Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dizel otomatik araç ?!

Valeron

Öne çıkan mesajlar

Mantiken cekis aracta neredeyse oranin agir olmasi lzm aktarmanin problemsiz iletilmesi icin yanlismiyim?
o acidan 40/60, 35/65 gibi degerler gundelik kullandigimiz araclarda gayet normal degerler olsa gerek, bmw arkadan itisle arkaya daha fazla agirlik koyabildigi veya onu hafifletebildigi icin basarili olsa gerek. motoru onde olupda arkaya lim->50 e yaklastirmak kolay olmasa gerek.
Ayni mantik dolayisiyla orta ve arkadan motorlu araclarda arkadas itis daha basarili fakat direksiyon agirligi az olacagi icin oversteer a daha yatkin makineler oluyor.

Birde understeer ile arka spoyler ve aerodinamik etkilerin alakasini anlamadim. understeer ile oversteer i ben mi karistirdim sen mi karistirdin marv?
understeer , direksiyon alti yani aracin tekerlekleri iceri bakarken burundan disari kayma eylemi olsa gerek, oversteer ise bildigimiz/hoslandigimiz tail happy muhabbeti iste. ben mi karistiriyorum yoksa durumlari.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Yalnız aklımdaki soru şu; arkadan çekişli bir araca neden 50/50 ağırlık dağılımı yapılsın ki? 40/60 veya 35/65 daha mantıklı olur bence. Böylece virajlarda understeer'ı önlemiş olmaz mıyız?
Saygılar.

Bi onceki mesajimdaki mantiktan yola cikarak, 35 i arka, 65 i on kabul ederek bu dagilimda, onu agir tutarsak cornering esnasinda agir olan on tarafin daha cok merkezkaca maruz kalacagi dolaysiyla daha fazla understeer alacagini dusunmek daha dogru olmaz mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bir forumda birisinin imzasında görmüştüm de şimdi googledan ararken Top Gear'dan alıntı olduğunu öğrendim:

"Understeer is when you approach a corner, the car doesnt turn and you hit the tree head on.

Oversteer is when you approach the same corner, the car swaps ends and you hit the tree backwards."

@kharon: ağırlık dağılımı x/y şeklinde yazıldığında x ön tarafı, y arka tarafı ifade ediyor. edit2: ben de seni biraz yanlış anlamışım sanırım. ama dediğim doğru en azından (:
Sosyal ağlarda paylaş

soyle de bi kaynak buldum. http://books.google.com.tr/books?id=cr4IyD5l1NQC&pg=PA16&lpg=PA16&dq=weight+distribution+%2Bautomobile+%2B50:50&source=bl&ots=95KssOhVdR&sig=eDQ7BHApIP0fo244E1tZFpTnwCE&hl=tr&ei=uoC3SbrYOozFjAfcr_CpCQ&sa=X&oi=book_result&resnum=1&ct=result#PPA15,M1

40/60 diyince 40 on taraf, 60 arka oluyormus.
arabanin saga baktigini sanmam solak olmamdan oturu sanirim.
Onun disinda once yazdigim seyde 35/65 lrei falan 65/35 okursak problem cozuluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...