Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

EmRicardo said:

Helcaraxe said:

barfiks hoş güzelde mirage bu zamana kadar tam anlamıyla bir spor yapmamış biri kendi vücut ağırlıgını nasıl çekebilcek veya nekadar çekebilecek ? Morali bozulup bırakmasın sonra.

heh aynen doğru, çekemiyorum işte 2.yi anca çekebiliyorum.. yarım yarım çekerim de faydası olmuodur sanrm .d

Abi o zaman sen ufaktan şınav-mekik lerle çalışmaya başla, damnıl falan da al istersen, 2-3 ay içinde 6-8 barfiks çekmeye başlarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

EmRicardo said:

Helcaraxe said:

barfiks hoş güzelde mirage bu zamana kadar tam anlamıyla bir spor yapmamış biri kendi vücut ağırlıgını nasıl çekebilcek veya nekadar çekebilecek ? Morali bozulup bırakmasın sonra.

heh aynen doğru, çekemiyorum işte 2.yi anca çekebiliyorum.. yarım yarım çekerim de faydası olmuodur sanrm.. barfiks çekebilmem için önce hangi hareketleri yapmam lazım

Barfiksi geliştirebilmek için bol barfiks çekmen lazım. Ben ekim 2009'da 72 kiloyken sadece 2 tane çekebiliyordum. Onlarda da çene barı tam geçemiyordu. Şimdi 77 kilo olmama rağmen 9 tane çekiyorum. Süper bir gelişme değil belki ama en azından istikrarlı.

Ben şöyle arttırdım: Çekebildiğin kadar çekeceksin. 2 taneyse 2 tane. Sonra altına bir sandalye, bench vs koyacaksın. Onun yardımıyla çene barın üstüne gelecek pozisyona çıkacaksın. Gerekirse zıplayacaksın. Sonra yavaş yavaş (en az 3-4 saniye), kontrollü bir şekilde kendini aşağı indireceksin. Bunlara negativ tekrar deniyor.

Bu negatif tekrarları yaparken ilk haftalarda hatta ilk aylarda ileri geri sallanmayı kontrol edemeyeceksin muhtemelen. Ama yine de o sallanmayı kesmek için karın kaslarını kasmaya çalış. Karın kaslarının görevi o çünkü. Zamanla gelişecek. Kendini kontrollü şekilde aşağı indiremeyecek hale gelene kadar tekrarlayacaksın bu negatifleri. İlk başlarda bir sette muhtemelen 2 normal, 2-3 negatif falan çıkacak. Zamanla artacak. Her sette 3-4 normal tekrar yapabilmeye başladığın zaman negatifleri bırakabilirsin.

Bu negatifleri ilk kez yaparken bir kaç taneden fazla yapma yalnız. Felaket kas ağrısı yapıyorlar çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Barfiks omuzdan çok kanatları ve sırtı geliştirir. Omuz için shoulder press ya da front/side raise yapcaksın. Örnek hareketler:

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/DBShoulderPress.html
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/BBMilitaryPress.html (favorim)
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/DBFrontRaise.html
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/DBLateralRaise.html

Edit: Gerçi asıl üçgen görünümünü veren zaten omuzlar değil, kanatlar. O yüzden omuzların geniş gözükmesi için barfiks daha etkili olabilir. Ne kadar geniş tutarsan kanatlara o kadar yükleniyorsun. Ama geniş (ingilizce terim olarak wide-grip) barfiks yapmak çok zor. Normal barfiksi geliştirmeden bulaşma hiç onlara. Normal dediğim ise omuz genişliğinden biraz daha geniş.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöle bi durumda var omuz tek başına bir kas grubu değil yani omuzlardaki kaslar sırtına ve göpüslerinede bağlı yani bu kasların iyi gelişmesi ve daha iyi gözükmesi için sırt ve göğüs kaslarının da aynı oranda gelişmesi gerekli. Yani sadece omuza yönelik bişi yapmak yanlış olur. O yüzden eğer imkanın varsa güzel güzel spor salonuna git ama öle bir imkanın yoksa evde yapabileceğin. Şınav, Mekik, Barfiks tarzı vücut ağırlıgınla yapabilecegin haraketlerle başlayıp biraz vücudunun o 1-2 haftalık alışma sürecini atlatmasına yardımcı ol sonra dumbellarla yapabileceğin sınırsız haraket var.

2 tane dumbella bütün vucudu çalıştırabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

O duruşunla alakalı olabilir. Bide omuzun düşük durma gibi bir durumu yok kanatlarla. Trapez omuzu düşük gösterir falan gibi bir laf vardır ama oda aslında tam anlamıyla doğru bişi değil.

Trapez çünkü o görülen boyunla omuz arasındaki bölgeden daha çok sırtta bulunan bir kas. Orantısız trapez omuzu düşük gösterir. Orantılı her şey bir diğer kası daha iyi gösterir aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de onu dicektim şimdi. Omuzu düşük gösteren kanat değil, trapez olur anca. O da Helcaraxe'ın dediği gibi orantısız olursa. Ahanda traps şöyle bir kas grubu:

Haliyle trapezin üst tarafı çok geniş olursa omuzlar ters V şeklini alıyor. Omuzlar düşükmüş gibi gözükebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

dusman basina bile gelmesin bu sirttaki agri, pencere acik yatip terleyip sonrasinda halk dilinde sanirim kulunc olarak adlandirilan olaya su an itibari ile sahibim, yok boyle bir agri, nefes alirken agrir, dururken agrir, hareketli iken agrir, hastaneye gittim serum taktirdim kas gevsetici agri kesici musmula gibi oldum, aman dikkat efendim. basiniza gelmesin.

sol omuz alti arkasi koprucuk kemigi sanirim aha orasi iste. cok fena cok.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...