Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

ben düzgün spor yaparsam hiç bir yerim ağrımıyor ben onu bilirim onu söylerim.Ve bir yere de yöenlmiyorum,tüm vücudumu çalıştırmaya özen gösteriyorum.Bir tek mekik çektiğimde her seferinde ağrım oluyor ama o da zaten hoşuma gidiyor hehehe...mazoşistim bu konuda biraz.Onun haricinde ne fitness çalıştığımda ne koştuğumda ne yüzdüğümde ne de tenis oynadığımda hiçbir yerim ağrımıyor...tekrar söylüyorum düzenli olarak yaptığımda bunları,o zaman ağrı yok...

not= elbetteki no pain no gain katılıyorum ama ben o paini yorgunluk hissine veriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Devamli ayni hareketleri yaptigim zaman bölge yogunluklu yapsam da agri falan olmuyor bende. Saglam calisip saglam yiyip her hafta kilolari arttirabildigim zamanlarda bile agri olmuyor. Ama gidip uzun zamandir hic yapmadigin ucubik bi hareketi komik kilolarda yaptiginda 3 gün agriyo falan.

Mesela kac haftadir programimda agir kilolarla 5x5 squat var. Set aralarinda 2-3 dakka bekliyorum. Kalkip da set aralarinda minimum süre ile 5x50 yapsam muhtemelen 3 gün yürüyemem agridan.

Agri dedigim kas agrisi, DOMS. ÖZellikleri pazartesileri en agir antremanimdan sonra eve döndügümde koltukta oturamayacka kadar bitkin oluyorum. Kendimi yataga atip ölü gibi yatiyorum. Ama kas agrisi degil yani, yorgunluk.
Sosyal ağlarda paylaş

vucudun alistigi sistem disina cikildiginda kas uyarilmasi arttigindan agri olur olmasi normaldir.

ornegin :

benchden verelim ornekleri

1- 50 kg ile 4x10 yapiyorsunuzdur arada 2 dakika dinlenme dinlenmeyi ayni agirlikla 30 saniyeye indirin agri olur. iyi birseydir :)

2- 50 kilo maxdir ama girersiniz yardimla 100 kg altina agri olur iyide bir seydir kotude lif kopmustur ornegin sictiniz

3- normal chest duzeni disinda superset girmeye baslarsiniz agziniza sicilir benim su anki halim, anam agladi nasil aci cektim bilinmez cunku vucudun alisik olmadigi sisteme yonelmistim. onceden flat incline decline diye giderken simdi araliksiz, flat ustune incline fly, sonra incline press dips vs derken fena agridi ama guzel bir sey :)

4- yemek yemezsin gidersin bi bok yapmazsin agri olur yorgunluk olur kotu biseydir hic bir halta yaramaz.

sahsen sizi ve agri varsa calistigimi hissediyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce cut yapmış bireylere sorularım var.
Şimdi adam gibi yeni başladım kalori saymalı sisteme.
Hergün 700 kalori az alıyorum.Bugün mesela 30 dk koştum 500 kalori yaktım vs.
Aklıma takılan iki mevzu var.
1.kalori azaltımının ne kadarı kas dokusu yakmadan sağlıklı ?
500 kalori haftada 0.45 kilo yağ diyolar teorik olarak 700 gitsem çok sıkıntı olur mu?sağlıklı kaslı durma sınırı nedir :D
2.Diyetler türlü türlü kimisi karbonhidratı kısıp protein yağ abanıyo kimisi fark etmez kalorine bak yeter diyor.
Neden sordum mesela karbonhidratı baya kıstım ben.Bugün yedigim 30 gram pirinç bile dokunuyor.Kasmasa mıyım?ek olarak fitday kullanıyorum orada yedigim sebzeden çok fazla karbonhidrat aldığımı söylüyor o zaman 0 pirinç makarnaylada daha iyi mi yaparım zaten tam nedir mantığı?
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

vucudun alistigi sistem disina cikildiginda kas uyarilmasi arttigindan agri olur olmasi normaldir.

Benim tecrübelerime göre kas ağrıları genelde yeni kas grupları çalıştırıldığında, hareketlerin yapış stili değiştiğinde (tekrar sayısı, set, hız, mola), max ağırlık ya da toplam volume ciddi oranda değiştiğinde oluyor.

Aynı stilde devam edip kiloları düzenli şekilde arttırdığımda ise kas ve güç artışı olmasına rağmen kas ağrısı nerdeyse hiç olmuyor. Ben genelde aynı programı kiloları arttırarak 2-3 ay kullandığım için nerdeyse hiç kas ağrısı çekmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

2. soruma cevap buldum vücuda giren protein miktarı yeterliyse
(1.4 X weight in pounds gibi) cok onemli degil oranları diyolar
ilk soruma cevap bulamadım
ama mantıklı olarak zaten o limitleri zorlamak ağlamama neden olabilir yeterli proteini almak için bi şekilde abartamıyosun zaten kalori azaltımını sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

mirage ornegin chest gununde benchden sonra hemen incline fly a gir bak ne olacak :) alistigimiz sistem disindaki her calisma ilk gunlerinde bu etkiyi gosteriyor.

benche gir 7-8 tekrar hemen ardindan incline da 7-8 tekrar fly yap. bu sekilde supersetle tamamla goreceksin, veya 12-15 tekrar intense hafif kilo set aralari max 30 saniye gir gene aciyi tadacaksindir :)

tabii bilemem ne etkisi olur sana ama ben ilk intensimden sonra kan isemistim burayada yazmistim. normalmis korkmayin hemen. vucut cok fazla zorlandiginda olurmus bu kan olayi. bir daha da olmadi zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

maedros sahsen (bilimsel kanitim yok) vucut yag oranin %10-12 ustunde ise kas yakimi olmaz diye dusunuyorum ayrica kas yakabilmek icin gerekli eforu bizler saglayamayiz gibime geliyor. sonucta amator cok basit yapiyoruz bu sporu ama sen gene kalori azaltirken proteini carbdan daha fazla tut azaltacaksan yagdan sekerden vs den kis.

o kas yakimi profesyonellerde sanirim %10 larin altinda falan oluyordur. etimiz budumuz ne ki kas yakacak vucut gani gani yagimiz varken :D
Sosyal ağlarda paylaş

Tahminen 17-18 falandır max bencede vücudun yapı taşını yakmak zor sadece yağ yakınımını efektif olarak yapmak istiyorum sadece kalori azaltmak yeterlimiyi bi sorgulamak istedim.
ikinci olarak günlük 10 saat uyuyup 14 saat sadece oturarak geçirsem 2150 imiş gereken kalori
http://www.exrx.net/Calculators/CalRequire.html
güvenilir bir kaynak sanırım değil mi?
yanlış kalori hesabı yapmayayımda bide : )
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi o abarti bir rakam. yat ve sadece otur mumkun degil bence o kalori.

ben erimistim simdiye o zaman.

vucut her zaman kendisini en az enerji ile en cok isi yapmaya gore egitiyor. ornegin hic kalori degistirme hep ayni sporu yap bir sure sonra kilo alirsin bence. cunku vucut alismis oldugu rutini artik bir refleks gibi yerine getirir oluyor ve daha az kalori yakiyor cunku kas yapisi ona uygun olarak gelisiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

uyumak ve oturmaktan kastım
Resting

Sleeping, reclining
Very light

Seated and standing activities, painting trades, driving, laboratory work, typing, sewing, ironing, cooking, playing cards, playing a musical instrument
bunlar
yani kısacası sporsuz 1 günde harcadıgım kaloriyi nasıl bulabilirim düzgün bi kaynak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

acikcasi o duzgun kaynagi kendin yaratabilirsin zamanla cunku oradaki formuller bir standart goruse gore hesaplanan seyler ama kimsenin dna si bir olmadigi icin bence %100 dogru kabul edilemezler. ama kabaca erkek kisi icin (calisan yuruyen isi gucu olan) 2000 kalori on goruluyor.

sende bunu baz alarak zayiflamak istiyorsan bunu az dusur kaslanmak hacimlenmek istiyorsan arttir. ama abartipda 1000 kalori dusurup arttirma tabii.

en guzeli spora abanmak. kaloriyi sabit tut calistigin rutinleri gelistir, kardiyonu arttir zayifla, veya gene ayni sekilde arttir ama bu sefer beslenmeyi arttir genisle :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

mirage ornegin chest gununde benchden sonra hemen incline fly a gir bak ne olacak :) alistigimiz sistem disindaki her calisma ilk gunlerinde bu etkiyi gosteriyor.

benche gir 7-8 tekrar hemen ardindan incline da 7-8 tekrar fly yap. bu sekilde supersetle tamamla goreceksin, veya 12-15 tekrar intense hafif kilo set aralari max 30 saniye gir gene aciyi tadacaksindir :)

tabii bilemem ne etkisi olur sana ama ben ilk intensimden sonra kan isemistim burayada yazmistim. normalmis korkmayin hemen. vucut cok fazla zorlandiginda olurmus bu kan olayi. bir daha da olmadi zaten.

Abi iyi güzel diyosun da... bench'te her hafta kiloyu 1-2 kilo arttırabiliyorum zaten. Niye sırf ağrı çekeyim diye böyle bir şey yapma ihtiyacı duyayım ki? Mazoşist olmak lazım çalışan programı bozmak için.

Aynı programda kilo artışı durunca değiştiriyorum zaten. O zaman oluyor ağrı.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...