yoktur belli frekanslarda enerji paketcikleri gonderir ornegin bir florasan dusun surekli yanıp sonuyor fakat sen surekli yandıgını goruyorsun bu da insan gozunun algıladıgı frekans aralıgı ile alakalı,ışığı acıklamak icin isimize geldiginde parçacık isimize geldiginde dalga modelini kullanıyoruz,kutle kısmı ise parçacık modelin de giriyor,demir bi levhaya gelen ısıgın nano boyutta levhanın geometrik seklini bozmaya yonelik mekanik bir kuvvet etkisi var
Sosyal ağlarda paylaş

ornegin gunes sisteminde yalnızca günes ve dünyamız olsa günesten dünyamıza gelen ışınlar günes ile dünya arasında izledigi yol boyunca diger gezegenlerin kütlesel cekim kuvvetinden bükülmeyeceginden daha dik gelecekti,hatta 2-3 gezegen eksik olsa belki cok daha farklı bi ekolojik dengede olucaktık,sonuc olarak kütlesel cekim ışıgı bükebiliyor bunu demeye calısıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

çok istiyorsan e=mc^2 den kütle ile enerjinin denk olduğunu (kütlenin enerjiye dönüşebildiğini değil) argümanı ile photonun kütlesi olduğunu (enerjisi olduğu da momentinin olduğundan kanıtlanmasından geliyor orda da kapalı bir kutuda siyah vir levhaya uzun süre photon göndererek hareket ettiriyor falan) söyleyebilirsin ama bence bu arkadaş o kütleden bahsetmiyor lise müfredatındaki kütleden bahsediyor sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
çok istiyorsan e=mc^2 den kütle ile enerjinin denk olduğunu (kütlenin enerjiye dönüşebildiğini değil) argümanı ile photonun kütlesi olduğunu (enerjisi olduğu da momentinin olduğundan kanıtlanmasından geliyor orda da kapalı bir kutuda siyah vir levhaya uzun süre photon göndererek hareket ettiriyor falan) söyleyebilirsin ama bence bu arkadaş o kütleden bahsetmiyor lise müfredatındaki kütleden bahsediyor sdf

Foton yazsana zibidi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

sen soyledigine göre daha cok istemis olmalısın,moment yerine momentum demek istedin sanırım moment kuvvetin dondurme etkisiydi yanlıs hatırlamıyosam,arkadasın sorusuna gelince elma armut kutlesine benzer fakat tam olarak o formda olmayan bi kutle olarak hatırında kalması fotonun hic kutlesi olmadıgı seklinde hatrında kalmasından cok daha iyidir şayet bi taraflarıyla güler insanlar üni de fotonun kütlesi 0'dır derse
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:
Ardeth said:

Foton yazsana zibidi.

ayh ingilzceyi o kadar süper biliyorum o kadar süper biliyorum KİİEAAAAA TÜRKÇESİ AKLIMA GELMİYAAAA

evet harbiden zibidilik etmişim. cezamı çekmeye hazırım.
Sosyal ağlarda paylaş

nutella yerim said:

sen soyledigine göre daha cok istemis olmalısın,moment yerine momentum demek istedin sanırım moment kuvvetin dondurme etkisiydi yanlıs hatırlamıyosam,arkadasın sorusuna gelince elma armut kutlesine benzer fakat tam olarak o formda olmayan bi kutle olarak hatırında kalması fotonun hic kutlesi olmadıgı seklinde hatrında kalmasından cok daha iyidir şayet bi taraflarıyla güler insanlar üni de fotonun kütlesi 0'dır derse

fizik okumuyosa sorun olmaz bence, benim dediğim deneyde de zaten fotonları kullanarak levha dönderiyorlar. döndürüyorlar yani
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
nutella yerim said:

fizik okumuyosa sorun olmaz bence, benim dediğim deneyde de zaten fotonları kullanarak levha dönderiyorlar. döndürüyorlar yani

olur abi olma mı
bunun muhendisligi var kimyası var,fizik okumuyo olması fotonun kutlesi oldugu gercegini de degistirmez o da var tabi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...