Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

applev0dka said:

valla bende işin diyet kısmını iyi bilmedgmden soruyorum :D

dedigm gibi 84-85 kilo civarinda seyrediyorum 2 haftadir, kilo kaybetmek için ne yemeliym neyi kesmeliym..

yulaf yulaf yazılp duruyor ondan sordm

tuz şeker ve ekmegi kesiceksin, basit karbolardan uzak duracaksın aynı zamanda karbonhidrat alımını azaltıcaksın.

protein agırlıklı besleniceksin. tabi yaglı yemeklerden de uzak durmak lazım :)
Sosyal ağlarda paylaş

kilo vermek isteyen, yeni başlayanlar için basit yemek seçim rehberi
tiLi said:

ekmek, şeker, her türlü tatlı, börek, makarna, cola ve türevi şekerli içecekler, diet cola vb,
bunları yeme. haftada bir gün spor çıkışı ödül gibi yiyebilirsin. haftada bir. yağdan çok çekinme.
yumurta, et, balık, sebze, baklagil, meyve, bunları çok ye. laktoz intolerans var mı bilmediğim için süt ürünlerine bir şey diyemedim. yoğurt da ye.
yemeklere salatalara ekstra tuz atma(maya çalış)
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün gaspari qualitine geldi ilk hafta 10gr ile yükleme yapıcam sonra 5gr go go bitene kadar, programada geçtim haftada 4 günlük biraz ağır program zorluyor :P

Şimdi 2 hafta sonra diyorum şöyle 2 kutu protein alayım kafam rahat olsun tavuktan bıktım 1 sene aralıksız günde 500-750gram yiyince. Yine kesmicem tavuğu tabide tamamını tavukla karşılamak bayıyor..

Pharmaton multivit ve balık yağıda aldım.
Protein konusunda kararsız kaldım biraz, 2 kutu aliyorken birini nitro tech tarzı whey diğerinide syntha-6 gibi karışık sindirilen bir ürün mü alsam diye antreman sonrası whey fix zaten, diğer kullanım zamanı olarakta sabah kalkar kalkmaz kullanırım genelde proteini, sabah kullanmak için syntha-6 mi yoksa go go whey mi daha iyi olur sizce?

Birde duruma göre 2-3 hafta sonra bir amino fx pro alırım diyorum amino asit olarak -hoş ne kadar karışık ürünlerin içindekiler freeform değilde acid olarak oluyor diye yazılar var-
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

kilo vermek isteyen, yeni başlayanlar için basit yemek seçim rehberi
tiLi said:

ekmek, şeker, her türlü tatlı, börek, makarna, cola ve türevi şekerli içecekler, diet cola vb,
bunları yeme. haftada bir gün spor çıkışı ödül gibi yiyebilirsin. haftada bir. yağdan çok çekinme.
yumurta, et, balık, sebze, baklagil, meyve, bunları çok ye. laktoz intolerans var mı bilmediğim için süt ürünlerine bir şey diyemedim. yoğurt da ye.
yemeklere salatalara ekstra tuz atma(maya çalış)

ekmegi ve sekeri keseli 1-2 hafta oluyor. gazlı icecek hic icmiyorum zaten. borek yeme sansım yok aileden uzaktayım :) makarna falan da yemiyorum.

balık cok sık yerim. her hafta mutlaka 1 kez. cogu zaman 2 kez. mevye eksik olmaz dolapta. yumurta pek yemiyorum. et olarak da kofte yerim ogle yemeklerinde, bazen de kızarmıs tavuk.

sutle aram iyidir. sabahları mısır gevregi ile ya da tek basına cilekli sut falan severim. bazen tost yiyorum, 1 tane kucuk kare ekmek.

oglen yemeklerinde salata, corba genelde. bunlar yoksa gittigimiz yerde sulu yemekler yiyorum genelde.

tuz, aileden gelen alıskanlık hic kullanmıyoruz. yogurt hic yemiyorum neredeyse. danone'nin %80'i süt olan pudinglerinden yiyorum aksamları. tatlı ihtiyacını o sekilde karsılayabiliyorum. caya seker falan zaten atmıyorum, kimse de attıramaz.

iyi mi bunlar? :)
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

Legenden said:

her iki türlüde alabilirsin. özellikle öneririm kilo vermek isteyenlere :)

84 kiloyum suan
haftada en az 4 gun cardio+guç çalışıyorum, göbek bölumunde gözle görulur yaglanma var sdfsf bunu yok etmeye calısıyorum..

yulafa abanmalımym ?
yumurta,yogurt,et,pilav fln yiyorum
ekmegi ve tuzu kestim 0 direk
ne yiyip ne içmeliym önerin var mi..

sanki 78-79 kilolara dussem göbek toplucak,

abanma derken günde sabahları ye. başka yeme :) yağ tamamen çıkar tuz şeker sıfır bunlar, zeytinyağını sebzene at yağsız sebze sakın yeme, çok az yağ at tabi

lapa pirinç vs ye meyve tüket, gün de zaten 5 öğün yemen gerek kilo vermek için :)
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

olur.

89.5 kilo cıktım bu arada. benim evdeki analog tartı tam gostermiyor tabi ama 93'ten 88'e indigimi gordum o tartıda. en azından 5 kilo vermisim yani duzenli beslenerek.

olcu falan da aldı eleman da sallamadım onu pek.

toggie, Soris gereken düzeltmeyi yapmış. cornflakes ve çilekli sütü de ben söyleyeyim. ikisinde de şeker var muhtemelen. vazgeçemem diyosan çok da sorun değil ama ideal değil.

sabahki tostuna da karışmayayım dedim artık, nasısa kilon düzenli olarak azalıyormuş. düzenli balık yemen çok iyi
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

Legenden said:

gün de zaten 5 öğün yemen gerek kilo vermek için :)

böyle bir şey yok bu arada

5 öğün diye bişey yok da, az ama sıkça yemekte fayda var. ana öğünlerde yemek yeme süresini uzun tutmak onemli. ara ogunlerde de surekli bisiler yiyor olmak gerekiyor. metabolizmayı surekli calıstırmak ve vucudu ac bırakmamak icin.

sut ve corn flakes olayına bakıcam gercekten seker var mı. ben olmadıgını dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sık yemek yemek metabolizmayı hızlandırmıyor.
Hızlandırdığına kanaat getiren bazı epidemiyolojik araştırmalar var. Ancak gerçek araştırmalar bunun yanlış olduğunu gösteriyor:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9155494
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985

Yemek yediğimiz zaman metabolizma biraz hızlanır. Yemeği sindirmek, yıkmaktan kaynaklanan bir hızlanma bu. Buna Besinlerin Termik Etkisi(BET diycem) denir. Bu etki tamamen besinlerin kalori miktarına bağlı. Kaç kalori alırsan o kadar termik etki oluşur. Gün içinde 2700 kalori aldığın, aynı miktarda besinleri yediğini varsayalım.
3 öğün, her biri 900 kalori
6 öğün, her biri 450 kalori
9 öğün, her biri 300 kalori

Bu beslenme çeşitlerinin hepsinde BET aynıdır. Yani metabolizmayı çok öğün yiyerek hızlandıramazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

aldığınız kalori belli bir limitin altına düşerse <1000 gibi vücut tepki gösterip metabolizma yavaşlatıyor dolayısıyla kilo veremiyorsunuz ama normal almanız gerekenden 300-500 daha az yiyip ister 1 ögün ister 5 ögüne böl yine kilo veriyorsunuz fiziksel olarak.
Mantıksal olarak 1 ögün yiyip aç gezmek yerine bölmeyi tercih ediyor mantıklı insanlar ögünleri olay bu genel olarak bildiğim kadarıyla.
yararlı linkler
hmm
hmm2
Sosyal ağlarda paylaş

1 öğün yiyip aç gezmek tabi mantıksız. 6 öğün yemek zorundayım yoksa yağlanırım, kas yapamam diye stres yapmak da öyle. Ben kendim yaptım ordan biliyorum.

Az ama sık sık yemek yemek eğer toplamda daha az yemenizi sağlıyor, iştahınızı durduruyosa, tabii ki sizin için daha faydalıdır(kilo vermek isteyenler için). Benim iştahımı durdurmuyor. Az yediğim için hiçbir öğün tatmin edici gelmiyor.

Kilo almak isteyenler için de 3 öğünde yeteri kadar kalori ve proteini alamıyosa bunu 4e isterse 10a da çıkarabilir. Hangisi daha kolay geliyorsa onu yapmalı
Sosyal ağlarda paylaş

Corn flakes i görmemişim. Corn flakes in glisemik indeksi inanılmaz yüksek. Onu kesin yememelisin. İlla o tarz birşey yiyeceksen alışmak için yulaf + yoğurt yiyebilirsin. İstersen içine bir kaşık pekmezde atabilirsin. En azından dengeli olur. Kan şekerini bir anda corn flakes kadar arttırmaz. Hemde iyi posa bırakır.
Onun dışında öğün olayı şu şekilde. İnsanlar doğru beslenmeye alışmaya çalıştıkları sırada genelde hepsinin kan şekeri yüksek olur ani düşüşler yaşarlar ve bu noktada stratejik olan şey insanlar dietlerine bağlı kalabilmek için az az ve sık sık yemeleri gerekir fakat bu zaten doğal olarak 1-2 ay sonra kan şekeri ani hızlanmalar göstermeye başlamadıkça kendi kendine bırakılınması gereken birşeydir çünkü doğal değildir. Siz az az sık sık yemekte ısrar ederseniz uzun vadede hiçbir şekilde sağlıklı olamazsınız. Vücuda yağ asitlerini yakması için bir sebep veremezsiniz. Kilo vermeye yeni başlayan birisi bu şekilde de kilo verebilir. Fakat yağ oranı 15% in altına düşen birisi az az sık sık yiyerek kilo veremez. Sadece kas kütlesi kazanmak isteyenler bunu yapıyordu ki onuda yapanlar dışarıdan hormon alan profesyonel bodybuilderlar.
Intermittent fasting kavramı var. Çok doğru birşeydir çünkü doğal birşeydir. Siz sürekli birşeyler yerseniz kan şekeriniz hiçbir zaman düşemez ve gün içinde total olarak yağ asitlerini vücut enerjisini karşılamak için kullanamaz. Yağ yakmak büyük oranda gün içinde totalde alınan kalori ile alakalı. Fakat insan kalori sayımını 3 ay dan fazla yapmamalı. Diyet psikolojine girer. Bu da aslında çok zararlı birşey. Herşey doğal olarak süreç içinde ilerlemeli.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir durumu açıklığa kavuşturmak istiyorum kendi açımdan.
Bir keresinde bir spor salonundaki hoca bana; ağırlık çalıştığın sırada hissettiğin yanma, kasların parçalanmasından kaynaklanıyor, böylece kaslar yeniden onarılırken daha sık ve kalın olarak onarılıyor. sonuç olarak kaslar vücutta görünür hale geliyor.

Şimdi bu söylenen doğru mu? Eğer doğruysa, çalışmanın hemen ardından aldığımız 1 ölçek protein tozuna ilaveten çalışma yapmadığımız günde(yani ertesi gün) ağrılar devam ediyorsa protein tozu almamızın kas onarımına yardımı dokunur mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...