Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Port Forwarding hakkında birkaç soru

Bone

Öne çıkan mesajlar

- Static IP yaratıp ADSL ayarları altından Utorrent için port forward ettim. http://www.utorrent.com/testport.php?port=55492 ile port'u kontrol ettiğimde, uttorent açıkken portun da açık olduğunu ama utorrent kapandığında portun erişilemediğini görüyorum. Bu normal birşey midir, yoksa utorrent kapalıyken de port erişilmesi mi gereklidir?

- Bilgisayarımdaki her oyun ve her program için port açmak mı gerekiyor? Yoksa sadece P2P programları yeterli mi?

- uTorrent'te UPnP, NAT-PMP, DHT gibi ayarlar var. Bunlar nedir? Bu ayarları neye göre yapmak lazımdır? Manuel port forward ettikten sonra UPnP ve NAT-PMP kapalı olması mı gereklidir, yoksa açık olsa da birşeyi etkilemez mi? DHT'nin açık ya da kapalı olması birşeyi değiştirir mi? "DHT: not allowed" gözüken torrentler için kapatma şartı var mı, yoksa açık olsa da etkilemez mi?

- uTorrent'te TCP ayarı dışında UDP ayarı yapmaya da gerek var mı? Emule için port açarken TCP ve UDP için iki ayrı uygulama adı yapmak lazım mı (emule TCP ve emule UDP gibi), yoksa tek bir uygulama adı altında hem TCP hem UDP portları yazılabilinir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

- portu dinleyen bir uygulama yoksa hedef bilgisayarda istemciye cevap donmez ve port kapali gozukur.

- eger sen millete baglanmayacaksan da millet sana baglanacaksa port acman gerekir.

- onlarin neler oldugunu wikipedia'dan bakabilirsin. dht ise guzeldir, sevilmeli, sevdirilmelidir.

- udp kullanimi cok az artik. yine de both yapabilmen gerekir router ayarlarindan.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de modemi değiştirip, yeni modemde static ip yöntemine geçtikten sonra bazı siteler açılmamaya başladı.

Örneğin dün akşam imdb'ye giremiyordum, bu sabah girebildim.
Şimdi kongregate'e girmeye çalışıyorum, bağlanmıyor.
static ip yapmaktan dolayı bir sorun mudur bu?

kongregate de akşama açılır herhalde :)
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
- eger sen millete baglanmayacaksan da millet sana baglanacaksa port acman gerekir.

- onlarin neler oldugunu wikipedia'dan bakabilirsin. dht ise guzeldir, sevilmeli, sevdirilmelidir.

örneğin mmorpg'larda port açmak gerekiyor yani?

dht, local peer discovery, peer exchange gibi ayarlar güzel birşeymiş gibi geldi ama private trackerlarda kapatın diyorlar, o karıştırdı kafamı. özel ayar felan mı çekmek gerekiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

static ip dediğin servis sağlayıcından aldığın statik ip ise belki alakası olabilir de elle verdiğin 192.1... diye giden şey ise onunla sitelere girememe sorunun olmaz.en fazla hiç internete bağlanamama olur bir iki bilgisayarda aynı ip var ise(ağdaki) o da değiştirip düzeltilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence şu portu açtım şu kaldı gibisinden şüpheye düşmemek için, modemden dmz özelliğini açmanı tavsiye ederim. DMZ, bütün portları yerel ağ adresine yönlendirecektir.

Ama a dan z ye bütün portlar açıldığı için pek güvenli olmayacaktır. Onun içinde firewall kullanır gereksiz şeyleri kapatırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ne saçma ve random bir hadisedir ya kafayı yiycem.

utorrent ve emule açık, şakır şakır download ediyoruz, peki tamam.
ama internet browserını açıp internette dolaşmak istediğin zaman çoğu siteye bağlanmıyor.
çoğu siteye nadiren bağlanabiliyorsun.
bazı sitelere genellikle bağlanıyor.
ama o sitelere de nadiren giremeyebiliyor.

hayır bu sırada ayar felan değiştirdiğim yok, static ip ayarlı, p2p programları için port açılmış durumda, ayarlar aynen devam ederken böyle rasgele hadiseler yaşanıyor.

p2p programlarını kapattığında internet sitelerine girememe sorunu kısmen düzeliyor. ama bazen yine sitelere girememe durumu rastlanabiliyor.

bugün static ip'yı silmiştim, otomatik ip ve otomatik dns ayarına geçtim.
modeme restart attım.
ama sanki static ip ile port forwardlanmış gibi p2p programları çalışıyor ve yine internet sitelerine bağlanamama durumu yaşıyordum.

demin internet kesildi. modeme tekrar restart attım (kablo takıp çıkarma)
şimdi utorrent'in bağlantı hatası verdiğini görüyorum, port forwardlanmamış haline dönmüş.
ve internet siteleri seri bir şekilde açılmaya başladı.

sanki böyle zar atarak kullanıyormuş gibi hissediyorum.

hele bu modemi bir de usb hattıyla başka bi bilgisayara paylaştırıyorum,
işler iyice arapsaçı oluyor.
herşey rasgele :D
Sosyal ağlarda paylaş

-Crawler- said:
Bence şu portu açtım şu kaldı gibisinden şüpheye düşmemek için, modemden dmz özelliğini açmanı tavsiye ederim. DMZ, bütün portları yerel ağ adresine yönlendirecektir.

Ama a dan z ye bütün portlar açıldığı için pek güvenli olmayacaktır. Onun içinde firewall kullanır gereksiz şeyleri kapatırsın.

aynen port forwarding gibi static ip kullanıp o static ip'yi mi DMZ'ye gireceğiz?
nasıl olcak o?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...