Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

oyun yok ya

Netcafe

Öne çıkan mesajlar

Daha da fazlasını bekleyebiliriz. Pazar sahibi büyük firmaların bundan sonraki düşüncesi daha fazla casual oyuncuyu oyunlarda tutmak olacaktır diye tahmin ediyorum. Çünkü casual oyuncu meslek sahibi birey olduğu için parası, harçlık alan çocuğa göre daha fazla. Vakti sınırlı olduğu için oyundaki karakterinin gelişimi hardcore oyuncuya nazaran daha uzun sürüyor. Hardcore oyuncuya nazaran daha geç sıkılıyor, bıkıyor. Bu nedenle daha fazla taksit/para ödüyor. Casuallerin yaş ortalamaları daha yüksek, sosyal yaşamlarınada önem veriyorlar ve belli bir olgunluğa ulaşmışlar. Bu nedenle oyuncu ölünce global chatte küfür etmiyor, buddy gibi yardımcı hile programlarına bulaşmıyor.
Hardcore oyuncu hemen hemen çıkan her MMO'ya bir ucundan bulaşıyor. Betasına giriyor, gameplay videolarına yardırıyor, döküman inceliyor, forumlardan takip ediyor. Casual oyuncunun ise fazla vakti yok bir oyuna bulaşmış 8 9 ay arkadaşları ona başka oyun tavsiye edene kadar yada arkadaş ortamında toplu bir geçiş olana kadar devam edecek. O yüzden oynadığı oyunu başka oyunlarla karşılaştırmıyor, şurası eksik, burası fazla gibi firmaya çen çen yapamıyor. Hardcore oyuncu ise çıkıp böyle pvp dengesimi olur, böyle raid mekaniğimi olur diyebiliyor.

Bu yüzden pazarın hakimleri artık bu tarz oyunlara aşikar, imba oyuncuları istemiyorlar. MMO geçmişi ve bilgisi kısıtlı casual oyuncular onların daha çok işine geliyor. Bu sebepten ki özellikle büyük firmaların çıkartacağı MMO'lar bundan sonra daha çok casual oyunculara yönelik olacaktır.

not: Dota faili için pardon servisdeki arkadaşların sohbeti, bana o izlenimi vermişti...
Sosyal ağlarda paylaş

rom'a wow clone değil demek rom'a hakaret bence :) birebir nerdeyse emeğe saygı.

oyun firmaları casual oyuncu istiyor muabbeti bana çok ikna edici gelmiyor. Wowu wow yapan classic ve tbc dönemindeki hardcore haliydi. bence wotlk'daki naxx, classic kadar zor olsaydı yine wotlk ile bi pik yakalardı wow. ayrıca bugün yutubta dolanan hala wowun popüler olmasını sağlayan videolar, arena turnuvaları hepsi hardcore oyuncular sayesinde...

edit: aslında özet oyunun casual olması, developerların da casual takılması demek.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar şu an yol almış bi oyuna girişmek istemiyoruz ama bildiginiz çıkacak kuvvetli bi oyun varsa herkesle beraber 0 dan başlıyabiliriz yıllardır eq2 oynuyoruz.

Oyundada her zamanki gibi aktifiz bir sıkıntımız yok ama elbet o zaman gelicek ve bir yeni arayışa yönelebiliriz şu an alternatifleri bir göz gezdiriyorum ve her seferinde aynı gerizekalı oyunlara tosluyorum. EQ2 nin yerini tutabileceine yüzde bir inandığım bir şeye rastlarsak bir yandan onuda denemek isteriz.

Birincisi elini kolunu sallayanın oynuyacağı bir oyun olmasın.
(paralı bir oyun olsun aylık ödemeli)

Hem grafik yönünden oynanabilirlik yönünden doyurucu olsun.

Her şeyden önce beceri istesin. Karakterimi geliştirme konusunda bana sınır çizmesin. Mümkün mertebe çeşitlilik olsun.

Çünkü gene akşamlarımızı düzenli bağlayacağımız vaktimize değecek, seviyeli ortamı olan bir oyun olmalı...

Aklıma geldikçe eklerim...
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz daha detaylandır ama grubun kaç kişi, online süreniz ne kadar olabiliyor grupca?

Bak ben sana net bişey söyleyim. Grubun sağlamsa ve pvp seviyorsanız Darkfall Online oynayacaksınız.
Ama bak grup dediğin 3 kişiyse ve sadece akşamları giriyorsanız sakın bulaşmayın.

Yaş ortalaması yüksek, günde bir kaç saat giren casual oyuncuların olduğu bir oyunda oynamak istiyorsanız Age of Conan oynayacaksınız. Conan'da insanlar aşmış gitmiş nasıl yakalayalım biz onları gibi bir sorununuz olmaz. Yine DF için söylediğim aynı şeyi söylüyorum grubunuz sağlamsa ve pvp seviyorsanız. Age of conan'da pvp serverında oynayın. Yok grup dediğin 3 kişiyse ve sadece akşamları giriyorsanız pve serverında oynayın.

DF'da skill based sistem vardır, pvp dengesi gibi bir durum söz konusu değil zaten skill cap yok istediğini kasarsın.
AOC'da da pvp ve pve dengesi yerindedir. Hangi karakteri açarsan aç seversin.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Biraz daha detaylandır ama grubun kaç kişi, online süreniz ne kadar olabiliyor grupca?

Bak ben sana net bişey söyleyim. Grubun sağlamsa ve pvp seviyorsanız Darkfall Online oynayacaksınız.
Ama bak grup dediğin 3 kişiyse ve sadece akşamları giriyorsanız sakın bulaşmayın.

Yaş ortalaması yüksek, günde bir kaç saat giren casual oyuncuların olduğu bir oyunda oynamak istiyorsanız Age of Conan oynayacaksınız. Conan'da insanlar aşmış gitmiş nasıl yakalayalım biz onları gibi bir sorununuz olmaz. Yine DF için söylediğim aynı şeyi söylüyorum grubunuz sağlamsa ve pvp seviyorsanız. Age of conan'da pvp serverında oynayın. Yok grup dediğin 3 kişiyse ve sadece akşamları giriyorsanız pve serverında oynayın.

DF'da skill based sistem vardır, pvp dengesi gibi bir durum söz konusu değil zaten skill cap yok istediğini kasarsın.
AOC'da da pvp ve pve dengesi yerindedir. Hangi karakteri açarsan aç seversin.

Yok age of conan olayına baktımda... DF ile ilgili oyunun sitesinden baktım ettim de bi kaç boşluk var.

Bir zahmet ya msn yolu ile ya buraya yada başka bir yere upload ederek kendi screenshotlarını gönderebilirsen savaç halinde hem grup hem tek başına olanlar olsun...

internetteki screenshotlarda interfaceler, hotbarlar gözükmüyor

oynanabilirlik, classların dengesi, tutarlılıkla ilgili fikir alamıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Keşke UO-WAR-WoW karışımı bir oyun olsa. UO'nun craft, item ve faction(yok :D) sistemi, WoW'un grafikleri(özellikle haritalar) ve bazı oyun sistemleri, WAR'ın PvP sistemi(son oynadığımdan beri değişmediyse) ve binaları(yapı olarak wow binalarından daha güzeller). Ayrıca PvE sistemini de WoW-UO arası yaparlarsa çok daha güzel olabilir. WoW'daki gibi uzun ve bir süre sonra farm olan PvE yerine daha kısa süren ama daha zor olan bir PvE, tabi buna göre vereceği itemlara da değecek. PvP sistemiyse UO daki gibi heran herkes birbirini satabileceğinden daha renkli geçecektir. Ayrıca kesin ibr faction sistemi olmayacağından taraf değiştirmek daha kolay olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...