Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Hurt Locker [2008]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

Her Amerikan askeri demedin sadece Amerikan askerleri bu filmde iyi gösterilmiş ve bunu propaganda ve gerçekdıoşı olarak yorumluyorsunuz. Ben de diyorum ki Amerikan askerlerinin içinde de iyi kalpli olanlar sadece görev için orada olanlar, işlerini yapan emirleri uygulayanlar var. Zevk için öldürmüyor hepsi. Bu yüzden iyi olanları göstermek propaganda değildir, bardağın dolu tarafına bir bakıştır en fazla

@Cüce: Keşke katılmama şansım olsa zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Ya öf.

1- Bu film bir propaganda filmi mi? Evet.

2- Bu filmde senaryo ve içerik namına adam akıllı bir şey var mı? Tamamen yok denilemez ama aday gösterilebilecek hiçbir şey yok.

3- Bu film Oscar'a aday olup, gerçeğin sadece onda birini göstermesine ve bunca propagandaya rağmen En İyi Film ödülünü aldı mı?

Yemişim öyle Oscar'ı, yemişim senin üretemediğin argümanını.

Geç oldu, hadi ii geceler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ürettiğim argümana yetemiyosun ama sen de.

Propaganda filmi mi? Hayır.

Senaryo şart mı iyi bir film için? Hayır senaryosuz da iyi "film" olur. Durum hikayesi vs. olay hikayesi gibi.

Gerçeklerin hepsini göstermek zorunda zaten değil. Burada bir sorun göremiyorum ben. Film Irak savaşının psikopat olmayan Amerikan askerleri üzerindeki etkisini yaşadıkları bazı olaylarla anlatıyor. İlla tüm Irak savaşını her yönden herkesin gözünden ele alması gerekmez
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

nil, yani genel geçer amerikan vatandaşı tanımına tam oturuyorsun şu anda. hani şu rusya gürcistana savaş açtığında ama ben tank falan göremiyorum diye yahoo answersa yazan georgia sakini vatandaş gibi. bilmem anlatabildim mi?

Yahu ne derdiniz var benimle?

Amerikan askerlerinin iyi gösterilmesi=propaganda ise bu film propagandadır.

Benim söylediğim ise propagandanın bu olmadığı, Amerikan askerlerinin arasında iyilerin de olduğu. Amerika haksız savaş açtı yönetenleri şerefsizdir eyvallah, ama bunlar sadece asker.

@Cüce: Katılmamayı tercih edince başıma bir iş gelmeden özgürce yaşayabilsem keşke :)
Sosyal ağlarda paylaş

burtonesk said:

durum, olay hikayelerinde senaryo niye gerekmesin ya ahaha. filmin iyi olması için elbette senaryoya ihtiyacı var.

Sadece yaşanan bir anı yansıtmaktan bahsediyorum. İlla bir olay örgüsü, bir kugu şart değil. Birkaç tane "olay" ile karakterlerin iç dünyalarını ve gerek kendi içlerindeki gerekse ilişkilerindeki değişimleri anlatıyor film. Burada illa giriş-gelişme-sonuç olan senaryo şart değildir. Bu da farklı bir yöntem sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçek göstermemek ile tamamen çarpıtarak göstermek arasında fark var, tekrar Youtube örneğine gelelim; o sahne gerçekte yaşansa öyle gülünüp geçilir miydi?

Ya da arabasıyla milletin ortasına süren herifi öyle rahat rahat gönderirler miydi?

Hayır apaçık bir şekilde "Iraklılar aptaldır, daha düşük seviye insanlardır, biz ise savaşın çilesini çekiyoruz burada" tribine bağlıyor film. Kipling'den White Man's Burden oku, zamanında Nobel almıştı o da; belki aydınlanma yaşarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

pikopat olmayan amerikan askerleri üstünde ırak savasının etkileri bu kadar odüle layik bir durumsa, generation kill ödül almazken bu film ödül alıyosa gülmek gerek.

demekki durum bu değilmiş dimi

Film bir film olarak da iyi. Ben konusuna propaganda ve bu yüzden ödül aldı denmesine kızdım. Yoksa teknik olarak, görüntü yönetmenliği, genel yönetmenlik falan gerçekten iyi filmde.

Ama bi tane psikopat olmayan Amerikan askeri görünce propagandaaaaağğğ diye başlarsanız filmle ilgili tüm yargılarınızı etkiler
Sosyal ağlarda paylaş

mesela inglorious basterds da bana göre gerizeka ürünü bir amaçla yapılmış bir fantezi filmiydi. bu filmden ayrı bir kefeye koymam yani. öte yandan oyunculuk bakımından bu filme bin basar, senaryo bakımından da, her ne kadar hoşuma gitmediyse de. o alsaymış madem senin dediklerine göre.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Cuce said:

pikopat olmayan amerikan askerleri üstünde ırak savasının etkileri bu kadar odüle layik bir durumsa, generation kill ödül almazken bu film ödül alıyosa gülmek gerek.

demekki durum bu değilmiş dimi

Film bir film olarak da iyi. Ben konusuna propaganda ve bu yüzden ödül aldı denmesine kızdım. Yoksa teknik olarak, görüntü yönetmenliği, genel yönetmenlik falan gerçekten iyi filmde.

Ama bi tane psikopat olmayan Amerikan askeri görünce propagandaaaaağğğ diye başlarsanız filmle ilgili tüm yargılarınızı etkiler

Konusu propaganda, ve bu yüzden ödül aldı.
Sosyal ağlarda paylaş

ZaugnaKhaldun said:

Gerçek göstermemek ile tamamen çarpıtarak göstermek arasında fark var, tekrar Youtube örneğine gelelim; o sahne gerçekte yaşansa öyle gülünüp geçilir miydi?

Ya da arabasıyla milletin ortasına süren herifi öyle rahat rahat gönderirler miydi?

Hayır apaçık bir şekilde "Iraklılar aptaldır, daha düşük seviye insanlardır, biz ise savaşın çilesini çekiyoruz burada" tribine bağlıyor film. Kipling'den White Man's Burden oku, zamanında Nobel almıştı o da; belki aydınlanma yaşarsın.

Gözaltına alırlardı o kameraya çeken adamı da arabayla dalan adamı da, sorgular bişey bulamazlarsa da serbest bırakırlardı. Psikopata denk gelirse işkence ederlerdi o ayrı. Ama oradaki askerler iyi olduklarından gözaltı sonrası serbest bırakma yaşanırdı muhtemelen bu yüzden de gerçeği tamamen çarpıtma değil olay. Iraklılar da aptal değil ki adam göstere göstere patlattı herifi filmin başında yani. Dedim bu herifler ne mal bi bomba ekibi. Bariz daha zeki oldukları anlar vardı filmde
Sosyal ağlarda paylaş

bigelow tarafından kasıtlı olarak propaganda amacıyla çekilmiş bir film değil Hurt Locker, fakat bir propaganda filmdir.

Nasıl dersek, çünkü Bigelow, savaşın gerçek olduğuna ve Amerika'nın oraya özgürlük getirdiğine inandırtılmış. Konuşmasında bunu fazlasıyla görebiliyorsunuz. Filme dikkatli baktığımızda çoğu yerde propagandadan kaçmaya çalıştığını görebiliyorsunuz fakat altta yatan düşünce orada yatmaya devam ettiği sürece istediğin kadar kaç, yine seni yakalar o olay

En iyi film bir kere Precious varken hiçbirine gitmemeliydi bunu ilk günden beri söylüyorum. Ama gitti bir kere, en iyi yönetmeni de fazlasıyla Lee Daniels'ta Cameron abimde hak ediyordu.

Bir kere olmayan yerlerde çekmek zor demişsiniz de, daha önce hiçbir şekilde denenmemiş ve kurguda ne gibi sorunlar çıkaracağı belli olmayan bir teknolojide planlar düzenlemek ve tahmini sonuçlara göre bunları çekmek çok çok çooook zor birşeydir. Cameron abim çok kral hazırlanmış ki bunun altından kalkmayı bildi.

Filme laf atılır ama Avatar'da Cameron'un yönetmenliğine laf atmak, çok saçma birşey, bu olayı tartışmaya gerek yok.

Ha şu da var ki bana oy ver deseler yine Lee Daniels'a verirdim :) Dünya yaratmak, olmayan yerlerde çekmek vs. güzel çabalar fakat var olanı en vurucu şekilde amatör oyuncularla anlatmak çok ayrı birşey,

Precious açık ara 2009'un en iyi filmidir ama güme gitti işte

Oscar'a aday olanlar arasında en iyidir yanlış anlaşılmasın :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben vazgeçtim bir şey anlatmaya çalışmaktan, gerçek olmadığını, şu yazdıklarının aslında trollden ibaret olduğunu düşünerek uyumaya çalışacağım.

Hurt Locker teknik açılardan ortanın üstünde, senaryo olarak sıfırda yer alan bir filmdir; Avatar da o ödülü hak etmemiştir anca diğer filmleri seyretmediğim için bir şey diyemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...